W rozwiniêciu Regulamin Zak³adowego Funduszu ¦wiadczeñ Socjalnych (dostêpny równie¿ TUTAJ!). W ¦ci±galni dostêpne s± tak¿e za³±czniki.
I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1. Regulamin Zak³adowego Funduszu ¦wiadczeñ Socjalnych, zwany dalej Regulaminem, okre¶la zasady przeznaczania ¶rodków z Zak³adowego Funduszu ¦wiadczeñ Socjalnych, zwanego dalej Funduszem, na poszczególne cele i rodzaje dzia³alno¶ci socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z us³ug i ¶wiadczeñ finansowanych z Funduszu.
2. Regulamin zosta³ uzgodniony z zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi dzia³aj±cymi w Spó³ce.
3. Ilekroæ w Regulaminie jest mowa o:
1/ Spó³ce, Pracodawcy - rozumie siê przez to Zak³ady Azotowe ,,Pu³awy” S.A.,
2/ zak³adowych organizacjach zwi±zkowych - rozumie siê przez to wszystkie organizacje zwi±zkowe dzia³aj±ce w Spó³ce,
3/ dysponentach Funduszu - rozumie siê przez to Pracodawcê oraz zak³adowe organizacje zwi±zkowe,
4/ administratorze Funduszu - rozumie siê przez to Pracodawcê,
5/ Komisji socjalnej - rozumie siê przez to Komisjê z³o¿on± z przedstawicieli zak³adowych organizacji zwi±zkowych umocowanych przez Zarz±dy tych organizacji oraz przedstawiciela Pracodawcy umocowanego przez Zarz±d Spó³ki, maj±c± uprawnienia stanowi±ce w zakresie ¶wiadczeñ z Funduszu wymienionych w niniejszym Regulaminie; Komisja socjalna dzia³a na podstawie „Regulaminu pracy Komisji socjalnej”, stanowi±cego Za³±cznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu,
6/ osobach uprawnionych - rozumie siê przez to osoby wymienione w § 5, maj±ce prawo do korzystania ze ¶wiadczeñ socjalnych w Spó³ce,
7/ Ustawie – rozumie siê przez to Ustawê o zak³adowym funduszu ¶wiadczeñ socjalnych, powo³an± na wstêpie zarz±dzenia wprowadzaj±cego niniejszy Regulamin,
8/ wspólnym gospodarstwie domowym - rozumie siê przez to osobê uprawnion±, wspó³ma³¿onka i dzieci, o których mowa w § 5 ust. 2 i 3, pozostaj±ce na utrzymaniu wnioskodawcy.
§ 2
1. Komórk± organizacyjn± prowadz±c± ca³o¶æ spraw zwi±zanych z realizacj± ¶wiadczeñ socjalnych na rzecz osób uprawnionych jest Sekcja Socjalna.
2. Do zadañ Sekcji Socjalnej w zakresie Funduszu nale¿y:
1/ naliczanie wysoko¶ci odpisu podstawowego na dany rok kalendarzowy,
2/ sporz±dzanie i przedk³adanie do uzgodnienia pomiêdzy dysponentami Funduszu planu rzeczowo-finansowego Funduszu,
3/ realizacja planu rzeczowo-finansowego Funduszu,
4/ prowadzenie bie¿±cej analizy kosztów i dochodów prowadzonej dzia³alno¶ci socjalnej,
5/ sporz±dzanie dla potrzeb prze³o¿onych, innych komórek organizacyjnych oraz dla zak³adowych organizacji zwi±zkowych informacji i analiz dotycz±cych dzia³alno¶ci socjalnej w Spó³ce.
II TWORZENIE I PRZEZNACZENIE FUNDUSZU
§ 3
1. Fundusz tworzony jest wed³ug zasad okre¶lonych w ustawie o zak³adowym funduszu ¶wiadczeñ socjalnych, powo³anej na wstêpie zarz±dzenia wprowadzaj±cego niniejszy Regulamin.
2. ¦rodki finansowe Funduszu gromadzone s± na odrêbnym rachunku bankowym.
3. ¦rodki finansowe Funduszu niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodz± na rok nastêpny.
§ 4
1. ¦rodki Funduszu mog± byæ przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie ró¿nych rodzajów dzia³alno¶ci socjalnej prowadzonej przez Spó³kê na rzecz osób uprawnionych, a w szczególno¶ci na:
1/ wypoczynek,
2/ po¿yczki na cele mieszkaniowe,
3/ pomoc materialno - rzeczow± lub finansow± (zapomogi),
4/ dzia³alno¶æ kulturaln± i sportowo-rekreacyjn±,
5/ organizacjê imprez choinkowych oraz zakup paczek ¶wi±tecznych dla dzieci,
6/ inne cele socjalne – po uzgodnieniu miêdzy dysponentami Funduszu, w miarê posiadanych ¶rodków finansowych.
2. ¦rodki Funduszu mog± byæ przeznaczone dla okre¶lonych grup uprawnionych, zgodnie z niniejszym Regulaminem, a w szczególno¶ci:
1/ zapomogi – ¶wiadczenie dla pracowników oraz emerytów, rencistów i osób przebywaj±cych na ¶wiadczeniu przedemerytalnym,
2/ dofinansowanie wypoczynku:
a/ zorganizowanego indywidualnie przez pracowników – ¶wiadczenie dla pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A.,
b/ wczasy/sanatoria zakupione przez Sekcjê Socjaln± – ¶wiadczenie dla emerytów, rencistów oraz osób przebywaj±cych na ¶wiadczeniu przedemerytalnym,
c/ kolonie/obozy, wczasy/ sanatoria dla dzieci – ¶wiadczenie dla uprawnionych wymie-nionych w § 5 ust. 1 pkt 6,
3/ po¿yczki na cele mieszkaniowe - ¶wiadczenie dla uprawnionych o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1-5,
4/ imprezy kulturalne i sportowo-rekreacyjne dla uprawnionych pracowników, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1,
5/ korzystanie z p³ywalni i innych obiektów sportowych - zgodnie z zasadami umów zawartych w tym zakresie,
6/ imprezy choinkowe oraz zakup paczek ¶wi±tecznych dla dzieci, zgodnie z § 17 ust. 2,
7/ spartakiada Pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. – impreza dla pracowników oraz emerytów, rencistów i osób przebywaj±cych na ¶wiadczeniu przedemerytalnym.
3. ¦rodki Funduszu mog± byæ wykorzystane na dofinansowanie dzia³alno¶ci zak³adowych obiektów socjalnych.
4. Podstaw± gospodarowania Funduszem jest roczny plan rzeczowo-finansowy Funduszu. Warunkiem realizacji danego ¶wiadczenia w roku kalendarzowym jest jego uwzglêdnienie w planie rzeczowo-finansowym Funduszu oraz wygospodarowanie odpowiedniej puli ¶rodków na ten cel.
III OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA ZE ¦WIADCZEÑ SOCJALNYCH
§ 5
1. Do korzystania ze ¶wiadczeñ socjalnych realizowanych w ramach Funduszu uprawnione s± nastêpuj±ce osoby:
1/ pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracê - w pe³nym i niepe³nym wymiarze czasu pracy,
2/ pracownicy przebywaj±cy na urlopach wychowawczych,
3/ emeryci i renci¶ci, dla których ostatnim miejscem pracy by³a Spó³ka, i z którymi rozwi±zanie umowy o pracê nast±pi³o w zwi±zku z przej¶ciem na emeryturê lub rentê,
4/ osoby zwolnione ze Spó³ki z przyczyn niedotycz±cych pracowników, przebywaj±ce na ¶wiadczeniu przedemerytalnym,
5/ osoby zwolnione ze Spó³ki z przyczyn niedotycz±cych pracowników, które przebywa³y na ¶wiadczeniu przedemerytalnym, a obecnie przebywaj± na emeryturze lub rencie, dla których ostatnim miejscem pracy by³a Spó³ka,
6/ rodziny osób, o których mowa w pkt 1-5, w rozumieniu art. 2 pkt 5 Ustawy, to jest dzie-ci okre¶lone w ust. 2 i 3,
7/ inne osoby, którym Zarz±d Spó³ki w uzgodnieniu z zak³adowymi organizacjami zwi±zko-wymi, przyzna³ prawo do korzystania ze ¶wiadczeñ finansowanych z Funduszu.
2. Za rodziny, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt. 6, uwa¿a siê dzieci osób wymienionych w ust. 1 pkt 1-5 oraz dzieci osób zmar³ych, wymienionych w ust. 1 pkt 1-5, je¿eli by³y na utrzymaniu tych osób i pobieraj± rentê rodzinn±:
1/ do lat 18,
2/ do lat 26 - ucz±ce siê, co powinno byæ potwierdzone stosownym za¶wiadczeniem oraz o¶wiadczeniem rodziców/opiekunów o pozostawaniu dziecka na ich wy³±cznym utrzymaniu,
3/ do lat 26 - bêd±ce osobami niepe³nosprawnymi w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
3. Dzieæmi, o których mowa w ust. 2, s± pozostaj±ce na utrzymaniu osoby uprawnionej/opiekuna:
1/ dzieci w³asne,
2/ dzieci wspó³ma³¿onka,
3/ dzieci przysposobione,
4/ dzieci przyjête na wychowanie w ramach rodziny zastêpczej.
IV PODSTAWOWE ZASADY PRZYZNAWANIA ¦WIADCZEÑ
§ 6
1. Przyznawanie ulgowych us³ug i ¶wiadczeñ z Funduszu dla osób uprawnionych realizowane jest wed³ug kryteriów socjalnych uwzglêdniaj±cych sytuacjê materialn±, rodzinn± i ¿yciow± wnioskodawcy:
1/ podstawowego (dochód netto przypadaj±cy na 1 osobê pozostaj±c± we wspólnym gospodarstwie domowym) oraz
2/ dodatkowego (m. in. sytuacja zdrowotna, warunki bytowe: rodziny wielodzietne, samotnie wychowuj±cy dzieci, chorzy lub niepe³nosprawni, osoby maj±ce na utrzymaniu osoby chore lub niepe³nosprawne).
Kryterium podstawowe i dodatkowe maj± charakter równorzêdny.
2. Oprócz kryteriów wymienionych w ust. 1, Komisja socjalna rozpatruj±ca wnioski mo¿e ustaliæ kryteria pomocnicze, w zale¿no¶ci od rodzaju przyznawanego ¶wiadczenia.
3. Indywidualne ¶wiadczenia socjalne tj. dofinansowanie do poszczególnych form wypoczynku, zapomogi pieniê¿ne, po¿yczki mieszkaniowe - przyznawane s± na wniosek osoby uprawnionej, jednak w sytuacjach:
1/ zapomóg pieniê¿nych w przypadku ciê¿kiej choroby uprawnionego, z wnioskiem mo¿e wyst±piæ równie¿ bezpo¶redni prze³o¿ony lub w imieniu uprawnionego cz³onek najbli¿szej rodziny,
2/ zapomóg pieniê¿nych oraz dofinansowania wypoczynku dla ma³oletniego dziecka po zmar³ym pracowniku, emerycie, renci¶cie, osobie przebywaj±cej na ¶wiadczeniu przedemerytalnym - z wnioskiem wystêpuje ¿yj±cy rodzic lub opiekun.
4. Z inicjatyw± przyznania ¶wiadczenia dla osoby znajduj±cej siê w wyj±tkowo trudnej sytuacji ¿yciowej mog± wyst±piæ zak³adowe organizacje zwi±zkowe.
5. Warto¶æ otrzymanych ¶wiadczeñ podlegaj±cych opodatkowaniu stanowi przychód zwiêkszaj±cy podstawê opodatkowania w miesi±cu, w którym ¶wiadczenie by³o realizowane lub postawione do dyspozycji. Pobranie nale¿nej zaliczki z tytu³u podatku dochodowego od osób fizycznych bêdzie dokonywane przy realizacji ¶wiadczenia lub przy wyp³acie wynagrodzeñ dokonywanej w miesi±cu realizacji ¶wiadczenia. Osobom, od których nie bêdzie mo¿liwo¶ci pobrania zaliczki na podatek dochodowy, Sekcja Obliczania Zarobków wystawi polecenie wp³aty do kasy nale¿nego podatku, za¶ realizacja ¶wiadczenia nast±pi po uprzednim okazaniu dowodu wp³aty.
6. Z przewidzianych w § 4 ust. 2 pkt 4-7 rodzajów dzia³alno¶ci socjalnej dofinansowywanej/finansowanej z Funduszu mog± korzystaæ uprawnieni w trybie ustalonym przez dysponentów Funduszu.
V ¦WIADCZENIA W ZAKRESIE WYPOCZYNKU
§ 7
1. Do ¶wiadczeñ objêtych dofinansowaniem z Funduszu zalicza siê nastêpuj±ce formy wypoczynku:
1/ wczasy lub pobyt w sanatorium - zakupione przez Sekcjê Socjaln± dla osoby uprawnionej, wymienionej w § 4 ust. 2 pkt 2 lit. b i c, we wskazanym przez ni± miejscu i czasie, bezpo¶rednio od organizatorów wypoczynku,
2/ wczasy lub inne formy wypoczynku organizowane przez osoby uprawnione wymienione w § 4 ust. 2 pkt 2 lit. a,
3/ wypoczynek dla dzieci (kolonie, obozy itp.) - zgodnie z ofert± opracowan± przez Sekcjê Socjaln±,
4/ wypoczynek dzieci (kolonie, obozy, zimowiska, wyjazdy na „zielone” i „bia³e” szko³y, wczasy oraz wypoczynek dzieci po³±czony z leczeniem lub rehabilitacj±) - zakupione przez osoby uprawnione/opiekunów bezpo¶rednio od organizatorów wypoczynku.
