.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 27.11.2015 09:56:14
Relacja ze spotkania z Zarządem ZAP w dniu 23 listopada 2015r


Treść rozszerzona

Relacja ze spotkania z Zarządem ZAP w dniu 23 listopada 2015r.


Tematy znajdziecie tu

 

Omówiono kolejno zagadnienia zgodnie z przygotowaną przez organizacje związkowe agenda. Niektóre tematy były niestety niemalże pominięte ze względu na brak uzasadnienia i kłopot ze zidentyfikowaniem autora konkretnego zagadnienia. Dziwne to i niezrozumiałe w jakim celu ktoś wpisał do agendy dany temat a w czasie spotkania nie był w stanie go rozwinąć i sprecyzować.

W spotkaniu wziął udział zarząd w pełnym składzie z Prezesem Marianem Rybakiem na czele wspierany przez pracowników pionu personalnego.

Ad 1.

Nagroda Roczna która zastąpiła Nagrodę z zysku będzie wypłacana zgodnie z zapisami ustalonego w ubiegłym roku Regulaminu. Nie ma podstaw do precyzowania tego dokumentu jak również nie ma obaw o samą nagrodę. Niezbędna jest natomiast sekwencja kolejnych zdarzeń, tj. zakończenie roku obrotowego (31.12.2015), badanie bilansu spółki przez biegłego rewidenta oraz określenie zysku netto za rok ( 02/03.2016) i na końcu uchwała zarządu o wypłacie Nagrody w marcu lub w kwietniu 2016r.

Ad 2.

Uruchomienie wyborów reprezentantów załogi w organach statutowych spółki leży w kompetencji Rady Nadzorczej. Kadencja przedstawiciela w Zarządzie upływa z końcem roku 2015 i należy się spodziewać, że RN podejmie i ogłosi stosowną uchwałę, którą wyznaczy i uruchomi wybory na wiosnę (kwiecień-maj). Kadencja reprezentantów załogi w Radzie Nadzorczej upływa za rok.

Ad 3.

W sprawie brązowej odznaki dla długoletnich pracowników trwa gra pozorów. Już ponad roku temu z inicjatywy ZZiT organizacje związkowe zainicjowały prace nad wprowadzeniem takiego uhonorowania długoletnich pracowników jednak pracodawca upiera się nad powiązaniem tej odznaki z przymuszeniem pracownika do odejścia na emeryturę. Nie widzimy zupełnie sensu takiego warunku co już wielokrotnie wyraźnie prezentowaliśmy. Zapewne wyznaczone na grudzień kolejne podejście znowu rozbije się o ten niezrozumiały warunek pracodawcy ale póki co bądźmy dobrej myśli.

Ad 4.

Prezes oznajmił że wszystkie rozpoczęte czy szykowane inwestycje prowadzone są zgodnie z planem. Chodzi mianowicie o:

1. Elektrociepłownia realizowana poprzez spółkę celową „Elektrownia Puławy” – nakład 1,2 mld – faza projektowania.

2. Modernizacja Kwasu azotowego – nakład 695 mln – wybór technologii.

3. Wymiana turbozespołu na Elektrociepłowni – nakład 99 mln – wybór dostawcy wyspy maszynowej.

4. Modernizacja Mocznika .

5. Mechaniczna granulacja saletry.

Ad 5.

Zaprezentowano postęp prac nad wdrożeniem programu AZOTY PRO. Nas najbardziej interesowało działanie w obszarze spraw pracowniczych. Zarząd poinformował o prowadzonych w ramach programu pracach nad ujednoliceniem w całej Grupie Azoty czasu pracy, systemu wynagrodzeń oraz systemu motywacyjnego powiązanego z systemem okresowych ocen pracowniczych. Na ten moment nie przekazano szczegółów a Prezes zapewnił, że nie ma zgody na wprowadzanie rozwiązań mniej korzystnych dla pracowników a gwarantem tego mają być zapisy Porozumienie Umowy Społecznej, która mówi o utrzymaniu obowiązujących w ZAP przepisów prawa pracy.

Wojciech Kozak jako odpowiedzialny za zaopatrzenie w węgiel w GA przedstawił korzyści płynące z uzyskania efektu skali. Związkowcy zapytali W. Kozaka czy na składowisku węgla w ZAP znajduje się węgiel z Rosji,  ile tego węgla jest, czy jest tańszy niż węgiel polski i za pośrednictwem jakiej spółki jest kupowany od Rosjan oraz czy za pośrednictwem tej samej spółki kupowany jest dla GA. Zapytany potwierdził fakt zakupu. Odmówił podania ilości oraz nazwy firmy pośredniczącej zasłaniając się tajemnicą handlową. Co do ceny stwierdził, że „tańsze nie znaczy lepsze”.

