Porozumienie koñcz±ce spór zbiorowy
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 18.09.2018 09:49:18

 

Porozumienie koñcz±ce spór zbiorowy

 

oraz relacja z przebiegu rozmów i zdjêcia

  


Treść rozszerzona

W dniu dzisiejszym mia³o miejsce podpisanie historycznych dokumentów koñcz±cych jeden z najwiêkszych sporów w historii pu³awskich azotów. W spotkaniu udzia³ wziêli Komitet Strajkowy sk³adaj±cy siê z dwóch najwiêkszych zwi±zków zawodowych – Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. z przewodnicz±cym S³awomirem Wrêg± na czele (jednocze¶nie wiceprzewodnicz±cym Komitetu Strajkowego) oraz Komisja Miêdzyzak³adowa NSZZ „Solidarno¶æ” Z.A Pu³awy S.A., której przewodnicz±cym jest Piotr ¦liwa, stoj±cy równie¿ na czele Komitetu Strajkowego. Ze strony zarz±du Grupy Azoty ZA „Pu³awy” S.A. na spotkanie przyby³ prezes Krzysztof Bednarz oraz przedstawiciele zarz±du w osobach Andrzeja Skwarka, Krzysztofa Homendy oraz Izabeli ¦widerek. W sali zgromadzili siê przedstawiciele Zarz±du Rozszerzonego ZZPRC ZA S.A., przedstawiciele KM NSZZ „Solidarno¶æ” oraz media.

 


Podpisanie porozumienia – od lewej – Andrzej Skwarek, Krzysztof Bednarz, Piotr ¦liwa, S³awomir Wrêga

 

 Jako pierwszy g³os zabra³ Prezes zarz±du Grupy Azoty Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. Krzysztof Bednarz.

- Niespe³na miesi±c temu, bêd±c oddelegowanym z Rady Nadzorczej do pe³nienia funkcji Prezesa Zak³adów Azotowych Pu³awy S. A. wówczas, jako cel, postawi³em sobie pomoc w rozwi±zaniu tego problemu, zwi±zanego z akcj± protestacyjn±, w relatywnie krótkim czasie – rozpocz±³. Celem jaki sobie stawia³em, to wyciszyæ emocje zwi±zane z tym problemem spo³ecznym. Z jednej strony pracownicy, z drugiej strony pracodawca i tutaj chcia³em przy pomocy swoich umiejêtno¶ci, ale równie¿ wykorzystuj±c wiedzê i do¶wiadczenie wszystkich osób zaanga¿owanych w ten spór (…), ¿eby emocje wyciszyæ, poniewa¿ im wiêcej emocji tym mniej merytorycznej pracy – oceni³ Prezes Bednarz.


I to mam wra¿enie, ¿e uda³o mi siê osi±gn±æ, poniewa¿ od pierwszego dnia pobytu tutaj w spó³ce, pierwsze co zrobi³em, to w³a¶nie spotkanie ze stron± spo³eczn±, za to te¿ dziêkujê wszystkim pracownikom, wszystkim przedstawicielom zwi±zków zawodowych. – doda³. Widzia³em, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie tego procesu, którego fina³ dzisiaj ma miejsce, bardzo du¿e zaanga¿owanie. Cieszê siê bardzo, ¿e mog³em w jaki¶ sposób przyczyniæ siê do tego dzisiejszego ¶wiêta. Ju¿ gdzie¶ w przestrzeni medialnej pojawia³y siê informacje, ¿e problem zosta³ rozwi±zany – po czê¶ci, natomiast pojawiaj±ce siê gratulacje – proszê Pañstwa, poczu³em siê no tak, jakbym to ja gra³ tutaj pierwsze skrzypce – nic bardziej mylnego. Ja stara³em siê przede wszystkim, aby po pierwsze negatywne emocje wyciszyæ, a po drugie, ¿eby wyodrêbniæ z ka¿dego tutaj cz³owieka zaanga¿owanego w ten proces te dobre rzeczy, te dobre my¶li, te dobre podej¶cia, aby z punktu widzenia pracownika ten proces siê rozpocz±³, ten proces siê koñczy³, aby pracownik - koniec koñców - by³ tym beneficjentem porozumienia. Z jednej strony strona zwi±zkowa podpisuje porozumienie, z drugiej strony zarz±d podpisuje porozumienie, tak naprawdê wypadkow± tych ¶cieraj±cych siê poniek±d si³ jest pracownik. Tak do tego podchodzê, tak to widzê, dlatego s³owa uznania nale¿± siê w mojej ocenie wszystkim stronom tego sporu – z jednej strony reprezentowana strona spo³eczna, z drugiej wszyscy cz³onkowie zarz±du w poprzednim, jak równie¿ bie¿±cym sk³adzie. Dziêkuj±c za mo¿liwo¶æ wyst±pienia przed Pañstwem, widzê potencja³ w ludziach, zarówno z jednej jak i z drugiej strony, bo tym ludziom tak naprawdê chce siê chcieæ i my¶lê, ¿e dzisiejszym efektem jest to dzisiejsze ¶wiêto. – skwitowa³.

