prywatyzacja
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 02.12.2009 08:33:52
Rz±d jest zdeterminowany by sprywatyzowaæ chemiê
wnp.pl (Dariusz Malinowski) - 01-12-2009 09:29, aktualizacja: 01-12-2009 11:45
Treść rozszerzona
Prywatyzacja zak³adów chemicznych jest nadal mo¿liwa. W Polsce nigdy nie by³o na to dobrego czasu, s³abe wyniki III kwarta³u nie powinny mieæ na to wp³ywy - powiedzia³ Wojciech S³owiñski, dyrektor Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers podczas Konferencji: "Nafta/Chemia 2009". Udzia³ w niej wziê³o ponad 500 osób z bran¿y, polityki oraz doradztwa. Zdaniem wiceministra skarbu Adama Leszkiewicz sytuacja w bran¿y siê poprawia. - Martwi jednak w kontek¶cie prywatyzacji ebitda (zysk przedsiêbiorstwa przed potr±ceniem odsetek od zaci±gniêtych kredytów, podatków, deprecjacji i amortyzacji) na szczê¶cie widaæ, ¿e co¶ siê ruszy³o - przyzna³ Leszkiewicz.
Zdaniem wiceprezesa Nafty Polskiej Wies³awa Skwarko - najgorsze ju¿ poza bran¿±. Skwarko przyzna³ jednak, ¿e s³abe rezultaty bran¿y bêd± mia³y wp³yw na prywatyzacjê.
Wed³ug Waldemar Preussner, Rady Administruj±cej PCC (bierze udzia³ w prywatyzacji) - sytuacja chemii nie jest z³a. - W Polsce najwiêkszym problemem jest brak liberalizacji cen gazu. Gdyby rynek gazu by³ otwarty sytuacja bran¿y w Polsce by³by znacznie lepsza. Obawiam siê, ¿e bêdzie bardzo du¿a ró¿nica pomiêdzy oczekiwaniami MSP a co do zaoferowanymi cenami - doda³ Preussner.
Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby przemys³u Chemicznego oceni³, ¿e kryzys w bran¿y chemicznej przebiega w Polsc nieco inaczej. - Polsk chemia to 2,3 proc. Unijnej, gdy np. Niemcy to 25 proc. W UE chemii kryzys rozpocz±³ siê w II kwartale 2008. Najtrudniejszymy kwarta³em w chemii w UE by³ pierwszy kwarta³ tego roku. W III kwartale widaæ w unijnym przemy¶le chemicznej wychodzenie z do³ka. U nas mamy problemy - ocenia.
Za dalsza prywatyzacj± chemii optowa³ dr hab. Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha: niech koncepcja prywatyzacji siê zrealizuje. Chemia ma szczê¶cie do programów, nieszczê¶cie do ich realizacji. Najwa¿niejsze to sprzedaæ. Trzeba sprzedaæ. Co do oczekiwañ - kiedy¶ by³y wysokie oczekiwania co do stoczni. Je¿eli powtórzymy to w chemii skoñczy siê tak jak ze stoczniami - uwa¿a
- Byæ mo¿e trzeba siê popatrzeæ na wschód, bo tamci maj± gaz - dodaje Gwiazdowski.
- Jest determinacja by sprywatyzowaæ. Chcemy dokoñczyæ prywatyzacji. Problemy chemii to problemy taryfowe - wyja¶nia³ Skwarko.
Krzysztof Klamut partner w firmie doradczej KPMG: prywatyzacja chemii nie mia³a szczê¶cia, a w tym roku mamy kryzys. Kryzys przek³ada siê na sytuacje ekonomiczn±. Mamy rekordowy spadek liczby fuzji i przejêæ. Aktywno¶æ na rynku transakcyjnym jest na poziomie po³owy ubieg³ej dekady.
