Naruszenie miru domowego a strajk.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 19.03.2012 14:39:21


Informacja na temat legalności naszych ostatnich działań.


Treść rozszerzona

Puławy, dnia 19 marca 2012 r.

 

 

 

 

Pan Paweł Jarczewski

Prezes Zarządu

Zakładów Azotowych „Puławy” SA


Pan Marek Kapłucha

Członek Zarządu

Zakładów Azotowych „Puławy” SA

 

 

Szanowny Panie,


Informujemy, że na terenie Zakładów Azotowych „Puławy” są od soboty 17 marca br trwa LEGALNY strajk okupacyjny.


Co do zastosowania art. 193 kodeksu karnego w sytuacji strajku okupacyjnego posługujemy się opinią wybitnego polskiego specjalisty prawa karnego prof. Witolda Kuleszy:


Nie stanowi przestępstwa naruszenia miru strajk okupacyjny zakładu pracy. Ta bowiem forma walki pracowniczej urzeczywistnia się właśnie w miejscu pracy. Obecność strajkujących w miejscu zatrudnienia jest co najmniej konkludentnym zachowaniem, wyrażającym gotowość świadczenia pracy, gdy cele strajku zostaną osiągnięte. W Kulesza proponuje oceniać takie zachowanie w kategoriach kontratypu zwanego kontratypem strajku (Demonstracja..., s 203)


Prof. nadzw. dr hab. Witold Kulesza, Demonstracja. Blokada. Strajk (Granice wolności zgromadzeń i strajku w polskim prawie karnym na tle prawa niemieckiego), Łódź 1991, ss. 246.


Przypominamy także, że strajk (także legalny strajk, zorganizowany zgodnie z procedurami opisanymi w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych), jest co do zasady zaprzeczeniem dbania o dobro pracodawcy, skoro jest z założenia organizowany w celu zapewnienia ochrony interesom pracowników, które mogą być sprzeczne z interesem pracodawcy (vide: wyrok SN z dnia 17 lipca 2009 r., I PK 45/09)


Mając na względzie powyższe uwagi, żądanie przedstawione przez pracodawcę w piśmie z dnia 19 marca 2012 r. uznać należy jako pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych.


Informujemy także, że grożenie odpowiedzialnością karną za prowadzenie legalnego strajku może wyczerpywać znamiona przestępstwa.


 

Komitet strajkowy