.
Dodane przez Marek-ZZPRC dnia 28.06.2013 09:06:45
 

Z prac Rady Nadzorczej


Treść rozszerzona
 

Ostatnie posiedzenie Rady Nadzorczej mia³o miejsce 25 czerwca 2013r, jak na ka¿dym posiedzeniu na wstêpie omawiane by³y wyniki finansowe Spó³ki. Narastaj±co wynik po 11 miesi±cach roku, wskazuje ¿e bêdzie to kolejny bardzo dobry rok w historii Spó³ki. Mimo ¿e wynik nie bêdzie tak spektakularny jak w ubieg³ym roku, to jednak bior±c pod uwagê sytuacjê ekonomiczno-gospodarcz± trzeba uznaæ ¿e bêdzie on bardzo dobry. Sytuacja w sektorze nawozowym jest stabilna i tu nie widaæ zagro¿eñ w funkcjonowaniu tego obszaru, natomiast w gorszej sytuacji znajduje siê sektor chemiczny, g³ównie ze wzglêdu na nowe moce produkcyjne i nadpoda¿ produktu, w zwi±zku z tym w tym obszarze w trwaj± intensywne prace których celem jest wypracowanie strategii dzia³añ niweluj±cych negatywny wp³yw otoczenia. Kolejnym punktem by³ kwartalny raport dotycz±cy lokowania nadwy¿ek finansowych i zarz±dzania ryzykiem walutowym ,ten obszar funkcjonowania firmy jest zarz±dzany bardzo dobrze, wynik finansowy tego obszaru jest dodatni. W zwi±zku z ujednoliceniem roku obrotowego z rokiem kalendarzowym, nastêpny okres rozliczeniowy zostanie przed³u¿ony do 18 miesiêcy, rozpocznie siê 1 lipca 2013 roku a zakoñczy 31 grudnia 2014. Nastêpne lata obrotowe bêd± ju¿ zgodne z rokiem kalendarzowym, w zwi±zku z 18 miesiêcznym okresem rozliczeniowym RN zaakceptowa³a plan sponsoringowy Spó³ki, gdzie szczególn± pozycjê znalaz³y pu³awskie kluby sportowe pi³ki rêcznej i pi³ki no¿nej oraz s³u¿ba zdrowia. Jak na ka¿dym posiedzeniu Zarz±d przedstawia³ relacjê z przebiegu realizacji projektu „Elektrownia- Pu³awy”, prace postêpuj± zgodnie z przyjêtym harmonogramem. W zwi±zku ze zmianami w Statucie Spó³ki, RN przyjê³a nowe regulaminy: Zarz±du Spó³ki, Rady Nadzorczej, Wyboru i odwo³ania kandydata na cz³onka Zarz±du oraz Wyboru cz³onków Rady Nadzorczej. Ten ostatni dokument bêdzie zatwierdzany przez WZA i w nim wiêkszo¶ci± g³osów Rady zosta³y wprowadzone dwie istotne zmiany: obie dotycz± zasad g³osowania w II turze wyborów, zwiêkszona zosta³a ilo¶æ kandydatów dopuszczonych do II tury ( je¿eli w II turze bêdzie jedno miejsce do obsadzenia to kandydatów bêdzie 2, natomiast je¿eli w II turze bêdzie 2 miejsca do obsadzenia to kandydatów bêdzie 4), druga zmiana dotyczy wymogu frekwencji w II turze- w my¶l nowego regulaminu, wynik II tury g³osowania bêdzie wi±¿±cy dla WZA pod warunkiem uczestnictwa w nim ponad 50% uprawnionych do g³osowania. Rada wys³ucha³a tak¿e relacji z postêpu prac konsolidacyjnych, zespo³y robocze przechodz± do fazy operacyjnej, w której bêdzie mo¿na osi±gn±æ zamierzone efekty finansowe, w najbli¿szych dniach przedstawiona zostanie tak¿e odpowied¼ Grupy Azoty na projekt umowy spo³ecznej zaproponowany w ramach prac zespo³u do spraw dialogu spo³ecznego przez ZZ.