2. Poszczególnym osobom uprawnionym, o których mowa w § 5, przys³uguje dofinansowanie do wypoczynku w nastêpuj±cym wymiarze czasowym:
1/ pracownikom - do 14 dni w ci±gu roku kalendarzowego,
2/ emerytom i rencistom oraz osobom przebywaj±cym na ¶wiadczeniu przedemerytalnym - do 7 dni w ci±gu roku kalendarzowego,
3/ dzieciom (zgodnie z § 5 ust. 2):
a/ do ukoñczenia 18 lat - do 21 dni w ci±gu roku kalendarzowego,
b/ powy¿ej 18 lat do 26 lat - do 14 dni w ci±gu roku kalendarzowego.
3. Wypoczynek objêty dofinansowaniem nie mo¿e trwaæ krócej ni¿ 7 dni.
§ 8
Zakup wypoczynku przez Sekcjê Socjaln± na indywidualne zamówienie osoby uprawnionej (dotyczy: emerytów/ rencistów/ osób przebywaj±cych na ¶wiadczeniu przedemerytalnym)
1. Dofinansowaniem z Funduszu objête s± wczasy/ sanatoria – zakupione przez Sekcjê Socjaln± w terminie i miejscu wskazanym przez wnioskodawcê, pod warunkiem, ¿e podmiot dokonuj±cy sprzeda¿y us³ugi wypoczynkowej prowadzi dzia³alno¶æ na terenie Polski oraz wystawia faktury w jêzyku polskim, okre¶laj±c nale¿no¶æ w z³otych polskich.
2. W terminie od 1 stycznia do 31 marca danego roku, osoba zainteresowana sk³ada „Wniosek o zakup i dofinansowanie wczasów/pobytu w sanatorium” wed³ug wzoru stanowi±cego Za³±cznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu. Po ww. terminie, w uzasadnionych przypadkach, wnioski bêd± przyjmowane przez Sekcjê Socjaln± oraz rozpatrywane przez Komisjê socjaln±, jednak¿e ich realizacja uzale¿niona bêdzie od posiadanych ¶rodków ZF¦S.
3. Osoba, której przyznano dofinansowanie, w terminie nie krótszym ni¿ miesi±c przed rozpoczêciem turnusu, zg³asza w Sekcji Socjalnej (na pi¶mie) wybrane przez siebie miejsce i czas trwania wypoczynku oraz jego koszt.
4. Sekcja Socjalna w oparciu o zg³oszenie, o którym mowa w ust. 3:
1/ realizuje zakup us³ugi wypoczynkowej, nie wcze¶niej jak na miesi±c przed rozpoczêciem wypoczynku,
2/ obci±¿a wnioskodawcê kwot± stanowi±c± ró¿nicê pomiêdzy kosztem zakupionego wypoczynku, a przys³uguj±cym mu dofinansowaniem, nie wcze¶niej jak na miesi±c przed rozpoczêciem wypoczynku.
5. Podstawê do naliczenia dofinansowania dla wnioskodawcy stanowi ca³kowity koszt jednego miejsca, jednak nie wy¿szy ni¿ maksymalny, ustalony przez Komisjê socjaln± na dany rok kalendarzowy.
6. Wnioskodawca dokonuje op³aty za wypoczynek wg zasad okre¶lonych w § 11.
7. W przypadku rezygnacji z wypoczynku po realizacji zakupu przez Sekcjê Socjaln±, osoba zamawiaj±ca jest obci±¿ana kosztami wypoczynku w wysoko¶ci poniesionej przez Spó³kê.
8. Wnioskodawca nie ponosi kosztów, o których mowa w ust. 7, je¿eli wska¿e na swoje miejsce inn± osobê, uprawnion± do korzystania z Funduszu.
§ 9
Dofinansowanie do indywidualnego wypoczynku pracowników
1. O dofinansowanie do indywidualnego wypoczynku, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2 lit. a, mog± ubiegaæ siê raz w roku kalendarzowym, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracê – w pe³nym i niepe³nym wymiarze czasu pracy. Warunkiem otrzymania przez pracownika Dofinansowania do indywidualnego wypoczynku jest korzystanie z wypoczynku przez 14 kolejnych dni kalendarzowych.
2. Wysoko¶æ dofinansowania do indywidualnego wypoczynku jest ustalana corocznie przez dysponentów Funduszu. Dofinansowanie uzale¿nione jest od kryterium socjalnego.
3. Podstaw± dofinansowania do indywidualnego wypoczynku jest „Wniosek o przyznanie dofinansowania do wypoczynku zorganizowanego indywidualnie przez pracownika w roku...”, którego wzór stanowi Za³±cznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu, zawieraj±cy potwierdzenie terminu urlopu.
4. Na podstawie z³o¿onych wniosków Sekcja Socjalna wprowadza kwotê Dofinansowania do indywidualnego wypoczynku (brutto) do systemu komputerowego w terminie umo¿liwiaj±cym realizacjê postanowieñ wynikaj±cych z ust. 6.
5. Dofinansowanie do indywidualnego wypoczynku wyp³acane jest wraz z wynagrodzeniem za pracê.
6. Pracownik po przedstawieniu w Sekcji Socjalnej dokumentu, o którym mowa w ust. 3 - w terminie do koñca miesi±ca - otrzymuje dofinansowanie przy najbli¿szej wyp³acie wynagrodzenia za pracê - za miesi±c, w którym wniosek zosta³ z³o¿ony.
§ 10
Oferta wypoczynkowa Sekcji Socjalnej dla dzieci
1. Sekcja Socjalna opracowuje ofertê wypoczynku dla dzieci i podaje j± do wiadomo¶ci pracowników w formie pisemnej oraz elektronicznej (Intranet) – najpó¼niej w terminie 14 dni przed up³ywem terminu sk³adania wniosków.
2. Na ka¿d± z wybranych form wypoczynku z oferty Sekcji Socjalnej obowi±zuje z³o¿enie „Wniosku o zakwalifikowanie dziecka na wypoczynek z oferty Sekcji Socjalnej”, którego wzór stanowi Za³±cznik Nr 4 do niniejszego Regulaminu wraz z „Kart± kwalifikacyjn± uczestnika imprezy wypoczynkowej dla dzieci”, stanowi±c± Za³±cznik Nr 5 do niniejszego Regulaminu w terminie, o którym mowa w § 8 ust. 2.
3. Wnioski rozpatruje i zatwierdza Komisja socjalna.
4. Wnioskodawcy s± informowani przez pracownika Sekcji Socjalnej o decyzji Komisji socjalnej.
5. Sekcja Socjalna na podstawie zapotrzebowania wynikaj±cego ze z³o¿onych i zatwierdzonych wniosków realizuje zakup miejsc na wypoczynek dla dzieci.
6. Na miesi±c przed rozpoczêciem turnusu Sekcja Socjalna obci±¿a wnioskodawcê za wypoczynek, wystawiaj±c fakturê.
7. Zasady naliczania odp³atno¶ci za wypoczynek okre¶lono w § 11 niniejszego Regulaminu.
8. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z przyznanego wypoczynku (oprócz udokumentowanych przyczyn losowych), jest on zobowi±zany do zwrotu kosztów poniesionych przez Spó³kê, zgodnie z umow± zawart± z kontrahentem.
9. Wnioskodawca nie ponosi kosztów, o których mowa w ust. 8, je¿eli wska¿e na swoje miejsce inn± osobê, uprawnion± do korzystania z Funduszu.
