SPRAWOZDANIE ZARZ¡DU ZZPRC
Dodane przez bosman dnia 06.04.2006 02:37:53
Rok sprawozdawczy - pierwszy w obecnej IV kadencji Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego - by³ dla naszego zwi±zku niezwykle wa¿ny. W ci±gu minionych 12 miesiêcy w naszej firmie dosz³o do kilku zdarzeñ o spektakularnym, wrêcz prze³omowym znaczeniu. Tematami, które zdominowa³y ten okres by³y: rozpoczêcie wdra¿ania piêciobrygadowej organizacji pracy oraz wej¶cie Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. na Warszawsk± Gie³dê Papierów Warto¶ciowych. Ponadto podjêli¶my dzia³ania maj±ce na celu uporz±dkowanie poszczególnych obszarów funkcjonowania naszego przedsiêbiorstwa, takie jak np. wyrównywanie dysproporcji p³acowych czy negocjowanie zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy. Nie wszystkie z tych dzia³añ uda³o siê doprowadziæ do koñca, bêd± one jednak konsekwentnie kontynuowane. Sprawozdanie z dzia³alno¶ci zwi±zku ma byæ opisem zdarzeñ. Przygotowuj±c je powstrzymali¶my siê zatem od jakichkolwiek komentarzy i ocen. Te bowiem nale¿± do delegatów.


PIÊCIOBRYGADOWA ORGANIZACJA PRACY

Podsumowuj±c ostatnie 12 miesiêcy dzia³alno¶ci naszej organizacji zwi±zkowej, zacznê od jednego z najwiêkszych naszych osi±gniêæ, czyli od doprowadzenia do wdra¿ania w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” S.A. piêciobrygadowej organizacji pracy. Przypomnê, ¿e wprowadzenie „piêciobrygadówki” zosta³o niejako wymuszone nowelizacj± kodeksu pracy, która wesz³a w ¿ycie 1 stycznia 2004 r. Jako dzia³acze Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego uzyskali¶my wówczas uzgodnione stanowisko G³ównego Inspektoratu Pracy - Pañstwowej Inspekcji Pracy w Warszawie oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy, w zakresie interpretacji znowelizowanych przepisów prawa, a w szczególno¶ci definicji dnia wolnego. Kontrola Okrêgowej Inspekcji Pracy z Lublina, przeprowadzona w naszej firmie pod koniec 2004 r., wykaza³a, ¿e nie jest przestrzegana norma piêciodniowego tygodnia pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych w ruchu ci±g³ym. Dodatkowo nie jest zachowana zasada mówi±ca o co najmniej co czwartej niedzieli wolnej. W lutym pracodawca zwróci³ siê do zak³adowych organizacji zwi±zkowych o podanie sposobu rozwi±zania tego problemu. Przekazali¶my wiêc pracodawcy harmonogram piêciobrygadowej organizacji pracy z 10-tygodniowym okresem rozliczeniowym, gwarantuj±cy zachowanie wszystkich norm dotycz±cych czasu pracy. Do wybrania najw³a¶ciwszego rozwi±zania zarz±d firmy powo³a³ zespó³, do pracy w którym zaproszeni zostali przedstawiciele zwi±zków zawodowych, pracownicy dzia³ów: kadr i organizacji, a tak¿e kierownicy zak³adów pod wodz± dyrektora produkcji. Kilkumiesiêczne prace tego zespo³u potwierdzi³y, ¿e dostosowanie harmonogramu czterobrygadowej organizacji pracy do zaleceñ pokontrolnych inspekcji pracy, jest niemo¿liwe. Efektem tego by³a uchwa³a Zarz±du ZAP o wprowadzeniu z dniem 10 czerwca 2005 r. pilota¿owego systemu piêciobrygadowej organizacji pracy na piêciu wydzia³ach produkcyjnych. Podkre¶liæ nale¿y, ¿e pi±ta brygada zosta³a utworzona w oparciu o posiadane stany osobowe. Wprowadzono nastêpuj±cy harmonogram: 112233----, z 10-tygodniowym cyklem rozliczeniowym. ¦redniotygodniowy czas pracy w „piêciobrygadówce” wynosi 33,6 godz. Wed³ug opinii inspekcji pracy system ten wype³nia zalecenia zawarte w wyst±pieniu pokontrolnym. Z dniem 10 stycznia 2006 r. Pilota¿ zosta³ wprowadzony na trzech kolejnych wydzia³ach, natomiast od 17 marca ten system pracy obowi±zuje w Centrum Energetycznym. Nie wiadomo, kiedy „piêciobrygadówka” wprowadzona zostanie na pozosta³ych wydzia³ach, pracuj±cych obecnie w czterobrygadowej organizacji pracy. Brak harmonogramu jej wdro¿enia jest obecnie przedmiotem sporu zbiorowego naszego zwi±zku z pracodawc±. Negocjacje w tej sprawie trwaj±.



