Sprawozdanie ze spotkania z wiceministrem Rafa³em Baniakiem dnia 26 listopada 2012 roku.
Dodane przez bosman dnia 29.11.2012 23:24:19

Przedstawiciel Departamentu Rynków Kapita³owych przedstawi³ na pocz±tku spotkania aktualny stan prac dotycz±cy procesu przejêcia (formalnie) czy jak oficjalnie siê przedstawia - konsolidacji Zak³adów Azotowych Pu³awy SA i Zak³adów Azotowych w Tarnowie-Mo¶cicach SA. Przedstawiciel Departamentu nie móg³ przedstawiæ szczegó³ów tego procesu, które, jak zaznaczy³ minister Rafa³ Baniak, s± zastrze¿one, jednak poinformowa³, ¿e w ramach procesu konsolidacji powo³any jest komitet steruj±cy który ma za zadanie przygotowanie niezbêdnych dokumentów, w tym umowê konsolidacyjn±.


Treść rozszerzona

14 listopada br. pomiêdzy stronami zosta³a podpisana umowa o konsolidacji która zostanie zarejestrowana po podwy¿szeniu kapita³u Zak³adów Azotowych w Tarnowie-Mo¶cicach zgodnie z tre¶ci± umowy o konsolidacji. Umowa o konsolidacji przewiduje przeprowadzenie procesu w dwóch etapach, w pierwszym strony umowy bêd± d±¿y³y do maksymalizacji synergii kosztowych, do maksymalizacji logistyki pomiêdzy spó³kami, i zapewnienia warunków stabilnego rozwoju, natomiast w drugim etapie zostan± rozstrzygniête kwestie dotycz±ce optymalizacji struktury, zarz±dzania i organizacji grupy kapita³owej a tak¿e zostanie wypracowany model funkcjonowania grupy w oparciu o wiedzê, do¶wiadczenie i pozycjê rynkow± obu spó³ek. Zgodnie z tre¶ci± raportu bie¿±cego strony uzgodni³y równie¿, ¿e konsolidacja odbywaæ siê bêdzie w poszanowaniu zasad i obowi±zków okre¶lonych w umowach spo³ecznych oraz zak³adowych uk³adach zbiorowych i zobowi±za³y siê równie¿ do wspó³pracy na rzecz prowadzenia dialogu spo³ecznego z organizacjami zwi±zkowymi. Szczegó³y dotycz±ce wspó³pracy ze stron± spo³eczn± s± w gestii komitetu koordynacji pracy (przedstawiciele zarz±dów obu spó³ek). W tej chwili strony oczekuj± na zgodê Komisji Europejskiej na konsolidacjê, która zdaniem Departamentu podjêta powinna zostaæ do 21 grudnia br. A o dalszych szczegó³ach poinformuj± przedstawiciele zarz±dów obu spó³ek.

 

Jerzy Koziara -dyrektor Departamentu Zarz±dzania i Polityki Personalnej w Zak³adach Azotowych Azotach w Tarnowie-Mo¶cicach – umowa konsolidacyjna obejmuje wiele obszarów funkcjonowania obydwu grup i wydaje siê, ¿e w tym kszta³cie w którym zosta³a podpisana 14 listopada wa¿ne s± trzy obszary: po pierwsze, ¿e proces bêdzie kontynuowany i realizowany i by ten proces zosta³ zrealizowany to potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej na koncentracjê i wszystko wskazuje na to, ¿e termin do 21 grudnia bêdzie dotrzymany, a jest to termin najbardziej optymalny z punktu widzenia procesu. Jak zapewni³ dyrektor Koziara, prace by ten termin zosta³ dotrzymany s± bardzo intensywne. Drugim elementem ego procesu jest prospekt emisyjny, w tym przypadku z du¿ym prawdopodobieñstwem dyrektor Koziara zapewni³, ¿e 6 grudnia br. prospekt emisyjny zostanie z³o¿ony. Uwzglêdni on wszystkie dotychczasowe umowy KNF i KDPW i je¶li nie bêdzie kolejnych uwag to oko³o 20 grudnia dojdzie do zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Je¶li uda siê w ten sposób poprowadziæ wspomniane powy¿ej etapy to dojdzie do kolejnego elementu czyli wymiany akcji. Je¶li to siê powiedzie to dyspozycja Walnego Zgromadzenia które upowa¿ni³o Zarz±d Zak³adów Azotowych w Tarnowie-Mo¶cicach, aby ca³y proces zakoñczyæ do 24 stycznia 2013 roku jest mo¿liwa do zrealizowania. Kolejny element tej umowy to sprawy zwi±zane z przysz³± grup± kapita³ow± powsta³± w wyniku tej konsolidacji. Zdaniem dyrektora Koziary najwa¿niejsz± czê¶ci± tego elementu jest model zarz±dzania ca³± grup± a umowa konsolidacyjna sygnalizuje jak ten model powinien wygl±daæ, jak powinien wygl±daæ ³ad korporacyjny oraz jak powinien wygl±daæ statutowy sk³ad spó³ek. Rozs±dnie zdaniem dyrektora umowa odnosi siê do komitetu konsolidacyjnego, który powinien w okresie przej¶ciowym wypracowaæ model zarz±dzania i rekomendowaæ go zarz±dom spó³ek do akceptacji i wdro¿enia. Ca³y ten model nadzorowany jest przez rady nadzorcze obu spó³ek, co wynika z umowy konsolidacyjnej, i wydaje siê, ¿e takie rozwi±zanie, zaproponowane przez zarz±dy, i maj±ce akceptacjê w³a¶cicieli spó³ki, czy tez g³ównego akcjonariusza spó³ek, jest rozwi±zaniem, które powinno bezkonfliktowo ten proces realizowaæ. Dla nas tu zgromadzonych, najwa¿niejszym elementem jest fakt, ¿e mo¿e byæ powo³any podzespó³ komitetu steruj±cego zajmuj±cy siê procesem spo³ecznym tego projektu. Wydaje siê, ze dzisiaj i w kolejnych spotkaniach powinni¶my wypracowaæ metodykê pracy gdzie ten komitet spo³eczny bêdzie mia³ okre¶lone zadania do wykonania zwi±zane z okre¶leniem modelu zarz±dzania przysz³± grup± kapita³ow±. To zdaniem dyrektora Koziary najwa¿niejsze elementy o których nale¿y rozmawiaæ na tym etapie, bowiem szczegó³y umowy s± objête klauzur± poufno¶ci.

