z prac RN
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 29.12.2011 09:36:34


W rozwinięciu relacja Andrzeja Bartuziego z prac Rady Nadzorczej.


Treść rozszerzona

19 grudnia w Warszawie miały miejsce dwa istotne dla Zakładów Azotowych „Puławy” SA wydarzenia: Zwyczajne Walne Zebranie Akcjonariuszy oraz kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej.


Posiedzenie rady poprzedzone było walnym zebraniem, na którym zapadały najważniejsze dla spółki decyzje związane z rokiem obrotowym 2010/2011. Wszystkie przedłożone walnemu zebraniu sprawozdania zostały przyjęte, wszystkim członkom zarządu oraz rady nadzorczej zostały udzielone absolutoria z tytułu wykonywanych obowiązków. Punktem zebrania, który wzbudzał najwięcej emocji był podział zysku za miniony rok obrotowy. Jeden z akcjonariuszy (ING – Otwarty Fundusz Emerytalny) złożył propozycję podziału zysku (alternatywną do propozycji zarządu „Azotów”), która nie uwzględniała partycypacji pracowników w wypracowanym zysku. Pojawił się też trzeci wniosek podziału zysku – złożony przez Skarb Państwa, który w wyniku głosowań akcjonariuszy uzyskał wymaganą większość głosów.

Zgodnie z tym wnioskiem podział zysku wygląda następująco:


Dzień dywidendy ustalono na 31 stycznia 2012 r. , zaś wypłatę – na 21 lutego 2012 r.


Po walnym zebraniu akcjonariuszy odbyło się kolejne, dwunaste już posiedzenie rady nadzorczej. Tradycyjnie zostaliśmy zapoznani z sytuacja finansową spółki. Mimo negatywnych czynników takich jak wzrost cen surowców, spadek cen melaminy i kaprolaktamu, jak również dzięki pozytywnym trendom takim jak utrzymujące się wysokie ceny nawozów oraz słaba złotówka spółka uzyskała dobry wynik finansowy, co potwierdza trwającą koniunkturę dla naszej branży.


Kolejne punkty posiedzenia to raport z inwestycji odsiarczania spalin, wnioski o nabycie aktywów trwałych oraz bardzo ważny dla społeczności lokalnej wniosek o zakup tomografu komputerowego dla szpitala w Puławach, który został zaopiniowany pozytywnie.


W ostatnim okresie wiele emocji wzbudza w naszej społeczności zakładowej projekt nowego taryfikatora. Wielu znajomych pyta mnie wprost (lub też poprzez forum internetowe), jakie jest moje stanowisko w tej sprawie. Jest ono zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez wszystkie organizacje związkowe. Przedstawiony projekt taryfikatora jest zły – zarówno pod kątem ułożenia hierarchii stanowisk, jak i zapisów dotyczących zasad wdrażania, które wymagają wielu poprawek i zmian. Strona związkowa zwróciła się do zarządu firmy z pismami deklarującymi wolę negocjacji treści proponowanych zapisów. Ja uzyskałem zapewnienie, że negocjacje zostaną niezwłocznie wznowione.


Andrzej Bartuzi