Nastêpnie g³os zabra³ Przewodnicz±cy Komitetu Strajkowego Piotr ¦liwa:
- Jak pañstwo pamiêtacie, spór zbiorowy zosta³ zg³oszony 13 listopada do Pañstwowej Inspekcji Pracy, ponad 10 miesiêcy trwa³ spór zbiorowy. Dzisiejsze podpisanie protoko³u koñcz±cego spór zbiorowy wymaga³o nie tylko podjêcia decyzji przez Komitet Strajkowy, ale te¿ dwóch najwiêkszych organizacji ZZPRC oraz NSZZ „Solidarno¶æ”. Nad jego tre¶ci± pracowali¶my w trakcie mediacji, krok po kroku. Uczestniczy³ wyznaczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Spo³ecznej mediator Pan Pawe³ Galec. W trakcie mediacji, punkt po punkcie, pracowali¶my nad jego tre¶ci±, okazuj±c wielokrotnie dobr± wolê, która zawsze jest bardzo istotna przy rozwi±zywaniu konfliktów. Znale¼li¶my z zarz±dem wspólny jêzyk w podej¶ciu do zapisów w Umowie Spo³ecznej jak i Umowie Konsolidacyjnej. Z satysfakcj± przyjêli¶my równie¿, co by³o g³ównym powodem do wszczêcia sporu, utworzenie nowego departamentu korporacyjnego handlu ds. Agro z siedzib± w Pu³awach. Na zakoñczenie wyst±pienia przewodnicz±cy NSZZ „Solidarno¶æ” doda³ - Koniec sporu oznacza z jednej strony rozwi±zanie wa¿nych kwestii, dotycz±cych funkcjonowania pu³awskiej spó³ki w ramach Grupy Azoty, a z drugiej strony stanowi dobry wstêp do dalszych rozmów z zarz±dem spó³ki, ze wszystkimi organizacjami zwi±zkowymi nad istotnymi dla pracowników nowymi regulacjami, w nowym uk³adzie zbiorowym pracy.

Po zakoñczeniu obu wypowiedzi, prowadz±cy zaprosi³ do sto³u cz³onka zarz±du Andrzeja Skwarka oraz przewodnicz±cego ZZPRC Pana S³awomira Wrêgê w celu podpisania porozumienia.



