Pu³awy chc± zrobiæ skok za 8 mld z³
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 08.09.2008 08:42:18
Pu³awy chc± zrobiæ skok za 8 mld z³
Treść rozszerzona
Spó³ka chce wykonaæ milowy krok w dziejach firmy. Bêdzie to kosztowne przedsiêwziêcie, ale innej drogi ju¿ nie ma. Do koñca roku ma byæ gotowy zarys strategii do 2020 roku
Zak³ady Azotowe Pu³awy nie chc± traciæ czasu na gonienie konkurencji. Spó³ka przygotowuje siê do skoku technologicznego, który pozwoli jej wyprzedziæ rywali w tych segmentach produkcji, które staj± siê najwa¿niejsze - pisze "Puls Biznesu".
— Do po³owy 2009 r. opracujemy plan rozwoju do 2020 r. Zamierzamy stworzyæ kompleks produkcyjny Pu³awy II na bazie projektu zgazowywania wêgla — mówi Pawe³ Jarczewski, prezes ZA Pu³awy.
Instalacja ma byæ zbudowana z Kopalni± Bogdanka. Wytwarzany w niej gaz syntezowy by³by surowcem dla nowego kompleksu amoniakalno-mocznikowego, jaki powsta³by tak¿e w Pu³awach. Zarz±d Azotów poszukuje obecnie doradcy finansowego, który okre¶li, w jaki sposób spó³ka mog³aby sfinansowaæ tak gigantyczne przedsiêwziêcie. Koszt instalacji do zgazowywania wêgla Pu³awy szacuj± na 2-4 mld z³. Kompleks amoniakalno-mocznikowy poch³on±³by niewiele mniejsz± kwotê.
— Zdolno¶æ kredytowa to 1,2 mld z³. Mamy te¿ 600 mln z³ gotówki. Warto¶æ aktywów spó³ki to 1,9 mld z³. Potrzebny bêdzie wiêc dodatkowy kapita³ z instytucji finansowych i to o miêdzynarodowych korzeniach — nie ukrywa Lech Kliza, zarz±dzaj±cy finansami spó³ki.
Zarz±d twierdzi, ¿e s± ju¿ chêtni pomóc Azotom sfinansowaæ prze³omowy projekt. Ile on tak naprawdê bêdzie kosztowa³, bêdzie wiadomo pod koniec 2008 r. - pisze "Puls Biznesu".
— Wtedy firma Bechtel zakoñczy prace nad studium wykonalno¶ci instalacji zgazowywania wêgla. W tym terminie wy³onimy te¿ doradcê finansowego — mówi Pawe³ Jarczewski.
Przedstawiciele Pu³aw podkre¶laj±, ¿e gaz syntezowy nie zast±pi gazu kupowanego od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, ale bêdzie dodatkowym surowcem potrzebnym do rozwoju produkcji nawozowej oraz produktów pochodnych w ramach kompleksu Pu³awy II.
Dlaczego spó³ka stawia na nawozy, skoro przez ostatnie lata zmniejsza³a ich udzia³ w strukturze produkcji na rzecz innych chemikaliów, np. melaminy?
— W 2012 r. w skali globalnej zabraknie 20 mln ton mocznika, tylko na potrzeby rolnictwa. Zapotrzebowanie na ten produkt ro¶nie tak¿e w sektorze energetycznym, AdBlue oraz w innych przemys³ach, jak np. produkcja ¿ywic i klejów dla przemys³u meblarskiego — podkre¶la Hubert Kamola, dyrektor czê¶ci chemicznej Pu³awy.
Same Pu³awy bêd± potrzebowa³y go coraz wiêcej na rozwój produkcji AdBlue (wodny roztwór mocznika ograniczaj±cy emisjê spalin w transporcie samochodowym).
— W przysz³ym roku produkcja AdBlue ma wzrosn±æ o kolejne 100 tys. ton, czyli do 200 tys. ton — ujawnia Pawe³ Jarczewski.
Tak¿e produkcja melaminy na bazie mocznika ma siê zwiêkszaæ - pisze "Puls Biznesu".