§ 11
Zasady naliczania odp³atno¶ci za wypoczynek
1. Poni¿sze zasady dotycz± sposobu naliczania odp³atno¶ci ponoszonej przez wnioskodawców za wypoczynek.
2. Odp³atno¶æ za wypoczynek naliczana jest przez Sekcjê Socjaln± na podstawie ¶redniego miesiêcznego dochodu netto przypadaj±cego na 1 osobê pozostaj±c± w we wspólnym gospodarstwie domowym (dotyczy to osoby uprawnionej o przyznanie ¶wiadczenia socjalnego, jego ma³¿onka oraz dzieci wymienionych w § 5 ust. 2 i 3), z uwzglêdnieniem wska¼nika procentowego odpowiadaj±cego danemu poziomowi dochodów.
3. Procentowe wska¼niki odp³atno¶ci uzgadniane s± na dany rok kalendarzowy przez dysponentów Funduszu i udostêpniane do wiadomo¶ci osobom zainteresowanym przez Sekcjê Socjaln±.
4. Odp³atno¶æ, o której mowa w ust. 2, jest iloczynem ca³kowitego kosztu skierowania oraz wska¼nika procentowego odpowiadaj±cego danemu poziomowi dochodów.
5. ¦redni miesiêczny dochód netto na osobê pozostaj±c± we wspólnym gospodarstwie domowym oblicza siê na podstawie ³±cznych dochodów netto ma³¿onków/opiekunów wraz z dzieæmi, o których mowa w § 5, za okres drugiego pó³rocza ubieg³ego roku kalendarzowego.
6. Dla potrzeb socjalnych, za wynagrodzenie netto przyjmuje siê sk³adniki wynagrodzenia osobowego wg metodologii GUS, z wy³±czeniem nagrody jubileuszowej. Wynagrodzenie osobowe nie obejmuje nagrody z zysku. Wynagrodzenie to jest pomniejszone o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i sk³adki spo³eczne (ZUS). W przypadku, gdy sytuacja dochodowa uprawnionego lub wspó³ma³¿onka ulegnie zmianie, w porównaniu z okresem o którym mowa w ust. 5, (np. utrata dotychczasowego lub pozyskanie nowego ¼ród³a dochodu, utrata lub nabycie prawa do zasi³ku dla bezrobotnych) za¶wiadczenie o dochodach nale¿y przedk³adaæ za okres ostatnich trzech miesiêcy.
7. Dochody powinny byæ wpisane we wniosku lub na odrêbnym za¶wiadczeniu i potwierdzone przez uprawnione osoby. Dla pracowników Spó³ki wpisów o wysoko¶ci zarobków dokonuje Sekcja Socjalna na podstawie danych z systemu p³acowego lub w sytuacjach wyj±tkowych Sekcja Obliczania Zarobków na wnioskach przed³o¿onych przez Sekcjê Socjaln± lub indywi-dualnie przez pracownika.
8. Je¿eli wspó³ma³¿onek jest osob± niepracuj±c±, wówczas wnioskodawca zobowi±zany jest do dostarczenia za¶wiadczenia z w³a¶ciwego miejscowo Urzêdu Pracy o zarejestrowaniu tej osoby jako bezrobotnej. Przy braku powy¿szego dokumentu wska¼nik odp³atno¶ci ustalony w oparciu o dochody wnioskodawcy powiêksza siê o 20%, przy czym maksymalny wska¼nik odp³atno¶ci nie mo¿e byæ wy¿szy ni¿ 70%. Zapis ten nie dotyczy rodzica/opiekuna opiekuj±cego siê dzieckiem niepe³nosprawnym do lat 26.
9. Je¿eli osoba uprawniona deklaruje poniesienie maksymalnej ulgowej lub pe³nej odp³atno¶ci za wypoczynek - nie jest zobowi±zana do przedk³adania za¶wiadczenia o dochodach.
10. Sekcja Socjalna wystawia fakturê dokumentuj±c± sprzeda¿ us³ugi wypoczynkowej oraz okre¶laj±c± wysoko¶æ kwoty do zap³aty przez osobê uprawnion±.
11. Odp³atno¶æ, o której mowa w ust. 10, mo¿e byæ uregulowana jednorazowo lub maksymalnie w 6 ratach.
12. Pracownicy mog± dokonywaæ p³atno¶ci za wypoczynek poprzez:
1/ poprzez potr±cenie nale¿no¶ci z wynagrodzenia za pracê, zasi³ku chorobowego i innych wyp³at lub
2/ przelewem na rachunek Funduszu lub
3/ w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - wp³atê gotówki w Kasie zak³adowej.
13. Emeryci, renci¶ci, osoby przebywaj±ce na ¶wiadczeniu przedemerytalnym oraz pozosta³e osoby maj±ce uprawnienia do korzystania z Funduszu mog± dokonywaæ p³atno¶ci za wypoczynek przelewem na rachunek Funduszu lub - w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - gotówk± w Kasie zak³adowej.
14. Przy sp³acie ratalnej, w przypadku braku mo¿liwo¶ci potr±cenia raty za dany miesi±c z wynagrodzenia za pracê, zasi³ku chorobowego i innych wyp³at - pracownik jest zobowi±zany do wp³acenia nale¿nej kwoty przelewem na konto Funduszu lub - w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - gotówk± w Kasie zak³adowej.
§ 12
Wypoczynek dzieci zakupiony indywidualnie
1. Dofinansowaniem do wypoczynku dzieci objête s±:
zarezerwowane/zakupione przez rodziców bezpo¶rednio u/od organizatora prowadz±cego dzia³alno¶æ na terenie Polski - kolonie, obozy, zimowiska, wyjazdy na „zielone” i „bia³e” szko³y oraz wczasy i sanatoria.
2. Osoba ubiegaj±ca siê o dofinansowanie sk³ada w Sekcji Socjalnej „Wniosek o przyznanie dofinansowania do wypoczynku dzieci zakupionego indywidualnie”, wed³ug wzoru stanowi±cego Za³±cznik Nr 6 do niniejszego Regulaminu, w terminie wskazanym w § 8 ust. 2.
3. Podstawê do naliczenia i wyp³aty dofinansowania stanowi±:
1/ decyzja o przyznaniu dofinansowania,
2/ faktura VAT lub rachunek stwierdzaj±cy zakup us³ugi wypoczynkowej, wystawiony na nazwisko osoby ubiegaj±cej siê o dofinansowanie i zawieraj±cy nastêpuj±ce informacje niezbêdne do naliczeñ:
a/ miejsce wypoczynku oraz czas trwania wypoczynku (od …do…, ilo¶æ dni),
b/ rodzaj wypoczynku (np. kolonie, obóz, „zielona” szko³a, wczasy, sanatorium),
c/ imiê i nazwisko uczestnika/ uczestników, którym przyznano dofinansowanie,
d/ koszt wypoczynku ka¿dego uczestnika, któremu przyznano dofinansowanie.
4. W przypadku wypoczynku dzieci organizowanego przez szko³y, stowarzyszenia, parafie - podstaw± naliczenia dofinansowania mo¿e byæ za¶wiadczenie wystawione przez w/w organizatorów, zawieraj±ce dane o których mowa w ust. 3 pkt 2.
