Sprawozdanie Zarz±du ZZPRC
Dodane przez bosman dnia 06.03.2014 02:42:08

Sprawozdanie Zarz±du ZZPRC
z prowadzonej dzia³alno¶ci w czasie VI kadencji
w okresie od 23 maja 2013 r. do 4 marca 2014 r.


Treść rozszerzona
Podczas pierwszego roku VI kadencji w³adz Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego w sk³adzie ¶cis³ego zarz±du pracowali, poza mn±, Ryszard Szubstarski, Krzysztof Bohdan, Marek Goldsztejn i Witold G³os (do czasu usuniêcia go ze zwi±zku).

Funkcje przewodnicz±cych oddzia³owych organizacji zwi±zkowych pe³nili:

w Zak³adzie Elektrociep³owni – Dariusz Kozak
w Zak³adzie Nawozów –  Dariusz  Mieleszko
w Zak³adzie Melaminy – Piotr Kruk
w Zak³adzie Kaprolaktamu – Witold G³os (do z³o¿enia rezygnacji)
w Zak³adzie Amoniaku – Krzysztof Skawiñski
w Wydziale Laboratoriów – Edyta Dobosz
w Wydziale Pakowni – Ryszard Czarnecki
w Wewnêtrznej S³u¿bie Ochrony – Andrzej Nogal
w CTL KOLZAP – Pawe³ Górnik
w Kole Zwi±zkowym – Zbigniew Cie¶lak
w DW „Jawor” - Iwona Sikora

W czasie kadencji odby³y siê 2 posiedzenia Poszerzonego Zarz±du oraz 22 posiedzenia ¦cis³ego Zarz±du.

W Komisji Rewizyjnej pracowali: Jerzy Tokarzewski, Andrzej Bartuzi i Jacek Nowacki

W Komisji Socjalnej pracowali: Przemys³aw Miroñczuk, Marek Goldsztejn i Zbigniew Cie¶lak

W Komisji Mieszkaniowej pracowali: Edyta Dobosz i Jerzy Tokarzewski

Z ramienia naszej organizacji zwi±zkowej w Radzie Pracowników nie pracowa³ nikt.

W Komisji BHP pracowa³: Marek Goldsztejn

W Komisji P³acowej pracowali: Marek Goldsztejn, Ryszard Szubstarski i Krzysztof Bohdan

W Radzie Nadzorczej Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA reprezentowa³ nas Andrzej Bartuzi.

Nasza dzia³alno¶æ dotyczy³a przede wszystkim nastêpuj±cych obszarów:

W okresie od 23 maja 2013 r. do 4 marca 2014 r. roku nasze prace koncentrowa³y siê g³ównie na dzia³aniach zwi±zanych z wdro¿eniem obowi±zuj±cych zasad wynagradzania, doprowadzeniu do wzrostu realnych wynagrodzeñ pracowników o 25% oraz na obronie interesów pracowników
w skonsolidowanej ju¿ Grupie Azoty.

23 maja ubieg³ego roku odby³y siê w naszym zwi±zku wybory. Zmianom uleg³ sk³ad zarz±du i komisji rewizyjnej, które to zmiany przedstawi³em przed chwil±.

Jeszcze w maju wraz ze Spo³ecznym Zwi±zkiem Zawodowym, Zwi±zkiem Zawodowym In¿ynierów i Techników  wstawili¶my siê za pracownikami, którym kazano p³aciæ za uszkodzone (nie z ich winy) przepustki tak jak za zgubione.  Nasza organizacja by³a te¿ pierwsz±, która rozpoczê³a protest pod Kancelari± Prezesa Rady Ministrów przeciwko zmianom w Kodeksie pracy. Nasze protesty trwa³y do lipca i zaowocowa³y wrze¶niowym wybuchem spo³ecznego niezadowolenia zwanym Ogólnopolskimi Dniami Protestu.

W czerwcu w Józefowie nad Wis³± spotkali¶my siê z przedstawicielami zak³adowych i miêdzyzak³adowych zwi±zków zawodowych ruchu ci±g³ego Grupy Azoty, tj. z Kêdzierzyna, Tarnowa i Polic. Ustalili¶my, ¿e sytuacja polskich przedsiêbiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej, a tak¿e zatrudnionych w nich pracowników wymaga podjêcia pilnych dzia³añ celem zabezpieczenia przedsiêbiorstw przed przejêciem, poprawienia bytu materialnego i warunków pracy zatrudnionych w nich pracowników oraz gwarancji utrzymania istniej±cych i tworzenia nowych miejsc pracy.

