Jubileusz 20 lecia
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 05.01.2017 08:37:54
20 lat ZZPRC


Treść rozszerzona

20 lat Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego Z.A. „Pu³awy” S.A.

By³a to niedziela – 5 stycznia 1997 roku. Na drugiej zmianie czterobrygadowej organizacji pracy pracowa³a brygada D. Tego dnia na sterowni elektrociep³owni odby³o siê zebranie za³o¿ycielskie ZZPRC ZA „Pu³awy” S.A. Zebrani przedstawiciele zak³adów produkcyjnych podjêli uchwa³ê o utworzeniu Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. By³a to odpowied¼ na obowi±zuj±cy od 1 stycznia nowy ZUZP, wprowadzaj±cy dwunastokrotn± rozpiêto¶æ p³ac i wyd³u¿aj±cy czas pracy pracowników.

Przez minione 20 lat ZZPRC by³ inicjatorem istotnych zmian w funkcjonowaniu naszej ma³ej zak³adowej demokracji. W szczególno¶ci by³o to zmniejszenie rozpiêto¶ci p³ac o po³owê z dwunasto- do sze¶ciokrotno¶ci oraz wprowadzenie w latach 2005-2007 piêciobrygadowej organizacji pracy. Równocze¶nie pracownikom jednozmianowym skrócono czas pracy o jedn± godzinê tygodniowo. Byli¶my inicjatorami zrycza³towania dodatków do wynagrodzenia.

Nasi dzia³acze tworzyli trzon Spó³ki Pracowniczej „Chemia Pu³awy”, która zablokowa³a sprzeda¿ pu³awskich zak³adów zagranicznemu inwestorowi.

Przez 20 lat bronili¶my integralno¶ci firmy, protestuj±c przeciwko kolejnym pomys³om jej dzielenia. Najbardziej niebezpieczna by³a koncepcja „Nafty Polskiej” tzw. prywatyzacji produktowej. Przeciwstawili¶my jej Spo³eczn± Koncepcjê Konsolidacji Przedsiêbiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej. Bronili¶my zak³ad przed wydzielaniem jego czê¶ci w spó³ki.

Najd³u¿szy i najciê¿szy bój stoczyli¶my o zak³adow± elektrociep³owniê. Szeroka biznesowa koalicja prawie siê na niej uw³aszczy³a.

W marcu 2012 roku pod sztandarem ZZPRC za³oga ZA „Pu³awy” S.A. przeprowadzi³a najwiêkszy w historii fabryki strajk. Pracownicy protestowali przeciwko neoliberalnej pogardzie dla ludzi pracy. Pu³awski strajk zapocz±tkowa³ ci±g wydarzeñ spo³ecznych, które w konsekwencji przyczyni³y siê do zmiany wiêkszo¶ci parlamentarnej i polityki rz±du. By³y to w kolejno¶ci: strajk na ¦l±sku na wiosnê 2013 roku, protesty przeciwko zmianom w kodeksie pracy latem 2013 roku i wrze¶niowe dni protestu zakoñczone kilkusettysiêczn± manifestacj± ludzi pracy w Warszawie.

 

Obecnie pracujemy nad poprawieniem zasad wynagradzania i zapisaniem korzystnych rozwi±zañ w organizacji czasu pracy do ZUZP.