W 1912 roku Marian Wieleyski otworzy w Drohobyczu Zakad Gazu Ziemnego. In. Marian Wieleyski Sp. z o.o. W 1918 roku zosta internowany przez Ukraicw w obozie jenieckim w Koomyi, w ktrym by przetrzymywany do maja 1919 roku. Po powrocie ze zdumieniem stwierdzi, e spka pracuje bez adnych uchybie pod nadzorem pracownikw.
Wspzarzdzanie
Gdy po roku powstaa spka akcyjna Gazolina, Wieleyski nie zapomnia o postawie pracownikw i w statucie nowo powstaej spki wprowadzi zapis na temat akcjonariatu pracowniczego. Ju w 1934 roku prezydent Ignacy Mocicki powierzy Marianowi Wieleyskiemu wprowadzenie akcjonariatu w przejmowanym od kapitau niemieckiego koncernie „Wsplnota Interesw”, zatrudniajcego 30 tys. pracownikw. Tak zaczo si w Polsce wspzarzdzanie przedsibiorstwem przez pracownikw.
W Europie za jednego z prekursorw tego zjawiska uwaany jest Gerard Bardet. Zaprosi on pracownikw swojej fabryki automatw do rady pracowniczej. Skadaa si ona z czterech delegatw wybieranych demokratycznie przez zaog spord jej czonkw, by wraz z rad dyrekcji, ktrej stawaa si czci, miaa wpyw na zarzdzanie przedsibiorstwem. Polegao to na tym, e komisje rady zbieray si raz w tygodniu i omawiay wpywajce propozycje polepszenia jakoci pracy, zwikszania wydajnoci czy obniki kosztw. Warto zaznaczy, e przedstawicielstwo pracownikw miao wgld w finanse przedsibiorstwa. Prywatnego! Dziki temu zarwno rada pracownicza, jak i rada dyrekcji znay udzia pac w kosztach oraz zyski i straty firmy. Dziki takiemu rozwizaniu firma Bardeta przetrwaa wielki kryzys lat 30. XX wieku. Jego zaoga nigdy nie strajkowaa, bo w peni identyfikowaa si z polityk firmy.
Koci a zarzdzanie
Katolicka Nauka Spoeczna, ktrej rozwj przypada na XX wiek, od pocztku zacza ka nacisk na partycypacj w zarzdzaniu. I tak Papie Pius XI zaprosi Mariana Wieleyskiego do wsppracy podczas pisania encykliki „Quadragesimo anno” (1931 rok), w ktrej Ojciec wity wyrazi trosk o los ludzi yjcych z pracy wasnych rk. Papie zwrci w niej uwag na fakt wsplnoty interesw pracownikw i wacicieli przedsibiorstw, ktre to przedsibiorstwa powinny dba nie tylko o dobrobyt materialny, ale i rozwj spoeczny pracownikw.
Kolejni Papiee, m.in. Jan XXIII czy bliski nam Jan Pawe II, take postulowali demokratyzacj zarzdzania. Wynikao to z personalistycznej koncepcji czowieka, co nie pozwalao Kocioowi na wiar w zdobycze komunizmu, faszyzmu czy socjalizmu, ale take i liberalizmu czy modnego korporacjonizmu. Dla czowieka bowiem nie jest wana jedynie zapata za prac, lecz poczucie wsplnoty i pracy na swoim.
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsibiorstw pastwowych z dnia 30 sierpnia 1996 roku (DzU 02.171.1397 ze zm.) gwarantuje wybr reprezentacji pracownikw zarwno do rady nadzorczej, jak i zarzdu spki. Ustawa wprowadza wymg posiadania okrelonych kwalifikacji przez czonkw rad nadzorczych potwierdzonych stosownym egzaminem pastwowym. Nic wicej.