PRYWATYZACJA – WEJ¦CIE NA GIE£DÊ

Innym wa¿nym wydarzeniem, które mia³o miejsce w ostatnim roku, by³o wej¶cie Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. 19 pa¼dziernika na Warszawsk± Gie³dê Papierów Warto¶ciowych. Cena emisyjna akcji wynosi³a 54 z³. Debiut odby³ siê w okresie, kiedy notowania wszystkich spó³ek na gie³dzie spada³y, mimo to cena akcji ZAP spad³a tylko nieznacznie w stosunku do ceny emisyjnej. Wej¶cie firmy na gie³dê zakoñczy³o nasze wieloletnie dzia³ania na rzecz tzw. dobrej prywatyzacji pu³awskich „Azotów”. Wszyscy pamiêtamy próby konsolidacji produktowej, która de facto zak³ada³a likwidacjê naszej spó³ki oraz pozosta³ych zak³adów sektora wielkiej syntezy chemicznej i utworzenie na bazie ich maj±tku spó³ek jednoproduktowych, które nastêpnie mia³y zostaæ sprzedane. Dzia³ania Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego, takie jak m.in.: przygotowanie na nasze zlecenie przez ekspertów alternatywnego programu konsolidacji i prywatyzacji sektora, liczne akcje protestacyjne oraz aktywna praca naszych dzia³aczy w ramach Zespo³u Trójstronnego ds. Bran¿y Chemicznej, uchroni³y Zak³ady Azotowe „Pu³awy” S.A. przed zgubn± w skutkach prywatyzacj±. Zwyciê¿y³a koncepcja - najbardziej korzystna dla naszego przedsiêbiorstwa, za któr± optowali¶my od samego pocz±tku - prywatyzacja przez gie³dê.



WYNAGRODZENIA I ZAK£ADOWY UK£AD ZBIOROWY PRACY

RÓ¯NICE W WYNAGRODZENIACH

W minionym okresie sprawozdawczym wiele czasu po¶wiêcili¶my dzia³aniom na rzecz zlikwidowania ogromnych ró¿nic w wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Poniewa¿ pracodawca nie reagowa³ na nasze postulaty dotycz±ce zmiany tej sytuacji, wyst±pili¶my do Pañstwowej Inspekcji Pracy, która potwierdzi³a wystêpowanie dysproporcji. Ponadto pod koniec 2004 roku rozpoczêli¶my sk³adanie pozwów do s±du pracy w tej sprawie. W styczniu 2005 r. Zarz±d Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. podj±³ decyzjê o uruchomieniu pierwszej transzy ¶rodków na zniwelowanie najbardziej drastycznych ró¿nic w wynagrodzeniu. Druga transza zosta³a uruchomiona z dniem 1 marca 2005 r. Niestety problem dysproporcji p³ac w naszej firmie nie zosta³ w pe³ni za³atwiony - jest to ¼ród³em naszego wielkiego niezadowolenia, jednocze¶nie jest przedmiotem sporów i debat z zarz±dem spó³ki.



