Styczeñ
Nowy 2013 rok powitali¶my jako tryb wielkiej ca³o¶ci zwanej Grupa Azoty. Jak siê mia³o wkrótce okazaæ, tym którym nie podoba³a siê konsolidacja, nagle zaczê³a ona przynosiæ osobiste korzy¶ci, a co za tym idzie, okaza³a siê byæ bardzo dobrym ruchem znienawidzonego przecie¿ prezesa Marciniaka. Tylko w retoryce ze zwi±zkami wci±¿ trudno znale¼æ logikê, bo raz siê z pogard± mówi, ¿e wspiera³y konsolidacjê, by za chwilê chwaliæ za obronê przed ni±. Ale to za chwilê, najpierw trzeba by³o pozamieniaæ akcje i wdro¿yæ inne ruchy, które, jak poda³o Ministerstwo Skarbu, pomog±: stworzyæ polskiego i europejskiego lidera w sektorze chemicznym, który ze wzglêdu na skalê, dywersyfikacjê dzia³alno¶ci i spodziewane synergie bêdzie w stanie osi±gaæ lepsze od rynku wyniki operacyjne i stopy zwrotu dla akcjonariuszy.
***
Tak, wówczas jeszcze czujnie wszyscy ¶ledzili, co mówi Ministerstwo i komunikat, w którym dowiadujemy siê, ¿e po³±czenie spó³ek ma byæ korzystne dla akcjonariuszy, budzi³ obawy. Bo zyski pomna¿a siê niestety czêsto kosztem pracowników, ale wielu przesta³o to obchodziæ, gdy sprawy nabra³y personalnie innego obrotu. Na forum ZZPRC zawrza³o, a nam utkwi³ z tamtego czasu jeden cytat:
Mia³e¶, chamie, z³oty róg,
mia³e¶, chamie, czapkê z piór:
czapkê wicher niesie,
róg huka po lesie,
osta³ ci siê ino sznur...
Lecz to dopiero nast±pi, najpierw grabarzom niezale¿no¶ci Pu³aw przys³ugiwa³y za to nagrody. Ale znów wyprzedzamy fakty.
***
W styczniu organizacje zwi±zkowe (ZZPRC, Spo³eczny i ZZiT) wyst±pi³y o podwy¿ki. Strachu by³o co niemiara w szeregach pozosta³ych, bo jak to tak wystêpowaæ o pieni±dze? Zwi±zki zawodowe? Na pocz±tku roku? Niestety to by³y pierwsze zwiastuny utrwalaj±cej siê w naszej firmie polityki dialogu i mi³o¶ci. Lepiej stawiaæ na dialog ni¿ na konkretne rozwi±zania, no ale jak widaæ, nie wszyscy to rozumieli i trzy organizacje wyst±pi³y o pieni±dze dla za³ogi. Niespe³na dziesiêæ dni pó¼niej zarz±d spó³ki odpowiedzia³ w duchu dialogu i mi³o¶ci. Przypomnia³, ¿e w roku poprzednim strajkiem za³oga wywalczy³a podwy¿ki, a w tym raczej nie zamierza p³aciæ skoro jest cicho. Zapomniano o wspomnieæ, ¿e obiecywano, ¿e gdy bêdzie spokój to podwy¿ki bêd± wiêksze ni¿ w roku strajkowym. O ile zarz±d ZZPRC nie mia³ w±tpliwo¶ci, ¿e tak nie bêdzie, o tyle trzeba by³o niestety empirycznie udowodniæ to za³odze. W odmowie pisano tak¿e, ¿e zarz±d ma wiêksze teraz priorytety, bo walczy o pozycjê w Grupie. Nam naiwnym wydawa³o siê, ¿e o pozycjê spó³ki, jak siê nied³ugo okaza³o, chodzi³o o pozycjê cz³onków zarz±du, ale znów wyprzedzamy fakty. W pisemnej odmowie pope³niono jednak du¿y b³±d. Mianowicie wymy¶lono figurê retoryczn±, ¿e Zak³ady Azotowe „Pu³awy” to lider w Grupie je¶li chodzi o wynagrodzenia, zatem trzeba siê cieszyæ z tego, co mamy. B³±d polega na tym, ¿e dano nam do rêki orê¿. Otó¿ liderem w Grupie je¶li chodzi o wynagrodzenia jest ATT Polymers GmbH z Niemiec i ¿yczymy sobie zarabiaæ na ich poziomie. Skoro ju¿ zarz±d spó³ki zaproponowa³ zasadê równania w górê zaczê³y j± promowaæ Zwi±zki Zawodowe Pracowników Ruchu Ci±g³ego w ca³ej Grupie.