5. Przy naliczaniu dofinansowania brany jest pod uwagê pe³ny koszt skierowania poniesiony przez wnioskodawcê i potwierdzony odpowiednim dokumentem, jednak nie wy¿szy ni¿ maksymalny, ustalony na dany rok kalendarzowy przez dysponentów Funduszu.
6. Wysoko¶æ dofinansowania nalicza Sekcja Socjalna w oparciu o dochód netto przypadaj±cy na 1 osobê pozostaj±c± we wspólnym gospodarstwie domowym wnioskodawcy oraz odpowiadaj±cy tej wielko¶ci procentowy wska¼nik dofinansowania.
7. Procentowe wska¼niki dofinansowania s± uzgadniane na dany rok kalendarzowy przez dysponentów Funduszu i udostêpniane przez Sekcjê Socjaln± w intranecie pod zak³adk±:
strony www/PionPersonalny/Sekcja Socjalna.
8. Kwota dofinansowania, o której mowa w ust. 6, mo¿e byæ przekazana:
1/ wnioskodawcy - na wskazany przez niego rachunek bankowy lub w formie „autowyp³aty” - po powrocie z wypoczynku i przedstawieniu dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 - dotyczy obozów, kolonii, „bia³ych” i „zielonych szkó³ itp.,
2/ organizatorowi - na wskazane przez niego konto - przed wyjazdem uczestnika na wypoczynek – na 2 tygodnie przed rozpoczêciem wypoczynku - dotyczy obozów, kolonii, „bia³ych” i „zielonych” szkó³ itp. oraz wczasów i pobytu w sanatorium.
9. Podstawê do przekazania dofinansowania na konto organizatora, o którym mowa w ust. 8 pkt 2, stanowi pisemna informacja organizatora, która powinna zawieraæ nastêpuj±ce dane:
1/ nazwisko i imiê uczestnika zakwalifikowanego na wypoczynek,
2/ rodzaj wypoczynku (np. kolonie, obóz, „zielona” szko³a, wczasy, sanatorium),
3/ miejsce wypoczynku oraz czas jego trwania (od…do…, ilo¶æ dni),
4/ koszt wypoczynku uczestnika.
10. Fakt przekazania dofinansowania organizatorowi powinien byæ potwierdzony Faktur± VAT lub rachunkiem wystawionym przez organizatora dla Spó³ki.
.
VI PO¯YCZKI NA CELE MIESZKANIOWE
§ 13
1. Pomoc na cele mieszkaniowe udzielana jest w formie po¿yczek z przeznaczeniem na:
1/ budowê, rozbudowê, modernizacjê domu,
2/ zakup domu/mieszkania w obrocie wolnorynkowym,
3/ przekszta³cenie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spó³dzielcze w³asno¶ciowe prawo do lokalu lub na odrêbn± w³asno¶æ lokalu,
4/ sp³atê kredytu zaci±gniêtego na cele mieszkaniowe,
5/ sfinansowanie udzia³u i kaucji w przydzielonym mieszkaniu czynszowym,
6/ adaptacjê pomieszczeñ na cele mieszkaniowe,
7/ przystosowanie mieszkania/domu do potrzeb osoby niepe³nosprawnej,
8/ remont bie¿±cy domu/mieszkania.
2. Osoby ubiegaj±ce siê o przyznanie po¿yczki na cele mieszkaniowe powinny w terminie do 30 kwietnia danego roku z³o¿yæ w Sekcji Socjalnej odpowiedni wniosek, którego wzór stanowi Za³±cznik Nr 7 do niniejszego Regulaminu oraz Kwestionariusz pomocniczy, którego wzór stanowi Za³±cznik Nr 8 do niniejszego Regulaminu.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, nale¿y do³±czyæ:
1/ w przypadku wniosku o po¿yczkê na zakup mieszkania na rynku pierwotnym - umowê notarialn± lub umowê przedwstêpn± pomiêdzy podmiotem gospodarczym (spó³dzielni± mieszkaniow±, firm± developersk±) a wnioskodawc±,
2/ w przypadku wniosku o po¿yczkê na zakup mieszkania na rynku wtórnym - umowê notarialn± lub umowê przedwstêpn± kupna-sprzeda¿y,
3/ w przypadku wniosku o po¿yczkê na zamianê prawa do lokalu z lokatorskiego na w³asno¶ciowe lub na odrêbn± w³asno¶æ lokalu - za¶wiadczenie ze Spó³dzielni mieszkaniowej o wysoko¶ci wk³adu budowlanego oraz kwoty pozosta³ej do uregulowania,
4/ w przypadku wniosku o po¿yczkê na budowê domu - pozwolenie na budowê domu, akt w³asno¶ci dzia³ki i aktualny kosztorys (sporz±dzony przez osobê posiadaj±c± uprawnienia budowlane), zawieraj±cy informacjê o:
a/ lokalizacji inwestycji,
b/ ca³kowitym koszcie i metra¿u inwestycji,
c/ stanie zaawansowania robót,
5/ w przypadku wniosku o po¿yczkê na rozbudowê lub modernizacjê domu oraz adaptacjê pomieszczeñ na cele mieszkalne - akt w³asno¶ci domu, pozwolenie na rozbudowê/modernizacjê domu lub adaptacjê pomieszczeñ na cele mieszkalne, aktualny kosztorys (sporz±dzony przez osobê posiadaj±c± uprawnienia budowlane) zawieraj±cy informacje jak w pkt 4.
4. Po¿yczki na cele mieszkaniowe przyznaje Komisja socjalna, jeden raz w roku (w drugiej po³owie maja, w uzasadnionym przypadku termin ten mo¿e ulec zmianie), w terminie uzgodnionym przez Sekcjê Socjaln± z zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi. Komisja socjalna rozpatruj±ca wnioski o udzielenie po¿yczki dzia³a na podstawie „Zasad postêpowania przy rozpatrywaniu wniosków o udzielenie po¿yczki na cele mieszkaniowe”, stanowi±cych Za³±cznik Nr 9 do niniejszego Regulaminu.
5. Przy rozpatrywaniu wniosków Komisja socjalna kieruje siê sytuacj± mieszkaniow±, kryteriami okre¶lonymi w § 6 ust. 1 oraz w miarê potrzeby kryteriami pomocniczymi, ustalonymi na posiedzeniu Komisji.
6. Maksymalna wysoko¶æ po¿yczki wynosi:
1/ na cele okre¶lone w ust.1 pkt 1-7 - 12-krotno¶æ przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w Spó³ce za poprzedni rok obrotowy,
2/ na remont domu/mieszkania - 3-krotno¶æ przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w Spó³ce za poprzedni rok obrotowy.
7. Po¿yczki na cele mieszkaniowe wymagaj± porêczenia osób bêd±cych pracownikami Spó³ki:
1/ 1 osoby - w przypadku po¿yczki na remont bie¿±cy domu/mieszkania,
2/ 2 osób - w przypadku po¿yczek na pozosta³e cele.
