RN
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 16.08.2012 14:25:44


Z prac Rady Nadzorczej


Treść rozszerzona

Przez minione dwa lata sektor Wielkiej Syntezy Chemicznej przy aprobacie g³ównego w³a¶ciciela (SP) zacz±³ przybieraæ obraz rynku podzielonego miêdzy dwa dominuj±ce podmioty: Pu³awy i Tarnów. Taka koncepcja, znalaz³a akceptacjê w¶ród fachowców w bran¿y. Grupy kapita³owe powoli zwiêksza³y swoje aktywa, szuka³y synergii w¶ród przejmowanych podmiotów, organizowa³y modele zarz±dzania. W tym miejscu trzeba z satysfakcj± stwierdziæ, ¿e wyniki osi±gane przez Pu³awy by³y zdecydowanie lepsze od grupy Tarnów.


Wyniki skonsolidowane grup za ostatni rok obrotowy:

Wybrane dane finansowe

Pu³awy

Tarnów

Przychody ze sprzeda¿y[mld]

4

5,3

Zysk netto[mln]

600

460

 


Miesi±c maj przyniós³ niespodziewane wezwanie na sprzeda¿ akcji Tarnowa, og³oszone przez inwestora ze wschodu - Acron. Dla wielu analityków by³o to niema³e zaskoczenie, czê¶æ z nich otwarcie twierdzi³a, ¿e je¿eli ju¿, to spodziewa³a siê wezwania na Pu³awy. I na taki fakt nie musieli¶my d³ugo czekaæ, ju¿ 18 czerwca ukaza³o siê wezwanie na Pu³awy ze strony Synthosu. Tak nag³e zainteresowanie Wielk± Syntez± Chemiczn± spowodowa³o niema³e zamieszanie. Z opinii jakie zaczê³y siê pojawiaæ mo¿na wyci±gn±æ wniosek, ¿e rozpoczê³a siê walka o rynek gazu w Polsce, wszak firmy chemiczne konsumuj± 1/3 krajowego zu¿ycia. Otwarcie mówiono tak¿e o tym, ¿e za wezwaniami na polskie spó³ki stoi jeden wschodni inwestor. Po analizie wezwania na Tarnów, SP zdecydowanie odmówi³ wziêcia w nim udzia³u. Determinacja Acronu do przejêcia Tarnowa spowodowa³a podniesienie ceny wezwania z 36 do 45 z³otych za akcjê. Taka cena za akcjê by³a ju¿ bardzo atrakcyjna dla akcjonariuszy (dzi¶ ju¿ wiemy ¿e Acron jest w posiadaniu ponad 13% akcji Tarnowa). Wtedy te¿ w celu obrony przed wrogim przejêciem ze strony Acronu, pojawi³a siê koncepcja pe³nej konsolidacji sektora chemicznego, niestety pod przewodnictwem Tarnowa. Tarnów og³osi³ wezwanie na sprzeda¿ 32% akcji Pu³aw za cenê 110 z³, w dalszym etapie podniesienie kapita³u zak³adowego i wymianê akacji, przy parytecie 2,5 akcji Tarnowa za akcjê Pu³aw. Tym samym wezwanie na nasze akcje ze strony Synthosu po cenie 102 z³ote za akcjê praktycznie straci³o znaczenie. Taka strategia zosta³a od razu poparta przez SP co wzbudzi³o w¶ród nas wiele obaw, ¿e ca³a sprawa zosta³a ju¿ przes±dzona i Pu³awy zostan± przejête przez Tarnów.


Czy jednak wszystko ju¿ przesadzone? Cena naszych akcji na gie³dzie ca³y czas utrzymuje siê powy¿ej ceny wezwania co ¶wiadczy o tym, ¿e inwestorzy negatywnie oceniaj± taki model konsolidacji. Pojawi³a siê tak¿e deklaracja ze strony Zbigniewa Jakubasa, który jest naszym znacz±cym udzia³owcem, o chêci zwiêkszenia swojego udzia³u w naszym akcjonariacie do poziomu oko³o 20%. Wydaje siê wiêc, ¿e byæ mo¿e bêdziemy ¶wiadkami dalszych zmian na rynku spó³ek chemicznych notowanych na GPW. Wydarzeniami tymi oczywi¶cie bardzo szczegó³owo zajmowa³a siê Rada Nadzorcza. Próba przejêcia ze strony Synthosu, zosta³a zakwalifikowana jako wrogie przejêcie i organa Spó³ki podjê³y adekwatne ¶rodki celem jego udaremnienia. Wskazywano na wiele zagro¿eñ przek³adaj±cych siê bezpo¶rednio na sam± Spó³kê, pracowników i ca³y region. Dzi¶ ju¿ wiemy, ¿e zagro¿enie z tej strony jest nieaktualne. Natomiast o wiele trudniejsza jest obrona przed wezwaniem ze strony Tarnowa, szczególnie w przypadku, ¿e nasz wspólny w³a¶ciciel (SP) pozytywnie odniós³ siê do tej koncepcji. Niemniej jednak podejmowane s± dzia³ania, które maj± wzmocniæ pozycjê Pu³aw w procesie konsolidacji do pozycji co najmniej równej Tarnowowi. Wskazywane s± tak¿e zagro¿enia wynikaj±ce z mo¿liwo¶ci ³atwego przejêcia kontroli nad ca³± bran¿± chemiczn±, szczególnie w sytuacji, gdy Acron jest ju¿ znacznym akcjonariuszem Tarnowa.


Kilka najbli¿szych miesiêcy bêdzie bardzo wa¿nych dla naszej przysz³o¶ci, w tym miejscu chcê odnie¶æ siê do sytuacji, jaka ma miejsce w naszej firmie. Jakkolwiek cel i kierunek wszystkich organizacji zwi±zkowych jest jeden (negatywny w stosunku do Synthosu, pozytywny dla konsolidacji, ale pod przywództwem Pu³aw) to ju¿ metody dzia³ania i droga dochodzenia do celu inna. Jest to fakt, który nie wró¿y dobrze na przysz³o¶æ, wszak czy to w³a¶cicielem bêdzie SP, czy kto¶ inny, bêdzie wiele starych i nowych problemów, z którymi bêdziemy musieli siê zmierzyæ. W tak wa¿nych sprawach wszyscy powinni¶my siê jednoczyæ i dzia³aæ wspólnie.


My¶lê ¿e refleksja nad wydarzeniami zwi±zanymi ze strajkiem i tymi aktualnymi powinna sk³oniæ do g³êbokich przemy¶leñ i rewizji postêpowañ.

Andrzej Bartuzi