***
W styczniu zaczê³y siê tak¿e przygotowania do wyborów w³adz oddzia³owych i delegatów na XX WZD ZZPRC VI kadencji na lata 2013-2017.
***
W zwi±zku z coraz czêstszymi przypadkami dyskryminacji oraz wieloma sygna³ami o przypadkach nosz±cych znamiona mobbingu i molestowania psychicznego, a tak¿e pojawiaj±cymi siê ostatnio informacjami dotycz±cymi przemocy seksualnej w stosunku do podleg³ych pracowników Zwi±zek Zawodowy Pracowników Ruchu Ci±g³ego ZA „Pu³awy” SA powo³a³ rzecznika pokrzywdzonych w osobie pani Beaty Kury³owicz.
Luty
Zima dopiero zaczê³a siê rozpêdzaæ, a tu nagle na lodzie zosta³ elokwentny i zawsze nienagannie ustosunkowany do zarz±du spó³ki przewodnicz±cy ZZiT. Na jego miejsce powo³ano cz³owieka z charakterem, czyli Tadeusza Darczuka. O przyczynach tej nag³ej zmiany du¿o mo¿na by opowiadaæ ale, ¿e dali¶my d¿entelmeñskie s³owo ¿onie odwo³anego przewodnicz±cego przemilczamy jego wystêpki.
***
Luty to tak¿e miesi±c, w którym ekipa zarz±dzaj±ca Zak³adami przekona³a siê, ¿e jednak nie wszystko mo¿e. Chodzi o wyrok S±du Okrêgowego w Lublinie przywracaj±cy do pracy w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA zwolnionego dyscyplinarnie dzia³acza Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego, który pracowa³ w wewnêtrznej s³u¿bie ochrony. Jak pisali¶my na naszej stronie, wyrok ten pokazuje, ¿e warto dochodziæ swoich praw pracowniczych przed s±dami pracy. Jest kolejn± przestrog± dla zarz±dzaj±cych obecnie Zak³adami Azotowymi „Pu³awy” SA, ¿e polityka zastraszania pracowników obraca siê przeciwko j± stosuj±cym. Przy tej okazji przypominamy o dy¿urach prawnika w naszym biurze. Jak widaæ warto korzystaæ z pomocy prawnej.
***
Pod koniec miesi±ca dostali¶my zaproszenie na pierwsze posiedzenie Zespo³u Dialogu Spo³ecznego Grupy Azoty. Pilnie zosta³o ono zwo³ane i...
Marzec
… i pilnie siê rozpoczê³o, bo ju¿ 1 marca, by jeszcze pilniej og³osiæ, ¿e spotka siê znów, by przedstawiæ konkrety. Pierwsze spotkane by³o bowiem w celu ukonstytuowania siê Zespo³u. Niestety nie uda³o nam siê dowiedzieæ, w jakiej formie i nad jakimi zadaniami ma pracowaæ Zespó³ Dialogu Spo³ecznego. Pytania te pada³y wielokrotnie, niestety nikt nie udzieli³ na nie konkretnej odpowiedzi. Nie wiemy nawet, w jakim sk³adzie osobowym ma pracowaæ zespó³, wiemy tylko, kto bêdzie reprezentowa³ pracodawcê.
***
Jednym z mi³ych marcowych akcentów by³o przywrócenie wspó³pracy ze Zwi±zkiem Zawodowym In¿ynierów i Techników.
***
Przy okazji informacji o wyp³acie premii za drugi kwarta³, pojawi³y siê g³osy, ¿e pracownicy s± okradani i rzadko trafiaj± do nich w ca³o¶ci obiecywane im pieni±dze. Ich zdaniem gdzie¶ te ¶rodki gin± po drodze. Zarz±d zwi±zku pisemnie wyst±pi³ do zarz±du spó³ki, by ten rzetelnie nalicza³ ¶rodki na premie.