Ad 6.

Nie ma tematu budowy spalarni odpadów. Plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje lokalizacji pod taką inicjatywę.

Ad 7.

Dyrektor Ryszard Bartczak oznajmił, że nie widzi możliwości opracowania nowego taryfikatora dla naszych zakładów ale w trakcie opracowywania jest system wynagradzania dla całej Grupy Azoty.

Ad 8.

Przygotowane jest zbycie udziału w spółkach córkach. Medical i Remzap spółkom menadżersko pracowniczym. Jest to mocno kontrowersyjna forma ze względu na nierówny dostęp pracowników do objęcia udziałów. Stozap (ze względu na brak chętnego na zakup) i Prozap nie będą sprzedawane.

Ad 8a.

Po rozwiązaniu spółki DW Jawor Sp. z o.o oraz nieudanej akcji sprzedaży majątek w postaci domu wczasowego wrócił do ZAP. Obecnie jest jednostka organizacyjną naszych zakładów. Pracownicy Jawora także wrócili do macierzy i stali się pracownikami ZAP. Tymczasem na umowę o pracę z zakładami pracuje w Jaworze kierownik i księgowy. Pozostali pracownicy zatrudnieni są przez agencje pracy tymczasowej. Uzyskaliśmy informacje, że po wpisaniu ich stanowisk do ZUZP zostaną z nimi zawarte umowy o pracę z ZAP (oby to była prawda). Sam dom wczasowy szykowany jest do modernizacji w celu podniesienia standardu oferty. Planowane jest stworzenie na bazie Jawora Centrum Konferencyjno Szkoleniowe na potrzeby całej Grupy Azoty ale już dziś widać większe obłożenie ośrodka. Samo nasuwa się pytanie czy Jawor będąc spółka specjalnie był źle zarządzany aby uzasadnić sprzedaż?

Ad 9.

Zarząd Medicala uzupełniono o dwie osoby aby „uwolnić” Prezesa Dyrdę od czynności około sprzedażowych, który jako udziałowiec spółki pracowniczej jest stroną w procesie.

Ad 10.

Nie ma planów zmian z wymienionymi obszarach.

Ad 11.

Prowadzone są prace nad utworzeniem wspólnej dla całej Grupy Azoty platformy zakupowej aby konsumować efekt skali. Prace idą w dobrym kierunku.

Ad 12.

Przedstawiciele Solidarności kolejny raz wnieśli temat uruchomienia Programu Dobrowolnych Odejść aby zachęcić pracowników do odchodzenia z pracy. Nikt poza nimi nie widzi powodów, dla których miano by taki program wprowadzać.

Ad 13.

Pełnienie funkcji na kilku etatach. Prezes Marian Rybak stwierdził, że nie zna takiego zjawiska i poprosił o przykłady. Przedstawiciele związków zawodowych wskazali na obecnego na sali Wojciecha Kozaka, który pełni funkcję członka zarządu firmy z wyboru załogi, członka zarządu z wyboru Rady nadzorczej oraz dyrektora energetycznego co oznacza że zajmuje trzy etaty. Strona pracodawcy próbowali wytłumaczyć, że utrzymanie od szeregu lat wakatu na stanowisku dyrektora energetycznego nie oznacza pełnienia funkcji. Strona związkowa zwróciła uwagę, że rzeczywiście prace dyrektora energetycznego wykonują inni ludzie nie otrzymując za to wynagrodzenia.

Ad 14

Prezes Marian Rybak oświadczył, że tym problemem zajmie się „nowy zarząd”. My ze swojej strony zapewniamy że wspólnie z Okręgową Państwową Inspekcją Pracy będziemy ten temat szczególnie dokładnie pilnować.

Ad 15

Skróceniem czasu pracy pracownikom dniówkowym również ma zając się „nowy zarząd”.

Ad 16

Zespół płacowy w zajmie się niezbędnymi zmianami w Regulaminem Premiowania. O postępie prac będziemy informować na bieżąco.

Ad 17.

Jak już wcześniej informowaliśmy Zarząd przyznał pracownikom nagrodę z okazji Świąt Bożego Narodzenia w wysokości 1500zł brutto. Nagroda będzie wypłacona do 18 grudnia 2015r.