prywatryzacja
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 28.07.2009 08:07:33
Nie ma szans na przyspieszenie prywatyzacji chemii
wnp.pl (Piotr Apanowicz) - 27-07-2009 13:27
Treść rozszerzona
wnp.pl (Piotr Apanowicz) - 27-07-2009 13:27
Praktycznie nie ma mo¿liwo¶ci, aby przyspieszyæ rz±dowy harmonogram prywatyzacji spó³ek Wielkiej Syntezy Chemicznej - nie maj± w±tpliwo¶ci eksperci. Ich zdaniem ju¿ dotrzymanie tego harmonogramu bêdzie nie lada sukcesem.
W zapowiadanym przez resort skarbu pañstwa przyspieszeniu procesu prywatyzacji w drugiej po³owie 2009 roku i w roku 2010 wiele mówi siê o sektorze chemii. Tymczasem zgodnie z dot±d obowi±zuj±cym harmonogramem pierwszy etap prywatyzacji chemii, obejmuj±cy Ciech, Azoty Tarnów i ZAK, powinien siê zakoñczyæ jeszcze w 2009 roku, a kolejny etap, czyli sprzeda¿ Zak³adów Azotowych Pu³awy i Zak³adów Chemicznych Police, w przysz³ym roku.
- Nie ma ¿adnych mo¿liwo¶ci przyspieszenia prywatyzacji chemii, has³o "przyspieszenie" w tym kontek¶cie rozumiem w ten sposób, ¿e resort jest zdeterminowany, aby dotrzymaæ zak³adanych wcze¶niej terminów, co i tak by³oby du¿ym sukcesem - ocenia Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemys³u Chemicznego.
Jego zdaniem jest szansa, ¿e tego harmonogramu uda siê dotrzymaæ, ale pewno¶ci nie ma. - Wiele bêdzie zale¿a³o od tego ilu i jacy inwestorzy zg³osz± siê w pierwszym etapie prywatyzacji. Dobrze by by³o, aby byli to inwestorzy bran¿owi - mówi Jerzy Majchrzak.
Jeszcze wiêkszym pesymist± jest Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych. - Trudno braæ powa¿nie kolejne zapewnienia o przyspieszeniu prywatyzacji chemii, skoro tak naprawdê od nieudanej próby sprzeda¿y Azotów Tarnów i ZAK w 2006 roku nic siê w tej sprawie nie dzieje - mówi.
Wed³ug niego ¿aden z dotychczas przedstawianych harmonogramów prywatyzacji nie zosta³ dotrzymany i tak naprawdê Ministerstwo Skarbu Pañstwa nie ma dobrego pomys³u na jej zakoñczenie. - A najlepszy czas na prywatyzacjê min±³ bezpowrotnie w lipcu-sierpniu 2008 roku - ocenia Andrzej Sikora.
Szef Instytutu Studiów Energetycznych przekonuje, ¿e jeszcze rok, dwa lata temu lista potencjalnych inwestorów by³aby relatywnie d³uga i w³a¶ciciel móg³by wybieraæ w zale¿no¶ci od zaoferowanej ceny, ale obecnie sytuacja jest ju¿ diametralnie inna.
- Polska chemia wymaga znacznie wiêkszych pieniêdzy na inwestycje, wiêc kolejka chêtnych nie bêdzie d³uga, co stawia pod znakiem zapytania w ogóle sukces procesu prywatyzacji - ostrzega.
Andrzej Sikora podkre¶la, ¿e sytuacja jest bardzo trudna równie¿ dlatego, ¿e z powodu presji bud¿etu prywatyzacja wydaje siê konieczno¶ci±, a mo¿liwa do uzyskania cena z pewno¶ci± bêdzie znacz±co ni¿sza ni¿ by³aby kilka lat temu.
- Nie bardzo wierzê, ¿e pojawi siê inwestor, który zadeklaruje rozwój krajowego przemys³u chemicznego. A czas, kiedy mo¿na by³o my¶leæ o próbie budowania koncernu chemicznego w oparciu o krajowy kapita³, równie¿ min±³ - uwa¿a prezes ISE.