***
Wszystkie organizacje zwi±zkowe dzia³aj±ce w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA oraz Solidarno¶æ, Kadra i Miêdzyzak³adowy ZZ wyst±pi³y do zarz±du Zak³adów Azotowych w Tarnowie-Mo¶cicach o przyst±pienie do negocjacji w przedmiocie zawarcia umowy spo³ecznej. To efekt posiedzenia Zespo³u Dialogu Spo³ecznego, który jawi³ siê jako twór niezdolny do wypracowania zadowalaj±cych efektów. W pi¶mie wnioskuj±cy domagali siê autonomii przedsiêbiorstwa (zachowanie siedziby, integralno¶ci organizacyjnej, nazwy i siedziby), gwarancji warunków pracy i p³acy zawartych w ZUZ i Regulaminie Pracy oraz gwarancji zatrudnienia, pozostawienia struktury „Pu³aw” w obecnym schemacie organizacyjnym (co warto przypomnieæ tym, którzy tak ³atwo przyjêli wydzielenie kaprolaktamu), a tak¿e gwarancji utrzymania bezpieczeñstwa technicznego instalacji i warunków BHP za³ogi.
***
Pod koniec marca obradowa³ Poszerzony Zarz±d ZZPRC ZA „Pu³awy” SA. Ustalono sk³ad osób bior±cych udzia³ w negocjacjach pakietu socjalnego, podsumowano wybory w³adz Oddzia³owych Organizacji Zwi±zkowych oraz Delegatów na XX WZD, a tak¿e okre¶lono termin XX Walnego Zebrania Delegatów.
Kwiecieñ
Na pocz±tku miesi±ca nadesz³a odpowied¼ od zarz±du tarnowskich zak³adów, w której zapewniono, ¿e negocjacje odbêd± siê w drugiej po³owie kwietnia. Zak³adowe organizacje zwi±zkowe zajê³y siê tymczasem tematem powszechnych podwy¿ek. 2 kwietnia przekazali¶my pozosta³ym organizacjom zwi±zkowym propozycjê wniosku o podwy¿ki dla pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA. We wniosku znalaz³ siê zapis:
Wnosimy o uruchomienie z dniem 1 maja 2013 roku 25% podwy¿ek wynagrodzeñ zasadniczych pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA.
W zwi±zku z decyzj± Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA przyznaj±c± 100% podwy¿ki Cz³onkom Rady Nadzorczej Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA oraz planowan± na 23 kwietnia br. decyzj± Radny Nadzorczej o przyznaniu 200% podwy¿ek Cz³onkom Zarz±du Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA konieczne jest podwy¿szenie wynagrodzeñ wszystkich pracowników.
Pod pismem podpisali siê Leszek Lewicki przewodnicz±cy Spo³ecznego Zwi±zku Zawodowego, a tak¿e cz³onek Rady Nadzorczej z wyboru za³ogi Andrzej Bartuzi. Nastêpnego dnia Zarz±d Zwi±zku Zawodowego In¿ynierów i Techników podj±³ uchwa³ê zobowi±zuj±ca przewodnicz±cego Tadeusza Darczuka do podpisania siê pod przygotowanym przez nas wnioskiem. Natomiast 4 kwietnia do biura naszego zwi±zku dostarczone zosta³o pismo podpisane przez Andrzeja Jacynê, Miros³awa Pomorskiego oraz Annê Czarneck± nastêpuj±cej tre¶ci:
W zwi±zku z dostarczon± do naszych biur kopi± pisma ZZPRC w sprawie podwy¿ek informujemy, ¿e w tej sprawie powinno odbyæ siê spotkanie wszystkich liderów organizacji zwi±zkowych w Zak³adach Azotowych, aby wspólnie okre¶liæ wysoko¶æ wnioskowanych podwy¿ek. Datê i miejsce spotkania pozostawiamy w gestii Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego.