- Wcale nie wiemy jednak, czy prywatyzacja w innych warunkach oznacza³aby wiêksz± liczbê inwestorów. Co do perspektyw: trudno o nich mówiæ - powiedzia³ Klamut
Jak zaznaczy³, utrudnia prywatyzacjê to, ¿e wiele firm na ¶wiecie wystawia czê¶æ swojego maj±tku chemicznego na sprzeda¿.
Determinacje rz±du podkre¶la³ tak¿e wiceminister Leszkiewicz: Naszym priorytetem jest znalezienie jednego inwestora dla ZAK ZAT i Ciech. Nie zmniejszy³a siê nasza determinacja w sprawie drugiej grupy chemicznej. W grudniu doradcê dla II grupy chemicznej .
A co o sytuacji w bran¿y sadz± sami mened¿erowie. Prezes Zak³adów Azotowych Pu³awy Pawe³ Jarczewski - gdy s³yszê o problemach przypomina siê mi sytuacje Pu³aw przed kilkoma laty, zainwestowali¶my 600 mln z³ w dwie instalacje melaminy to przynios³o wymierne korzy¶ci. Sytuacja jest jednak trudna, ostatni kwarta³ to strata tak¿e na poziomie operacyjnym. 71 proc. Naszych kosztów to gaz ziemny i energia elektryczna. A przecie¿ jeste¶my stabilizatorem rynku gazowym. Co¶ z cenami gazu trzeba zrobiæ. Zdaniem Jarczewskiego widaæ ju¿ poprawê na rynku teraz konieczny jest powrót do lepszych mar¿.
Wed³ug dr Cezarego Mo¿eñskiego, dyrektora Instytutu Nawozów Sztucznych w Pu³awach: polska chemia musi sprostaæ sytuacji na szczê¶cie mamy dobre instalacje produkcyjne i powinni¶my wyj¶æ z trudno¶ci.
O trudnej sytuacji mówi³ tak¿e dr Tomasz Zieliñski wiceprezes Zak³adów Chemicznych Police - nasz firma mocno ucierpia³a z powodu za³amania cen. Jednak widaæ oznaki poprawy. Jednak wychodzenie z zapa¶ci mo¿e potrwaæ.
Wed³ug dr Wojciecha Lubiewy-Wiele¿yñskiego, prezesa Polskiej Izby Przemys³u Chemicznego, prywatyzacja jest potrzeba ze wzglêdu na konieczno¶æ przebudowy struktury produkcyjnej polskiej chemii. Musza byæ nowe inwestycje. Bez inwestycji powiêkszy siê deficyt w handlu chemikaliami.
Tymczasem na zak³ady chemiczne nak³adane s± coraz wiêksze wymagania.
- UE obowi±zuje dwa tysi±ce ró¿nego rodzaju dyrektyw, w 2008 roku Europa straci³a palmê pierwszeñstwa w bran¿y chemicznej na rzecz Azji. Aby temu przeciwdzia³aæ musimy wiêcej przeznaczyæ na badania. Proporcje powinny byæ takiej jak w krajach starej Unii gdzie tylko trzecia czê¶æ ¶rodków daje pañstwo. Reszta pochodzi z firm - podkre¶la³ Lubiewa-Wiele¿yñski.
Jak zgodzili siê uczestnicy dyskusji byæ mo¿e konieczne jest zwrócenie wiêkszej uwagi na produkcje nisko tona¿ow±, konkurowaæ z krajami np. w produkcji nawozów, które maja w³asne gazowe zaplecze, nie jest bowiem mo¿liwe.
Kluczowe dla przysz³o¶ci chemii bêd± jednak decyzje polityczne w sprawie pakietu klimatycznego. Mo¿e siê bowiem okazaæ, ¿e nawet najlepsze firmy bêd± musia³y w³o¿yæ tak du¿e pieni±dze na rzecz ochrony ¶rodowiska, ze ich funkcjonowanie bêdzie w praktyce je¶li nie niemo¿liwe, to bardzo trudne.