RADA MIASTA PU£AWYna rêce Przewodnicz±cego Rady Miasta Pu³awy
Lucjana Tomaszewskiego
Pragniemy poinformowaæ Wysok± Radê o naszym g³êbokim za¿enowaniu, spowodowanym faktem przyznania Medalu „Zas³u¿ony dla Pu³aw” by³emu prezesowi zarz±du Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. Zygmuntowi Kwiatkowskiemu. S±dzimy, i¿ decyzja ta mog³a zostaæ podjêta w oparciu o wizerunek Z. Kwiatkowskiego sztucznie przez niego samego stworzony, nieodpowiadaj±cy prawdziwemu obrazowi tego cz³owieka. Dlatego te¿ pragniemy poinformowaæ Wysok± Radê o kilku istotnych faktach, rzucaj±cych prawdziwe ¶wiat³o na dzia³alno¶æ by³ego prezesa w naszej firmie oraz na intencje, jakimi siê kierowa³.
Zygmunt Kwiatkowski rozpocz±³ swoj± dzia³alno¶æ w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” S.A. w 2002 r. jako przewodnicz±cy Rady Nadzorczej, w której znalaz³ siê w wyniku funkcjonowania kole¿eñskiego uk³adu, zwi±zanego z przynale¿no¶ci± do Stowarzyszenia „Ordynacka”. W lipcu 2002 r. przeprowadzi³ „przewrót pa³acowy” m.in. fa³szuj±c uchwa³ê Rady Nadzorczej i dziêki temu zosta³ prezesem zarz±du ZAP. Jedn± z pierwszych jego decyzji jako prezesa „”Azotów” by³o wypowiedzenie Zak³adowego Uk³adu Zbiorowego Pracy dla Pracowników ZAP. W atmosferze niepewno¶ci, jaka wówczas zapanowa³a, „wygna³” z firmy ponad 400 osób na ¶wiadczenie przedemerytalne. Ponadto odda³ prywatnej firmie kontrolê nad spó³k± utworzon± na bazie Zak³adu Transportu Kolejowego za cenê domu pod Warszaw±! Zreszt± pieniêdzy z tej transakcji Zak³ady Azotowe nigdy nie widzia³y. A Zak³ad Transportu Kolejowego przewozi prawie 3 miliony ton towarów rocznie... By³ wielkim orêdownikiem prywatyzacji Zak³adów Azotowych w wyniku tzw. konsolidacji produktowej, która mia³a polegaæ de facto na podzieleniu firmy i jej wysprzedawaniu po kawa³ku. Tylko zdecydowana postawa za³ogi, wspieranej przez mieszkañców i w³adze miasta, uchroni³a przed zniszczeniem przedsiêbiorstwo, z którego wielu z nas ¿yje. Jesieni± 2004 r. Z. Kwiatkowski „ws³awi³ siê” ingerencj± w wybory przedstawicieli za³ogi do Rady Nadzorczej zak³adów – tak chamskiej i brutalnej propagandy, jaka wówczas mia³a miejsce w zak³adach, nigdy wcze¶niej nie by³o. Ponadto w okresie swoich ponad 3,5-letnich „rz±dów” obni¿y³ ¶redni± p³acê w ZAP z 3150 z³ do 2600 z³, powoduj±c tym samym spadek stopy ¿yciowej znacznej czê¶ci mieszkañców naszego miasta. Zygmunt Kwiatkowski wprowadzi³ w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” terror, nepotyzm i donosicielstwo. Spowodowa³o to sta³y i otwarty konflikt z za³og± przedsiêbiorstwa. Podkre¶liæ nale¿y, ¿e by³ to konflikt warto¶ci - za³oga walczy³a o swoj± godno¶æ. Dzisiaj przedsiêwziêcia z okresu zarz±dzania zak³adami przez Z. Kwiatkowskiego s± przedmiotem badania przez firmê audytorsk± w trybie dochodzeniowo-¶ledczym. Du¿± aktywno¶æ w tym temacie przejawiaj± równie¿ organa pañstwa odpowiedzialne za praworz±dno¶æ i bezpieczeñstwo. Ponadto przed s±dem powszechnym toczy siê sprawa o z³amanie przez by³ego prezesa ustawy o rozwi±zywaniu sporów zbiorowych.
Powy¿ej wskazali¶my tylko na niektóre z „osi±gniêæ” Zygmunta Kwiatkowskiego. Wszystkich wymieniæ nie sposób, poniewa¿ dokumentacja zgromadzona na ten temat w biurach zwi±zkowych zajmuje wiele teczek. Wnosimy wiêc o ponowne rozpatrzenie przez Wysok± Radê sprawy przyznania Zygmuntowi Kwiatkowskiemu Medalu „Zas³u¿ony dla Pu³aw”.
za zarz±d ZZPRC podpisali: S³awomir Wrêga i Marek Goldsztejn |