Zgodzili¶my siê na to i zaproponowali¶my spotkanie w po³udnie tego samego dnia. Jednak spotkanie niczego nie wnios³o, przez ponad godzinê trwa³y przepychanki, co napisaæ w nowym pi¶mie do zarz±du spó³ki, by nie podpa¶æ, bo przecie¿ napisanie im w oczy, ¿e skoro sami sobie dali gigantyczne podwy¿ki i nale¿y siê to samo za³odze, zdaniem kilku znanych z ³amania strajku „dzia³aczom”, nie mie¶ci³o siê w g³owach. Zaproponowali oni w zamian, by pismo by³o wnioskiem o spotkanie z zarz±dem, a nie o podwy¿ki. I tu jest sedno sprawy i dla tego wa¿nego momentu tak szczegó³owo opisujemy to wydarzenie. Otó¿ tu znajdujemy sedno i ¼ród³o wielu wydarzeñ, które mia³y miejsce w kolejnych miesi±cach. Gdy zwi±zki zawodowe wystêpuj± o konkretn± rzecz, w tym przypadku o podwy¿ki, „przeszkadzacze” torpeduj± te inicjatywy i ¿±daj± dialogu. To w tym momencie zosta³o zdefiniowane, ¿e gdy próbowali¶my doprowadziæ do wspólnego stanowiska poprzez okre¶lenie celu, jaki w tej sprawie przy¶wieca organizacjom zwi±zkowym. ZZPRC, SZZ oraz ZZIT zdefiniowa³y swój cel jako doprowadzenie do podwy¿ek dla pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA. Solidarno¶æ, Zwi±zek Zawodowy Pracowników ZAP oraz Zwi±zek Zawodowy Kadra okre¶li³y swój cel jako prowadzenie dialogu z Zarz±dem Spó³ki. Niestety wkrótce znale¼li w realizacji swych celów sojuszników. Ale znów wyprzedzamy fakty.
Pismo zosta³o z³o¿one z podpisami przedstawicieli ZZPRC, SZZ i ZZIT. W tre¶ci poprosili¶my o podwy¿ki. Dostali¶my natomiast prawie rok bezowocnego dialogu.
***
Kilka dni pó¼niej wyst±pili¶my jednak wspólnie o wyp³atê nagrody na Dzieñ Chemika. Ten wniosek ju¿ nie budzi³ kontrowersji. Tak¿e u zarz±du spó³ki wiêc nagroda zosta³a przyznana. Wyst±pili¶my tak¿e o dofinansowanie imprezy na Dzieñ Chemika, któr± wspólnie chcia³y zorganizowaæ organizacje dzia³aj±ce w ZAP. Jednak zarz±d nie przychyli³ siê do tej pro¶by i pozwoli³ na przygotowanie kolejnej klapy.
***
Pod koniec kwietnia pracownik Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA W³odzimierz Karpiñski powo³any zosta³ na stanowisko Ministra Skarbu Pañstwa. Powo³anie to rozbudzi³o nasze nadzieje. Liczyli¶my przede wszystkim na zabezpieczenie Azotów przed wrogim przejêciem. Wyrazili¶my tak¿e nadziejê, ¿e nasza firma, tak wa¿na dla regionu, znajdzie siê na w³a¶ciwym miejscu w skonsolidowanej Grupie Azoty. Spodziewali¶my siê, ¿e tempa nabior± negocjacje umowy gwarancyjnej dla pracowników Grupy Azoty. Liczyli¶my nawet na spotkanie z ministrem. I rzeczywi¶cie spotkali¶my go, ale w innych okoliczno¶ciach, a nasze pozosta³e nadzieje musia³y niestety ust±piæ ambicjom. Nie naszym. Koniec kwietnia to powo³anie Paw³a Jarczewskiego na stanowisko prezesa Grupy Azoty.
Maj
Maj by³ miesi±cem wyborczym w naszej organizacji. Wielu obiecywa³o sobie du¿o po tych wyborach, a wielu wiele obiecano. Do pe³ni nieszczê¶cia jednak nie dosz³o i zarz±d prezentuje siê nastêpuj±co:
Zarz±d ZZPRC:
S³awomir Wrêga - Przewodnicz±cy
Witold G³os - Wiceprzewodnicz±cy
Ryszard Szubstarski - Wiceprzewodnicz±cy
Krzysztof Bohdan - Cz³onek Zarz±du
Marek Goldsztejn - Cz³onek Zarz±du
Komisja Rewizyjna ZZPRC:
Jerzy Tokarzewski - Przewodnicz±cy
Andrzej Bartuzi - Cz³onek Komisji
Jacek Nowacki - Cz³onek Komisji
***
Zwi±zki zawodowe dzia³aj±ce w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA (ZZPRC, SZZ, ZZIT) wstawi³y siê za pracownikami, którym kazano p³aciæ za uszkodzone karty (nie z ich winy) tak jak za zgubione. Niestety nie dla wszystkich wydawa³o siê logiczne, ¿e nie mo¿na karaæ za czyn, którego siê nie pope³ni³o, ale to nie jedyny absurd, który mieli¶my jeszcze w tym roku ogl±daæ.