8. Pracownicy, których Zarz±d uznaje za szczególnie przydatnych dla Spó³ki mog± otrzymaæ po¿yczkê mieszkaniow± na warunkach indywidualnych, z pominiêciem obowi±zuj±cych kryteriów, z zastrze¿eniem ustaleñ ust. 9.
9. Przyznanie po¿yczki, o której mowa w ust. 8, jest mo¿liwe przy dodatkowym zasileniu Funduszu, np. z zysku netto oraz po zawarciu umowy pomiêdzy Spó³k± i zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi, okre¶laj±cej pulê ¶rodków na powy¿szy cel, pozostaj±cych do dyspozycji Zarz±du Spó³ki.
10. Szczegó³owe warunki sp³aty po¿yczki okre¶la umowa pomiêdzy Spó³k± a po¿yczkobiorc±, sporz±dzana przez Sekcjê Socjaln± wg wzoru stanowi±cego Za³±cznik Nr 10 do niniejszego Regulaminu.
11. Przed sporz±dzeniem umowy Sekcja Socjalna przekazuje do Dzia³u Ksiêgowo¶ci Operacyjnej informacjê o wysoko¶ci przyznanych po¿yczek, naliczonych odsetek oraz ilo¶ci rat celem okre¶lenia wysoko¶ci rat po¿yczki oraz odsetek. Umowa jest sporz±dzana w trzech jednobrzmi±cych egzemplarzach, z których po jednym otrzymuj±:
1/ po¿yczkobiorca,
2/ Sekcja Socjalna,
3/ Dzia³ Ksiêgowo¶ci Operacyjnej.
12. Ostatni (trzeci) egzemplarz umowy jest podstaw± dla Dzia³u Ksiêgowo¶ci Operacyjnej – do wniesienia do ksi±g danych dotycz±cych po¿yczkobiorcy:
1/ kwoty po¿yczki i odsetek,
2/ ilo¶ci rat.
13. W terminie do koñca miesi±ca w którym zosta³a podpisana umowa z po¿yczkobiorc± Sekcja Socjalna wprowadza do systemy p³acowego dane, o których mowa w ust. 11, w celu:
1/ wyp³aty po¿yczki - wyp³ata po¿yczki bêdzie dokonana w terminie najbli¿szej wyp³aty wynagrodzenia za pracê;
2/ dokonania potr±ceñ rat po¿yczki i odsetek z wynagrodzenia za pracê, zasi³ku chorobowego i innych wyp³at.
14. Wysoko¶æ oprocentowania w stosunku rocznym po¿yczek udzielanych w danym roku kalendarzowym uzgadniana jest z zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi i podawana do wiadomo¶ci osobom zainteresowanym przez Sekcjê Socjaln±.
15. Poziom oprocentowania obowi±zuj±cy w momencie zawarcia umowy z po¿yczkobiorc± jest niezmienny do zakoñczenia sp³aty po¿yczki.
16. O kolejn± po¿yczkê mo¿na ubiegaæ siê po sp³aceniu w ca³o¶ci poprzedniej po¿yczki, jednak nie wcze¶niej ni¿ po up³ywie okresu, na jaki zosta³a zaci±gniêta.
§ 14
1. Okres sp³aty po¿yczki mieszkaniowej wynosi, z zastrze¿eniem ust. 14:
1/ 3 lata - na remont domu/mieszkania,
2/ 5 lat - na pozosta³e cele.
2. Po¿yczkobiorca jest zobowi±zany do sp³aty w ca³o¶ci wszelkich zobowi±zañ wynikaj±cych z umowy po¿yczki.
3. Sp³ata po¿yczki wraz z odsetkami rozpoczyna siê w miesi±cu nastêpuj±cym po miesi±cu, w którym dokonano wyp³aty po¿yczki.
4. Pracownicy dokonuj± sp³aty po¿yczki poprzez potr±cenia z wynagrodzenia za pracê, zasi³ku chorobowego i innych wyp³at. W przypadku braku mo¿liwo¶ci dokonywania takich potr±ceñ, po¿yczkobiorca jest zobowi±zany do sp³aty kolejnych rat przelewem na rachunek Funduszu lub - w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - gotówk± w Kasie zak³adowej.
5. Emeryci, renci¶ci oraz osoby przebywaj±ce na ¶wiadczeniu przedemerytalnym dokonuj± sp³aty po¿yczki przelewem na rachunek Funduszu lub - w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - gotówk± w Kasie zak³adowej.
6. Sp³ata raty po¿yczki za dany miesi±c obejmuj±cej kapita³ wraz z odsetkami powinna byæ dokonana w terminie najbli¿szej wyp³aty wynagrodzenia za pracê.
7. W przypadku ¶mierci po¿yczkobiorcy niesp³acona kwota po¿yczki podlega umorzeniu, na wniosek wspó³ma³¿onka osoby zmar³ej, innego cz³onka najbli¿szej rodziny lub porêczyciela.
8. Sp³ata po¿yczki mieszkaniowej mo¿e byæ czasowo zawieszona.
9. Zawieszenie sp³aty po¿yczki mo¿e nast±piæ w wyj±tkowo trudnej sytuacji losowej (np. ciê¿ka choroba wymagaj±ca kosztownego leczenia; utrata mienia w wyniku po¿aru, powodzi, kradzie¿y) lub w przypadku drastycznego obni¿enia dochodów po¿yczkobiorcy (np. utrata pracy przez wspó³ma³¿onka, przej¶cie na rentê) - je¶li te zdarzenia uniemo¿liwiaj± terminow± sp³atê kolejnych rat po¿yczki.
10. Osoba ubiegaj±ca siê o zawieszenie sp³aty po¿yczki sk³ada w Sekcji Socjalnej pisemn± pro¶bê wraz z uzasadnieniem oraz dokumenty potwierdzaj±ce zaistnienie zdarzeñ, o których mowa w ust. 9.
11. Decyzjê o zawieszeniu sp³aty po¿yczki mieszkaniowej podejmuje Komisja socjalna.
12. Zawieszenie sp³aty po¿yczki wymaga pisemnej zgody porêczycieli.
13. Termin posiedzenia Komisji socjalnej w sprawie zawieszenia sp³aty po¿yczek mieszkaniowych ustala Sekcja Socjalna w porozumieniu z zak³adowymi organizacjami zwi±zkowymi, jednak nie czê¶ciej ni¿ 1 raz na kwarta³.
14. Okres zawieszenia sp³aty po¿yczki nie mo¿e byæ d³u¿szy ni¿ 12 miesiêcy. Za okres zawieszenia sp³aty po¿yczki nie nalicza siê odsetek.
15. Protokó³ z decyzj± Komisji socjalnej o zawieszeniu sp³aty po¿yczki Sekcja Socjalna przekazuje do Dzia³u Zabezpieczeñ i Windykacji oraz do Dzia³u Ksiêgowo¶ci Operacyjnej. Powy¿szy protokó³ stanowi dla Sekcji Socjalnej podstawê do wprowadzenia do systemu p³acowego anulowania potr±ceñ rat po¿yczki i odsetek na okres zawieszenia.
