W zwi±zku z pojawiaj±cymi siê wci±¿ w±tpliwo¶ciami co do sposobu wprowadzenia w ¿ycie zapisów nowego Zak³adowegoUk³adu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA, poni¿ej prezentujê stanowisko naszej organizacji zwi±zkowej w tej sprawie.
W ostatnim czasie w rozg³o¶ni zak³adowej opublikowana zosta³a wypowied¼ przedstawiciela pracodawcy, który poinformowa³ o przygotowywaniu przez pracodawcê porozumieñ zmieniaj±cych w zwi±zku z wprowadzeniem
nowego ZUZP. Porozumienia te mia³yby byæ podpisane przez pracowników przed 1 sierpnia br. i na ich mocy uk³ad wszed³by w ¿ycie. Nasza organizacja zwi±zkowa nie godzi siê na takie rozwi±zanie, jest ono bowiem nie tylko niekorzystne dla za³ogi, ale te¿ niezgodne z prawem.
Zaczynaj±c od tego drugiego zarzutu (tj. niezgodno¶ci z prawem), nale¿y zaznaczyæ, ¿e chodzi tu oczywi¶cie
o wprowadzenie zapisów uk³adu mniej korzystnych od dotychczasowych, poniewa¿ postanowienia korzystniejsze z mocy prawa zastêpuj± stare zapisy w terminie okre¶lonym w uk³adzie, czyli w tej konkretnej sytuacji sta³o siê to z dniem 1 maja 2006 r. Wprowadzenie postanowieñ mniej korzystnych reguluje natomiast art. 24113 § 2 Kodeksu pracy w nastêpuj±cy sposób:
Postanowienia uk³adu mniej korzystne dla pracowników wprowadza siê w drodze wypowiedzenia pracownikom
dotychczasowych warunków umowy o pracê lub innego aktu stanowi±cego podstawê nawi±zania stosunku pracy. Naszym zdaniem nie ma wiêc mo¿liwo¶ci wprowadzenia tych postanowieñ na zasadzie porozumienia stron. Podkresliæ nale¿y, ¿e wprowadzenie zmian w drodze wypowiedzenia jest korzystniejsze dla pracowników, poniewa¿ w okresie wypowiedzenia nale¿ne ¶wiadczenia bêd± oni pobierali wed³ug starych zasad. Gdyby jednak sta³o siê tak, ¿e pracodawca zaproponuje podpisywanie porozumieñ zmieniaj±cych, nale¿y odmówic podpisania takiego porozumienia.
Nie spowoduje to ¿adnego zagro¿enia dla trwa³o¶ci stosunku pracy, a jedynie nak³oni pracodawcê do zastosowania trybu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wynika³ bêdzie z zapisów starego uk³adu, czyli dla wiêkszo¶ci naszych pracowników
wyniesie on sze¶æ miesiecy. Tak wiêc, je¿eli otrzymamy od pracodawcy takie wypowiedzenie z w³asciw± d³ugo¶ci± okresu wypowiedzenia, nale¿y napisac na nim: Otrzyma³em w dniu ... (tu w³a¶ciwa data) i podpisaæ siê. Nastêpnie wypowiedzenie to nale¿y z³o¿yæ w miejscu, gdzie przechowujemy swoje dokumenty i wiêcej siê nim nie przejmowaæ.
Po zakoñczeniu okresu wypowiedzenia pracodawca bêdzie stosowa³ wobec nas wszystkie zapisy nowego zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy.