Jak ju¿ zapowiada³em w poprzednim numerze biuletynu, rada nadzorcza wyznaczy³a sobie posiedzenie na 6 listopada br., na którym mia³a dokonaæ m.in. powo³ania prezesa zarz±du na wspóln± kadencjê. Przypomnê, i¿ rada ju¿ od d³u¿szego czasu próbowa³a uporaæ siê z problemem wspólnej kadencji zarz±du – podjê³a nawet próbê usankcjonowania istniej±cego stanu rzeczy poprzez propozycjê zmian statutowych. Niestety, list wiceministra Paw³a Sza³amachy do rady rozwia³ wszelkie w±tpliwo¶ci odno¶nie intencji resortu skarbu w tym wzglêdzie. Konsekwencj± by³o og³oszenie postêpowania kwalifikacyjnego równie¿ na stanowisko prezesa zarz±du, które w zasadzie mia³o byæ formalno¶ci±, bo z dotychczasowej oceny prac zarz±du przez radê nie wynika³o nic, co by mog³o zagra¿aæ pozycji prezes Ma³gorzaty Iwanejko. Pierwsze symptomy, ¶wiadcz±ce o prawdziwych zamiarach ministerstwa, mo¿na by³o zauwa¿yæ 6 listopada br., podczas oceny kandydatów na prezesa spó³ki. Wyja¶niê, ¿e tryb postêpowania kwalifikacyjnego okre¶la Rozporz±dzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r., na podstawie którego rada nadzorcza, przed rozpisaniem postêpowañ kwalifikacyjnych, uchwali³a regulamin wyboru cz³onków zarz±du. Na podstawie tych dokumentów dokonano oceny punktowej poszczególnych kandydatów na prezesa. Nastêpnie mia³o nast±piæ tajne g³osowanie nad kandydaturami, w wyniku którego rada mia³a powo³aæ prezesa oraz pozosta³ych cz³onków zarz±du.
Tymczasem, rzekomo pod pretekstem chêci poznania opinii cz³onków rady nadzorczej o kandydatach, wiceminister Pawe³ Sza³amacha poprzez przewodnicz±cego rady nadzorczej poprosi³ o nierozstrzyganie w tym dniu tego, kto zasi±dzie w zarz±dzie spó³ki na now± kadencjê. Tak wiêc ostatecznie decyzjê w tej sprawie rada prze³o¿y³a na 16 listopada br., czyli na dzieñ, w którym wyznaczono Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ZA „Pu³awy” SA. By³ to dla nas sygna³, ¿e w plotkach o szykowaniu zmiany na stanowisku prezesa mo¿e byæ ziarno prawdy. Tym bardziej, ¿e jednocze¶nie pan wiceminister nie raczy³ zaprosiæ nas do przedstawienia swojej opinii, nawet wtedy, gdy upominali¶my siê o tak± mo¿liwo¶æ (my¶lê tu o sobie i Jacku Wójtowiczu), ograniczaj±c siê w swojej dociekliwo¶ci do opinii przewodnicz±cego RN. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e nieformalne dzia³ania wiceministra Paw³a Sza³amachy w sposób niedopuszczalny stawia³y resort skarbu w pozycji uprzywilejowanej wobec innych akcjonariuszy, którzy nie mieli przecie¿ praktycznej mo¿liwo¶ci zapoznania siê z opini± cz³onków rady o kandydatach w trakcie trwania postêpowania.
Dzieñ 16 listopada br. by³, w mojej ocenie, pokazem arogancji i nepotyzmu w wykonaniu wspomnianego wiceministra. Mo¿na pomin±æ milczeniem „szeptane narady” przed rozpoczêciem posiedzenia RN.