 

Na pytanie Leszka Lewickiego ze Spo³ecznego zwi±zku zawodowego Zak³adów Azotowych Pu³awy, jak mo¿e wygl±daæ w przysz³o¶ci zabezpieczenie grupy przed przejêciem przez Acron, pad³a odpowied¼, ¿e Minister Skarbu pañstwa rozwa¿a ró¿ne opcje, co zale¿ne bêdzie od wyniku zamiany, czyli od potencjalnego udzia³u Ministerstwa w Zak³adach Azotowych Tarnów. Ju¿ dzi¶ Zak³ady w Tarnowie maj± zapis w statucie mówi±cy o tym, ¿e ¿aden inny akcjonariusz ni¿ Skarb Pañstwa nie mo¿e wykonywaæ prawa prawa g³osów z wiêkszej liczby g³osów ni¿ 20% ogólnej liczby g³osów istniej±cych w spó³ce nawet je¿eli ma wiêkszy udzia³. Mówiono tak¿e o tym, ¿e rozwa¿ane by³o ustawowe zabezpieczenie nowo powsta³ej grupy przed przejêciem (na wzór Grupy Lotos), jednak minister Baniak stwierdzi³, ¿e nie jest to obecnie brane pod uwagê.

 

W dalszej czê¶ci spotkania pojawi³y siê pytanie dotycz±ce loga, strategii marketingowej, rozwoju, inwestycji o których w tej fazie konsolidacji nie chciano jeszcze rozmawiaæ szczegó³owo.

 

Dyrektor Koziara zapewnia³, ¿e kontynuowane bêd± rozpoczête inwestycje oraz zrealizowane zostan± przysz³o¶ciowe programy inwestycyjne, oraz ¿e nie zmieni siê pu³awska siedziba spó³ki a podatki bêd± p³acone w Pu³awach.

 

Przedstawiciele organizacji zwi±zkowych zadali szereg pytañ na temat umowy spo³ecznej, zabezpieczenia przed przejêciem czy konsultacji ze stron± spo³eczn±. Jednak istotne pytanie pojawi³o siê na zakoñczenie spotkania, a mianowicie czy kto bêdzie powo³ywa³ cz³onków zespo³u ds. konsultacji spo³ecznych i jak w istocie bêdzie on wygl±da³, jednak zosta³o ono bez odpowiedzi poniewa¿ koncepcja dzia³ania tego zespo³u zostanie dopiero opracowana. Na wniosek S³awomira Wrêgi z ZZPRC ZA „Pu³awy” SA dyskutowano tak¿e na temat przeniesienia podobnych spotkañ na forum Komisji Trójstronnej, co by³oby logiczne z formalnego punktu widzenia (chocia¿by przygotowanie protoko³u), jednak wniosek zosta³ bez odpowiedzi strony rz±dowej.

 

S³awomir Wrêga oceni³ tak¿e deklaracje dotycz±ce zabezpieczenia pracowników spó³ek polegaj±ce na zapewnieniach o przestrzeganiu obowi±zuj±cego prawa, jako deklaracje puste. Do przestrzegania obowi±zuj±cego prawa zobowi±zani jeste¶my wszyscy i niepotrzebna jest tu podobna deklaracja. Zatem deklarowanie, ¿e bêdzie siê dzia³a³o zgodnie z prawem niczego nie wnosi. Ma³o tego, nale¿y pamiêtaæ, ¿e przecie¿ zatrudnianie na tzw. umowy ¶mieciowe, redukcja zatrudnienia czy zwolnienia grupowe s± zgodne z obowi±zuj±cym obecnie prawem. Deklaracja, ¿e to prawo bêdzie przestrzegane mo¿e budziæ uzasadnione obawy strony zwi±zkowej.