Oczywi¶cie przyk³adów nie podam, bo nie zamierzam nikogo reklamowaæ, a ju¿ w szczególno¶ci tych, którzy nie maj± odwagi podpisaæ siê pod swoimi wypowiedziami, t³umacz±c brak cywilnej odwagi obawami o wydumane szykany. No có¿, mo¿na i tak. Ale ilu naiwnych jeszcze w to uwierzy? Tak naprawdê ludzie ci nie maj± nic ciekawego do przekazania poza populistycznym be³kotem.
Ale wracaj±c do zbli¿aj±cego siê WZA ZAP, nasuwa siê refleksja, ¿e jako akcjonariusze nie uczestniczymy zbyt licznie w tych zebraniach. A my¶lê, ¿e czasami warto, bo chocia¿by podczas najbli¿szego walnego zapadn± wa¿ne decyzje dotycz±ce zamykania roku obrotowego 2006/2007, w tym poruszane bêd± kwestie zwi±zane z podzia³em zysku na dywidendê i nagrody dla pracowników. Ponadto, jak pamiêtamy, nie wszystkie propozycje zarz±du firmy by³y w latach ubieg³ych zatwierdzane przez WZA. Mam tu na my¶li choæby pamiêtn± uchwa³ê ustalaj±c± dzieñ dywidendy wcze¶niej od planowanego i tym samym pozbawiaj±c± du¿± czê¶æ uprawnionych do dywidendy z akcji. Mo¿na powiedzieæ, ¿e to ju¿ historia i podobne wydarzenia nam nie gro¿±. Tym niemniej warto szybko poznaæ decyzje dotycz±ce wysoko¶ci wspomnianej dywidendy i nagrody z zysku.
Tym akcjonariuszom, którzy zdecyduj± siê na udzia³ w Walnym Zgromadzeniu, chcia³bym przypomnieæ warunki, jakie nale¿y spe³niæ, by móc uczestniczyæ aktywnie w walnym zgromadzeniu. Tak wiêc zgodnie z kodeksem spó³ek handlowych, do uczestnictwa w WZA uprawnieni s± posiadacze akcji imiennych i ¶wiadectw tymczasowych oraz zastawnicy i u¿ytkownicy, którym przys³uguje prawo g³osu, je¿eli zostali wpisani do ksiêgi akcyjnej co najmniej tydzieñ przed odbyciem walnego zgromadzenia. Posiadacze akcji na okaziciela musz± z³o¿yæ w spó³ce dokumenty akcji równie¿ co najmniej na tydzieñ przed walnym zgromadzeniem (art. 406 § 1 i 2 ).
Akcjonariusze spó³ek publicznych, aby wzi±æ udzia³ w WZA, powinni z³o¿yæ w spó³ce imienne ¶wiadectwa depozytowe wystawione przez podmiot prowadz±cy rachunek papierów warto¶ciowych zgodnie z przepisami o publicznym obrocie papierami warto¶ciowymi (art. 406 § 3). Dla wiêkszo¶ci uprawnionych pracowników zak³adów podmiotem prowadz±cym rachunek jest Dom Maklerski Banku PEKAO SA. ¦wiadectwo wydawane jest po uiszczeniu op³aty w wysoko¶ci 20 z³. Po uzyskaniu tych ¶wiadectw, których termin wa¿no¶ci nie mo¿e up³yn±æ wcze¶niej ni¿ jeden dzieñ po dniu odbycia WZA, nale¿y do 15 listopada 2007 r. z³o¿yæ je w siedzibie spó³ki w Pu³awach (przy al. 1000-lecia Pañstwa Polskiego 13, w godz. 8.00 – 15.00 w dni robocze w Dziale Korporacyjnym, pokój 122) i nie odbieraæ ich przed ukoñczeniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
Ka¿dy akcjonariusz mo¿e przegl±daæ w lokalu zarz±du listê akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w WZA oraz ¿±daæ odpisu listy za zwrotem kosztów jego sporz±dzenia. Lista akcjonariuszy podpisana przez zarz±d i zawieraj±ca nazwiska, imiona, firmy (nazwy) uprawnionych, ich miejsce zamieszkania (siedzibê), liczbê, rodzaj i numery akcji oraz liczbê przys³uguj±cych im g³osów, powinna byæ wy³o¿ona w lokalu zarz±du przez trzy dni powszednie przed odbyciem walnego zgromadzenia (art. 407 § 1). Akcjonariusz mo¿e uczestniczyæ w WZA osobi¶cie lub poprzez przedstawiciela.