16. Po¿yczkobiorca ma mo¿liwo¶æ wcze¶niejszej ni¿ to przewiduje umowa, jednorazowej sp³aty po¿yczki. Sp³acie podlega kwota wynikaj±ca z rat po¿yczki, natomiast pozosta³e do sp³aty odsetki s± anulowane.
17. Osoba zainteresowana wcze¶niejsz± sp³at± po¿yczki, o której mowa w ust. 16, otrzymuje w Dziale Ksiêgowo¶ci Operacyjnej pisemne potwierdzenie wysoko¶ci kwoty pozosta³ej do sp³aty, stanowi±ce podstawê do jej uiszczenia przelewem na rachunek Funduszu lub - w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - gotówk± w Kasie zak³adowej - oraz do anulowania odsetek.
18. Niesp³acona kwota po¿yczki wraz z odsetkami podlega natychmiastowej (jednorazowej) sp³acie w przypadku:
1/ rozwi±zania z po¿yczkobiorc± umowy o pracê, z zastrze¿eniem ust. 19,
2/ wykorzystania po¿yczki na cel inny, ni¿ okre¶lony w umowie,
3/ przeniesienia prawa w³asno¶ci nieruchomo¶ci finansowanych z w/w po¿yczki na inne osoby.
19. Zapis zawarty w ust.18 pkt 1 nie obejmuje pracowników, z którymi rozwi±zanie umowy o pracê nast±pi³o w zwi±zku z nabyciem przez nich prawa do renty, emerytury lub z przyczyn niedotycz±cych pracowników je¶li przebywaj± na ¶wiadczeniu przedemerytalnym.
20. Po¿yczkobiorcy, o których mowa w ust. 19, zobowi±zani s± do kontynuowania sp³aty po¿yczki poprzez dokonywanie wp³at przelewem na rachunek bankowy Funduszu na warunkach zawartych w umowie lub - w przypadku osób nieposiadaj±cych rachunku bankowego - gotówk± w Kasie zak³adowej.
21. W przypadku nieterminowych sp³at po¿yczki przez pracowników Spó³ki oraz by³ych pracowników, o których mowa w ust. 19, obowi±zuj± nastêpuj±ce zasady postêpowania:
1/ Dzia³ Zabezpieczeñ i Windykacji po otrzymaniu informacji z Dzia³u Wynagradzania - Sekcji Obliczania Zarobków o kwotach niedokonanych potr±ceñ, motywuje po¿yczkobiorców i porêczycieli, którym przy wyp³acie wynagrodzenia, zasi³ku chorobowego i innych wyp³at, nie zosta³y potr±cone w ca³o¶ci nale¿ne raty do wp³aty zaleg³ych nale¿no¶ci w terminie najbli¿szej wyp³aty wynagrodzenia,
2/ przy braku sp³aty dwóch kolejnych rat po¿yczki w pe³nej kwocie, w terminie ustalonym w umowie, Dzia³ Zabezpieczeñ i Windykacji wysy³a po¿yczkobiorcy i porêczycielom wezwanie do zap³aty pod rygorem przyst±pienia do potr±cania nale¿nych rat po¿yczki z wynagrodzenia porêczycieli – je¶li w ci±gu 14 dni od otrzymania wezwania nale¿no¶æ nie zostanie wp³acona do Kasy zak³adowej lub na wskazane konto,
3/ w przypadku braku wp³aty w terminie, o którym mowa w pkt 2, Dzia³ Zabezpieczeñ i Windykacji przesy³a wniosek do Dzia³u Ksiêgowo¶ci Operacyjnej oraz do Sekcji Socjalnej o potr±cenie nale¿nej kwoty z wynagrodzenia porêczycieli – w równych czê¶ciach.
22. W sytuacji, gdy zarówno po¿yczkobiorca jak i porêczyciele ju¿ nie pozostaj± w stosunku pracy ze Spó³k± (nabyli prawo do renty, emerytury lub przebywaj± na ¶wiadczeniu przedeme-rytalnym), Dzia³ Zabezpieczeñ i Windykacji dzia³a nastêpuj±co:
1/ przy braku sp³aty dwóch kolejnych rat po¿yczki w pe³nej kwocie w terminie ustalonym w umowie - wysy³a po¿yczkobiorcy i porêczycielom wezwania do zap³aty; wezwania te wystawiane s± z terminem zap³aty nale¿no¶ci w ci±gu 14 dni od ich otrzymania,
2/ je¶li w terminie, o którym mowa w pkt 1 nale¿na kwota nie zostanie wp³acona - przekazuje sprawê Radcy prawnemu, który wystêpuje na drogê postêpowania s±dowego.
23. Je¶li z po¿yczkobiorc± rozwi±zano umowê o pracê z przyczyn innych ni¿ to okre¶la ust. 19, sposób dzia³ania jest nastêpuj±cy:
1/ Sekcja Ksiêgowo¶ci Finansowej w Dziale Ksiêgowo¶ci Operacyjnej, do 15 dnia nastêpnego miesi±ca, przekazuje informacje za miesi±c poprzedni do Dzia³u Zabezpieczeñ i Windykacji o stanie zad³u¿enia po¿yczkobiorcy,
2/ Dzia³ Zabezpieczeñ i Windykacji po otrzymaniu ww. informacji, wysy³a do po¿yczkobiorcy wezwanie do natychmiastowej sp³aty zaleg³ej kwoty, pod rygorem obci±¿enia porêczycieli lub wyst±pienia na drogê s±dow± oraz kopiê wezwania do zap³aty porêczycielom do wiadomo¶ci,
3/ je¿eli w ci±gu 14 dni od daty wys³ania zawiadomienia, zaleg³a kwota nie zostanie wp³acona, Dzia³ Zabezpieczeñ i Windykacji przekazuje sprawê Radcy prawnemu, który wystêpuje na drogê postêpowania s±dowego.
VII BEZZWROTNA POMOC FINANSOWA (ZAPOMOGI)
§ 15
1. O bezzwrotn± pomoc finansow± (zapomogê) mog± ubiegaæ siê osoby uprawnione do korzystania z Funduszu, znajduj±ce siê w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, ¿yciowej lub rodzinnej.
2. Podstaw± do ubiegania siê o zapomogê jest z³o¿ony w Sekcji Socjalnej „Wniosek o przyznanie bezzwrotnej pomocy finansowej (zapomogi) z ZF¦S”, którego wzór stanowi Za³±cznik Nr 11 do niniejszego Regulaminu.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, mo¿e byæ z³o¿ony przez:
1/ osobê uprawnion±,
2/ bezpo¶redniego prze³o¿onego - w przypadku ciê¿kiej choroby pracownika,
3/ cz³onka najbli¿szej rodziny - w imieniu osoby uprawnionej, gdy ciê¿ka choroba uniemo¿liwia osobiste ubieganie siê o zapomogê,
4/ ¿yj±cego rodzica lub opiekuna - w imieniu dziecka po zmar³ym pracowniku, emerycie, renci¶cie, osobie przebywaj±cej na ¶wiadczeniu przedemerytalnym.
