Z kołchoźnika.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 05.01.2012 08:31:05


Wystąpienie Prezesa Andrzeja Kopcia

Aktualności - 2012
Środa, 04 Styczeń 2012 15:13


Treść rozszerzona


Szanowni Państwo


Dobiegły końca trwające od ponad dwóch lat prace nad budową nowego taryfikatora stanowisk pracy w naszej Spółce. Pierwsze rozmowy, będące genezą podjęcia w ogóle tego tematu, odbyły się już w styczniu 2008 roku, a więc tuż po wprowadzeniu zmian w taryfikatorze, obowiązujących od 1 stycznia 2008 roku. Strona pracodawcy oraz organizacje związkowe, dostrzegając niedoskonałości wprowadzonych wtedy rozwiązań, rozpoczęły rozmowy nad sposobem wypracowania zmian w taryfikatorze. Po wielomiesięcznych bezskutecznych negocjacjach, Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego zaproponował, aby przejść z obowiązujących w obecnym taryfikatorze kryteriów kwalifikacyjnych formalnych, na kryteria kompetencyjne. W grudniu 2008 roku strony postanowiły o konieczności stworzenia taryfikatora przez niezależną firmę zewnętrzną. Zespół zadaniowy po stronie związkowej w składzie: Ewa Krawczyńska, Marek Goldsztejn, Roman Góra i Zenon Stasiak wyłonił firmę PSI-Meritum spośród 5 firm, które odpowiedziały na zapytanie ofertowe w tej sprawie.

Prace nad nowym taryfikatorem z firmą PSI-Meritum były prowadzone wraz z powołanym dla tych celów Zespołem Konsultacyjnym, składającym się z przedstawicieli każdej z reprezentatywnych organizacji związkowych, przedstawicieli pracodawcy oraz konsultantów PSI-Meritum. Proces składał się w skrócie z następujących etapów:
1. Ustalenie warunków brzegowych budowy taryfikatora.
2. Opracowanie metodologii wartościowania pracy na stanowiskach oraz stworzenie listy stanowisk do wartościowania.
3. Przeprowadzenie wywiadów na stanowiskach, opisu i wyceny stanowisk wg przyjętej metodologii.
4. Hierarchia stanowisk, taryfikator, tabela wynagradzania, zasady stosowania taryfikatora oraz warunki jego wdrożenia.

Na początku projektu zostały przedstawione i podpisane przez przedstawicieli każdej z reprezentatywnych organizacji związkowych oczekiwania oraz warunki brzegowe budowy nowego taryfikatora. Jak wynika z tego dokumentu, którego treść w całości możecie Państwo znaleźć na naszej stronie intranetowej, strona związkowa dopuszczała zmiany w hierarchii stanowisk pracy uzasadnione wynikami wartościowania, zmianę liczby kategorii zaszeregowania, rozpiętości wynagrodzeń, linii polityki płac czy stopnia nachodzenia kategorii. Jako jeden z warunków brzegowych wskazano, aby zasadnicze wynagrodzenie minimalne nie było niższe od 1650 zł.

Również kolejny etap, czyli metodologia wartościowania pracy, został opracowany w ramach Zespołu Konsultacyjnego i zaakceptowany przez wszystkich jego członków. Kolejne etapy, czyli hierarchia stanowisk oraz powstały na jej podstawie taryfikator, są wynikiem opisu pracy na stanowiskach w trakcie przeprowadzonych wywiadów z przedstawicielami danego stanowiska oraz wyceną tej pracy w oparciu o zaakceptowaną metodologię. W każdym wywiadzie stanowiskowym miał prawo brać udział każdy z członków zespołu konsultacyjnego i niejednokrotnie w nim uczestniczył.

Pomimo powyższego, ZZPRC nie podpisał dokumentu będącego efektem zastosowania metodologii, tj. hierarchii stanowisk po wartościowaniu, co w sposób niepotrzebny zatrzymało prace nad taryfikatorem  na kilka miesięcy.  We wrześniu 2011 roku Zarząd, po serii spotkań z zakładowymi organizacjami związkowymi, pomimo braku podpisu na etapowym dokumencie jednej z organizacji związkowych, zwrócił się do Konsorcjum PSI-Meritum o kontynuację prac, w ramach Zespołu Konsultacyjnego. Motywem działania Zarządu było przekonanie że obecnie obowiązujący taryfikator jest przestarzały - co również zostało potwierdzone przez stronę społeczną - a nowe rozwiązania umożliwią wprowadzenie jasnych i czytelnych zasad oraz możliwość awansu dla pracowników. Kilkumiesięczna przerwa w pracach zespołu przełożyła się na to, że harmonogram prac pod koniec roku był napięty. Uniemożliwiła też spokojne procedowanie, wyjaśnianie wątpliwości czy eliminację ewentualnych błędów. Jednak prace zostały dokończone. Końcowe kompleksowe dokumenty zostały w
wymaganej formie prawnej - tj. protokołu dodatkowego - przedłożone organizacjom związkowym do akceptacji w celu wdrożenia efektu.

Biorąc pod uwagę, że już w roku 2008 strony doszły do wniosku, że obecnie obowiązujący taryfikator zawarty w ZUZP posiada wiele niedoskonałości i wymaga zmian oraz, że tworzenie nowego należy powierzyć wspólnie wybranej niezależnej zewnętrznej firmie eksperckiej, przy aktywnym udziale w jego tworzeniu powołanego Zespołu Konsultacyjnego, a także to, że zrealizowano określone na początku projektu warunki brzegowe, brak akceptacji opracowanego taryfikatora jest niezrozumiały.

Zgłaszane obecnie postulaty przedstawiania kolejnych technicznych wyliczeń, mających funkcję pomocniczą dla firmy do opracowania dokumentów etapowych, można odczytać jako próbę przedłużania atmosfery sporu wobec wdrożenia taryfikatora, czy eskalacji konfliktu przez ZZPRC. Prace nad taryfikatorem mogły być prowadzone z bezpieczeństwem czasowym i w pełnym dialogu stron również w okresie od marca do września 2011 roku.

W związku z wątpliwościami strony związkowej, związanymi z opracowaniem taryfikatora, Pracodawca zwróci się ponownie do firmy PSI-Meritum w sprawie zorganizowania wspólnego spotkania w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Andrzej Kopeć