Oznacza to, ¿e Rosjanie wywiesili bia³± flagê i nie bêd± siê ju¿ starali nabywaæ kolejnych akcji Grupy Azoty, aby powiêkszyæ swoje udzia³y w firmie powy¿ej 20% kapita³u akcyjnego i w konsekwencji wprowadziæ swojego przedstawiciela do rady nadzorczej, a tym samym uzyskaæ wgl±d w strategiczne dokumenty.
Rosjanie ju¿ wiedz±, ¿e skoro nie zd±¿yli tego wszystkiego uzyskaæ podczas rz±dów PO-PSL, to tym bardziej nie uda im siê zrealizowaæ pomys³u, na który w latach 2012-2013 wydali ponad 1 mld z³, teraz podczas rz±dów Prawa i Sprawiedliwo¶ci.
2. Przypomnijmy tylko, ¿e ca³a sprawa z prób± przejêcia wtedy jeszcze Zak³adów Azotowych w Tarnowie zaczê³a siê w lipcu 2012 roku.
Ówczesny premier Donald Tusk i minister skarbu Miko³aj Budzanowski stawali wtedy wrêcz na g³owie, aby nie dopu¶ciæ do tego przejêcia przez rosyjsk± firmê Acron, pakietu wiêkszo¶ciowego Azotów w Tarnowie.
Jak donosi³y wówczas media, determinacja rz±du Tuska by³a wywo³ana opracowaniami ABW, które czarno na bia³ym dowodzi³y, ¿e zainteresowanie Rosjan zak³adami w Tarnowie, stanowi zagro¿enie dla interesów ekonomicznych naszego kraju, g³ównie z powodu wielko¶ci zapotrzebowania na gaz przez tê firmê, a tak¿e jak twierdzi siê nieoficjalnie ze wzglêdu na posiadanie przez Azoty technologii produkcji grafenu.
W sytuacji, kiedy Rosjanie og³osili na gie³dzie w Warszawie wezwanie do sprzeda¿y akcji Azotów i na 3 dni przed jego zakoñczeniem, podnie¶li zaproponowan± przez siebie cenê do 45 z³ za akcjê (a wiêc sporo wy¿ej ni¿ ówczesna wycena tych walorów na gie³dzie), do kontrakcji ruszy³ resort skarbu.
3. Miko³aj Budzanowski mówi³ wtedy publicznie o próbie wrogiego przejêcia Azotów przez Rosjan, prowadzi³ poufne rozmowy z niektórymi PTE – w³a¶cicielami OFE, aby nie odpowiada³y na to wezwanie, wreszcie og³osi³ zamiar po³±czenia Zak³adów Azotowych w Tarnowie z Zak³adami Azotowymi w Pu³awach i tym samym zablokowa³ mo¿liwo¶æ zdobycia przez Acron wiêkszo¶ciowych udzia³ów w spó³ce.
Ostatecznie za du¿e pieni±dze Rosjanie wykupili wtedy tylko 12% akcji „Tarnowa” i rz±d wówczas otr±bi³ odparcie wrogiego przejêcia.
W maju i czerwcu 2013 roku Rosjanie dokonali kolejnych zakupów akcji i og³osili, ¿e posiadaj± ju¿ 20% akcji Grupy Azoty i w zwi±zku z tym maj± prawo do delegowania swego przedstawiciela do rady nadzorczej.
4. Wtedy niezale¿ne media (miêdzy Innymi Gazeta Polska Codziennie) przypomnia³y o zaanga¿owaniu by³ego prezydenta Aleksandra Kwa¶niewskiego i szefa doradców premiera Tuska Jana Krzysztofa Bieleckiego, a tak¿e niektórych wiceministrów w resorcie skarbu w lobbowanie na rzecz rosyjskiej firmy.
Ponoæ mia³o byæ tak, ¿e Rosjanie zanim przyst±pili do skupu akcji, wtedy jeszcze tarnowskich Azotów próbowali dotrzeæ do ludzi maj±cych dobre kontakty z premierem Tuskiem i zorientowaæ siê czy bêd± mile widzianym inwestorem.
A skoro pó¼niej zaczêli intensywnie skupowaæ akcje Azotów to ten sygna³ musia³ byæ pozytywny.
Zrobi³ siê jednak skandal i rz±d zacz±³ rozpaczliwie broniæ Azotów, najpierw powo³a³ Grupê Azoty (w³±czaj±c do niej wiêkszo¶æ zak³adów produkuj±cych nawozy), a pó¼niej zmieni³ statut spó³ki, zapisuj±c w nim, ¿e tylko skarb pañstwa mo¿e wykonywaæ prawa z akcji powy¿ej 20%.
Pó¼niej jeszcze, bo w roku 2015 zosta³a przyjêta ustawa o kontroli niektórych inwestycji, która ma chroniæ strategiczne polskie spó³ki przed wrogimi przejêciami, ale niestety w sprawie tarnowskich Azotów „mleko rozla³o” w latach 2012-2013 kiedy to prominentni politycy Platformy i lewicy deklarowali Wiaczes³awowi Kantorowi w³a¶cicielowi Acronu, ¿e bêdzie mile widziany, jako strategiczny inwestor w tej firmie.
5. Pod naporem opinii publicznej i w zwi±zku ze zbli¿aj±cymi siê wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w 2015 roku ówczesne w³adze od¿egna³y siê od tego poparcia, ale Acron wprost i przez podstawione firmy wykupi³ ponad 20% akcji wówczas ju¿ Grupy Azoty.
Nie móg³ ju¿ jednak ani wprowadziæ swojego przedstawiciela do rady nadzorczej firmy, nie osi±ga tak¿e dochodów z dywidendy, bo Grupa Azoty nadzorowana teraz przez ministerstwo rozwoju realizuje ambitny program inwestycyjny i wyp³acane dywidendy akcjonariuszom nie bêd± wysokie.
Akcje Grupy Azoty posiadane przez Rosjan s±, wiêc do nabycia, ale w tej sprawie Skarb Pañstwa powinien spokojnie czekaæ, ma pe³n± kontrolê nad firm±, tym razem to Polakom nie powinno siê spieszyæ.