stanowisko zz ws gazu
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 06.03.2009 08:59:04
Stanowisko Organizacji Związkowych Zakładów Azotowych „PUŁAWY” SA w sprawie dostaw gazu do Polski przygotowane na posiedzenie zespołu ds. branży chemicznej przy Komisji Trójstronnej


Treść rozszerzona
 
Puławy, dnia 4 marca 2009 r.



STANOWISKO ORGANIZACJI ZWIĄZKOWYCH ZAKŁADÓW AZOTOWYCH „PUŁAWY” SA



Szanowni Państwo!



Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. są największym indywidualnym odbiorcą przemysłowym gazu ziemnego w Polsce. W dniach 7-19 stycznia 2009 roku, po raz kolejny na przestrzeni kilku lat, doznały znaczących ograniczeń dostaw gazu (do ok. 60% nominalnego poboru), co wpłynęło na konieczność ograniczenia produkcji na naszych instalacjach. Było to tym bardziej dotkliwe, że okres ten jest tradycyjnie czasem wzmożonej produkcji nawozów na potrzeby krajowego rolnictwa w związku z wiosennym sezonem nawożenia.

Byliśmy jednym z dwóch odbiorców gazu ziemnego, któremu ograniczono dostawy.

Zakłady Azotowe „Puławy” są spółką publiczną, od której inwestorzy instytucjonalni oraz indywidualni oczekują wypracowywania zysków i realizacji planów strategicznych. Spółka musi się liczyć z globalnym kryzysem finansowym i jak dotąd nie zawiodła inwestorów, o czym świadczą reakcje na opublikowane wyniki finansowe za ostatni kwartał 2008 roku. Ograniczenia dostaw gazu przekładają się istotnie na osiągane przez Spółkę wyniki. Dodatkowym mankamentem jest brak stabilności dostaw tego surowca – Spółka działa pod presją wydarzeń w Rosji i na Ukrainie, na które nie ma wpływu. Wciąż dowiadujemy się o coraz to nowych groźbach dotyczących dostaw gazu – zarówno w zbliżającym się sezonie nawozowym, jak i pod koniec 2009 roku. Sytuacja ta wzbudza najwyższy niepokój pracowników Spółki, którzy oprócz widma globalnego kryzysu gospodarczego obawiają się o kondycję swojej firmy z przyczyn, które innych zakładów w Polsce nie dotykają.



Oczekujemy w związku z tym przedstawienia nam jasnego stanowiska ze strony PGNiG, dotyczącego dostaw gazu dla naszej Spółki. Domagamy się też od strony Rządowej działań i regulacji, które w uczciwy sposób rozłożą w przyszłości skutki ograniczeń dostaw gazu do Polski. Nie zgadzamy się na sytuację, w której Zakłady Azotowe „Puławy” praktycznie same ponoszą skutki zmniejszonych dostaw. Nie jesteśmy jedynym przemysłowym odbiorcą tego surowca i nie widzimy powodu dla którego mamy w imieniu wszystkich zainteresowanych, kumulować straty z tego tytułu.