***
Rozpoczêli¶my protest pod Kancelari± Prezesa Rady Ministrów przeciwko zmianom w Kodeksie pracy. Nasze protesty trwa³y do lipca i zaowocowa³y wrze¶niowym wybuchem spo³ecznego niezadowolenia zwanym Ogólnopolskimi Dniami Protestu.
Czerwiec
W Józefowie nad Wis³±, spotkali¶my siê z przedstawicielami zak³adowych i miêdzyzak³adowych zwi±zków zawodowych ruchu ci±g³ego Grupy Azoty, tj. z Kêdzierzyna, Tarnowa i Polic. Ustalili¶my, ¿e sytuacja polskich przedsiêbiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej, a tak¿e zatrudnionych w nich pracowników, wymaga podjêcia pilnych dzia³añ celem zabezpieczenia przedsiêbiorstw przed przejêciem, poprawienia bytu materialnego i warunków pracy zatrudnionych w nich pracowników oraz gwarancji utrzymania istniej±cych i tworzenia nowych miejsc pracy.
***
Czerwiec to tak¿e czas zbli¿aj±cych siê wakacji, czas relaksu i Dzieñ Chemika. Nasza organizacja przygotowa³a dwie atrakcyjne imprezy w o¶rodku na Wólce i wydaje siê, ¿e stanie siê to tradycj±.
Lipiec
Zarz±d ¶cis³y ZZPRC po posiedzeniu 2 lipca z³o¿y³ bardzo wa¿n± deklaracjê, szczególnie w kontek¶cie tego, co wydarzy³o siê w kolejnych miesi±cach w sprawie podwy¿ek. Otó¿ zauwa¿y³, ¿e pomimo zapowiedzi zarz±du Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA , ¿e je¿eli nie bêdzie strajków i niepokojów, to podwy¿ki bêd± wiêksze ni¿ w roku obrotowym 2011-2012 (strajk da³ 15% wzrost sta³ych sk³adników wynagrodzeñ), w minionym roku obrotowym nie uruchomiono ¿adnych podwy¿ek dla za³ogi. W zwi±zku z czym w nowym roku obrotowym bêdziemy siê domagali przede wszystkim podwy¿szenia sta³ych sk³adników wynagrodzeñ o 25%, podpisania umowy gwarancyjnej w tre¶ci zaproponowanej przez zwi±zki zawodowe oraz zaniechania zatrudniania na umowy czasowe i za po¶rednictwem agencji pracy tymczasowej. Deklaracja jest o tyle istotna, ¿e do tych 25% jeszcze nam sporo brakuje, mimo ¿e jedne negocjacje p³acowe ju¿ za nami.
***
Poza tym powo³ano komisje statutow± w sk³adzie:
Krzysztof Bohdan
Andrzej Wrona
Henryk Nowak
***
Protest przeciwko zmianom w prawie pracy przeniós³ siê spod kancelarii premiera pod Pa³ac Prezydencki na Krakowskim Przedmie¶ciu w Warszawie. Pierwsz± protestuj±ca ekipa znów byli zwi±zkowcy z Pu³aw. Towarzyszy³y nam pielêgniarki z pu³awskiego szpitala.
***
Pod koniec miesi±ca do biura przes³ana zosta³a uzgodniona przez zarz±dy spó³ek umowa spo³eczna. Zwi±zki kategorycznie ja odrzuci³y i za¿±da³y powrotu do merytorycznego dialogu. W erze dialogu nie wypada przecie¿ prosiæ o spe³nienie ¿±dañ, wa¿ne by rozmawiaæ.
