26.12.2024 20:44
01.2007 - z prac Rady Nadzorczej
Z uwagi na to, ¿e strategia nie zosta³a zaprezentowana publicznie i stanowi do¶æ ¶ci¶le strze¿on± tajemnicê przedsiêbiorstwa, nie mogê omawiaæ jej szczegó³ów. Poniewa¿ jednak przedstawiono wizjê rozwoju ZAP na najbli¿sze 10 lat, do której bêdziemy dostosowywaæ organizacjê oraz schemat firmy, chcia³bym przekazaæ swoje pierwsze refleksje na ten temat.

Jak pamiêtamy, od chwili debiutu gie³dowego, w wyniku którego spó³ka zyska³a dodatkowy kapita³ na rozwój, realizowany jest program inwestycyjny, g³ównie w obszarze modernizacyjnym. Tymczasem w czê¶ci rozwojowej, nastawionej na nowe produkty, nie uruchomiono ¿adnego powa¿niejszego przedsiêwziêcia. Wynika to po czê¶ci z zasz³o¶ci minionego okresu, kiedy zamiast planowaæ sensownie rozwój firmy, uprawiano medialn± propagandê sukcesu, wykorzystuj±c do niej dobr± koniunkturê. "Azoty" nie mia³y jasno sprecyzowanej strategii rozwoju, st±d oczekiwania Rady, by taki dokument w koñcu powsta³. Z drugiej strony nale¿y zauwa¿yæ, ¿e coraz trudniej jest pozyskaæ nowoczesne technologie, daj±ce szanse na dalszy rozwój. S± one z natury albo bardzo drogie albo praktycznie niedostêpne. Na marginesie wspomnê, ¿e tendencja ta dotyczy równie¿ naszej firmy, bo jak zadeklarowa³ zarz±d -  wycofujemy siê z oferowania technologii w odniesieniu do kaprolaktamu.

W dobie przekszta³ceñ w³asno¶ciowych od jakiego¶ czasu obserwuje siê na rynku krajowym tendencjê do ³±czenia siê przedsiêbiorstw w wiêksze organizmy (zgodn± zreszt± z trendem panuj±cym na rynkach ¶wiatowych, w tym równie¿ w bran¿y chemicznej). Czy zaprezentowana strategia dla zak³adów spe³ni oczekiwania nowoczesnej firmy, jak± mamy ambicjê budowaæ? Trzeba przyznaæ, ¿e przedstawia ona ¶mia³± wizjê budowy wokó³ „Pu³aw" du¿ej grupy kapita³owej - licz±cego siê o¶rodka produkcyjnego i badawczo-rozwojowego. Dla przyk³adu, tak robi CIECH, który z dawnej centrali handlu zagranicznego, wyrasta na lokalnego potentata, coraz bardziej licz±cego siê w sektorze WSCh, osi±gaj±c ju¿ dzisiaj przychody na poziomie naszych zak³adów. Powie kto¶, ¿e za³o¿enia strategii mog± przypominaæ zwalczan± przez nas koncepcjê konsolidacji. Z grubsza mo¿na by odnie¶æ takie wra¿enie, jest jednak kilka zasadniczych ró¿nic. Wspomniana koncepcja zak³ada³a bowiem konsolidacjê przez podzia³ firm sektora, podczas gdy strategia naszego zarz±du zak³ada budowê grupy kapita³owej wokó³ Zak³adów Azotowych „Pu³awy" SA, przy zachowaniu integralno¶ci samych zak³adów. Wychodzi naprzeciw potrzebie przed³u¿ania ³añcuchów produktowych poprzez pozyskiwanie do grupy kapita³owej firm ju¿ dzi¶ wytwarzaj±cych wyroby na bazie naszych produktów. Zak³ada te¿ rozwój nowych produktów i nie ograniczanie ¶rodków na modernizacjê istniej±cych instalacji. Stawia wreszcie na wykorzystanie potencja³u Pu³awskiego Parku Przemys³owego i specjalnej strefy ekonomicznej we wspó³pracy z w³adzami miasta Pu³awy.

