.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 22.03.2013 11:01:45



Posiedzenie Poszerzonego Zarz±du ZZPRC 


Treść rozszerzona

Posiedzenie Poszerzonego Zarz±du ZZPRC


Ustalenie sk³adu osób bior±cych udzia³ w negocjacjach pakietu socjalnego, podsumowanie wyborów w³adz Oddzia³owych Organizacji Zwi±zkowych oraz Delegatów na XX WZD, a tak¿e ustalenie terminu XX Walnego Zebrania Delegatów to najwa¿niejsze punkty zrealizowane podczas odbywaj±cego siê 21 marca 2013 r. posiedzenia Poszerzonego Zarz±du ZZPRC ZA „Pu³awy” SA.


Przejêcie i co dalej


Na pocz±tku posiedzenia podsumowano dotychczasowy przebieg procesu konsolidacji Grupy Tarnów z Grup± Pu³awy. Przewodnicz±cy S³awomir Wrêga zwróci³ uwagê, ¿e do dzisiaj nie zosta³a przyjêta, a tak¿e nie by³a przedmiotem negocjacji umowa spo³eczna, gwarancje pracownicze, które to pakiety Skarb Pañstwa zobowi±za³ siê negocjowaæ. Jak przypomnia³ przewodnicz±cy, ZZPRC by³ krytykowany za to, ¿e podj±³ siê negocjacji pakietu ju¿ w ubieg³ym roku. Wielokrotnie za to pomawiano przedstawicieli Zarz±du Zwi±zku. Dzisiaj fakty wskazuj±, ¿e to jednak oni mieli racjê, ¿e my¶leli perspektywicznie, ¿e ju¿ pól roku temu pracowali nad zabezpieczeniem pracowników. Ale niestety wspólna inicjatywa urodzi³a siê niedawno, ju¿ po przejêciu Pu³aw przez Tarnów. Negocjacje bêd± siê odbywaæ pod dyktando nowego w³a¶ciciela, co ustawia zwi±zki w roli petenta.


Cz³onek Rady Nadzorczej z wyboru za³ogi Andrzej Bartuzi zauwa¿y³, ¿e w³adze Zak³adów Azotowych „Pu³awy” SA mia³y niewielki wp³yw na wydarzenia z lata ubieg³ego roku, gdy Tarnów z³o¿y³ wezwanie na akcje Pu³aw. Jak przypomnia³ Bartuzi to Skarb Pañstwa decydowa³ o tych dzia³aniach i to tam zapada³y decyzje. Zarz±d i Rada Nadzorcza Pu³aw mia³y, jego zdaniem, niewielki wp³yw na te decyzje. I ograniczon± wiedzê. Czynno¶ci±, która zosta³a podjêta przez organa Zak³adów Azotowych Pu³awy by³o negocjowanie umowy konsolidacyjnej, która jest, w jego mniemaniu, precedensem w skali Polski.


Andrzej Bartuzi zauwa¿y³, ¿e w tej chwili trwa realizacja zapisów z umowy o konsolidacji – powo³ano 14 zespo³ów roboczych, w których oprócz przedstawicieli poszczególnych zak³adów uczestniczy osoba z firmy Boston Consulting Group, która koordynuje prace zespo³u. Zadaniem zespo³ów jest wybranie najlepszych metody pracy i przedstawienie rekomendacji na komitet steruj±cy oraz wdro¿enie w ¿ycie efektu prac. Ma to siê zakoñczyæ do koñca kwietnia. Ta deklaracja terminowa mia³a du¿e znaczenie w ustaleniu terminu zwo³ania Walnego Zebrania Delegatów.


Wybory bez skarg


Nastêpnie podsumowano przebieg wyborów w³adz Oddzia³owych Organizacji Zwi±zkowych oraz Delegatów na WZD. Przede wszystkim stwierdzono, ¿e wybory przebieg³y nadzwyczaj sprawnie i nie odnotowano skarg wyborczych. Stwierdzono jednak, ¿e Zwi±zek ma niespójn± ordynacjê wyborcz±. Ka¿dy wydzia³ sam sobie robi³ wybory i nale¿y to usprawniæ w kolejnych latach. Przyda³by siê projekt nowej ordynacji wyborczej, czym powinien zaj±æ siê kolejny zarz±d.


Poruszono problem list wyborczych, które w niektórych miejscach by³y nieaktualne. Jak t³umaczy³ Ryszard Szubstarski dzia³o siê to przez permanentn± reorganizacjê struktury organizacyjnej naszych zak³adów, a tak¿e ze wzglêdu na fakt wewnêtrznej migracji pracowników, o których pracodawca nas nie informuje zas³aniaj±c siê ustaw± o ochronie danych osobowych, co znacznie utrudnia aktualizowanie danych. Ale mimo takich utrudnieñ problem nieaktualnych list by³ jednak marginalny.


Ryszard Szubstarski przedstawi³ listê nowych Cz³onków Poszerzonego Zarz±du. S± to (w kolejno¶ci alfabetycznej):


Zbigniew Cie¶lak

Ryszard Czarnecki

Edyta Dobosz

Witold G³os

Pawe³ Górnik

Dariusz Kozak

Piotr Kruk

Dariusz Mieleszko

Andrzej Nogal

Krzysztof Skawiñski


Walne zdecyduje o umowie spo³ecznej


Poszerzony Zarz±d podj±³ tak¿e decyzjê dotycz±c± terminu zwo³ania Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatów. Wiêkszo¶æ cz³onków poszerzonego zarz±du zgodzi³o siê z tym, ¿e w³a¶ciwym bêdzie poczekanie ze zwo³aniem Walnego do chwili, gdy zakoñcz± siê prace Zespo³u Dialogu Spo³ecznego, który ma za zadanie wypracowanie pakietu socjalnego. Cz³onkowie ¶cis³ego zarz±du zwi±zku uznali, ¿e zasadnym bêdzie zapytanie o akceptacjê wynegocjowanego przez zespó³ negocjacyjny kszta³tu pakietu socjalnego wszystkich delegatów. Uznano, ¿e jest to zbyt powa¿ny temat, by w tej sprawie decyzje scedowaæ na piêæ osób. Maj±c zatem na uwadze przytoczony przez Andrzeja Bartuziego harmonogram prac zespo³ów roboczych (zakoñczenie pracy zespo³ów wraz z koñcem kwietnia) i aby nie zwo³ywaæ w krótkim czasie kolejnego Walnego zebrania Delegatów (ze wzglêdu na trud organizacyjny, finansowy a tak¿e ze wzglêdu na pracodawcê, by w krótkim czasie nie dezorganizowaæ pracy zak³adu zwalniaj±c, raz za razem, 100 osób na obrady). Przyjêto zatem wspólnie, ¿e optymalnym terminem zwo³ania Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatów bêdzie 22 maja 2013 roku.


Wybrano tak¿e cz³onków zespo³u negocjuj±cego umowê spo³eczn±. Powo³ano do zespo³u 6 osób, które - koordynowane przez Marka Goldsztejna - maj± za zadanie uczestniczenie w spotkaniach Zespo³u Dialogu Spo³ecznego. W sk³ad zespo³u wchodz±:

Marek Goldsztejn – koordynator

Edyta Dobosz

Mariusz Wróblewski

Witold G³os

Piotr Kruk

Zbigniew Cie¶lak


Ustalono tak¿e, ¿e Walne Zebranie Delegatów powo³a komisjê statutow±, która zajmie siê opracowaniem zmian w statucie, które zostan± przedstawione na kolejnym Walnym zebraniu Delegatów rok pó¼niej.