Sierpieñ
Sierpieñ miesi±cem trze¼wo¶ci, a dla wielu ten konkretny sta³ siê miesi±cem otrze¼wienia albo przynajmniej pocz±tkiem tego procesu. W prasie zaczêto mówiæ o tzw. ¿ó³tych zwi±zkach: W Polsce jest dzisiaj oko³o 200 tys. dzia³aczy. Co dziesi±ty z nich jest cz³onkiem organizacji zwi±zkowej po cichu inspirowanej przez pracodawcê w celu unieszkodliwienia innych struktur.
Nie komentujemy, co siê bêdziemy pastwiæ nad s±siadami.
***
Tym czasem dialog trwa³ sobie w najlepsze, o czym donosi³y kolejne komunikaty. Ten na przyk³ad dotyczy negocjacji w ramach Zespo³u ds. dialogu spo³ecznego: Postulaty zosta³y szczegó³owo omówione przez strony i pozostawione do dalszej negocjacji. Strona zwi±zkowa ma ¶wiadomo¶æ, ¿e s± to obszary trudne dla pracodawcy, dlatego nie domagano siê natychmiastowych rozstrzygniêæ w powy¿szych kwestiach, a wypracowano pole do dalszych negocjacji.
Natomiast pracodawca w trudnych obszarach wymaga szybkich czy wrêcz natychmiastowych rozstrzygniêæ (choæby niedawna sprawa wy³±czenia Kaprolaktamu), ale wówczas zwi±zkowcy od dialogu nie protestuj±. Maj± w koñcu pole do dalszych spotkañ. W zwi±zku z powy¿szym wyst±piono o spotkanie z zarz±dem Grupy.
***
Poszerzony Zarz±d Zwi±zku na zebraniu 13 sierpnia br. podj±³ decyzjê o udzieleniu Andrzejowi Bartuziemu oraz Andrzejowi Wronie rekomendacji w wyborach do rady nadzorczej.
Wrzesieñ
To oczywi¶cie miesi±c, gdy spotkali¶my siê w Warszawie, by przez 4 dni protestu wyraziæ swoje niezadowolenie wobec tego, co wyprawia obecna w³adza i ludzie, których ta w³adza powo³uje, by sprawowali nadzór nad publicznym mieniem, np. w spó³kach z udzia³em Skarbu Pañstwa. Cz³onkowie ZZPRC protestowali pierwszego i ostatniego dnia.
***
Wrzesieñ to równie¿ miesi±c wyborczy. Co wa¿ne, obu naszych kandydatów przesz³o do drugiej tury wyborów. Uwa¿amy to za sukces.
***
Po raz kolejny wnioskowali¶my o podwy¿ki, o dziwo wiêkszo¶æ organizacji podpisa³o siê pod pismem (poza Kadr±), w którym mowa by³a o 25% podwy¿kach. Przy okazji dowiedzieli¶my siê, ¿e mno¿± siê tzw. zwi±zki w naszym zak³adzie i w sumie jest ju¿ 7 organizacji zwi±zkowych. Co ciekawe, te, które zrzeszaj± po 8-10 cz³onków, zdaj± siê s±dziæ, ¿e maj± takie same prawo do reprezentacji za³ogi jak ten, który reprezentuje prawie 1000.
***
Rozpoczê³y siê negocjacje wska¼nika przyrostu przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia. Pracodawca zaproponowa³ 3%, strona zwi±zkowa – 15%.
Pa¼dziernik
Andrzej Bartuzi i Jacek Wójtowicz utrzymali swoje stanowiska w radzie nadzorczej, wygrywaj±c wybory.