Czy s± s³abe strony strategii? Tak. Moim zdaniem to kilka niewiadomych w sferze decyzji na szczeblu Skarbu Pañstwa, a tak¿e konieczno¶æ znalezienia niema³ych ¶rodków finansowych dla realizacji strategii. Kolejnym zagro¿eniem jest konkurencja krajowa i zagraniczna, która w swoich strategiach mo¿e zak³adaæ podobne scenariusze dla rozwoju w³asnych biznesów, mog±ce pokrzy¿owaæ nasze plany. Tym bardziej warto budowaæ ¶mia³± wizjê rozwoju pu³awskich zak³adów w oparciu o istniej±ce zasoby, ale te¿ poprzez kupno innych firm, bêd±ce de facto tañsz± drog± do zdobycia potrzebnych technologii i instalacji, daj±c± realne szanse na to, by w Pu³awach powsta³o jedno z silniejszych centrów chemicznych (zamiast byæ czê¶ci± innego). I pod tak± w³a¶nie koncepcjê rozwoju, firma przygotowuje regulamin organizacyjny. Dzi¶ jest on na etapie zbierania opinii i uwag. Zajmuje siê nim równie¿ rada pracowników, która - jak s±dzê - przedstawi szereg krytycznych i konstruktywnych uwag, mog±cych wp³yn±æ na ostateczny kszta³t regulaminu i schematu organizacyjnego przedsiêbiorstwa. Osobi¶cie przedstawiê swoje uwagi z nadziej± ¿e pomog± one przynajmniej lepiej wyja¶niæ wszystkim istotê koncepcji.

Proponowana organizacja jest zreszt±, je¶li nie wzorowana, to podobna do organizacji coraz ¶mielej stosowanych w firmach chemicznych. Zak³ada bowiem w ramach dzia³alno¶ci podstawowej utworzenie dwóch obszarów z w³asnymi s³u¿bami handlowymi, zwanych dywizjami: chemiczn± i agro, a tak¿e obszaru zarz±dzania Pu³awskim Parkiem Przemys³owym. Z kolei w sferze dzia³alno¶ci pomocniczej, w obszarze wsparcia produkcji, znalaz³yby siê: elektrociep³ownia, logistyka, ochrona ¶rodowiska i BHP, sta¿ po¿arna i ochrona, kontrola jako¶ci, telekomunikacja i informatyka, jak równie¿ jeszcze kilka innych, niemniej istotnych dla funkcjonowania firmy obszarów. W tej samej sferze znajdowa³oby siê tak¿e centrum utrzymania ruchu i inwestycje. Kolejny obszar to centrum zarz±dzania, z³o¿one z departamentów: strategii i rozwoju, finansów, zarz±dzania zasobami ludzkimi i organizacji korporacyjnej (na marginesie uwa¿am, ¿e dobrano niezbyt fortunne nazewnictwo).

Generalnie dokumenty strategiczne wymagaj± jeszcze dopracowania, ale pokazuj± wizjê podnoszenia warto¶ci firmy poprzez zakupy, przed³u¿aj±ce ³añcuchy produktowe wsparte obszarem PPP i stref± ekonomiczn±. Do osi±gania tych celów ma s³u¿yæ lepsza organizacja firmy Jak bêdzie w praktyce, przekonamy siê w miarê realizacji zakre¶lonych celów Jedno jest pewne - by strategia mia³a szanse powodzenia, poza wspomnianymi wy¿ej przes³ankami, potrzebna jest akceptacja spo³eczna, akcentowana zreszt± w dokumencie. Tylko firma postrzegana przez pracowników jako atrakcyjny pracodawca, z jasno okre¶lonym kierunkiem rozwoju, mo¿e liczyæ na zaanga¿owanie w realizacjê strategii i lojalno¶æ, bez zjawisk aferalnych i prób realizowania ukrytych interesów. W celu budowania takiego wizerunku dokument ten musi uwzglêdniaæ potrzeby pracowników, zarówno materialne, jak i pozap³acowe w postaci np. mo¿liwo¶ci rozwoju karier. W tym miejscu nawi±¿ê do przedstawionego Radzie podsumowania kontroli NIK, dotycz±cego niegospodarno¶ci przy zagospodarowaniu popio³u z elektrociep³owni. Zarz±d wyci±gn±³ ju¿ pierwsze wnioski - zarówno organizacyjne, jak i dyscyplinarne w stosunku do osób odpowiedzialnych za ten obszar. I oby by³o to przestrog± dla innych, ¿e w firmie nie bêdzie siê tolerowaæ tego rodzaju zachowañ. Osobi¶cie oczekiwa³bym te¿ wiêkszej otwarto¶ci zarz±du w informowaniu za³ogi o tego typu sprawach, by plotka, pokazuj±ca sprawy w krzywym zwierciadle, nie by³a g³ównym ¼ród³em informacji.

Kolejnym niemniej wa¿nym tematem, jakim zajmowa³a siê Rada Nadzorcza, by³a ocena wspó³pracy z Kolzapem (kwestia ta zosta³a podjêta przez zwi±zki zawodowe podczas ostatniego spotkania z Rad±). Z materia³ów otrzymanych od zarz±du wynika, ¿e obs³uga przewozów przez tê spó³kê jest nieznacznie korzystniejsza od ofert firmy Cargo, chocia¿ mo¿na mieæ do niej zastrze¿enia z uwagi na brak zapowiadanych inwestycji w infrastrukturê kolejow± bocznicy i zbyt ma³e przychody ze ¼róde³ zewnêtrznych. Oceniona zosta³a jednak jedynie sfera ekonomiczna, a pominiêto jak¿e istotne kwestie pracownicze. Do tych ostatnich - mam nadziejê - Rada powróci po ocenie tej spó³ki m.in. przez prokuraturê, która prowadzi ¶ledztwo w zwi±zku z zarzutem fa³szerstwa zapisów ZUZP, jaki organizacje zwi±zkowe postawi³y osobom zarz±dzaj±cym Kolzapem.

Nastêpnym tematem wymagaj±cym nieustannej troski udzia³owców jest Ba³tycka Baza Masowa. Tu zdaje siê sprawa dojrza³a do podjêcia bardziej stanowczych dzia³añ z wnioskami personalnymi w³±cznie. Z informacji przekazanych Radzie Nadzorczej wynika, ¿e odmiennie ni¿ w minionym okresie warto zadbaæ, by spó³ka ta nadal by³a naszym oknem na ¶wiat. Jest wola udzia³owców, by podj±æ bardziej stanowcze kroki w celu osi±gniêcia przez BBM stabilizacji finansowej. Rada zdecydowa³a tak¿e, ¿e zarz±d „Azotów" bêdzie siê sk³ada³ z czterech osób, zalecaj±c jednocze¶nie z³o¿enie wniosku o dokonanie stosownych zmian w statucie spó³ki, by w sytuacji równej liczby g³osów decydowa³ g³os prezesa spó³ki.

I na koniec (chocia¿ by³ to jeden z pierwszych tematów) muszê wspomnieæ o wynikach ekonomicznych spó³ki.

Jak wynika z przedstawionego raportu analitycznego, realizacja planu przebiega zgodnie z przyjêtymi za³o¿eniami, a nawet nieznacznie wykracza ponad ten plan. Trzeba jednak przypomnieæ, ¿e w stosunku do ubieg³ego roku obrotowego, rok bie¿±cy jest s³abszy. Obserwujemy dalszy spadek mar¿y na naszych produktach, co jest zjawiskiem niepokoj±cym. Rosn± te¿ ceny podstawowych surowców. Dla zobrazowania podam, i¿ koszty gazu zwiêkszy³y siê o 25% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubieg³ego, co stanowi niebagateln± kwotê 56 min z³. Zarz±d prowadzi rozmowy z PGNiG, maj±ce na celu obni¿enie kosztów,zwi±zanych z zakupem tego surowca.

Z bardziej optymistycznych spraw nale¿y zauwa¿yæ, ¿e na terenie elektrociep³owni ruszy³a inwestycja magazynowania i za³adunku popio³u, powstaj±cego przy spalaniu wêgla, co pozwoli na znaczne obni¿enie kosztów, zwi±zanych z zagospodarowaniem popio³ów. Rada przyzna³a tak¿e nagrody roczne dwóm cz³onkom zarz±du, którzy przepracowali w spó³ce ca³y poprzedni rok obrotowy. Na mój wniosek Rada Nadzorcza zajmowa³a siê spraw± samochodów s³u¿bowych w podró¿ach prywatnych oraz kwesti± wysoko¶ci wyp³aty odszkodowañ i odpraw by³emu prezesowi zarz±du. Sprawy te maj± dalszy bieg, dlatego nie bêdê ich teraz opisywa³.

Nastêpne posiedzenie Rady Nadzorczej Zak³adów Azotowych „Pu³awy" SA odbêdzie siê w marcu, o ile w miêdzyczasie nie pojawi± siê pilne sprawy do za³atwienia.

Zbigniew Tkaczyk
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.10 43,273,875 unikalnych wizyt