4. Z inicjatyw± przyznania zapomogi mog± tak¿e wyst±piæ zak³adowe organizacje zwi±zkowe.
5. Zdarzenia losowe, na które powo³uje siê wnioskodawca powinny byæ udokumentowane odpowiednim za¶wiadczeniem wystawionym przez lekarza, stra¿ po¿arn±, policjê itp.
6. Pomoc finansow± w formie zapomogi przyznaje Komisja socjalna.
7. Zapomoga mo¿e byæ przyznana tej samej osobie 1 raz w roku kalendarzowym, z zastrze¿eniem ustaleñ ust. 8.
8. W wyj±tkowo trudnej sytuacji ¿yciowej (ciê¿ka choroba, d³ugotrwa³e i kosztowne leczenie, wielodzietna rodzina borykaj±ca siê z problemami materialnymi itp.) dopuszcza siê mo¿liwo¶æ odst±pienia od przyjêtych zasad, zarówno co do czêstotliwo¶ci jak i wysoko¶ci przyznawanych zapomóg, po wnikliwym rozpatrzeniu wniosku przez Komisjê socjaln±.
9. Maksymalna wysoko¶æ jednorazowej zapomogi (z uwzglêdnieniem dochodu netto przypadaj±cego na 1 osobê pozostaj±c± we wspólnym gospodarstwie domowym) uzgadniana jest na dany rok kalendarzowy przez dysponentów Funduszu.
VIII IMPREZY KULTURALNE I SPORTOWO-REKREACYJNE
§ 16
1. ¦rodki Funduszu mog± byæ przeznaczone na dofinansowanie grupowych imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych (w tym turystycznych) w ramach limitów kwotowych naliczanych dla poszczególnych jednostek/komórek organizacyjnych, proporcjonalnie do liczby zatrudnionych pracowników.
2. Na pocz±tku ka¿dego roku kalendarzowego Dzia³ Administracji Kadrowej przekazuje do Sekcji Socjalnej informacjê o liczbie pracowników zatrudnionych w poszczególnych komórkach organizacyjnych, wg stanu na dzieñ 1 stycznia, niezbêdn± do naliczenia limitów, o których mowa w ust.1.
3. Naliczone kwoty mog± byæ wykorzystane przez pracowników jednostki/komórki organizacyjne na nastêpuj±ce cele:
1/ kulturalne (kino, teatr, imprezy artystyczne itp.),
2/ turystyczne (wycieczka, rajd, biwak, kulig, rejs statkiem itp.).
4. W celu uruchomienia ¶rodków na cele wymienione w ust. 3 jednostka/komórka organizacyjna sk³ada w Sekcji Socjalnej „Wniosek o uruchomienie ¶rodków z ZF¦S na cele kulturalne/ turystyczne”, którego wzór stanowi Za³±cznik Nr 12 do niniejszego Regulaminu, okre¶laj±c:
1/ rodzaj imprezy,
2/ termin i miejsce,
3/ kwotê dofinansowania,
4/ rodzaj wydatków w ramach wnioskowanej kwoty dofinansowania,
5/ osobê odpowiedzialn± za prawid³owe wydatkowanie ¶rodków (w tym za pobranie i rozliczenie zaliczki).
5. Wniosek, o którym mowa w ust. 4, zatwierdza kierownik jednostki/komórki organizacyjnej.
6. W celu rozliczenia siê z przydzielonych limitów finansowych osoby ,o których mowa w ust. 4 pkt 5, zobowi±zane s± do niezw³ocznego przed³o¿enia w Sekcji Socjalnej dokumentów potwierdzaj±cych poniesienie wydatków na cel okre¶lony we wniosku wraz z list± uczestników imprezy. Lista powinna zawieraæ nastêpuj±ce dane: imiê i nazwisko pracownika, jego nr ewidencyjny, symbol jednostki/ komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony oraz czytelny podpis pracownika. Osoby pobieraj±ce zaliczkê zobowi±zane s± do jej rozliczenia w przeci±gu 2 tygodni od daty jej pobrania.
IX POZOSTA£E ¦WIADCZENIA FINANSOWANE Z FUNDUSZU
§ 17
1. Z Funduszu finansuje siê organizacjê dorocznej imprezy choinkowej dla dzieci wraz z zakupem paczek ¶wi±tecznych.
2. Zasady przydzia³u paczek uzgadniane s± corocznie przez dysponentów Funduszu i podawane do wiadomo¶ci pracowników w formie pisemnej.
3. Termin wydawania paczek powinien uwzglêdniaæ obowi±zek terminowego pobrania zaliczek na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych - wynikaj±cego z ustawy.
§ 18
Z Funduszu mog± byæ finansowane wydatki o charakterze sportowo-rekreacyjnym, takie jak:
1/ organizacja spartakiady zak³adowej,
2/ wynajem p³ywalni lub innych obiektów sportowych,
3/ imprezy integracyjne,
4/ inne, uzgodnione przez dysponentów Funduszu, wraz ze wskazaniem osób uprawnionych.
X POSTANOWIENIA KOÑCOWE
§ 19
1. Do realizacji ¶wiadczeñ wynikaj±cych z Regulaminu ZF¦S nale¿y podaæ dane osobowe, których administratorem zgodnie z art. 24 ust.1 Ustawy ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. Nr 101. poz. 926 z pó¼niejszymi zmianami) s± Zak³ady Azotowe „Pu³awy” Spó³ka Akcyjna z siedzib± w Pu³awach 24-110, Al. Tysi±clecia Pañstwa Polskiego 13. Podaj±cy dane osobowe ma prawo dostêpu do tre¶ci swoich danych oraz ich poprawiania.
2. Osoba podaj±ca dane osobowe osób trzecich ma obowi±zek poinformowania tych osób o celu i zakresie przetwarzania podanych danych osobowych, które ich dotycz± oraz o tym, ¿e administratorem ich danych osobowych zgodnie z art.24 ust.1 Ustawy ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z pó¼niejszymi zmianami) s± Zak³ady Azotowe „Pu³awy” Spó³ka Akcyjna z siedzib± w Pu³awach 24-110, Al. Tysi±clecia Pañstwa Polskiego 13, a tak¿e ¿e osoby te maj± prawo dostêpu do tre¶ci swoich danych oraz do ich poprawiania.
3. Dysponenci Funduszu zastrzegaj± sobie prawo do kontrolowania zgodno¶ci ze stanem faktycznym informacji podawanych we wnioskach przez osoby ubiegaj±ce siê o ¶wiadczenia socjalne.
4. Wnioskodawca, który poda³ nieprawdziwe dane lub je zatai³, traci prawo do korzystania z Funduszu przez okres 5 lat oraz jest zobowi±zany do zwrotu nienale¿nie pobranego ¶wiadczenia. Decyzjê w tej sprawie podejmuje Komisja socjalna.
6. Sekcja Socjalna zobowi±zana jest do prowadzenia rejestracji wyp³at z tytu³u przyznanych ¶wiadczeñ socjalnych w systemie p³acowym, w uk³adzie niezbêdnym do celów analitycznych i sprawozdawczych, w terminach ustalonych odrêbnym trybem.
7. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem maj± zastosowanie przepisy prawa powo³ane na wstêpie zarz±dzenia wprowadzaj±cego niniejszy Regulamin.