Podpisanie porozumienia – od lewej – Andrzej Skwarek, Krzysztof Bednarz, Piotr ¦liwa, S³awomir Wrêga


Po podpisaniu porozumienia do przedstawicieli zarz±du oraz zwi±zków zawodowych pojawi³y siê pytania od przedstawicieli mediów, znajduj±cych siê na sali. Jeden z dziennikarzy zada³ pytanie o obni¿enie rangi Pu³aw wzglêdem pozosta³ych spó³ek w Grupie Azoty. Odpowiedzi udzieli³ Prezes Krzysztof Bednarz:
- Ranga Zak³adów Azotowych „Pu³awy” nie zosta³a obni¿ona. Spór w miêdzy czasie, jakby w pewnym sensie „rozwi±za³ siê”, to by³o zwi±zane z jednym z departamentów, który - koniec koñców - bêdzie mia³ tutaj siedzibê. To w³a¶ciwie by³o jednym z tych g³ównych powodów, tym trzonem, problemem ca³ej tej sytuacji strajkowej, natomiast to zaczê³o funkcjonowaæ, departament fizycznie jest tutaj – nale¿a³o to rozwi±zaæ w sposób formalny i nie to jest czê¶ci± dodatkow± tego rozwi±zania. To siê dzieje, jakby w trakcie, s± podejmowane, jakby rozmaite decyzje z tym zwi±zane, ale to w zasadzie na przestrzeni ostatnich miesiêcy siê wyciszy³o i rozwi±za³o i my¶lê, ¿e tutaj Pan przewodnicz±cy mo¿e troszeczkê wiêcej powie.

G³os zabra³ Przewodnicz±cy ZZPRC S³awomir Wrêga:
- Porozumienie oparli¶my na wspólnej interpretacji umowy spo³ecznej z 2014 roku i pewnej czê¶ci zapisów umowy konsolidacyjnej z 2012 roku. – rozpocz±³ merytorycznie przewodnicz±cy. Zawiera ono 3 g³ówne paragrafy. Pierwszy dotyczy pozycji Pu³aw w Grupie Azoty. Wydaje siê, ¿e tê pozycjê zabezpieczyli¶my na tyle, na ile mieli¶my mo¿liwo¶ci. Paragraf drugi dotyczy zapisów umowy spo³ecznej, mówi±cych o wynagrodzeniach pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” - w ramach paragrafu drugiego umówili¶my siê, ¿e pracownicy od 1 pa¼dziernika br. dostan± podwy¿kê wyrównawcz±, 1850 pracowników dostanie tak± podwy¿kê, ze wzglêdu na to, ¿e podwy¿ki majowe nie objê³y ich w zakresie satysfakcjonuj±cym dla nich i to zosta³o przez strony uznane, ¿e to trzeba naprawiæ. Umówili¶my siê równie¿ na negocjacje sposobu czasu wdra¿ania nowego taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy. W paragrafie 3 odnie¶li¶my siê do wewn±trz zak³adowych aktów prawnych, regulaminu premiowania – zostan± w nim wprowadzone korzystne dla pracowników zmiany regulaminu nagrody rocznej – zgodzili¶my siê co do kierunku, ¿e nagroda roczna powinna zale¿eæ od wielko¶ci wypracowanego zysku, bez ograniczania jej do jednej ¶redniej p³acy - podsumowa³ Wrêga.


Zgodzili¶my siê – kontynuowa³ - wpisaæ, a w³a¶ciwie przenie¶æ z regulaminu pracy do zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy zapisy dotycz±ce piêciobrygadowego systemu pracy i zapisy dotycz±ce skrócenia czasu pracy pracownikom pierwszej zmiany. Wydaje siê, ¿e jest to dobre porozumienie, wydaje siê, ¿e powinno zostaæ dobrze przyjête, przez pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy”. Dla regionu jest ta dobra informacja, ¿e pozycja Pu³aw w Grupie Azoty zosta³a umocniona.

Spotkanie zosta³o zakoñczone wspólnym zdjêciem oraz symbolicznym podaniem r±k na znak wypracowanego porozumienia. Ciê¿ka praca Komitetu Strajkowego i nieugiêto¶æ w wielu kwestiach, a przede wszystkim czujno¶æ i zaanga¿owanie sprawi³a, ¿e pozycja pu³awskich azotów jest bezpieczna.

--> Galeria <--