Przygotowali¶my dwie atrakcyjne imprezy w o¶rodku na Wólce z okazji Dnia Chemika. Zosta³y one bardzo dobrze przyjête przez naszych cz³onków, zatem wydaje siê, ¿e stan± siê tradycj±.

Zarz±d ¦cis³y ZZPRC po posiedzeniu 2 lipca z³o¿y³ bardzo wa¿n± deklaracjê, szczególnie w kontek¶cie tego, co wydarzy³o siê w kolejnych miesi±cach w sprawie podwy¿ek. Otó¿ zauwa¿y³, ¿e pomimo zapowiedzi zarz±du Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA , ¿e je¿eli nie bêdzie strajków
i niepokojów, to podwy¿ki bêd± wiêksze ni¿ w roku obrotowym 2011-2012 (strajk da³ 15% wzrost sta³ych sk³adników wynagrodzeñ), w minionym roku obrotowym nie uruchomiono ¿adnych podwy¿ek dla za³ogi. W zwi±zku z czym
w nowym roku obrotowym bêdziemy siê domagali przede wszystkim podwy¿szenia sta³ych sk³adników wynagrodzeñ o 25%, podpisania umowy gwarancyjnej w tre¶ci zaproponowanej przez zwi±zki zawodowe oraz zaniechania zatrudniania na umowy czasowe i za po¶rednictwem agencji pracy tymczasowej. Deklaracja jest o tyle istotna, ¿e do tych 25% jeszcze nam brakuje 19%, mimo ¿e jedne negocjacje p³acowe ju¿ siê odby³y. I bêdziemy o te dodatkowe 19% walczyæ wbrew propagandzie uprawianej przez jednego
z naszych cz³onków, a przy tym reprezentanta za³ogi
w organach spó³ki, który stara³ siê udowodniæ, w swoim okoliczno¶ciowym wydawnictwie kolportowanym na zak³adzie, ¿e wynegocjowane w ubieg³ym roku 6% to wielki sukces w porównaniu z 15% z roku strajkowego.

Powo³ana zosta³a Komisja Statutowa w sk³adzie: Krzysztof Bohdan, Andrzej Wrona i Henryk Nowak.

Ze wzglêdu na to, ¿e Sejm przyj±³ niekorzystne zmiany
w Kodeksie pracy, nasz protest przeciwko tym zmianom przeniós³ siê spod kancelarii premiera pod Pa³ac Prezydencki na Krakowskim Przedmie¶ciu w Warszawie. Pierwsz± protestuj±c± ekip± znów byli zwi±zkowcy z Pu³aw. Towarzyszy³y nam pielêgniarki z pu³awskiego szpitala.

We wrze¶niu odby³y siê Ogólnopolskie Dni Protestu, które by³y konsekwencj± naszych dzia³añ na rzecz zapobie¿enia zmianom w prawie pracy. Tu nale¿y wspomnieæ, ¿e nasz zwi±zek odegra³ w tym procesie bardzo wa¿n± rolê pocz±wszy od mojego udzia³u w pracach Zespo³u Trójstronnego ds. prawa pracy i uk³adów zbiorowych, poprzez protesty, które inicjowali nasi cz³onkowie. Podczas dni protestu w Warszawie cz³onkowie ZZPRC ZA Pu³awy SA protestowali pierwszego i ostatniego dnia.

Pod tego koniec miesi±ca do biura przes³ana zosta³a uzgodniona przez zarz±dy spó³ek umowa spo³eczna, któr± odrzucili¶my, ¿±daj±c negocjacji. Odbywa³y siê one systematycznie, niestety z marnym skutkiem, bo jak czytali¶my w komunikatach zamieszczanych na naszej stronie przez negocjatorów, wa¿ne by³o wówczas, ¿e negocjacje siê odbywaj± a nie ich skutek.

Poszerzony Zarz±d Zwi±zku na zebraniu 13 sierpnia ubieg³ego roku podj±³ decyzjê o udzieleniu Andrzejowi Bartuziemu oraz Andrzejowi Wronie rekomendacji w wyborach do rady nadzorczej.

W wyborach przedstawiciela za³ogi do Rady nadzorczej obaj kandydaci naszej organizacji przeszli do drugiej tury wyborów. Uwa¿amy to za sukces. Ostatecznie swoje stanowiska w Radzie utrzymali dotychczasowi cz³onkowie.

