29.03.2024 01:37
NOWY REGULAMIN ORGANIZACYJNY
Jest to dokument o tyle istotny, że będzie kształtował organizację i sposób zarządzania naszą firmą w następnych latach. Prace nad tym dokumentem trwały dłuższy czas, budziły wiele emocji i kontrowersji wśród zainteresowanych. Ostatecznie powstał dokument uwzględniający sporo spośród zgłaszanych uwag. Nie jest on jednak w pełni zbieżny ani z propozycjami Hewitt-a ani z uwagami największych oponentów. Jest to dokument, którego ostateczny kształt to kompromis pomiędzy propozycjami tejże firmy a  obecnymi możliwościami Zakładów. Pisząc precyzyjniej, na niektóre propozycje zmian, na obecnym etapie nasza firma nie jest przygotowana. Tym niemniej, jak sama nazwa dokumentu wskazuje jest on tak pomyślany by pozwalał na elastyczne kształtowanie  regulaminów i schematów szczegółowych, tworząc tylko zbiór podstawowych zasad mających obowiązywać w firmie.

Nowy regulamin organizacyjny zacznie obowiązywać od 1 grudnia 2006 r. Nie oznacza to jednak, że w tym dniu nastąpi „pospolite ruszenie” by dostosować firmę do nowego schematu. Bo jak wiemy, zawsze tego typu zmiany wywołują początkowo chaos organizacyjny, kompetencyjny i niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Będzie to proces, w czasie którego rozpocznie się wdrażanie regulaminów organizacyjnych poszczególnych obszarów, tak by firma mogła wejść z nową organizacją w kolejny rok obrotowy. A teraz garść szczegółów.

Strukturę organizacyjną Spółki będą tworzyć nadrzędne jednostki organizacyjne do których zaliczają się:
- w sferze działalności podstawowej - Pion Handlu, Pion Produkcji, Centrum Gazów Technicznych, Centrum Związków Nadtlenowych, Centrum Energetyczne;
- w sferze działalności pomocniczej: Centrum Utrzymania Ruchu, Centrum Usług Ogólnych, Centrum Zakupów;
-
w sferze działalności zarządczej: Pion Strategii, Rozwoju i Inwestycji, Pion Finansów, Biuro kontrolingu, Biuro Zarządzania Personelem;


Wszystkie te obszary  tworzą centra odpowiedzialności podzielone na centra wartości, zysku, przychodów, kosztów i quasi centra zysków.
Jednostki te mają realizować, podobnie jak teraz, zadania we własnej sferze odpowiedzialności oraz sprawować nadzór funkcjonalny i kontrolę nad podległymi im komórkami organizacyjnymi. Dla każdej z jednostek organizacyjnych regulamin określa cały wachlarz zadań i zakresów odpowiedzialności.

W skład jednostek organizacyjnych wejdą komórki organizacyjne zakwalifikowane do jednego z pięciu poziomów. Komórki organizacyjne będą realizować zadania na zasadach określonych przez dyrektorów i szefów poszczególnych obszarów. Z oczywistych względów nie będę cytował szczegółów, gdyż zainteresowani sięgną sami do nowego regulaminu. Natomiast przybliżenia wymagają w sposób nowatorski zorganizowane komórki sztabowe i obszaru usług ogólnych.

W skład komórek sztabowych wchodzą Biuro Zarządu, Dział Komunikacji Korporacyjnej, Dział Audytu i Zarządzania Ryzykiem, Zespół ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Biuro Bezpieczeństwa, Środowiska i Jakości. Takie usytuowanie tych obszarów wymuszają po części przepisy zewnętrzne. Komórki w ramach Centrum Usług Ogólnych zostały podzielone na działy: Logistyki, Magazynów, Telekomunikacji i Informatyki, Zarządzania Nieruchomościami, Usług Środowiskowych, BHP. W ramach tego obszaru funkcjonować będą także Wewnętrzna Służba Ochrony i Zakładowa Straż Pożarna.

 
Bardzo istotnym elementem regulaminu jest schemat organizacyjny, którego strukturę przedstawiam w diagramie 
Nowy schemat organizacyjny 


Wyjaśnienia wymaga usytuowanie Centrów, Związków Nadtlenowych, Gazów Technicznych oraz Centrum Energetycznego. W przypadku dwóch pierwszych, są to centra zysków, a w przypadku obszaru energetyki - quasi centrum zysku. Usytuowanie tych jednostek w schemacie organizacyjnym w sposób pokazany wyżej jest kompromisem pomiędzy postulowaną autonomią a koniecznością zachowania kontroli nad wszystkimi obszarami w firmie. Pomimo że na schemacie są one jakby „wyodrębnione” z pionów Handlu i Produkcji, to podległość tych obszarów pod Dyrektorów została zachowana.

Nowy Regulamin ma pozwolić firmie lepiej funkcjonować i realizować zadania ukierunkowane na ciągłe podnoszenie wartości firmy i skuteczne
konkurowanie na rynku krajowym i zagranicą. To czy tak będzie zależy od ludzi tworzących organizację, od nas wszystkich.


Zbigniew Tkaczyk
 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna Łapa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puławy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.14 30,240,130 unikalnych wizyt