Ducha nie ga¶cie
„Napoleon mówi³, ¿e trzy æwierci powodzenia na wojnie i w ka¿dej bitwie jest stan moralny ludzi, a æwieræ zaledwie jest stan wszystkich innych czynników. Tak wysoko stawia³ jeden z geniuszów wojny stan moralny czyli stosunek do pracy wojny. (...).”
„Dlatego te¿, ..., próby poprawienia stanu moralnego u siebie lub próby psucia stanu moralnego u przeciwnika s± stale przedsiêbrane, stale robione, albowiem zwyciêstwo samo nie jest niczym innym, jak z³amaniem woli przeciwnej, os³abieniem tej woli, co jest przygotowaniem do ostatecznego fizycznego zwyciêstwa.”
(Józef Pi³sudski, 21 marca 1926 r.)
Nie bez przyczyny, na wstêpie tego komunikatu, pojawi³ siê cytat z wyst±pienia Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego. Oddaje on doskonale genezê dzia³añ pracodawcy w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA. Wszelka podejmowana przez zarz±d aktywno¶æ od pocz±tku trwania strajku ma na celu z³amanie sporu, a nie rozwi±zanie go. St±d prowokacje przygotowywane na potrzeby propagandy, st±d tak¿e czêsta obecno¶æ cz³onków zarz±du oraz prezesa na antenie radiowêz³a, co jest raczej przejawem paniki ni¿ pewno¶ci siebie. Z jakich¶ przyczyn ludzie odpowiedzialni za zarz±dzanie pañstwow± spó³k± staraj± siê udowodniæ, ¿e to ich prywatny folwark. Niestety, czê¶æ za³ogi im na to pozwala, wychodz±c z za³o¿enia, ¿e skoro kto¶ traktuje w ten sposób podleg³ych sobie pracowników i powierzone sobie mienie to znaczy, ¿e mo¿e to robiæ, gdy¿ taki jest standard, zatem nie nale¿y mu w tym przeszkadzaæ.
Na szczê¶cie wiêkszo¶æ za³ogi powiedzia³a NIE takiemu sposobowi my¶lenia. Dlatego dzi¶ trwaj± próby za³amania morale tych ludzi, którzy nie godz± siê z powy¿sz± retoryk±.
W czasie trwaj±cego dziewi±ty miesi±c sporu zbiorowego odby³y siê rokowania i mediacje z udzia³em mediatora wyznaczonego przez ministra pracy. Przeprowadzone zosta³o – w sposób zgodny z zapisami ustawy – referendum strajkowe, w którym za³oga popar³a postulaty zwi±zkowe i zgodzi³a siê na przeprowadzenie strajku. Odby³ siê wreszcie dziesiêciodniowy strajk, w którym udzia³ wziê³o ponad tysi±c pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA.
Wyrazy wsparcia p³yn± do nas z ca³ego kraju – od organizacji zwi±zkowych oraz central. Wspieraj± nas parlamentarzy¶ci. Czê¶æ z nich z³o¿y³o w sprawie sytuacji w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA interpelacje poselskie. 30 kwietnia Komitet Strajkowy spotka siê w Lublinie z cz³onkami Lubelskiego Zespo³u Parlamentarnego. Trwaj± ekspertyzy prawne dotycz±ce przysz³ych dzia³añ Komitetu Strajkowego. Zarz±d Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA udaje, ¿e tych dzia³añ nie ma. Natomiast do rangi wydarzenia próbuje podnosiæ drobne prowokacje, których jest inicjatorem.
Na stronie internetowej ZZPRC ZA „Pu³awy” SA prowokatorzy prze¶cigaj± siê w wypisywaniu pomówieñ i wyzwisk. ¦wiadczy to o tym, ¿e druga strona nie dysponuje ¿adnymi argumentami merytorycznymi. Trudno wszak merytorycznie uzasadniæ twierdzenie, ¿e koniecznym dla uruchomienia podwy¿ek jest wprowadzenie niekorzystnych dla pracowników zmian do Zak³adowego Uk³adu Zbiorowego Pracy.
W trwaj±cym sporze rozstrzygaj± siê kwestie dotycz±ce warunków pracy i p³acy pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA na najbli¿sze kilkana¶cie lat. Nie mo¿e tu byæ mowy o ¿adnych pochopnych decyzjach. Dwustuz³otowa podwy¿ka, w zamian za proponowan± przez zarz±d zmianê zasad wynagradzania dla przeciêtnego pracownika Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA, oznacza³aby roczn± stratê w domowym bud¿ecie tego pracownika w wysoko¶ci ok. 10 000 z³. Odpowiedzialna organizacja reprezentuj±ca pracowników nie mo¿e wyznawaæ zasady: „braæ co daj±”.
Ta odpowiedzialna postawa naszego zwi±zku zaowocowa³a przyjêciem szeregu korzystnych dla pracowników Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA rozwi±zañ, m.in. skróceniem czasu pracy dla wszystkich zatrudnionych, wprowadzeniem piêciobrygadowej organizacji pracy czy zrycza³towanego dodatku zmianowego. Z ¿adnym z tych przedsiêwziêæ nie by³o ³atwo. Realizuj±c ka¿de z nich, mieli¶my licznych przeciwników. Jednak dziêki cierpliwo¶ci i konsekwencji doprowadzali¶my do wprowadzenia rozwi±zañ korzystnych dla pracowników, czego dzisiaj nikt nie kwestionuje. Podkre¶liæ nale¿y jednak, ¿e ¿aden wcze¶niejszy Zarz±d Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA nie posun±³ siê do stosowania takich metod jak obecny. Na dzisiejsze spotkanie, tj. 24 kwietnia br., zarz±dzaj±cy spó³k± bez uprzedzenia strony zwi±zkowej przyprowadzili ok. 50 pracowników dzia³u kadr i dyrekcji naczelnej. Pracownicy ci byli w godzinach pracy i pozostawali w dyspozycji prze³o¿onych. Mieli – poprzez wywieranie bezprawnej presji – wymusiæ na reprezentacji zwi±zkowej okre¶lone dzia³ania, do których reprezentacja ta nie by³a uprawniona. Takim dzia³aniem jest miêdzy innymi zgoda na wprowadzenie zmian do obowi±zuj±cych zasad wynagradzania. W Zwi±zku Zawodowym Pracowników Ruchu Ci±g³ego ZA „Pu³awy” SA organem decyduj±cym o wprowadzeniu zmian do obowi±zuj±cych zasad wynagradzania jest Walne Zebranie Delegatów.
Ze wzglêdu na wyj±tkowe okoliczno¶ci, w jakich siê aktualnie znajdujemy, Walne Zebranie Delegatów Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego zostanie zwo³ane na najbli¿szy mo¿liwy termin, o czym poinformujemy w osobnym komunikacie.
Apelujemy o cierpliwo¶æ i nieuleganie propagandzie pracodawcy. Gdyby zarz±d Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA by³ pewien swoich racji, nie posuwa³by siê do metod takich jak manipulacja czy inwigilacja pracowników. Pamiêtajcie, mamy przewagê moraln± nad takimi dzia³aniami.
Komitet Strajkowy