Wraz z prawem udzia³u w walnym zgromadzeniu akcjonariuszom przys³uguje prawo do:
• sk³adania wniosków przed i w trakcie walnego zgromadzenia,
• wydania odpisu wniosków w sprawach objêtych porz±dkiem obrad (art. 407 § 2),
• umieszczenia okre¶lonych spraw na porz±dku obrad najbli¿szego zgromadzenia – prawo to przys³uguje akcjonariuszom reprezentuj±cym co najmniej 1/10 kapita³u, chocia¿ statut mo¿e przyznaæ takie uprawnienia tak¿e akcjonariuszom reprezentuj±cym mniej ni¿ 1/10 kapita³u (art. 400),
• przegl±dania ksiêgi protoko³ów z walnego zgromadzenia (art. 421 § 3),
• ¿±dania wydania po¶wiadczonych przez zarz±d odpisów uchwa³ (art. 421 § 3),
• ¿±dania tajnego g³osowania (art. 420 § 2),
• zaskar¿enia uchwa³ walnego zgromadzenia.
Uchwa³a zaskar¿alna to uchwa³a walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem b±d¼ dobrymi obyczajami i godz±ca w interes spó³ki lub maj±ca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza (art. 422 § 1). Uchwa³a taka mo¿e byæ zaskar¿ona w drodze wytoczonego przeciwko spó³ce powództwa o uchylenie uchwa³y. Prawo do wytoczenia takiego powództwa przys³uguje (art. 422 § 2):
− akcjonariuszowi, który g³osowa³ przeciwko uchwale, a po jej powziêciu za¿±da³ zaprotoko³owania sprzeciwu; wymóg g³osowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej,
− akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udzia³u w walnym zgromadzeniu,
− akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwo³ania walnego zgromadzenia lub te¿ powziêcia uchwa³y w sprawie nieobjêtej porz±dkiem obrad.
Powództwo o uchylenie uchwa³y walnego zgromadzenia nale¿y wnie¶æ w terminie miesi±ca od dnia otrzymania wiadomo¶ci o uchwale, nie pó¼niej jednak ni¿ w terminie sze¶ciu miesiêcy od dnia powziêcia uchwa³y. W przypadku spó³ki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesi±c od dnia otrzymania wiadomo¶ci o uchwale, nie pó¼niej jednak ni¿ trzy miesi±ce od dnia powziêcia uchwa³y.
Prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie niewa¿no¶ci uchwa³y sprzecznej z ustaw± wygasa z up³ywem sze¶ciu miesiêcy od dnia, w którym uprawniony powzi±³ wiadomo¶æ o uchwale, nie pó¼niej jednak ni¿ z up³ywem dwóch lat od dnia powziêcia uchwa³y. Powództwo o stwierdzenie niewa¿no¶ci uchwa³y walnego zgromadzenia spó³ki publicznej powinno byæ wniesione w terminie trzydziestu dni od dnia jej og³oszenia, nie pó¼niej jednak ni¿ w terminie roku od dnia powziêcia uchwa³y (art. 425).
Jak widaæ, chocia¿ nasze pojedyncze g³osy niewiele znacz± przy podejmowaniu uchwa³ wobec si³y g³osu Skarbu Pañstwa, tym niemniej i tak uprawnienia akcjonariuszy zwi±zane z WZA s± niema³e.
Porz±dek najbli¿szego WZA ZAP:
1. Otwarcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia i wybór Przewodnicz±cego.
2. Stwierdzenie prawid³owo¶ci zwo³ania Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia i jego zdolno¶ci do podejmowania uchwa³.
3. Przyjêcie porz±dku obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Spó³ki za okres od dnia 1 lipca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. oraz sprawozdania Zarz±du z dzia³alno¶ci Spó³ki za okres od dnia 1 lipca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2007 r.
6. Podjêcie uchwa³y w sprawie podzia³u zysku netto za okres od dnia 1 lipca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. oraz ustalenia dnia dywidendy i terminu jej wyp³aty.
7. Podjêcie uchwa³ w sprawie udzielenia absolutorium Cz³onkom Zarz±du z wykonywania przez nich obowi±zków w roku obrotowym trwaj±cym od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.
8. Podjêcie uchwa³ w sprawie udzielenia absolutorium Cz³onkom Rady Nadzorczej z wykonywania przez nich obowi±zków w roku obrotowym trwaj±cym od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.
9. Podjêcie uchwa³ w sprawie ustalenia liczby cz³onków Rady Nadzorczej oraz powo³ania cz³onków Rady Nadzorczej kolejnej kadencji.
10. Zamkniêcie obrad.
Tym, którzy chcieliby uczestniczyæ w najbli¿szym WZA Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA, przypomnê, ¿e zwo³ane zosta³o ono na 22 listopada br. o godz. 11.00 w Warszawie w siedzibie Business Center Club, Plac ¯elaznej Bramy 10 (jest oczywistym nieporozumieniem, ¿e walne zebranie akcjonariuszy zorganizowane zosta³o w takim miejscu, gdy¿ powinno odbyæ siê w miejscu bardziej dogodnym miejscu dla wiêkszo¶ci akcjonariuszy; w przysz³o¶ci nale¿y to zmieniæ).