Pytania i odpowiedzi dotycz±ce grupowego ubezpieczenia na ¿ycie ING ¯ycie
1. Czy mo¿liwa bêdzie zmiana sk³adki i sumy ubezpieczenia? Odp. Tak - od 1 stycznia 2013 roku.
2. Do kiedy mo¿na przyst±piæ do ubezpieczenia bez okresu karencji? Odp. Do 20 kwietnia 2012 roku.
3. Od kiedy objêci bêd± ubezpieczeniem nowo przystêpuj±cy do ubezpieczenia? Odp. Sukcesywnie zgodnie z kolejno¶ci± z³o¿enia deklaracji od 01 lutego, 01 marca oraz 01 kwietnia i 1 maja 2012 roku.
4. Czy bêdzie wyp³acone ¶wiadczenie w zwi±zku z urodzeniem martwego dziecka z wad± genetyczn±? Odp. Tak
5. Jaki jest maksymalny wiek przyst±pienia do ubezpieczenia? Odp. 69 lat.
7. Gdzie przyjmuje komisja lekarska oceniaj±ca trwa³e inwalidztwo czê¶ciowe (% uszczerbek na zdrowiu)? Odp. Orzeczenie komisji lekarskiej nie jest wymagane – po z³o¿eniu dokumentów ubezpieczyciel ustala stopieñ uszczerbku na zdrowiu. Jedynie w przypadku nie przyjêcia przez ubezpieczonego wysoko¶ci ¶wiadczenia, sprawa kierowana jest do komisji lekarskiej.
8. Jaka jest wysoko¶æ ¶wiadczenia za trwa³e czê¶ciowe inwalidztwo? Odp.
a) Utrata ramienia 75%,
b) Utrata przedramienia 70%,
c) Utrata d³oni 60%,
d) Utrata kciuka 15%,
e) Utrata palca wskazuj±cego 5%,
f) Utrata palca ¶rodkowego 3%,
g) Utrata palca serdecznego 2%,
h) Utrata palca ma³ego 1%,
i) utrata wszystkich palców u d³oni (w³±czaj±c kciuk) 40%,
j) Utrata wszystkich pozosta³ych palców u d³oni (z wy³±czeniem kciuka) 25%,
k) Utrata nogi 70%,
l) Utrata podudzia 60%,
³) Utrata obu podudzi 100%,
m) Utrata stopy 50%,
n) Utrata wszystkich palców u stopy (w³±cznie z du¿ym palcem) 30%,
o) Utrata du¿ego palca u stopy 10%,
p) Ca³kowita utrata wzroku w obu oczach 100%,
r) Ca³kowita utrata wzroku w jednym oku 50%,
s) Ca³kowita utrata s³uchu w obu uszach 100%,
t) Ca³kowita utrata s³uchu w jednym uchu 50%,
u) Utrata mowy 100%.
9. Czy ING wyp³aca ¶wiadczenia z tytu³u samobójstwa od pocz±tku trwania ubezpieczenia czy jest okres karencji? Odp. Art. 833. KC "Przy ubezpieczeniu na ¿ycie samobójstwo ubezpieczonego nie zwalnia ubezpieczyciela od obowi±zku ¶wiadczenia, je¿eli samobójstwo nast±pi³o po up³ywie lat dwóch od zawarcia umowy ubezpieczenia. Umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia mog± skróciæ ten termin, nie bardziej jednak ni¿ do 6 miesiêcy". Musimy, zatem zastosowaæ 6 miesiêczny okres karencji. Redukcja tego okresu do 0 oznacza, ¿e zmieni siê status wyp³acanych pieniêdzy tzn nie bêd± one ju¿ ¶wiadczeniem ubezpieczeniowym, co mo¿e rodziæ zobowi±zanie podatkowe po stronie uposa¿onego.
10. Czy choroby przebyte w ostatnich 2 latach mog± byæ przyczyn± odmowy wyp³aty ¶wiadczenia z tytu³u powa¿nych chorób? Odp. Tak, chyba ¿e ubezpieczenie ING jest kontynuacj± ubezpieczenia, które zakoñczy siê przed dat± objêcia ochron± w ING oraz poprzednie ubezpieczenie mia³o w zakresie powa¿ne zachorowania.
11. Czy bêdzie wyp³ata ¶wiadczenia z tytu³u operacji, je¶li przyczyna powsta³a przed zawarciem ubezpieczenia? Odp. Tak, pod warunkiem ¿e ubezpieczenie ING jest kontynuacj± ubezpieczenia, które zakoñczy siê przed dat± objêcia ochron± w ING oraz poprzednie ubezpieczenie mia³o w zakresie operacje chirurgiczne.
12. Czy jest limit ilo¶ciowy do ubezpieczenia ma³¿onków, partnerów i dzieci? Odp. W przypadku, gdy ubezpieczenie dla tych osób ma obejmowaæ umowy rodzinne wtedy partycypacja bêdzie wymagana (wyj±tek: Partnerzy nie mog± mieæ umów rodzinnych). Nie jest wymagana w sytuacji, gdy w zakresie nie bêdzie umów rodzinnych. Niezale¿nie od zakresu ubezpieczenia wymagana jest ankieta medyczna.
13. Czy roszczenia mog± byæ sk³adane w wersji elektronicznej? Odp. Nie, bêdzie to mo¿liwe w drugiej po³owie 2012. Natomiast od momentu uruchomienia kontraktu nasz przedstawiciel bêdzie pe³ni³ cotygodniowy dy¿ur w Pañstwa firmie.
14. Gdzie nale¿y sk³adaæ deklaracje przyst±pienia do ubezpieczenia oraz dokumenty zwi±zane z wyp³at± ¶wiadczeñ podstawowych i statutowych? Odp. Wszystkie dokumenty przyjmowane s± w biurze zwi±zku przez Pana Ryszarda Szubstarskiego oraz Pani± Danielê Wlaz³y (kom. 781 124 914; tel. (81) 565 20 44; (81) 565 29 58, a nastêpnie przekazywane ubezpieczycielowi.
15. Na co zosta³a przeznaczona prowizja od zawi±zanych umów? Odp. Prowizja zosta³a przeznaczona na ¶wiadczenia statutowe dla ubezpieczonych