Po raz kolejny wnioskowali¶my o 25% podwy¿ki, co spotka³o siê z powszechnym poparciem pozosta³ych organizacji
(z wyj±tkiem ZZ Kadra).

Rozpoczê³y siê tak¿e negocjacje wska¼nika przyrostu przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia. Pracodawca zaproponowa³ 3%, strona zwi±zkowa – 15%. Te negocjacje zakoñczy³y siê fiaskiem i pracodawca okre¶li³ wska¼nik samodzielnie.

Nie uda³o siê tak¿e wynegocjowaæ 25% podwy¿ek, bo znów negocjatorzy stawiali na dialog, a nie na za³atwienie powierzonej im sprawy wynagrodzeñ za³ogi. W komunikatach publikowanych przez negocjatora czytali¶my wiêc o sukcesach nie w za³atwianiu podwy¿ek, a w umacnianiu dialogu. Sukcesy te by³y tak wielkie, ¿e w pewnym momencie negocjator umawia³ siê na spotkania z reprezentacj± Spó³ki prywatnie, z pominiêciem dotychczasowej ¶cie¿ki, nie informuj±c o tym pozosta³ych cz³onków zarz±du, co jak siê okaza³o, nast±pi³o na wyra¼ne ¿yczenie strony pracodawcy. Podczas negocjacji dosz³o do kolejnej skandalicznej sytuacji – prezes Spó³ki, wyra¼nie zachêcony uleg³o¶ci± negocjatorów, stara³ siê ingerowaæ w tre¶æ komunikatów na naszej stronie internetowej.

Negocjacje ostatecznie zakoñczy³y siê rozszerzeniem tabeli w ka¿dej kategorii o 4% i podwy¿szeniem minimalnego wynagrodzenia do kwoty 1750 z³ (nadal nie dogonili¶my Biedronki). Na podwy¿ki przeznaczono 8,7 mln z³. Negocjatorzy podpisali zmiany w tabeli samodzielnie, bez uzgodnienia z poszerzonym zarz±dem.

W listopadzie negocjacje podwy¿kowe by³y kontynuowane. Tym razem wynegocjowano 2% podwy¿ki regulacyjnej. Negocjatorzy bali siê wzi±æ odpowiedzialno¶æ za swoj± pracê i za¿±dali zwo³ania poszerzonego zarz±du, by za nich podj±³ decyzjê o podpisaniu porozumienia p³acowego, które nie wymaga³o zmian w ZUZP. Wcze¶niej takiej potrzeby nie widzieli.

W grudniu w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA wyrzucono z pracy dzia³acza zwi±zkowego za to, ¿e wykonywa³ rzetelnie swoje obowi±zki zwi±zkowe. Stwierdzono, ¿e powodowa³ konflikt z pracodawc± i nara¿a³ go na szkody. Warto w tym miejscu przypomnieæ, ¿e zadaniem zwi±zkowca jest wykuwanie rozwi±zañ dla dobra pracowników poprzez wchodzenie w konflikt z pracodawc±. Nie ma innej metody, co zosta³o udowodnione przez pó³ roku prób prowadzenia tzw. dialogu, który nie przyniós³ ¿adnych pozytywnych efektów, a jedn± z jego konsekwencji by³a próba rozbicia naszej organizacji. Od maja ubieg³ego roku wyrz±dzono naszej organizacji wiele szkód. Niestety rêkami jej cz³onków. Dlatego za dzia³anie na szkodê ZZPRC ZA Pu³awy SA
w styczniu 2014 roku ze zwi±zku wyrzucony zosta³ Witold G³os.

W czasie pe³nienia przez W. Glosa funkcji wiceprzewodnicz±cego zwi±zku Zak³ad Kaprolaktamu zosta³ wydzielony
z pionu produkcji i poprzez struktury zarz±dcze po³±czony
z Zak³adem Kaprolaktamu w Tarnowie.

Na pocz±tku roku z³o¿yli¶my do Zarz±du wniosek o urealnienie warto¶ci bonu na posi³ek regeneracyjny.

