Tytuł: Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego ZA Puławy SA :: Kto Winien?
Dodane przez Slawomir Wrega dnia 22.01.2024 10:53
#1
W zwi±zku z dyskusj±, równie¿ wewn±trz naszej organizacji, kto doprowadzi³ Zak³ady Azotowe Pu³awy do obecnego stanu, Unia Europejska czy nieudolne zarz±dy, proszê o wypowiadanie siê w tym miejscu. Proszê o merytoryczne, uzasadnione weryfikowalnymi danymi wpisy.
Moje zdanie jest takie, ¿e winê za odstawienie czê¶ci instalacji oraz ograniczenie produkcji innych, utratê rynków i wadliw± sprzeda¿ ponosi nieudolny zarz±d tarnowa oraz zarz±d lokalny poprzez bezprawne przekazanie decyzyjno¶ci do spó³ki konkurencyjnej. Gdyby winê ponosi³a UE, wtedy wszystkie podobne przedsiêbiorstwa w unii prezentowa³y by zbli¿on± do GA kondycjê, a tak nie jest.
Edytowane przez Slawomir Wrega dnia 22.01.2024 14:08
Dodane przez ubot dnia 24.01.2024 14:12
#2
To jest trafna diagnoza tego co siê dzieje w Pu³awach.Basf by³ na minusie bo by³ tam odpis na rusk± fabrykê.Anwil bez d³ugów bo nikt ich nie zdusi³ cenami gazu wêgla benzenu a inwestycje które rozpoczêli szybko i w terminie koñczyli.Trzeba przyznaæ ¿e trafne.U nas fabryka za p³otem kwas dalej nie skoñczony.Ciekawe co bêdzie
jak siê stary rozleci.Wtedy zamkn± i saletrê i powiedz± sory tak wysz³o.Blok energetyczny te¿ nie ukoñczony.Inwestycje nie ukoñczone w terminie staj± siê ma³o op³acalne i to nie jest jaka¶ tajemnica ekonomiczna.Pieni±dze które nasz zak³ad wypracowywa³ powinny zostawaæ w Pu³awskiej grupie i rozwijaæ nasz zak³ad w pierwszej kolejno¶ci a dopiero nadwy¿ki winne byæ odprowadzane w formie dywidendy do Tarnowa.Taka powinna byæ umowa konsolidacyjna.Nawet du¿o siê pisa³o o budowie elektrowni w Pu³awach i te¿ nic z tego.Pieni±dze spore wydane inwestycji brak A przecie¿ gdyby ona powsta³a to k³opotów dzisiaj by³o by du¿o mniej a mo¿e nawet wca³e.Firma Kogenetacja jak ju¿ kiedy¶ pisa³em buduje przez ca³y czas bloki energetyczne gazowe i ¶pi na pieni±dzach.Mo¿na przytaczaæ przyk³adów jeszcze du¿o wiêcej.TEGO WSZYSTKIEGO NAM UNIA nie zrobi³a.Oczywi¶cie widaæ tak¿e ¿e Unia robi te¿ i pod górkê takim zak³adom jak nasz i trzeba siê temu przeciwstawiaæ i walczyæ o byt takich zak³adów jak nasz. W GA ca³± dzia³alno¶æ przes³oni³y polimery.
Dodane przez anna dnia 24.01.2024 18:39
#3
Nie mo¿na odró¿niaæ zarz±du Tarnowa od zarz±du Pu³aw. Przez 8 lat mieli¶my w zarz±dzie Pu³aw namiestnika z zarz±du tarnowskiego. Nie pilnowa³ nigdy dobra Pu³aw tylko Tarnowa. Wielka stopa (T.H) by³ w tym wiod±cy. Na ka¿dym kroku pilnowa³ aby Pu³awy równa³y do Tarnowa, czy to w zakresie rozwi±zañ organizacyjnych, czy w zakresie zrównania p³ac i czterobrygadówki. Dobrze, ¿e tego ostatniego nie uda³o mu siê wprowadziæ. Teraz s³yszymy o konsolidacji i wypracowywaniu synergii w obszarach finansów, kontrolingu, bezpieczeñstwa, audytu. My¶le, ¿e to Tarnów powinien braæ przyk³ad od spó³ek w których te obszary funkcjonuj± najlepiej w ca³ej grupie a nie narzucaæ rozwi±zania tarnowskie np.poprzez przejmowanie poszczególnych obszarów.
Tarnów w departamencie DKHSA pilnowa³ zawsze sprzeda¿y swoich wyrobów, a nie pu³awskich.Przyk³adem jest to, ¿e oni sprzedaj± kaprolaktam au nas stoi instalacja. Ciekawe pytanie jest do jakich odbiorców wysy³aj± ten kaprolaktam? Mam wra¿enie, ¿e po przejêciu naszych klientów to tam ³aduj± kaprolaktam tarnowski.
