RN
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 17.11.2017 11:59:31
Informacja z posiedzenia Rady Nadzorczej
z dnia 14 listopada 2017r

Treść rozszerzona

Posiedzenie Rady Nadzorczej w dniu 14.11.17 r. rozpoczęło się w czasie dosyć napiętym dla naszej spółki, a to za sprawą propozycji umowy korporacyjnej przekazanej naszej spółce przez zarząd Grupy Azoty, o czym informowaliśmy po ostatnim posiedzeniu Rady.


Listopadowe posiedzenie Rady rozpoczęte zostało od przedstawienia przez Zarząd aktualnej sytuacji w spółce i przyczyn ogłoszenia pogotowia strajkowego przez stronę społeczną. Na początku prezes Owczarski poinformował o konsolidacji handlu w grupie, mającej na celu poprawę działalności i poprawę funkcjonowania spółek w grupie i lepszej koordynacji działalności handlowej. Wspomniał również o zapowiedzianym w przyszłym tygodniu spotkaniu wiceprezesa GA Szczypińskiego z Zarządem naszej spółki, jak rozumiemy we wspomnianym temacie.


Następnie Prezes Janiszek przedstawił historię rozmów dotyczących zmian w obszarze handlu, a raczej braku rozmów od majowej wizyty w Puławach dyr. Zarosińskiego, po dzień dzisiejszy.


Zarząd ZAP zdefiniował uwagi w zakresie zmian dotyczących obszarów handlu i audytu do Grupy Azoty, a z drugiej strony (GA) brak było jasno zdefiniowanych działań i propozycji. W oparciu o przekazane informacje można wysnuć wniosek, że brak jest ze strony Grupy Azoty współpracy w kwestiach kluczowych dla naszej spółki. Proponowane zmiany dotyczące integracji nie są poparte jakimikolwiek analizami, wyliczeniami, nie są policzone korzyści ze zmian dla naszej spółki czy całej Grupy. Nie zostały określone efekty, szanse czy zagrożenia. Póki co odnieść można wrażenie, że GA za wszelką cenę dąży do wcielenia swoich planów.


Po wysłuchaniu stanowiska Zarządu, Rada Nadzorcza spotkała się z inicjatywy Komitetu Strajkowego z jego członkami. Podczas spotkania przedstawiciele KS przedstawili swoje postulaty:

- Zaniechanie wszelkich działań zmierzających do wydzielenia jakichkolwiek obszarów ze struktury firmy.

- Zaprzestanie łamania umów wzajemnych tj. Umowy Konsolidacyjnej oraz Umowy Społecznej.

- Odwołanie z zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” wiceprezesa Krzysztofa Homendy, spowodowane utratą wiarygodności i zaufania społecznego


Jednocześnie zwrócili uwagę, że pogotowie strajkowe skierowane jest do Zarządu Grupy Azoty, a nie puławskiego zarządu. Komitet Strajkowy wyraził swoje niezadowolenie z powodu łamania przez GA umowy konsolidacyjnej i umowy społecznej w zakresie konsultowania ze stroną społeczną spraw związanych z próbami wydzielenia służb z naszej struktury. Niekorzystne zmiany , które w wyniku tych działań mogą nastąpić w niedalekiej przyszłości, to choćby brak wpływu Puław na handel i obniżenie obrotów, a w dalszej konsekwencji obniżenie funduszu płac.


W kolejnym punkcie omówione zostały wyniki ekonomiczne za wrzesień br. W minionym okresie przychody były w wysokości 241 999 tys. PLN, natomiast narastająco od początku roku 2 271 136tys. PLN. Zysk netto w wysokości 346 tys. PLN dużo niższy niż planowano, a narastająco 212 474 tys. PLN. , EBITDA narastająco 392 516. We wrześniu przychody wyższe były od planowanych o 2,6%. Jednocześnie wzrosły koszty, znaczący wpływ na to miał wzrost cen gazu.


Następnie zaprezentowane zostały informacje o naszych spółkach zależnych. Na początku omawiane spółki, które przysparzają nam spore kłopoty w postaci ujemnych wyników finansowych. Należą do nich Agrochem Puławy sp. z o.o. oraz Agrochem Dobre Miasto sp. z o.o. W najbliższym czasie zostaną podjęte kroki naprawcze polegające na połączeniu tych dwóch spółek między innymi mające na celu poprawę działań logistycznych. Kolejną spółką przynoszącą nam straty są Zakłady Chemiczne Chorzów S.A. Na poprzednich posiedzeniach został zaprezentowany i następnie przyjęty program naprawczy, który w najbliższy czasie ma przynieść pozytywne efekty. Pozostałe spółki zależne radzą sobie z powodzeniem. Poruszono temat zmian w Kolzapie i problemów jakie się z nimi będą wiązały.

Rada pozytywnie zaopiniowała wniosek do Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, zmiany w umowach spółek Agrochem Puławy sp. z o.o. , Agrochem Dobre Miasto sp. z o.o. oraz GZNF Fosfory sp. z o.o., które wymagają zmian polegających, między innymi, na dostosowaniu do standardów obowiązujących w GA ZAP, w ten sposób zostaną ujednolicone umowy w spółkach zależnych.


Pozytywnie również przyjęty został wniosek do Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zakładów Azotowych Chorzów w sprawie podwyższenia kapitału oraz zmian w statucie. Decyzje te pozwolą na wprowadzenie programu naprawczego.


Kolejne decyzje dotyczyły wyrażenia zgody na zakup części zamienny do turbozespołu nowej instalacji kwasu azotowego, i jako następna udzielona zgoda była na zaciąganie zobowiązań na potrzeby zakupu usług remontowych i modernizacyjnych na poczet planu rzeczowo-finansowego na rok 2018.


Dzięki naszej spółce kolejny raz ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli, wniosek o darowiznę na ten cel Rada pozytywnie zaakceptowała.


Rada wyraziła zgodę na stosowanie w spółce przygotowanego Zarządzenia w sprawie zarządzania ryzykiem kredytowym kredytów kupieckich w ZAP, jako następne przyjęte dokumenty były aktualizacja Polityki Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym oraz zgodnie z rekomendacją Komitetu Audytu udzielenie zgody na przyjęcie przez Zarząd Spółki Listy Ryzyk Kluczowych na rok 2018 .


W sprawach różnych rozważane były kwestie związane z odwołaniem wiceprezesa zarządu, przywoływanego w postulatach Komitetu Strajkowego. Po krótkiej rozmowie z p. Homendą Rada poprosiła go o złożenie obszernych wyjaśnień i poparcie ich odpowiednimi dokumentami. Na kolejnym posiedzeniu Rady powrócimy do tego problemu po wcześniejszym dokładnym rozeznaniu i analizie prawnej.


Jacek Wójtowicz


Grzegorz Mandziarz