Od nowego roku zmieniony zosta³ sk³ad reprezentacji ZZPRC na spotkaniach z zarz±dem spó³ki oraz na negocjacjach umowy spo³ecznej. Na styczniowym spotkaniu z zarz±dem zaproponowali¶my  uruchomienie funduszu stypendialnego dla dzieci tragicznie b±d¼ przedwcze¶nie zmar³ych naszych kolegów na wniosek Oddzia³owej Organizacji Zwi±zkowej Melaminy i Mocznika. Czêsto osierocone dzieci nagle popadaj± w bardzo ciê¿k±, a czasem tragiczn± sytuacjê ¿yciow± i materialn±. Taki fundusz umo¿liwi³by im zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Spotka³o siê to
z akceptacj± ze strony pracodawcy, a nawet uzyska³o poparcie Radny Nadzorczej, której cz³onkowie z wyboru za³ogi wymienieni zostali jako twórcy tej inicjatywy przez przewodnicz±cego RN Cezarego Mo¿eñskiego.


Na styczniowym spotkaniu z zarz±dem pojawi³ siê pomys³ wy³±czenia 30 stanowisk dyrektorskich i kierowniczych poza obecny taryfikator, w celu objêcia ich odrêbnym systemem wynagradzania. Zarz±d spó³ki widzi tak¿e potrzebê zmiany nagrody z zysku na nagrodê roczn±. Naszym zdaniem oba te ruchy spowoduj± zamro¿enie p³ac pracowników na najbli¿sze kilka lat.

Tak¿e w styczniu, po kilkumiesiêcznej przerwie spowodowanej prowadzonymi w ZAP negocjacjami p³acowymi, odby³o siê spotkanie stron pracuj±cych nad Porozumieniem – Umow± Spo³eczn± dla pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA. Po miesi±cach ja³owych dyskusji zaproponowali¶my konkretne zapisy maj±ce na celu wzmocnienie interesów pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA.

Zaproponowali¶my zapisanie w umowie daleko id±cych zabezpieczeñ pracowników przed zwolnieniami, wydzieleniem do innych podmiotów, czy przeniesieniem do innego miasta. Reprezentanci Grupy nie chc± siê zgodziæ na twarde zapisy, argumentuj±c tym, ¿e nie mo¿emy kategorycznie przes±dziæ, i¿ nie bêdzie niezbêdnych zmian organizacyjnych, które mog± wymusiæ tego rodzaju skutki dla pracowników.

Zaproponowali¶my, aby jednym z elementów umowy by³ zapis o zaprzestaniu zatrudniania na umowy ¶mieciowe,
a w szczególno¶ci poprzez agencjê pracy tymczasowej. Strona zwi±zkowa przedstawi³a zastrze¿enia do takiej formy zatrudniania pracowników do prac o charakterze sta³ym i ca³orocznym, gdzie praca nie ma nic wspólnego z prac± dorywcz±, czy chocia¿by sezonow±. Jest to, przede wszystkim, bardzo niesprawiedliwe w sytuacji, kiedy tê sam± pracê wykonuj± ludzie na ró¿nych zasadach.

Negocjowali¶my zapisy dotycz±ce wzrostu wynagrodzeñ, premii prywatyzacyjnej, rekompensaty za wycofanie spó³ki z gie³dy i zwiêkszenie odpisu na Zak³adowy Fundusz ¦wiadczeñ Socjalnych. W pierwszej czê¶ci negocjacji dyrektor Koziara stwierdzi³, ¿e w tej formie, jak± zaproponowali¶my, zapisy s± nie do przyjêcia i stwierdzi³ kategorycznie, ¿e nie ma na nie zgody. Po d³ugiej rozmowie, w której strony przedstawi³y obszernie swoje argumenty, zmodyfikowa³ swoje stanowisko. Do tematu wrócimy na kolejnym spotkaniu.

Jako reprezentanci za³ogi zwrócili¶my przedstawicielom Grupy uwagê na problem reprezentacji pracowników
w organach statutowych. Otó¿ w Grupie Azoty - bêd±cej w³a¶cicielem ca³ej tzw. czwórki WSCh, pracownicy wybieraj± trzech reprezentantów do Rady Nadzorczej i jednego do zarz±du. Niestety, w organach Grupy Azoty, gdzie zapadaj± najwa¿niejsze strategiczne decyzje dla wszystkich przedsiêbiorstw, zasiadaj± jedynie ludzie wybierani przez pracowników Zak³adów Azotowych w Tarnowie-Mo¶cicach. Dyrektor Koziara, uznaj±c taki stan za zgodny z prawem, nie widzi powodu do zmian. My natomiast s±dzimy, ¿e skoro nie ma prawnego zakazu ustalenia innej reprezentacji, mo¿emy tak± zmianê wprowadziæ. Znowu, po d³ugiej dyskusji, ustalono, i¿ ca³e zagadnienie zbadaj± prawnicy i zaprezentuj± na przysz³ym spotkaniu.

