BHP
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 06.10.2016 10:54:50

Informacja z posiedzenia Komisji BHP w dniu 29 września 2016


Treść rozszerzona

1. Szef służby BHP przedstawił stan bezpieczeństwa w firmie pod kątem wypadków przy pracy. Omówione zostały wypadki, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie ZAP. Mimo spadającej w statystykach liczby zdarzeń, sytuacja ciągle pozostawia wiele do życzenia.

2. Pojawił się postulat zmiany opakowań, w jakich dostarczane są napoje, tzn. przejście z butelek szklanych na plastikowe typu PET. Temat zostanie przeanalizowany przez STO-ZAP pod względem technicznym i ekonomicznym oraz przedstawiony komisji na kolejnym posiedzeniu.

3. Ze względu na ułatwienie dysponentom gospodarowania funduszami przeznaczonymi na ogólnie pojęte BHP zaproponowano wyłączenie tychże kosztów z MP-eków zakładowych i stworzenie odrębnego stanowiska kosztów dla tych wydatków. Taka propozycja trafi do odpowiednich służb i zostanie poddana odpowiedniej analizie.

4. Społeczny Inspektor Pracy z Zakładu Kaprolaktamu kolejny raz wniósł sprawę bezpieczeństwa pracy na stokarzu organicznym, który już wielokrotnie miał zostać zmodernizowany w celu zapewnienia pracownikom bezpiecznej pracy. W tej sprawie wielokrotnie interweniował zakładowy SIP oraz nasza organizacja związkowa, czego efektem było włączenie tej modernizacji do planu inwestycyjnego. Niestety od lat projekt ten nie jest realizowany ze względu na brak środków. Komisja doszła do wniosku, że przy tak uporczywym „spychaniu” tematu niezbędna będzie interwencja SIP łącznie z powiadomieniem Okręgowego Inspektora Pracy. Przy okazji tej dyskusji okazało się, że problem bezpiecznego rozładunku i załadunku wagonów kolejowych dotyczy generalnie całych zakładów.

5. Pracownicy służby BHP przeprowadzili przegląd stanu techniczno-sanitarnego dyżurek służb remontowych i zalecili dokonanie niezbędnych remontów oraz modernizacji tam, gdzie wystąpiły nieprawidłowości.

6. Zgodnie z wcześniejszym ustaleniem rozpoczynamy test lekkiego obuwia dla sterowniczych. Przyszła już pierwsza partia tzn. pierwsze 10 par pierwszego modelu do testowania. Kolejne dwa modele spodziewane są lada dzień i wtedy zostaną przekazane pracownikom wytypowanym do testów. Model buta, który uzyska najwyższą ocenę w testach, zostanie wpisany do katalogu i wówczas trafi do wszystkich sterowniczych.

7. Rozpoczyna się również test specjalistycznych noży dla pracowników wytwórni opakowań i pakowni oraz hełmów ochronnych i odpornych na łuk elektryczny dla służb elektrycznych.

8. Po niedawnym wypadku, do którego doszło na terenie magazynów zalecono ponowne szkolenie dla hakowych, z zakresu obsługi suwnic i dźwigów. Takie ponowne szkolenia uzupełniające przejdą wszyscy pracownicy posiadający stosowne uprawnienia.

9. Zgłosiłem dwa istotne problemy pracowników straży przemysłowej. Chodzi o pranie mundurów i obuwie. Na dziś mundury strażnicy muszą prać sobie sami i robią to w swoich domach, co jest niedopuszczalne i powinno zostać czym prędzej zastąpione praniem przez zakład pracy. Drugi temat to obuwie naszych wartowników. Od lat narzekają oni na bardzo złą jakość i co gorsza – brak komfortu w codziennym użytkowaniu. Wartownik pracuje praktycznie 12 godzin „na nogach” i wygodne obuwie jest dla niego sprawą podstawową dla komfortu pracy, a także ich zdrowia. Muszą mieć dostosowane obuwie zarówno do warunków letnich, jak i zimowych. Komisja podzieliła moje zdanie w obu sprawach i wyda stosowne zalecenia.