Co do Unii. Przecie¿ z GA Pu³awy z Pionu R mamy przedstawicieli w ró¿nych organach unijnych (np. Product Stewardship) i za t± kasê, za któr± odbywaj± delegacje do Brukseli powinni co¶ tam zadzia³aæ.
W zwi±zku z tym, Pan S³awek racjê ma stwierdzaj±c, ¿e winny jest zarz±d Tarnowa i jego wys³annicy do Pu³aw.
Dodane przez Slawomir Wrega dnia 25.01.2024 08:51
#4
Odpowiadaj±c na pytanie kol. Starego:
Pod koniec ubieg³ego roku zarz±d powo³a³ dwa zespo³y, jeden do sprawy uruchomienia instalacji do produkcji kaprolaktamu, drugi do melaminy. Przewodnicz±cym obydwu jest Jacek Janiszek a wiceprzewodnicz±cym Andrzej Skwarek, w sk³ad wchodz± dyrektorzy, kierownicy zak³adów i specjali¶ci. Nasza organizacja wspó³wnioskowa³a o uzupe³nienie sk³adów zespo³ów o przedstawicieli za³ogi, zarz±d wniosek odrzuci³. Wiceprzewodnicz±cemu zespo³ów rekomendowali¶my bezzw³oczne uruchomienie wszystkich instalacji. Zespo³y odby³y ju¿ posiedzenia. O szczegó³y mo¿ecie pytaæ Andrzeja za po¶rednictwem tego forum, posiada konto i czêsto zagl±da.
Dodane przez Slawomir Wrega dnia 25.01.2024 15:28
#5
.
Dodane przez realista dnia 25.01.2024 21:08
#6
A co w sprawie dalszego okradania pracowników z pieniêdzy?Super geniusz ADAM S£AWOMIR KAMIÑSKI pó³przewodniczcy zwi±zku solidurno¶æ wprowadzi³ op³aty za przyje¿d¿anie do pracy dla pracowników ZA na nowych parkingach przy bramie nr 3 i nr 2,50 pln w w jedn± stronê i to samo za powrót plus VAT tym razem dla Tuska?
Dodane przez PKruk dnia 26.01.2024 15:46
#7
Na ile mog³em na tyle sprawdzi³em dane, o których mówi³em na shotbux-siê na temat emisji. Op³aty emisyjne zosta³y wprowadzone oko³o 2005 r i na pocz±tku wynosi³y ok 5 euro za tonê. Dla spalonej tony wêgla emisja jest obliczona na oko³o 3,5 t CO2. Intencj± ca³ego pakietu klimatycznego/emisyjnego by³o stopniowe zmniejszanie ilo¶ci dostêpnych uprawnieñ co w konsekwencji powoduje zwiêkszenie ceny za tonê emisji i tak chyba do 2030 r. Corocznie dostajemy pakiety bezp³atnych emisji, które stopniowo siê zmniejszaj± a docelowo maj± ca³kowicie znikn±æ.
Ceny emisji przek³adaj± siê na wszystko co jest oparte o wêgiel i jego przetwarzanie. U nas w firmie generujemy od 2,5 do 4,5 mln ton emisji. Jak pomno¿ymy przez cenê uprawnieñ ok 70 EUR za tonê to robi siê z tego ponad kilkaset milionów rocznie. Mamy oczywi¶ci wiêcej jak po³owê darmowych emisji, które co roku siê kurcz± i zwiêksza siê udzia³ tych p³atnych.
Dla porównania dzi¶ sk³adow± ceny melaminy jest op³ata emisyjna na poziomie miêdzy 600-1000 z³ na tonie. Wiêc nie jest to ma³o. Nale¿y przypuszczaæ, ¿e z roku na rok koszty emisyjne bêd± ros³y choæby ze wzglêdu na zmniejszanie darmowych emisji. Tendencja jest rosn±ca po to, aby zmusiæ przemys³ do transformacji. U nas jak widaæ zaczynamy nie nad±¿aæ. Z roku na rok bêdzie coraz trudniej konkurowaæ z gospodarkami, które maj± gdzie¶ op³aty emisyjne i zalewaj± rynek europejski tañszymi ni¿ nasze towarami wypieraj±c nas z rynku i super na tym zarabiaj±c. Dla porównania cena egzotycznego mocznika na sk³adach to 1800 z³ a naszego 2600z³. W sytuacji, kiedy rolnicy sprzedaj± swoje p³ody ze strat± to ciê¿ko sobie wyobraziæ , ¿e bêd± dok³adaæ do interesu kupuj±c nasze nawozy tylko dlatego, ¿e wyprodukowane w Polsce.
