Informacja Komitetu Strajkowego z dnia 7 marca 2012 roku.
Dodane przez bosman dnia 07.03.2012 18:14:53

Zarząd Zakładów Azotowych „Puławy” SA żąda wglądu w listy pracowników, którzy wzięli udział w referendum strajkowym, zorganizowanym przez Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Zakładów Azotowych „Puławy” SA.


Treść rozszerzona

Dziś (7 marca 2012 r.) kierownik Działu Audytu Wewnętrznego i Zarządzania Ryzykiem dostarczyła do biura ZZPRC pismo z żądaniem umożliwienia pracownikom swojego działu zapoznania się  z materiałami źródłowymi przeprowadzonego w dniach 7 lutego - 5 marca 2012 r. referendum strajkowego.


Do pisma dołączona została kopia uchwały zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” SA z 6 marca 2012 r. w sprawie referendum strajkowego, w której zarząd domaga się analizy prawidłowości przeprowadzenia referendum strajkowego. Jednocześnie kierownik Działu Audytu Wewnętrznego i Zarządzania Ryzykiem informuje, że pracownicy, którzy zostali wyznaczeni do przeprowadzenia kontroli mają upoważnienie do przetwarzania danych osobowych. Oznacza to, że celem kontroli jest wgląd w listę pracowników, którzy wzięli udział w referendum strajkowym.


- Na wczorajszym Walnym Zebraniu Delegatów ZZPRC prezes zarządu ZA „Puławy” SA Paweł Jarczewski zapytany przez delegatów o spór zbiorowy i referendum strajkowe odpowiedział, że wszystkie działania związków zawodowych będą kontrolowane przez prokuraturę – mówi Sławomir Wręga, przewodniczący ZZPRC. Próba przeprowadzenia w biurze związku kontroli przez służby pracodawcy pokazuje sposób rozumienia przez zarząd spółki pojęć takich jak: dialog, partnerstwo, współpraca czy kompromis. Chęć uzyskania dostępu do listy nazwisk pracowników biorących udział w referendum jest bliska wschodnim, a nie zachodnim standardom zarządzania przedsiębiorstwem.


Wczoraj (6 marca 2012 r.) podczas Walnego Zebrania Delegatów ZZPRC podjęto decyzję odnośnie daty i formy strajku. Ustalono, że strajk okupacyjny rozpocznie się w Zakładach Azotowych „Puławy” SA 17 marca br.


Spór zbiorowy Zakładach Azotowych „Puławy” SA trwa od sierpnia 2011 r.


W sporze zbiorowym zostały zgłoszone trzy postulaty:


  1. Zaniechania bezprawnego nękania i zastraszania pracowników spółki, szczególnie poprzez ciągłe zmiany struktury organizacyjnej,

  2. Podjęcia rzeczywistych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy instalacji i warunków pracy pracowników, wyjaśnienia ostatnich awarii, policzenia i podania wielkości strat,

  3. Uruchomienia 15% podwyżek wynagrodzeń zasadniczych pracowników z wyrównaniem od 1 czerwca 2011 roku.

W referendum strajkowym 78,4% załogi opowiedziało się za strajkiem. Frekwencja przekroczyła 52%.