Szef bêdzie móg³ odmówiæ dni wolnych na ¿±danie
Dodane przez bosman dnia 09.07.2010 13:07:04
Masowe nag³e urlopy przestan± byæ metod± szybkiego strajku. W Sejmie trwaj± prace nad zmianami w zasadach udzielania urlopu na ¿±danie. Projektem zmian w kodeksie pracy przygotowanym przez Pracodawców RP (dawniej KPP) zajmuje siê sejmowa komisja “Przyjazne pañstwo”.
Treść rozszerzona
– Urlop na ¿±danie to ewenement w europejskim prawie pracy. Chcemy go ucywilizowaæ, by przesta³ byæ narzêdziem protestów. Nie twierdzimy, ¿e pracownicy go nadu¿ywaj±, ale zdarza³o siê, ¿e wiêkszo¶æ za³ogi jednego dnia sk³ada³a wnioski urlopowe – mówi³a Monika G³adoch, ekspert Pracodawców RP.
Przedsiêbiorcy przygotowali projekt nowelizacji, zgodnie z którym skróceniu uleg³by wymiar urlopu na ¿±danie. Zaproponowali, by zmniejszy³ siê z czterech do dwóch dni w roku.
– Uwa¿am, ¿e nie ma uzasadnienia dla obni¿enia wymiaru akurat do dwóch dni. Je¶li ju¿, to raczej nale¿y zrezygnowaæ z urlopu na ¿±danie, tak jak proponowa³a Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy – uwa¿a prof. Jerzy Wratny z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ponadto zmieni³by siê te¿ termin sk³adania wniosku o udzielenie takiego urlopu. Pracownik mia³by go zg³aszaæ najpó¼niej w dniu poprzedzaj±cym dzieñ rozpoczêcia urlopu. Obecna tre¶æ przepisu, zgodnie z którym pracownik ma zg³osiæ ¿±danie udzielenia urlopu najpó¼niej w dniu jego rozpoczêcia, budzi wiele kontrowersji i pozwala zaskakiwaæ pracodawcê, uniemo¿liwiaj±c mu wprowadzenie zmian, które zminimalizuj± skutki nieobecno¶ci z powodu urlopu.
Ponadto w kodeksie mia³by siê znale¼æ przepis uprawniaj±cy do odmowy udzielenia tego urlopu w razie wyst±pienia wa¿nych potrzeb pracodawcy. To w³a¶nie ta propozycja wzbudzi³a najwiêcej kontrowersji. Zdaniem Biura Legislacyjnego Sejmu i PIP prawo odrzucenia wniosku urlopowego pozbawi³oby ten urlop nadzwyczajnych przymiotów. Pracodawcy podkre¶lali, ¿e zgodnie z obecnym orzecznictwem S±du Najwy¿szego obowi±zek udzielenia urlopu na ¿±danie nie jest bezwzglêdny, a pracodawca mo¿e odmówiæ go pracownikowi ze wzglêdu na szczególne okoliczno¶ci, które powoduj±, ¿e zas³uguj±cy na ochronê interes wymaga obecno¶ci pracownika w firmie (wyrok S±du Najwy¿szego z 18 pa¼dziernika 2009 r., sygn. akt II PK 123/09).
Przeciwny wprowadzeniu przepisu pozwalaj±cego na odmowê udzielenia urlopu jest prof. Jerzy Wratny. Jego zdaniem takie prawo pracodawca ma ju¿ dzi¶ i mo¿na je wywie¶æ z art. 8 k.p.
W czasie dyskusji przedstawiciele Ministerstwa Pracy przypomnieli, ¿e w Komisji Trójstronnej trwa³y niedawno negocjacje dotycz±ce urlopu na ¿±danie i warto by je uwzglêdniæ. Wymiar tego urlopu pozosta³by na dotychczasowym poziomie, ale pracownik móg³by skorzystaæ tylko z jednego dnia w ka¿dym kwartale.
Pos³owie zdecydowali, ¿e projekty skieruj± do Biura Analiz Sejmowych oraz do legislatorów i wróc± do nich po uzyskaniu opinii.
Tomasz Zalewski
www.rp.pl