W lutym zarz±d spó³ki zwróci³ siê do organizacji zwi±zkowych z pro¶ba o opiniê w sprawie op³at za korzystanie
z infrastruktury drogowej Grupy Azoty Zak³ady Azotowe Pu³awy. Proponuje siê ok 25 z³ miesiêcznie za ka¿de uprawnienie do wjazdu na teren zak³adu. Nasza organizacja nie poprze takiego rozwi±zania. Na kolejnym spotkaniu przedstawiciele zarz±du wyja¶nili, ¿e pro¶ba o opiniê w sprawie odp³atno¶ci za wjazdy samochodami na teren fabryki nie oznacza wprowadzenia nowych rozwi±zañ w tym temacie.

Zarz±d ZZPRC podj±³ uchwa³ê o przyjêciu:
· Regulaminu wyboru Spo³ecznych Inspektorów Pracy
w Grupa Azoty ZA "Pu³awy" SA
· Regulaminu Zak³adowej Komisji Wyborczej w wyborach Spo³ecznych Inspektorów Pracy w Grupa Azoty ZA "Pu³awy" SA
· Podzia³u okrêgowych Komisji Wyborczych w wyborach Spo³ecznych Inspektorów Pracy w Grupa Azoty ZA "Pu³awy" SA

Obs³uga prawna

Wspó³pracujemy z Kancelari± Radców Prawnych „Jura³owicz, Herman i Wspólnicy” z Poznania.  Ponadto
w naszym biurze 5 razy w tygodniu adwokat Rafa³ Bochniarz z Kancelarii Bochniarz & Misztal udziela cz³onkom zwi±zku bezp³atnych porad z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, spó³dzielczego, administracyjnego i karnego, a tak¿e pomoc w redagowaniu wszelkiego rodzaju korespondencji prawnej. Kancelaria prowadzi równie¿ wszystkie sprawy wynikaj±ce ze stosunku pracy, które przejê³a od kancelarii z Poznania.

Polityka informacyjna

W okresie sprawozdawczym kontynuowali¶my wydawanie informatora „Nadchodz± Zmiany”. Prowadzili¶my stronê internetow± zwi±zku z otwartym forum dyskusyjnym. Prowadzimy tak¿e stronê w intranecie. Rozwijamy profil
w mediach spo³eczno¶ciowych (facebook). Prowadzimy otwart± politykê medialn±, na bie¿±co przesy³amy mediom komunikaty prasowe, a w momentach kluczowych dla naszej firmy i zwi±zku przeprowadzamy konferencje prasowe. Zaowocowa³o to sta³± obecno¶ci± naszego zwi±zku w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Wspó³praca z ING

Ubezpieczenie funkcjonuje od 1 stycznia 2012 r. Ubezpieczeniem objêtych jest 278 cz³onków zwi±zku i ich rodzin.

Raport o stanie zwi±zku

Zwi±zek Zawodowy Pracowników Ruchu Ci±g³ego ZAP jest cz³onkiem Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego. Centrala ta zrzeszona jest z kolei w konfederacji – Forum Zwi±zków Zawodowych. W obu tych centralach pe³niê funkcjê wiceprzewodnicz±cego. Czynnie uczestniczymy w gremiach dialogu spo³ecznego wszystkich szczebli: od Powiatowej Rady Zatrudnienia przez Wojewódzk± Komisjê Dialogu Spo³ecznego,
w pracach których uczestniczy Ryszard Szubstarski, po radê wojewódzk± i zespo³y problemowe oraz bran¿owe Trójstronnej Komisji. Od 2012 roku szefem Sekcji Chemików Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego jest Andrzej Krakowiak. Od pó³ roku wspó³przewodniczê tak¿e Zespo³owi Trójstronnemu ds. bran¿y chemicznej.

ZZPRC zrzesza obecnie 1195 osób, z czego 314 to emeryci.

Jeste¶my jedn± z najwiêkszych organizacji zak³adowych
w Polsce, najwiêksz± w chemii. Reprezentowani przez nas pracownicy, czyli pracownicy ruchu ci±g³ego ZAP w stosunku do innych pracowników WSCh maj± najwy¿sze wynagrodzenia zasadnicze, najwy¿szy dodatek zmianowy, najwy¿szy dodatek za ratownictwo chemiczne i najkrótszy czas pracy.

Pozostajemy jedn± z najskuteczniejszych zak³adowych organizacji zwi±zkowych w Polsce.

Za Zarz±d
S³awomir Wrêga