Art. 180. Zbycie udzia³u, jego czê¶ci lub u³amkowej czê¶ci udzia³u oraz jego zastawienie powinno byæ dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie po¶wiadczonymi.
Art. 182. § 1. Zbycie udzia³u, jego czê¶ci lub u³amkowej czê¶ci udzia³u oraz zastawienie udzia³u umowa spó³ki mo¿e uzale¿niæ od zgody spó³ki albo w inny sposób ograniczyæ.
§ 2. Je¿eli zbycie uzale¿nione jest od zgody spó³ki, stosuje siê przepisy § 3-5, chyba ¿e umowa spó³ki stanowi inaczej.
§ 3. Zgody udziela zarz±d w formie pisemnej. W przypadku gdy zgody odmówiono, s±d rejestrowy mo¿e pozwoliæ na zbycie, je¿eli istniej± wa¿ne powody.
§ 4. W przypadku, o którym mowa w § 3, spó³ka mo¿e w terminie wyznaczonym przez s±d rejestrowy przedstawiæ innego nabywcê. W razie braku porozumienia cenê nabycia i termin jej zap³aty ustala s±d rejestrowy na wniosek wspólnika lub spó³ki, po zasiêgniêciu, w miarê potrzeby, opinii bieg³ego.
§ 5. Je¿eli wskazana przez spó³kê osoba nie ui¶ci³a ceny nabycia w wyznaczonym terminie, wspólnik mo¿e rozporz±dzaæ swobodnie swoim udzia³em, jego czê¶ci± lub u³amkow± czê¶ci± udzia³u, chyba ¿e nie przyj±³ oferowanej zap³aty.
Art. 183. § 1. Umowa spó³ki mo¿e ograniczyæ lub wy³±czyæ wst±pienie do spó³ki spadkobierców na miejsce zmar³ego wspólnika. W tym przypadku umowa spó³ki powinna okre¶laæ warunki sp³aty spadkobierców niewstêpuj±cych do spó³ki, pod rygorem bezskuteczno¶ci ograniczenia lub wy³±czenia.
§ 2. Umowa spó³ki mo¿e wy³±czyæ lub w okre¶lony sposób ograniczyæ podzia³ udzia³ów miêdzy spadkobierców w przypadku, gdy zmar³y wspólnik mia³ wiêcej ni¿ jeden udzia³.
- zbycie udzia³u lub zastawienie udzia³u wymaga zgody Zarz±du udzielonej na pi¶mie pod rygorem niewa¿no¶ci,
- udzia³y nie podlegaj± dziedziczeniu
- udzia³y zmar³ego wspólnika podlegaj± nabyciu przez Spó³kê w celu ich umorzenia, wg warto¶ci umarzanych udzia³ów na dzieñ 31 grudnia zakoñczonego roku obrotowego
- sp³ata spadkobierców nast±pi w terminie 14 dni od dnia zg³odzenia ¶mierci wspólnika.
oraz § 9 tj.
Udzia³y mog± byæ umarzane, na warunkach okre¶lonych w kodeksie spó³ek handlowych. Umorzenie udzia³ów mo¿e byæ dokonane z czystego zysku lub przez obni¿enie kapita³u zak³adowego.
§ 10
Wspólnicy zobowi±zuj± siê do dop³at, których jednorazowa wysoko¶æ nie mo¿e przekroczyæ dwudziestokrotno¶ci warto¶ci posiadanych udzia³ów.
Wysoko¶æ i terminy dop³at oznaczone bêd± w miarê potrzeb w drodze uchwa³y Zgromadzenia Wspólników.
Dop³aty podlegaj± zwrotowi w oparciu o uchwa³ê Zgromadzenia Wspólników we wskazanym w niej terminie.
Dop³ata – aktualnie 100 z³ na cele organizacyjne i na dzia³alno¶æ bie¿±c± Spó³ki, aby nie naruszaæ kapita³u zak³adowego. Na dzieñ dzisiejszy nie planujemy kolejnych op³at dodatkowych.
Na dzieñ dzisiejszy dzia³alno¶ci± Spó³ki jest nadzór w³a¶cicielski nad akcjami Spó³ki – jedyny zysk to dywidenda z akcji Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA.
Wspólnicy maj± prawo do udzia³u w zysku wynikaj±cym z rocznego sprawozdania finansowego, przeznaczonym do podzia³u uchwa³± Zgromadzenia Wspólników, proporcjonalnie do posiadanych udzia³ów.
Do rozporz±dzenia czystym zyskiem uprawnione jest Zgromadzenie Wspólników, które mo¿e zadecydowaæ o przekazaniu czê¶ci zysku na fundusz zapasowy, przeznaczony na pokrycie strat bilansowych lub na inne fundusze rezerwowe.
Zgromadzenie Wspólników mo¿e przeznaczyæ do podzia³u lub na podwy¿szenie kapita³u zak³adowego niewykorzystany zysk, przekazany w poprzednich latach na fundusze zapasowy i rezerwowy.
Kapita³ zak³adowy narastaj±cy wraz z przystêpowaniem nowych udzia³owców.
Kapita³ obrotowy – op³aty dodatkowe 100 z³ od ka¿dej osoby, na bie¿±c± dzia³alno¶æ Spó³ki (prawnik, ubezpieczenie, ksiêgowa itp.)
Zarz±d pracuje spo³ecznie. Spó³ka bêdzie sp³aca³a kredyty z zysku.
Cz³onkowie zarz±du ponosz± za swoj± dzia³alno¶æ odpowiedzialno¶æ cywiln± i karn±.
Udzia³owcy spó³ki odpowiadaj± do wysoko¶ci swoich udzia³ów (np. modelowo 200 z³ udzia³ów + 100 op³aty dodatkowej).
O zbyciu udzia³ów napisali¶my w punkcie 1. Potwierdzenie nabycia udzia³ów nastêpuje poprzez wpisanie do Ksiêgi Udzia³owców prowadzonej przez Zarz±d spó³ki pracowniczej po spe³nieniu nastêpuj±cych warunków:
Wype³nieniu deklaracji przyst±pienia /wykupienia udzia³ów,
Uchwa³y zarz±du spó³ki pracowniczej o przyjêciu w poczet udzia³owców,
Dokonaniu wp³aty zadeklarowanej kwoty na podane konto spó³ki,
Po zaksiêgowaniu wp³aty i zidentyfikowaniu wp³acaj±cego udzia³owca zostaje on wpisany do Ksiêgi udzia³owców
Na razie do 31 sierpnia warto¶æ udzia³u wynosi po 100 z³ ka¿dy, po tej dacie warto¶æ rzeczywista – nie nominalna mo¿e siê zmieniæ.
Nie, na dzieñ dzisiejszy przewiduje siê ze jedyna form± dzia³alno¶ci gospodarczej spó³ki bêdzie zarz±dzanie i nadzór w³a¶cicielski nad akcjami Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA.