Nowy system wynagradzania w ZAP
Dodane przez bosman dnia 12.11.2007 23:27:03
Odpowiadaj±c na to pytanie, nale¿y zacz±æ od zaprezentowania propozycji przedstawionej przez pracodawcê. W du¿ym uproszczeniu mówi±c, by³a ona dwuwariantowa i wygl±da³a nastêpuj±co:

Wariant 1
Pozostajemy przy starym systemie wynagrodzeñ. Na podwy¿ki w skali roku przeznaczone zostaje  10,6 mln z³, co daje przeszeregowanie ¶rednio w wysoko¶ci 7 proc. Je¿eli jednak odliczymy  z tego 2 proc. na wdro¿enie taryfikatora, to powszechna podwy¿ka wyniesie oko³o 5 proc.

Wariant 2
Wprowadzony zostaje nowy system i wówczas na podwy¿ki przeznaczone zostanie 31,8 mln z³ w skali roku. Daje to ¶redni± podwy¿kê w wysoko¶ci oko³o 21 proc.


Jak wiêc ³atwo zauwa¿yæ, dysproporcja pomiêdzy mo¿liwymi wariantami jest tak du¿a, ¿e w³a¶ciwie nie pozostawia ¿adnego wyboru. Je¿eli jednak kto¶ nadal ma w±tpliwo¶ci, to proszê siê zastanowiæ, co by siê dzia³o, gdyby organizacje zwi±zkowe wybra³y wariant z 10 mln z³, zamiast z 30 mln z³.

S£AWOMIR WRÊGA

Ustalenia podwy¿kowe

Ponad dwa miesi±ce intensywnych negocjacji zaowocowa³o szeregiem ustaleñ w sprawie czekaj±cych nas w najbli¿szym czasie przeszeregowañ. Mo¿na je podzieliæ na wi±¿±ce dla stron oraz robocze.

Po¶ród ustaleñ wi±¿±cych nale¿y wymieniæ:
1. Termin wdro¿enia podwy¿ek ustalony zosta³ na 1 stycznia 2008 r.
2. Kwota przeznaczona na podwy¿ki to 31,8 mln z³ w skali roku.
3. Zlikwidowane zostan± dodatki (m.in. sta¿owy, szkodliwy i funkcyjny).
4. Zrycza³towany dodatek zmianowy wyniesie 850 z³, natomiast dla portierów – 650 z³.

Wsród ustaleñ roboczych znalaz³y siê:
1. Nowa tabela z dwunastoma kategoriami oraz rozpiêto¶ci± p³ac od 1 do 6 (obecnie obowi±zuj± 24 kategorie i rozpiêto¶æ 1 do 12).
2. Macierz przej¶cia stanowisk ze starej tabeli do nowej.

Wci±¿ w negocjacjach:
Prowadzone obecnie negocjacje dotycz± przede wszystkim sposobu rozdysponowania pieniêdzy.

Nie sposób wymieniæ wszystkich proponowanych i symulowanych wariantów. £atwiej za to przedstawiæ cele, jakie organizacje zwi±zkowe chc± osi±gn±æ poprzez zastosowanie najlepszego, ale ci±gle poszukiwanego klucza podzia³u. S± to przede wszystkim: umieszczenie nowych wynagrodzeñ pracowników co najmniej w minimum najni¿szej nale¿nej kategorii oraz zagwarantowanie minimalnej, satysfakcjonuj±cej podwy¿ki dla pracowników, których wynagrodzenia ju¿ dzisiaj mieszcz± siê w stosownej kategorii nowej tabeli.
(SW)