TARYFIKATOR

Przez ca³y miniony rok trwa³y prace nad opracowaniem nowego taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy. Do realizacji tego zadania zaanga¿owana zosta³a firma Hewitt Associates. W pocz±tkowej fazie swojej dzia³alno¶ci jej przedstawiciele przeprowadzili konsultacje ze wszystkimi organizacjami zwi±zkowymi. Rozbie¿no¶ci by³o jednak wiele - z naszej strony dotyczy³y one przede wszystkim poziomu p³acy minimalnej w przedsiêbiorstwie, zachowania 4,5 - krotnej rozpiêto¶ci pomiêdzy najni¿szym a najwy¿szym wynagrodzeniem, utrzymania dodatku za pracê zmianow± i ratownictwo chemiczne. W±tpliwo¶ci budzi³ te¿ sam sposób budowy hierarchii stanowisk w nowym taryfikatorze. Po kilku miesi±cach Hewitt przygotowa³ propozycje tabeli p³ac, które wielokrotnie by³y zmieniane. Obecnie prace nad nowym taryfikatorem zosta³y wstrzymane, jako zwi±zki zawodowe nie byli¶my w stanie uzyskaæ w negocjacjach z zarz±dem takiej jego wersji, która by³aby do zaakceptowania dla za³ogi.



ZAK£ADOWY UK£AD ZBIOROWY PRACY

Pod koniec wrze¶nia 2005 r. po raz kolejny rozpoczê³y siê negocjacje zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy. Przyjêto wówczas zasady negocjacji ZUZP, ustalono ramowy harmonogram rozmów oraz ustalono limit ¶rodków na finansowanie konsultantów dla ka¿dej z organizacji zwi±zkowych. W³a¶ciwe rozmowy rozpoczêto na pocz±tku pa¼dziernika, kiedy to podjêto temat sta³ych, wyp³acanych co miesi±c, sk³adników wynagrodzenia. Uzgodniono, ¿e dodatki:

- za pracê w warunkach szkodliwych i uci±¿liwych

- funkcyjny

- za utrzymanie sprzêtu w sta³ej gotowo¶ci bojowej

- dla pracowników zastêpuj±cych mistrzów
-
operacyjny dla pracowników zak³adowej stra¿y po¿arnej

zostan± w³±czone do p³acy zasadniczej w wysoko¶ci obecnie wyp³acanej. Ustalono równie¿, ¿e dodatek sta¿owy (wraz z rekompensat±) zostanie w³±czony do p³acy zasadniczej. Oprócz tego, poza p³ac± zasadnicz±, mia³y pozostaæ jako sta³e sk³adniki dodatki: za ratownictwo chemiczne, brygadzistowski oraz zmianowy. Tymczasem w marcu br. zosta³o podpisane z pracodawc± porozumienie w sprawie zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy, na mocy którego do uk³adu mia³y zostaæ wprowadzone wynegocjowane kwestie, tj. Zasady wyp³aty „jubileuszówek” i odpraw, a tak¿e nowe zapisy postanowieñ koñcowych, dotycz±cych wypowiadania i rozwi±zywania uk³adu. Ponadto okres zawierania umów na czas okre¶lony mia³ byæ ograniczony maksymalnie do dwóch lat. Zmienione mia³y byæ równie¿ wszystkie inne zapisy, naruszaj±ce kodeks pracy. 16 marca Rada Nadzorcza spó³ki zaakceptowa³a zapisy zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy, opartego na „starym” uk³adzie. 17 marca nowy uk³ad mia³ zostaæ podpisany. I co siê wówczas okaza³o? Otó¿ z przygotowanej przez s³u¿by pracodawcy propozycji uk³adu nie zosta³y usuniête tre¶ci naruszaj±ce kodeks pracy, m.in. zapisy o czterobrygadowej organizacji pracy, a tak¿e o ograniczeniu d³ugo¶ci umów na czas okre¶lony do 24 miesiêcy (te ostatnie zosta³y zredagowane w ten sposób, ¿e w przypadku pracowników, którzy maj± lub mieliby umowy zawarte na okres d³u¿szy ni¿ 24 miesi±ce, umowy te ulega³yby rozwi±zaniu z mocy prawa po up³ywie 24 miesiêcy – tymczasem intencja by³a taka, by po tym czasie ulega³y one przekszta³ceniu w umowy na czas nieokre¶lony). Jakby tego by³o ma³o, strona pracodawcy samowolnie usunê³a z tekstu uk³adu, przygotowanego ju¿ do podpisania, zapis o prawie za³ogi do nagrody z zysku. Powo³any zosta³ tzw. zespó³ ostatniej szansy, któremu w dniu 21 marca uda³o siê doprowadziæ do poprawienia kontrowersyjnych zapisów. 22 marca Zak³adowy Uk³ad Zbiorowy Pracy dla Pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. zosta³ podpisany. Warto w tym miejscu wspomnieæ, ¿e w dniu 14 lutego 2006 r. podpisali¶my uk³ad zbiorowy dla pracowników spó³ki CTL Kolzap.



WARIOGRAF

Mówi±c o sprawach pracowniczych nie sposób nie wspomnieæ równie¿ o tym, ¿e w czerwcowym numerze naszego biuletynu „Nadchodz± Zmiany” ujawnili¶my karygodne praktyki, jakie mia³y miejsce w zak³adowej stra¿y po¿arnej. Poinformowali¶my wówczas opiniê publiczn± o tym, ¿e stra¿acy z tej jednostki s± badani wariografem. Wywo³a³o to ca³± lawinê do¶æ nieoczekiwanych zdarzeñ. Przypomnê tylko kilka z nich: w zak³adowej rozg³o¶ni opublikowane zosta³o tzw. stanowisko za³ogi, podpisane przez przewodnicz±cych oddzia³owych organizacji zwi±zkowych, dzia³aj±cych w stra¿y po¿arnej, w którym to napiêtnowano osobê przewodnicz±cego ZZPRC za opisanie sytuacji istniej±cej w tej jednostce. Stanowisko to zawiera³o równie¿ informacjê o tym, ¿e badania wariografem odby³y siê ... za zgod± pracowników. Szesnastu cz³onków zwi±zku ruchu ci±g³ego z zak³adowej stra¿y po¿arnej wraz z przewodnicz±cym tej oddzia³owej organizacji zwi±zkowej z³o¿y³o rezygnacjê z cz³onkostwa w ZZPRC. Z kolei szef biura bezpieczeñstwa zorganizowa³ spotkanie z pracownikami stra¿y po¿arnej, po którym pojawi³ siê dokument podpisany przez sze¶ædziesiêciu piêciu pracowników stra¿y po¿arnej, zawieraj±cy informacjê o tym, ¿e badania wariografem zosta³y wykonane na ich pro¶bê. 25 sierpnia przed biurem naszego zwi±zku odby³a siê pikieta skierowana przeciwko przewodnicz±cemu zwi±zku ruchu ci±g³ego, w której wziêli udzia³ pracownicy zak³adowej stra¿y po¿arnej. Podczas manifestacji pada³y zarzuty, dotycz±ce m.in. Rzekomych k³amliwych publikacji na temat sytuacji w tej jednostce, manipulacji faktami w sposób obra¼liwy dla stra¿y oraz wprowadzania w b³±d opinii publicznej. Mimo to - przekonani o s³uszno¶ci podejmowanych przez nas dzia³añ - nie rezygnowali¶my z walki o godno¶æ pracowników naszej firmy oraz o odpowiednie warunki pracy dla nich. Nasze dzia³ania popar³a profesor Maria Szyszkowska – niekwestionowany autorytet w kwestiach etyki i praw cz³owieka. Spraw± zajê³a siê te¿ Pañstwowa Inspekcja Pracy, która stwierdzi³a wystêpowanie mobbingu w zak³adowej stra¿y po¿arnej i nakaza³a wyeliminowanie tego szkodliwego zjawiska.



