Acron bierze Wielk± Syntezê Chemiczn± cz.2.
Swe prawa mieli niepisane
Najprostsze z wszystkich ludzkich praw
I pili ¿ycie prosto z dzbana
I rzeki przep³ywali wp³aw
¯ycie pisze najlepsze scenariusze, zatem nied³ugo po s³ynnym wywiadzie Wiaczes³awa Mosze Kantora dla TVP (nasz poprzedni wpis), do g³osu w temacie sprzeda¿y Grupy Azoty doszli kolejni aktorzy tego przedstawienia. Otó¿ przewodnicz±ca Rady Federacji Walentina Matwijenko (by³a wicepremier Rosji, ambasador ZSRR i Rosji, Gubernator Sankt Petersburga) na spotkaniu w Ni¿nym Nowogrodzie z przebywaj±cym z trzydniow± wizyt± w Rosji marsza³kiem Senatu Bogdanem Borusewiczem powiedzia³a:
Polska stworzy³a bariery polityczne przed rosyjskimi firmami, bowiem niektóre firmy rosyjskie nie zosta³y dopuszczone do przetargu dotycz±cego zakupu polskich zak³adów azotowych w Tarnowie. Jej zdaniem z punktu widzenia globalnego rynku trudno takie dzia³ania wyt³umaczyæ.
Marsza³ek Borusewicz t³umaczy³ siê do¶æ nieporadnie, gdy¿ jak zauwa¿y³ rosyjski koncern chemiczny Acron chcia³ dokonaæ "wrogiego przejêcia" pakietu wiêkszo¶ciowego akcji Grupy Azoty bowiem "tej firmy nie wystawili¶my na sprzeda¿".
Zatem informujemy pana marsza³ka, ¿e zarówno Zak³ady Azotowe w Tarnowie-Mo¶cicach (dzi¶ Grupa Azoty) jak i Zak³ady Azotowe "Pu³awy" SA nadal znajduj± siê na li¶cie spó³ek przeznaczonych do sprzeda¿y i zgodnie z planem rz±du powinny byæ sprzedane do koñca 2013 roku. I niestety rzad jest g³uchy na g³osy m.in. zwi±zkowców i polityków, by wpisaæ Grupê Azoty na listê spó³ek strategicznych oraz by ustawowo zabezpieczyæ Grupê przed sprzeda¿±.
Niestety wydaje siê, ¿e zabezpieczenie Grupy Azoty przed przejêciem jedynie zapisami w statucie Grupy mo¿e okazaæ siê nieskuteczne. Po wypowiedzi osoby tak umocowanej jak pani Matwijenko wygl±da na to, ¿e Wiaczes³aw Kantor ma silne wsparcie administracji w sprawie kupna polskiej chemii.
CDN...