To co wydarzy³o siê przez ostanie 1,5 roku to oczywi¶cie czê¶ciowo wina emisji i ich kosztów. Zniesienie ce³ na nawozy azotowe i amoniak w Europie te¿ sprawy komplikuje. C³a na melaminê nie aktualizowane przez uniê przez kilka lat. Unia zajmuje siê interesami kilku pañstw nie ogl±daj±c siê na resztê.
W kwestii gazu to mamy do wspó³pracy na rynku monopolistê, z którym negocjacje s± prawie niemo¿liwe... Przed zmianami w prawie w 2016 roku mogli¶my dokupiæ nawet do 30% gazu od innych ni¿ PGNiG dostawców. Zaniedbañ mnóstwo ze strony zarz±dzaj±cych, ¿e poddali siê monopolowi Orlenu. Pañstwo z tym te¿ nic nie zrobi³o a wrêcz przeciwnie zmieni³o prawo tak aby wzmocniæ monopol PGNiG.
Co do reszty aspektów które poruszy³ S³awek i reszta to pe³na zgoda. Kamieñ u szyi w postaci Tarnowa i jego zobowi±zañ na rzecz projektu POLICE 2 ci±gnie ca³± Grupê na dno. Polityka handlowa Grupy spowodowa³a to, ¿e dilerzy zaczêli sobie uprawiaæ swoj± politykê handlow± i czêsto na w³asn± rêkê sprowadzaj± nawozy z importu. Dodatkowo ruchy pod tytu³em dzi¶ mocznik 7000 z³ a jutro 3500z³ i wczoraj bie¿cie, bo jutro mo¿e nie byæ, spowodowa³y spadek wiarygodno¶ci firmy na rynku krajowym (menad¿erka TH). W roku 2022 importowano do nas oko³o 850 ty¶ ton nawozów. Nam siê zachcia³o zrobiæ 850 mln w dwa kwarta³y a potem na dno i do tej pory tak ci±gniemy. Te zarz±dy nie maj± pomys³u co z tym robiæ i jak wypieraæ nawozy z zagranicy. Jedyne pomys³y to tniemy koszty, bo banki ka¿±, analitycy ka¿± a jednocze¶nie chêci wydzielania kolejnych obszarów do Tarnowa, ¿eby zbieraæ od nas haracze. Tarnów zaczyna byæ dla nas firm± us³ugow± która drze z nas, ile mo¿e. Wydzielenie dzia³u IT pod w³adanie Tarnowa kosztuje nas dwa razy tyle co jak by funkcjonowali u nas. Podobnie z innymi obszarami.
Co do BASF to wiem, ¿e zamkn±³ fabryki kapro w Niemczech i kilka innych (zwolnili 8-10 ty¶ osób). Przenie¶li fabryki do Chin i realizuj± zyski bez obci±¿eñ klimatycznych w oparciu o taniego pracownika. Anwil jest po restrukturyzacji przez Orlen i mo¿e mieæ lepsze umowy na gaz do których nie ma nikt dostêpu. Co ciekawe mamy na gie³dzie gaz na poziome 30 Euro i dalej nie produkujemy…. Dlaczego?
Dodane przez Slawomir Wrega dnia 27.01.2024 11:58
#8
Czyli do listy plag pustosz±cych nasze portfele dopisujemy koszty emisji. Pe³na lista wygl±da³a bêdzie wiêc tak:
1. Niska cena gazu która mo¿e wzrosn±æ.
2. Pandemia.
3. Wojna w Ukrainie.
4. Wysoka cena gazu.
5. Koszty emisji CO2.
Je¿eli o czym¶ zapomnia³em proszê uzupe³niaæ.
Dodane przez Andrzej By dnia 14.02.2024 11:28
#9
W normalny zak³adzie to za wszystko odpowiada Prezes Naczelny ale w Waszym wariatkowie to uj wie kto
Edytowane przez Andrzej By dnia 01.01.1970 01:00
Dodane przez muuszu dnia 05.03.2024 15:54
#10
Czy jak w punkcie 1 mamy
1. Niska cena gazu która mo¿e wzrosn±æ.
a pkt 4 to
4. Wysoka cena gazu.
to te punkty siê wspieraj± czy sobie przecz±?
Czy mo¿e nie czytacie co jest napisane tylko bijecie pianê.
Dodane przez Slawomir Wrega dnia 08.03.2024 11:37
#11
To s± cytaty z zarz±dzaj±cych. Wiadomo, ¿e brednie.