¿ród³o: INTRANET
Szanowni Pañstwo,
decyzja o czasowym wstrzymaniu produkcji melaminy i kaprolaktamu wynika z niezale¿nych od nas, doskonale znanych i wcze¶niej komunikowanych problemów na rynku europejskim. Wojna, rozpêtana przez Rosjê w Ukrainie, odbija siê na gospodarce na wielu poziomach. Skutki rosyjskiej agresji widzimy i odczuwamy wszyscy, ka¿dego dnia. Rynek europejski, m.in. wskutek europejskiej polityki klimatycznej, zdominowany jest obecnie przez chiñsk± melaminê niedookre¶lonej jako¶ci, ale ze wzglêdów na mniejsze koszty produkcji poza UE i brak kosztów zwi±zanych z polityk± klimatyczn±, znacz±co tañsz±.
Od lat mamy ograniczon± mo¿liwo¶æ realizowania wysy³ek kaprolaktamu na rynki azjatyckie, zdominowane przez lokalnych producentów. Z kolei chiñscy producenci dostarczaj± obecnie kaprolaktam do Europy szerokim strumieniem.
Rynek europejskich odbiorców i przetwórców kaprolaktamu prze¿ywa wojenny kryzys, w wielu bran¿ach.
Europejscy producenci na co dzieñ musz± mierzyæ siê z nagromadzeniem nadzwyczajnych wyzwañ, które s± od nich niezale¿ne. W obecnej sytuacji decyzja o czasowym wstrzymaniu produkcji melaminy i kaprolaktamu le¿y w interesie firmy oraz pracowników, ograniczaj±c straty.
- W sytuacji wstrzymania produkcji na instalacji melaminy i kaprolaktamu, planujemy wykorzystaæ potencja³ pracowników przy pracy na innych instalacjach. Celem tych dzia³añ jest oczywi¶cie zabezpieczenie miejsc pracy. Pragnê zapewniæ, ¿e nie przewidujemy zwolnieñ, nikt z pracowników nie musi siê obawiaæ o zatrudnienie. Pracownicy s± kluczowym kapita³em Spó³ki, a ich kompetencje i umiejêtno¶ci s± od wielu lat ¼ród³em naszych przewag konkurencyjnych – Marcin Kowalczyk, prezes Zarz±du Grupy Azoty PU£AWY.
W trybie ci±g³ym Zarz±d analizuje sytuacjê, bêdzie informowa³ na bie¿±co o swoich decyzjach. Niezw³ocznie, jak tylko sytuacja rynkowa na to pozwoli, bêdziemy podejmowali decyzje o uruchomieniu instalacji.