ZMIANY W ZARZ¡DZIE

Podsumowuj±c minione 12 miesiêcy naszej dzia³alno¶ci nale¿y przypomnieæ równie¿ o tym, ¿e w maju 2005 r. Wszystkie zwi±zki zawodowe, dzia³aj±ce w pu³awskich „Azotach”, wyst±pi³y do Ministra Skarbu Pañstwa Jacka Sochy o odwo³anie ze stanowiska cz³onka zarz±du ZAP Zenona Gruszeckiego, któremu zarzucali¶my m.in. brak kreatywno¶ci i decyzyjno¶ci, nieskuteczn± realizacjê koncepcji Pu³awskiego Parku Przemys³owego, a tak¿e styl sprawowania funkcji oparty na arogancji i lekcewa¿eniu innych. 4 czerwca Rada Nadzorcza naszej spó³ki podjê³a decyzjê o odwo³aniu Gruszeckiego z zarz±du. Kolejna zmiana w zarz±dzie, z jak± mieli¶my do czynienia w ci±gu ostatniego roku, to rezygnacja W³odzimierza Karpiñskiego w zwi±zku z jego wyborem na pos³a. Ten cz³onek najwy¿szych w³adz naszej firmy pozostawi³ w niej wiele nieza³atwionych spraw, le¿±cych wcze¶niej w obszarze jego kompetencji, tj. m.in. niepodpisany ZUZP, brak klarownych zasad polityki kadrowej, aferê z wariografem w zak³adowej stra¿y po¿arnej. Ostatnia zmiana w zarz±dzie „Azotów” nast±pi³a wraz z odwo³aniem przez Radê Nadzorcz± z funkcji prezesa Zygmunta Kwiatkowskiego. Obecnie w procedurze konkursowej wy³oniony zosta³ nowy prezes. Funkcjê tê pe³ni Ma³gorzata Iwanejko.



REPREZENTANCI ZA£OGI, OZZZPRC

W ostatnim roku w organach naszej spó³ki pracowali dwaj repezentanci ZZPRC: Mieczys³aw Wiejak jest cz³onkiem zarz±du ZAP, natomiast Zbigniew Tkaczyk zasiada w Radzie Nadzorczej. Ponadto warto dodaæ, ¿e przedstawiciele naszego zwi±zku zawsze aktywnie uczestniczyli w debatach parlamentarnych, dotycz±cych sektora wielkiej syntezy chemicznej. W ubieg³ym roku - podobnie jak i w latach poprzednich - nasz zwi±zek by³ cz³onkiem bran¿owej centrali zwi±zkowej - Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego. Przewodnicz±cy naszego zwi±zku pe³ni funkcjê jej wiceprzewodnicz±cego i skarbnika. W po³owie ubieg³ego roku podjêta zosta³a decyzja o zmianie sekcji, do której nale¿a³a nasza organizacja zwi±zkowa i na mocy uchwa³y Prezydium OZZZPRC zostali¶my przydzieleni do Sekcji W³ókienniczo-Chemicznej. Niestety, tak siê nieszczê¶liwie zdarzy³o, ¿e kilka miesiêcy po zmianie sekcji jej przewodnicz±ca kol. Hanna Bigorajska, podczas wykonywania obowi±zków s³u¿bowych, zginê³a w wypadku samochodowym. By³a to ogromna strata nie tylko dla OZZZPRC, ale i ca³ego ruchu zwi±zkowego w Polsce - Hania aktywnie uczestniczy³a w pracach Forum Zwi±zków Zawodowych, by³a jednym z za³o¿ycieli tej centrali zwi±zkowej. Po tragicznej ¶mierci H. Bigorajskiej, jej obowi±zki przej±³ wiceprzewodnicz±cy sekcji Marek Goldsztejn - pe³ni on obecnie obowi±zki cz³onka zarz±du OZZZPRC i jest delegatem na kongres Forum Zwi±zków Zawodowych, który odbêdzie siê ju¿ pod koniec kwietnia. Mówi±c o przynale¿no¶ci naszej organizacji zwi±zkowej do OZZZPRC nie sposób nie wspomnieæ o wielkim wydarzeniu, które mia³o miejsce 16 lutego 2006 r. w Warszawie. Odby³a siê wówczas konferencja nt. „Skrócenie czasu pracy jako rekompensata zatrudnienia w porze nocnej”. Wziêli w niej udzia³ przedstawiciele ¶wiata nauki z kraju i z zagranicy, przedstawiciele rz±du, parlamentarzy¶ci, reprezentanci pracodawców. Nasz zwi±zek by³ podczas tej konferencji bardzo licznie reprezentowany i nasi dzia³acze mieli okazjê podzieliæ siê z innymi m.in. swoimi do¶wiadczeniami dotycz±cymi pracy w „piêciobrygadówce”.