***
Negocjacje p³acowe. I tu nale¿a³oby postawiæ kropkê, by nie pastwiæ siê nad negocjatorami. Nie powiod³y siê negocjacje wska¼nika przyrostu przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia. Pracodawca okre¶li³ go samodzielnie. Nie uda³o siê te¿ wynegocjowaæ 25% podwy¿ek, ale jak czytamy w jednym z komunikatów: Strony spotkania ustali³y równie¿ zasady dialogu Zarz±du Spó³ki z zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi. Inny komunikat jednego z negocjatorów koñczy³ siê nastêpuj±co: Jest szansa, ¿e wiele z nurtuj±cych nas problemów zostanie dziêki dialogowi rozwi±zanych. Nas nurtuje jeden problem, dlaczego nie zajêto siê za³atwieniem problemu (w tym przypadku podwy¿ek), ale skupiono siê w procesie negocjacji na dialogu? Podczas negocjacji mia³ miejsce jeden incydent wiele mówi±cy o sposobie prowadzenia tego, s³awetnego ju¿ dialogu. Otó¿ prezes spó³ki chcia³ ingerowaæ w tre¶æ komunikatu zamieszczonego na stronie naszego zwi±zku. Nam siê takie zachowanie nie mie¶ci w g³owach, ale mo¿e by³o to praktykowane na innych stronach i tak z nawyku spróbowano u nas? Negocjacje ostatecznie zakoñczy³y siê rozszerzeniem tabeli w ka¿dej kategorii o 4% i podwy¿szeniem minimalnego wynagrodzenia do kwoty 1750 (nadal nie dogonili¶my Biedronki). Na podwy¿ki przeznaczono 8,7 mln z³.
Listopad
Negocjacji podwy¿kowych ci±g dalszy. Podobnie, jak w pa¼dzierniku, skupiono siê podczas nich na dialogu, co zaowocowa³o zwo³aniem poszerzonego zarz±du, gdy¿ negocjatorzy przerazili siê sami, gdy zobaczyli, co im dano do podpisania. Przy okazji znów dowiedzieli¶my siê czego¶ nowego o metodach dialogu w naszej firmie. Otó¿ w modzie jest teraz wybieranie sobie „w³a¶ciwych” przedstawicieli organizacji, z którymi komunikuje siê bez po¶rednictwa biura, a do tego stara siê ich zobowi±zaæ do nieprzekazywania informacji cz³onkom zarz±du. Ciekawa taktyka? Niektórym schlebia.
Grudzieñ
Kolejny miesi±c i kolejne negocjacje. Tym razem premii ¶wi±tecznej. Jak mo¿na przeczytaæ na forum ZZPRC, negocjacje wygl±da³y tak, ¿e prezes poda³ kwoty i sposób ich zró¿nicowania. Tyle w temacie dialogu, który æwiczono ca³y rok. Brak podwy¿ek nawet w po³owie proponowanej przez zwi±zki kwocie i us³u¿ne siêganie po to, co rzuci zarz±d. To siê nazywa monolog panowie, a te roczne æwiczenia mia³y na celu przekucie w waszych g³owach definicji monologu w dialog. Ale to tylko zmiana semantyczna, co niestety pokaza³y kolejne grudniowe wydarzenia.
***
Najlepsz± ilustracj± do sposobu rozumienia dialogu przez zarz±dzaj±cych zak³adami jest zwolnienie zwi±zkowca – w grudniu, w rocznicê st³umienia strajku zwolniono dzia³acza zwi±zkowego, który o¶mieli³ siê na powa¿nie podchodziæ do swoich obowi±zków. Stwierdzono, ¿e powodowa³ konflikt z pracodawc± i nara¿a³ go na szkody. Przypominamy, ¿e zadaniem zwi±zkowca jest wykuwanie rozwi±zañ dla dobra pracowników poprzez wchodzenie w konflikt z pracodawc±! Nie ma innej metody, a to do czego prowadzi tak zdefiniowany dialog, jak w pu³awskich Azotach, to nie kompromisy, ale dyktat jednej strony. Silniejszej, z któr± pracownicy nie maj± szans bez pomocy zwi±zków, a te w du¿ej mierze nie spe³niaj± swojej roli. Niestety, ¿eby przekonaæ siê o tym do czego prowadzi polityka dialogu musieli¶my czekaæ wiele miesiêcy. Dzi¶ widzimy, ¿e to k³amstwo i jawna manipulacja opini±. Wielu widzia³o to przez ostatnie lata, gdy wmawiano nam, ¿e za wszystkie plagi, jakie spadaj± na pracowników odpowiada ZZPRC. Ten rok, rok gdy pozwolili¶my na eksperyment z dialogiem, uzmys³owi³ pozosta³ym. Retoryki i dialogu nie da siê w³o¿yæ do garnka, a uczestniczenie w k³amstwie i oszustwie niestety wielu czyni k³amcami i oszustami. O tym te¿ niestety siê przekonali¶my.