gospodarka
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 13.07.2011 08:16:11

Rok rekordowych dywidend.



Polskie Radio Program 1.



Treść rozszerzona


Ten rok może być rekordowy pod względem dywidend wypłacanych porzez spółki notowane na Giełdzie Papaierów Wartościowych w Warszawie. Dywidendę wypłaci co czwarta spółka, w sumie sto kilkadziesiąt firm. W sumie kwota dywidend wyniesie prawie 19 mld złotych.

Rok rekordowych dywidend fot. SXC


Dywidendy chce wypłacać coraz więcej spółek. Najchętniej robią to te, które mają duże zyski jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy spółki surowcowe. Największym płatnikiem dywidend w Polsce KGHM Polska Miedź. - mówi Łukasz Wilkowicz z Rzeczpospolitej.

Duży dywidendy płacą spółki z udziałem Skarbu Państwa. Dywidendy wypłacone przez takie firmy to dla budżetu dochód. W tym roku zastrzyk finansowy wyniesie 4-5 mld.

Prawo do dywidendy jest tzw. prawem majątkowym akcjonariusze, czyli wszyscy, którzy posiadają akcje danej spółki mogą uczestniczyć w podziele zysku, który spółka dystrybuuje wśród akcjonariuszy, który wypracowała przeważnie rok wcześniej lub w poprzednich latach. Jeśli Walne Zgromadzednie podejmie stosowną uchwałę to każdy akcjonariusz , który posiada akcje na dzień ustalenia prawa do dywidendy atomatycznie powinien dostać tą dywidendę - tłumaczy Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.

Podatek od dywidendy jest taki sam jak od zysków kapitałowych i wynosi 19 procent. Każdy obywatel Polski, który otrzymuje dywidendę od spółki zarejestrowanej na terytorium Polski płaci go w sposób ryczałtowy czyli dostaje na rachunek maklerski kwotę netto i nie musi jej już uwzględniać w PIT .