przejęcie ZAP.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 17.12.2012 11:14:24
 
 

Konsolidacja azotów w prokuraturze
 


Treść rozszerzona

  
 

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na usiłowaniu wyrządzenia znacznej szkody majątkowej przedsiębiorstwu oraz przekroczenia uprawnień
i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych złożą dziś (17 grudnia) posłowie Solidarnej Polski na ręce Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Równocześnie do laski marszałkowskiej wpłynie projekt ustawy o zachowaniu przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne szczególnych uprawnień w Polskich Zakładach Azotowych: „Puławy” SA i „Azoty Tarnów” SA oraz o zmianie niektórych innych ustaw.


Wczoraj (16 grudnia) Sławomir Wręga przewodniczący ZZPRC ZA „Puławy” SA wraz
z przewodniczącym Społecznego Związku Zawodowego Leszkiem Lewickim wzięli udział
w konferencji prasowej zorganizowanej przez lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Konferencja dotyczyła głównie sytuacji w Zakładach Azotowych „Puławy” SA. Wyrażono niepokój o los puławskiej spółki i jej pracowników. Zaprezentowano projekt ustawy o zachowaniu przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne szczególnych uprawnień w polskich zakładach azotowych: „Puławy” SA i „Azoty Tarnów” SA oraz o zmianie niektórych innych ustaw przygotowany wspólnie przez Solidarną Polskę oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego i Społecznego Związku Zawodowego. Ustawa ma gwarantować obu spółkom nadzór właścicielski Skarbu Państwa. Jest to szczególnie istotne w chwili, gdy oba podmioty nadal znajdują się w „Planie prywatyzacji na lata 2012-2013”.


Posłowie Solidarnej Polski - Arkadiusz Mularczyk i Jarosław Żaczek - przygotowali także zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych. Jak czytamy w uzasadnieniu do zawiadomienia, Ministerstwo Skarbu Państwa nie daje rękojmi dokonania prywatyzacji posiadanych pakietów akcji w tak strategicznych z punktu widzenia gospodarki gazowej, bezpieczeństwa energetycznego, niezależności żywnościowej państwa, konkurencyjności branży rolnej i rolno-spożywczej podmiotach gospodarczych - w sposób optymalny, nie powinno tych decyzji w obecnym stanie rzeczy podejmować, a pakiety akcji należące do Skarbu Państwa winny pozostać własnością Skarbu Państwa.