POLITYKA INFORMACYJNA

Przez ca³y ubieg³y rok systematycznie wydawali¶my biuletyn informacyjny „Nadchodz± Zmiany”. By³o to jedyne niezale¿ne ¼ród³o informacji w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” S.A., dlatego pismo to cieszy³o siê i nadal siê cieszy du¿ym zainteresowaniem nie tylko pracowników zak³adów, ale i mieszkañców miasta niezwi±zanych z nasz± firm±. Przypomnê równie¿, ¿e w Pu³awach wydawany jest miesiêcznik OZZZPRC „ZMIANY”. W po³owie minionego roku zyska³ on nowe oblicze - zwiêkszona zosta³a jego objêto¶æ, dodali¶my kolorow± ok³adkê. Kilka tygodni temu uruchomiona zosta³a strona internetowa naszego zwi±zku. Jest ona obecnie w fazie budowy, ale mam nadziejê, ¿e ju¿ wkrótce stanie siê nie tylko cennym ¼ród³em informacji, ale te¿ wa¿nym forum wymiany uwag i opinii.



¦WIADCZENIA DLA CZ£ONKÓW ZWI¡ZKU

W ci±gu ostatnich 12 miesiêcy nasza organizacja zwi±zkowa wspó³pracowa³a z dzia³aj±c± na rzecz OZZZPRC Kancelari± Radców Prawnych Jura³owicz i Wspólnicy z Poznania. Z us³ug zatrudnionych w niej prawników korzystali¶my wielokrotnie w takich sprawach, jak m.in.: opinie prawne, odszkodowania z ZUS, uznanie wypowiedzeñ warunków pracy i p³acy za bezskuteczne. Ponadto od pocz±tku marca w naszym biurze dwa razy w tygodniu udzielane s± bezp³atne porady prawne z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, spó³dzielczego, administracyjnego i karnego, a tak¿e pomoc w redagowaniu pism procesowych, wniosków, podañ itp. Jak do tej pory skorzysta³o z nich ju¿ kilkudziesiêciu cz³onków zwi±zku. Du¿ym zainteresowaniem cieszy siê te¿ inne ¶wiadczenie dla naszych cz³onków, a mianowicie pomoc w wype³nianiu druków PIT, w zwi±zku z konieczno¶ci± z³o¿enia zeznania podatkowego w Urzêdzie Skarbowym.



INNA DZIA£ALNO¦Æ

Przez ca³y rok wspierali¶my córkê jednego z cz³onków naszego zwi±zku - Nikolê ¯yburê, której zosta³ wszczepiony implant s³uchowy. Warto te¿ wspomnieæ o tym, ¿e w czerwcu zorganizowali¶my dwa spotkania integracyjne dla wszystkich pracowników ZAP oraz ich rodzin w O¶rodku Wypoczynkowo - Rekreacyjnym w Wólce Profeckiej. Zwi±zek Zawodowy Pracowników Ruchu Ci±g³ego liczy obecnie 1144 cz³onków, z tego w ZA „Pu³awy” S.A. pracuje 867, w spó³kach-córkach - 103, za¶ emerytów i rencistów jest 174. W stosunku do stanu z roku ubieg³ego przyby³o 30 cz³onków.