Ten rok mo¿e byæ rekordowy pod wzglêdem dywidend wyp³acanych porzez spó³ki notowane na Gie³dzie Papaierów Warto¶ciowych w Warszawie. Dywidendê wyp³aci co czwarta spó³ka, w sumie sto kilkadziesi±t firm. W sumie kwota dywidend wyniesie prawie 19 mld z³otych.
Zyski spó³ek do podzia³u
Dywidendy chce wyp³acaæ coraz wiêcej spó³ek. Najchêtniej robi± to te, które maj± du¿e zyski jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy spó³ki surowcowe. Najwiêkszym p³atnikiem dywidend w Polsce KGHM Polska Mied¼. - mówi £ukasz Wilkowicz z Rzeczpospolitej.
Du¿y dywidendy p³ac± spó³ki z udzia³em Skarbu Pañstwa. Dywidendy wyp³acone przez takie firmy to dla bud¿etu dochód. W tym roku zastrzyk finansowy wyniesie 4-5 mld.
Prawo do dywidendy jest tzw. prawem maj±tkowym akcjonariusze, czyli wszyscy, którzy posiadaj± akcje danej spó³ki mog± uczestniczyæ w podziele zysku, który spó³ka dystrybuuje w¶ród akcjonariuszy, który wypracowa³a przewa¿nie rok wcze¶niej lub w poprzednich latach. Je¶li Walne Zgromadzednie podejmie stosown± uchwa³ê to ka¿dy akcjonariusz , który posiada akcje na dzieñ ustalenia prawa do dywidendy atomatycznie powinien dostaæ t± dywidendê - t³umaczy Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.
Podatek od dywidendy jest taki sam jak od zysków kapita³owych i wynosi 19 procent. Ka¿dy obywatel Polski, który otrzymuje dywidendê od spó³ki zarejestrowanej na terytorium Polski p³aci go w sposób rycza³towy czyli dostaje na rachunek maklerski kwotê netto i nie musi jej ju¿ uwzglêdniaæ w PIT .