Podsumowuj±c, wybory cz³onków zarz±du, w moim odczuciu, by³y prowadzone w atmosferze niedopuszczalnych nacisków ze strony resortu skarbu, przypominaj±cych praktyki minionego, zdawa³o siê, okresu. Ostatecznie w wyniku rozstrzygniêæ, jakie zapad³y podczas posiedzenia RN, w sk³ad nowego zarz±du powo³ano: Krzysztofa Lewickiego na prezesa zarz±du oraz Lecha Klizê, Lecha Schimmelpfeninga, Stanis³awa Karczewskiego i Mieczys³awa Wiejaka na cz³onków zarz±du. Kadencja tego organu rozpoczê³a siê 16 listopada br. i potrwa trzy lata.
Przechodz±c do wydarzeñ zwi±zanych z Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy, muszê nakre¶liæ ich t³o, bo jak dzisiaj wiemy, doprowadzi³y one do pozbawienia uprawnionych pracowników oraz by³ych pracowników spó³ki prawa do dywidendy z akcji za rok obrotowy 2005/2006. Otó¿ zarz±d i rada nadzorcza, przygotowuj±c siê do WZA w taki sposób wyznaczy³y terminy odbycia walnego (16 listopada) i dnia dywidendy (16 lutego 2007 r. – maksymalnie odleg³y termin), by wszyscy uprawnieni do nabycia akcji pracowniczych zd±¿yli pozak³adaæ rachunki inwestycyjne i podpisaæ stosowne umowy, a tak¿e ¿eby skarb pañstwa mia³ dostatecznie du¿o czasu na przekazanie akcji zainteresowanym. Ten proces przebiega³ zgodnie z za³o¿eniami i nawet w dniu WZA nic nie wskazywa³o na to, by mia³o siê wydarzyæ co¶ nieprzewidywalnego. Podstawê do takiego prze¶wiadczenia dawa³y nam zapewnienia przewodnicz±cego RN, ¿e w kwestii terminu dnia dywidendy i wysoko¶ci nagrody z zysku dla pracowników nie przewiduje niespodzianek, gdy¿ jako dyrektor departamentu w MSP przedstawi³ wiceministrowi stosowne rekomendacje, natomiast w kwestii wysoko¶ci dywidendy dla akcjonariuszy spodziewa³ siê podniesienia kwoty z ponad 12 milionów z³ do ponad 30 milionów z³, co skutkowa³o podniesieniem wielko¶ci dywidendy na poszczególn± akcjê a wiêc zwiêksza³o kwotê dywidendy dla wszystkich posiadaczy akcji w tzw. dniu dywidendy (przypomnê, ¿e wed³ug projektu uchwa³y przygotowanej przez zarz±d spó³ki dzieñ ten wyznaczono na 16 lutego 2007 r.). Tymczasem w trakcie trwania WZA, g³osami wiêkszo¶ciowego akcjonariusza, jakim jest Skarb Pañstwa, wspomnian± uchwa³ê odrzucono w ca³o¶ci. Zaproponowano natomiast, przeg³osowanie nowej uchwa³y, zg³oszonej na walnym przez przedstawiciela skarbu pañstwa, która z oczywistych przyczyn zosta³a przyjêta (skarb pañstwa dysponuje ogromn± przewag± g³osów). W wyniku tej decyzji, wysoko¶æ dywidendy zwiêkszono do ponad 38 milionów z³ (2 z³ na akcjê), nagrodê
Opisane wy¿ej wydarzenia w sposób oczywisty przyæmi³y inne, nie mniej istotne sprawy dla firmy. W¶ród nich s± decyzje rady nadzorczej w sprawie nowego regulaminu organizacyjnego, którego wdra¿anie rozpocznie siê 1 grudnia br., tak by od nowego roku obrotowego firma mog³a sprawnie funkcjonowaæ w nowym schemacie. Uruchomiono tak¿e finansowanie szerokiego programu inwestycyjnego – na razie g³ównie w czê¶ci modernizacyjnej. Nale¿y mieæ jednak nadziejê, ¿e nied³ugo ¶rodki uzyskane z emisji akcji przeznaczone zostan± na realizacjê zadañ rozwojowych. A na tym radzie nadzorczej zale¿y najbardziej.
Zbigniew Tkaczyk