RN
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 19.09.2024 12:12:37

 

 

Notatka z posiedzenia Rady Nadzorczej 10.09.2024


Treść rozszerzona

Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania w składzie  Rady Nadzorczej nowego członka, Pana Henryka Łucjana.

Na wstępnie zapoznano nas z podsumowaniem półrocza, wykonanym przez zewnętrzną firmę audytorską, przeprowadzającą przegląd sprawozdań finansowych, która potwierdziła trudna sytuację rynkową i finansową spółki.

Następnie, rozpatrzono raport zarządzania ryzykiem, którego głównym punktem były kwestie związane z zatrzymaniem instalacji melaminy i kaprolaktamu. Omówiono kluczowe dla tych instalacji zagadnienia, tj. surowce i rynek zbytu.

Rada została zapoznana z czynnikami, które obecnie najbardziej kształtują sytuację spółki, a były to w kolejności: ceny surowców (gaz - od lat niezmiennie najistotniejsza pozycja, energia, węgiel), ceny emisji CO2 oraz import nawozów na rynki krajowe z kierunków wschodnich. Napływ nawozów w roku 2023 oszacowano na 830 tys. ton, a do końca sierpnia 2024 roku oszacowano już na 1.3 mln ton. Podkreślono, że to więcej, niż potrzeby naszego rynku krajowego, co stawia nas w wyjątkowo trudnej sytuacji w jesiennym sezonie nawozowym, ale również może mieć wpływ na sezon wiosenny.

Kolejnym punktem było omówienie działań zarządu w sprawie stabilizacji finansowej spółki w perspektywie najbliższych miesięcy. Zarząd podjął działania oszczędnościowe w wielu obszarach, aby poprawić płynność finansową spółki.

Rada Nadzorcza została zapoznana z raportami na temat prowadzonych w ostatnich latach inwestycji.  Przedstawiono planowane harmonogramy tych inwestycji, ich opóźnienia oraz wskazano inwestycje, na które zostały spółce cofnięte dotacje. Najważniejszymi inwestycjami w chwili obecnej są BW-100 i nowy kwas azotowy.  Inwestycje te mają na bieżąco aktualizowany harmonogram  i zbliża się termin ich oddania do ruchu tak, aby mogły jak najszybciej pracować.

Zarząd zaprezentował zestawienia najistotniejszych transakcji z podmiotami powiązanymi za pierwsze półrocze 2024r. Z uwagi na sytuację finansową spółki tych operacji nie było wiele.

W następnym punkcie zarząd omówił stopień wdrażania nowej struktury organizacyjnej firmy. Odbyła się dyskusja o zasadności i skutkach tych działań. Zarząd zobowiązał się przedstawić konkretne korzyści płynące z pełnego wdrożenia nowej struktury.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie aktualizacji kolejnego planu finansowego przedsiębiorstwa - do zakończenia roku 2024. Plan został sporządzony na podstawie zaktualizowanych cen surowców i w oparciu o czekające spółkę wyzwania rynkowe. Plan należy ocenić, jako trudny i ambitny, a jednocześnie zdecydowanie uzależniony od zmienności cen naszych głównych mediów, czyli gazu, energii i węgla, na które, niestety, spółka nie ma wpływu. Otoczenie rynkowe w postaci niekontrolowanego importu nawozów, niestety, mocno oddziałuje na sytuację naszej spółki.

W następnym punkcie zarząd streścił przebieg negocjacji, mających na celu zawieszenie części zapisów ZUZP. Odbyła się szeroka dyskusja w tym temacie. Przedstawiciele załogi odnieśli się negatywnie do informacji o tym, że zarząd podjął uchwałę mówiącą o zamiarze wypowiedzenia ZUZP. W wyniku dalszej dyskusji wręczono członkom Rady Nadzorczej kopie obowiązującej Umowy Społecznej, zawartej w związku przejęciem ZAP przez GA w 2014r. Zgodnie z intencją obu  stron, umowa ta jasno mówi o trwałości Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w przejmowanych ZAP oraz wskazuje elementy, które zostały pracownikom  zagwarantowane np.  podwojenie funduszu socjalnego.

Brak rozstrzygnięcia negocjacji w sposób akceptowalny dla obu stron może eskalować konflikt, między stroną społeczną i zarządem firmy. Rada będzie na bieżąco monitorować ten proces.

Ostatnim punktem, jakim Rada się zajmowała, było omówienie realizacji celów poszczególnych  członków zarządu za rok 2023. W związku brakiem uzyskania absolutorium nagroda roczna nie zostanie wypłacona.

 

Piotr Kruk

Przedstawiciel Pracowników w Radzie Nadzorczej