W tym miejscu pozwolê sobie na drobn± refleksjê zwi±zan± z wydarzeniami jakie mia³y miejsce wokó³ naszej Spó³ki, na przestrzeni ostatnich kilku miesiêcy, zwi±zanymi z wezwaniami na sprzeda¿ naszych akcji. Wydarzenia te mog³y byæ bardzo brzemienne w skutkach dla nas pracowników, dla Spó³ki i dla regionu. W tym czasie pojawi³o siê wiele zarzutów pod adresem organów Spó³ki, w tym te¿ RN za brak aktywno¶ci, bierno¶æ, itp. Choæ od tych wydarzeñ minê³o zaledwie kilka miesiêcy i zapewne mamy je doskonale w pamiêci pokrótce je przybli¿ê. Wydarzenia rozpoczê³y siê od wezwania firmy Synthos w czerwcu ubieg³ego roku. Konstrukcja wezwania zobowi±zywa³a Zarz±d Spó³ki do wydania opinii na ten temat i taka opinia zosta³a wydana. Zarz±d jednoznacznie okre¶li³ przejêcie jako „wrogie” niekorzystna dla Spó³ki, a cenê wezwania- poni¿ej warto¶ci godziwej, w tych i kolejnych dzia³aniach Zarz±d mia³ pe³ne wsparcie RN. Dalsze wydarzenia potoczy³y siê bardzo szybko, ju¿ w lipcu ukaza³o siê kolejne wezwanie na sprzeda¿ naszych akcji, tym razem ze strony kontrolowanej przez Skarb Pañstwa innej spó³ki chemicznej- ZA Tarnów, jako element obrony przed wrogim przejêciem ze strony inwestora rosyjskiego- firmy Acron. W tym przypadku sytuacja nasza by³a o wiele gorsza, koncepcja konsolidacji bran¿y by³a promowana i wspierana przez SP. Organa Spó³ki nigdy nie mia³y w±tpliwo¶ci, ¿e je¿eli ju¿ decydowaæ siê na konsolidacjê bran¿y, to wokó³ podmiotu o najlepszej pozycji gospodarczej i finansowej, oraz najwiêkszym akcjonariacie SP, gwarantuj±cym bezpieczeñstwo utrzymania kontroli w³a¶cicielskiej. Niestety te argumenty nie znalaz³y akceptacji w SP, jednak w wyniku takiego stanowiska, podjêta zosta³a decyzja o negocjowaniu i podpisaniu umowy konsolidacyjnej pomiêdzy obiema Spó³kami przy wsparciu SP. W trakcie pocz±tkowego procesu konsolidacji, przez czê¶æ osób dokument pt. „Umowa konsolidacyjna” by³ wy¶miewany, a zapisy traktowane jako nic nie znacz±ce. Jednak jak pokaza³ czas, takie my¶lenie by³o b³êdne, dzi¶ dziêki tym zapisom nasza sytuacja jest zupe³nie inna, ciekawe jaka by³aby pozycja Pu³aw gdyby tej umowy nie by³o?

W mojej ocenie w tych dwóch procesach organa Spó³ki wykona³y wszelkie mo¿liwe dzia³ania zapewniaj±ce naszej Spó³ce nale¿n± pozycjê w Grupie Azoty i bezpieczeñstwo dla zatrudnionych pracowników. Czy jednak konsolidacja chemii zapewni obronê przed kolejnymi próbami przejêcia ze strony niechcianych inwestorów? Gro¼ba taka jest ca³y czas aktualna, bo nikt nie mo¿e zabroniæ skupowania akcji Tarnowa na wolnym rynku. Na pewno zapisy obronne w Statucie oraz wzrost warto¶ci Spó³ki s± narzêdziami s³u¿±cymi obronie. Zrealizowanych decyzji nie jeste¶my ju¿ w stanie cofn±æ, nale¿y jednak podj±æ wspólny wysi³ek, maj±ce na celu wypracowanie dzia³añ, które zapewni± Grupie Azoty bezpieczeñstwo i uchroni± przed wrogimi inwestorami. Takich dzia³añ na pewno nie zabraknie ze strony Rady Nadzorczej Pu³aw, jestem pewien ¿e takie dzia³ania zostan± tak¿e podjête wspólnie przez wszystkie organizacje zwi±zkowe w ramach ca³ej Grupy Azoty.

Andrzej Bartuzi