Co istotne, ustawa gwarantuje, e zapisy statutowe regulujce wybr przedstawicieli zaogi w zarzdzie spki musz przestrzega zasady powszechnoci, tajnoci oraz bezporedniego udziau pracownikw w tych wyborach. Od momentu, gdy w Zakadach Azotowych „Puawy” SA przestaa funkcjonowa rada pracownicza, zgodnie z ustaw powoywani byli czonkowie rad nadzorczych oraz zarzdu z wyboru zaogi. Jedynym kryterium, ktre musieli spenia kandydaci, byo zaufanie zaogi. Co wane, dzisiejsi reprezentanci zaogi we wadzach spki zostali wybrani zgodnie z przedstawionymi powyej zasadami. Niestety, mimo e dzi sytuacja zmienia si diametralnie, nie sprzeciwiaj si gwaconej demokracji.
amanie praw
Dwie uchway Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spki Grupa Azoty Zakady Azotowe „Puawy” SA z dnia 17 sierpnia 2015 roku wprowadziy zmiany w statucie spki. Po latach funkcjonowania zapisw ustawy dzi odebrano zaodze prawo wolnego wyboru reprezentacji do zarzdu i rady nadzorczej spki. Od teraz wybr moe by dokonany tylko ze cile wyselekcjonowanego grona osb. Jak zaznacza przewodniczcy Zwizku Zawodowego Pracownikw Ruchu Cigego Zakadw Azotowych „Puawy” SA Sawomir Wrga, ponad 3 tysice pracownikw pozbawiono prawa do kandydowania na czonka zarzdu, a ponad 2 tysice do kandydowania na czonka rady nadzorczej. I to pomimo tego, e w statucie Grupy Azoty nie ma adnych ogranicze krpujcych wybr zaogi.
W jaki sposb ograniczono demokracj w puawskiej spce? Wprowadzajc zapisy, e kandydat do rady nadzorczej wybierany przez pracownikw powinien spenia nastpujce wymagania kwalifikacyjne:
• posiada ukoczone studia wysze;
• by pracownikiem spki;
• korzysta z peni praw publicznych;
• posiada pen zdolno do czynnoci prawnych;
• nie podlega okrelonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska czonka rady nadzorczej w spkach prawa handlowego.
Ponadto kandydat na czonka zarzdu wybierany przez pracownikw powinien posiada co najmniej 5-letni sta pracy na stanowisku kierowniczym.
Istotn informacj jest fakt, e w Grupie Azoty i w pozostaych spkach wchodzcych w skad Grupy podobne zapisy nie obowizuj. Zdaniem Anny Tarociskiej, sekretarza rady nadzorczej i czonka rady z wyboru zaogi w Zakadach Chemicznych „Police”, „jest to amanie korzeni reprezentacji zaogi w zarzdzie czy radzie. Demokracja ma swoje prawa. Wybieramy burmistrza czy prezydenta i to nasz wybr, czy gosujemy na kogo bez wyksztacenia, czy kogo z wyszym wyksztaceniem, czy kierownika. Istot stworzenia stanowiska z wyboru zaogi byo wanie wybranie czowieka – pracownika, ktry bdzie gosem wikszoci pracownikw (tych najniszego szczebla rwnie)”.
Jak informuj zwizkowcy z Zakadw Azotowych „Puawy” SA, o tych istotnych dla zaogi zmianach poinformowano pracownikw ju po ich wprowadzeniu. Ustawowe reprezentacje zaogi, tj. rada pracownikw i zwizki zawodowe, nie zostay o nich poinformowane.
Rodz si pytania. Czy wpyw na opisane wydarzenia moe mie fakt, e do dzi ani zaoga, ani nawet parlamentarzyci nie poznali treci tzw. umowy konsolidacyjnej, ktra staa si podstaw do de facto przejcia puawskiej spki przez spk z Tarnowa? A moe chodzi o planowan budow w Puawach elektrociepowni napdzanej paliwem gazowym wbrew wszelkim analizom ekonomicznym, ale i polityce prowadzonej przez dzisiejszy rzd, ktry ogosi przecie program wsparcia dla kopal?
W emkach mwi, e dni Bartczaka s policzone, teraz bdzie pani.