Pu³awy i Tarnów chc± produkowaæ kaprolaktam w Azji
Dodane przez bosman dnia 14.11.2011 19:21:08
Zak³ady Azotowe Pu³awy i Zak³ady Azotowe w Tarnowie podpisa³y porozumienie dotycz±ce mo¿liwo¶ci zawi±zania spó³ki zlokalizowanej w Azji Po³udniowo-Wschodniej, której celem by³by transfer technologii w celu wybudowania u wybranego lokalnego partnera nowej wytwórni kaprolaktamu w po³±czeniu z nawi±zaniem korzystnych relacji biznesowych.
Treść rozszerzona
Instalacja mia³aby powstaæ w Chinach lub na Tajwanie i produkowaæ rocznie minimum 120 tys. ton kaprolaktamu. - Lokalizacja powinna zapewniaæ mo¿liwo¶æ korzystnego pozyskiwania surowców i energii, zapewniaj±cego konkurencyjne koszty wytwarzania - zaznaczy³ Jerzy Marciniak, prezes ZA Tarnów. - Pod uwagê bierzemy tak¿e inne specyficzne aspekty zwi±zane ze stron± technologiczn± jak np. mo¿liwo¶æ lokowania siarczanu amonu na rynku lokalnym - doda³.
- Nasze spó³ki wspó³pracowa³y ju¿ w przesz³o¶ci przy rozwoju technologii produkcji kaprolaktamu oraz odp³atnym jej udostêpnianiu stronom trzecim. Posiadamy wiedzê techniczn± w postaci patentów i know-how w zakresie technologii przemys³owej produkcji kaprolaktamu - podkre¶li³ prezes Pu³aw Pawe³ Jarczewski. - Od wielu lat mamy równie¿ ¶wietne relacje handlowe w zakresie przetwórstwa kaprolaktamu na azjatyckich rynkach - doda³.
Posiadane przez spó³ki rozwi±zania patentowe umo¿liwiaj± zaprojektowanie i wybudowanie kompletnej instalacji kaprolaktamu, dostosowanej do ró¿nych specyficznych warunków i wymogów lokalnych, z alternatywnymi surowcami w³±cznie (benzen lub fenol). Pu³awy i Tarnów posiadaj± równie¿ jako jedyne firmy w Polsce instalacje produkuj±ce kaprolaktam oraz s³u¿by handlowe dedykowane do sprzeda¿y tego produktu na rynkach ¶wiatowych.
O wyborze tego rejonu ¶wiata zadecydowa³y wska¼niki wzrostu popytu na kaprolaktam, który w Chinach wynosi 8 proc., podczas gdy na ¶wiecie ¶rednio jest to 3 proc.
W najbli¿szym czasie spó³ki wyznacz± swoich przedstawicieli i deleguj± ich do specjalnego zespo³u, którego zadaniem bêdzie przygotowanie i prowadzenie niezbêdnych dzia³añ zmierzaj±cych do utworzenia spó³ki, a nastêpnie - po uzyskaniu wymaganych akceptacji ze strony swoich organów korporacyjnych - jej utworzenie.
- Mamy nadziejê, ¿e bêdzie to pierwszy w wielu wspólnych projektów w ró¿nych obszarach naszej dzia³alno¶ci - podkre¶li³ Pawe³ Jarczewski.
Marcin Szczepañski
www.wnp.pl