26.12.2024 20:50
01.06 - Z prac Rady Nadzorczej
Tak naprawdê to nic nie zapowiada³o takiego obrotu wydarzeñ. Ba! – nawet wyznaczyli¶my termin kolejnego posiedzenia na 15 grudnia oraz ustalili¶my jego tematykê... W przypadku przewodnicz±cego decyzja o rezygnacji by³a nie tylko niezrozumia³a, ale i nieodpowiedzialna, bo pozbawi³a spó³kê nadzoru. Jak sie okaza³o, na d³u¿szy okres czasu. Ale okres ten jest ju¿ poza nami, poniewa¿ 23 stycznia br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. powo³a³o nowych cz³onków Rady Nadzorczej. S± nimi: Marzenna Weresa i Leo Turno, którzy reprezentuj± w Radzie Ministra Skarbu Pañstwa. Wed³ug informacji, jakie uda³o mi sie zdobyæ, ma zostaæ równie¿ powo³any tzw. cz³onek niezale¿ny – jest to konieczne, aby spe³niæ wymogi znowelizowanego statutu uwzglêdniaj±cego tzw. zasady dobrych praktyk. Rada w odnowionym sk³adzie zd±¿y³a siê ju¿ spotkaæ 27 stycznia w Warszawie i dokonaæ wyboru nowego przewodnicz±cego – zosta³ nim Janusz Radomski. Wiceprzewodnicz±cym za¶ wybrano Leo Turno. Ponadto podczas tego posiedzenia omówilismy problematykê, jak± Rada Nadzorcza zajmie siê szerzej w najbli¿szym czasie. Wyznaczono równie¿ termin nastêpnego spotkania na 14 lutego.

Pocz±tek roku by³ te¿ okazj± do szeregu spotkañ, które – w moim odczuciu – mog± pozytywnie procentowaæ w niedalekiej przysz³o¶ci. Mia³em okazjê uczestniczyæ w kilku spotkaniach z pos³ami Ziemi Lubelskiej, którym stara³em siê przybli¿yc sprawy Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. Rozmawialismy m.in. o problematyce zak³adowej, o sytuacji Zak³adów po wej¶ciu na Warszawska Gie³dê Papierów Warto¶ciowych i oczekiwaniach zwi±zanych z nowa rzeczywisto¶ci± polityczn±. Wspomina³em o oczekiwaniach za³ogi i zwi±zków zawodowych, dotycz±cych planów dalszej prywatyzacji oraz o sprawach bie¿±cych takich, jak problemy w negocjacjach zak³adowego uk³adu zbiorowego pracy oraz wdra¿ania nowego piêciobrygadowego systemu organizacji pracy, zgodnego z obowi±zuj±cymi przepisami prawa pracy. Uczestniczy³em te¿ 24 stycznia w istotnym dla nas posiedzeniu Sejmowej Komisji Skarbu, podczas którego prezentowano dalsze zamierzenia prywatyzacyjne wobec firm sektora tzw. chemii ciê¿kiej. Du¿o wiedzy na ten temat daje dokument, przygotowany w Ministerstwie Skarbu Pañstwa pt. „Kierunki prywatyzacji maj±tku Skarbu Pañstwa w 2006 r.”. Z materia³u tego wynika, ¿e jednym z g³ównych celów prywatyzacji ma byæ poprawa standardów nadzoru w³a¶cicielskiego, a tak¿e uczciwa i przejrzysta prywatyzacja dla zagwarantowania rozwoju prywatyzowanych firm, uzyskanie przychodów do bud¿etu pañstwa oraz zapewnienie harmonijnych stosunków spo³ecznych i zabezpieczenie interesów pracowników. Z oczywistych wzglêdów najbardziej zainteresowa³o mnie to ostatnie stwierdzenie cytowanego dokumentu. Tym bardziej, ¿e – jak przedstawia to dokument – realizacja projektów prywatyzacyjnych wymaga spo³ecznego poparcia dla prywatyzacji. Chcia³oby siê powiedzieæ: oby polityka Ministra Skarbu Pañstwa w tym zakresie nie pozosta³a pustymi deklaracjami na papierze. Nale¿y miec jednak nadzieje, ¿e rz±d, deklaruj±cy zamiar zerwania z dotychczasowymi praktykami i zapowiadaj±cy budowê nowych podstaw pañstwa opartych o solidarno¶æ spo³eczn±, zechce wype³niaæ sk³adane obietnice.

Ale ¿eby tak siê sta³o, trzeba dokonaæ oceny okresu minionego. Przypomnê choæby pomys³y restrukturyzacji firmowane przez Naftê Polska, maj±ce na celu podzia³ firm na obszary produktowe. To dziêki zdecydowanej postawie za³óg i zwi±zków zawodowych (przy moim skromnym udziale) uda³o sie przeciwstawiæ takiemu programowi. Warto wspomnieæ tak¿e o zamiarze zbycia jednej akcji w celu wype³nienia zobowi±zania wobec za³ogi, która dziêki temu bêdzie mog³a nabyæ prawo do nieodp³atnych akcji zak³adów. Jest to wiadomo¶æ, przekazana przez wiceministra skarbu Paw³a Sza³amachê w trakcie obrad wspomnianej Komisji. Us³yszeli¶my równie¿ zapewnienie wiceministra, ¿e akcje Zak³adów Azotowych „Pu³awy” S.A. bêd±ce w posiadaniu Skarbu Pañstwa nie bêd± wnoszone do Nafty Polskiej. By³a to bardzo istotna deklaracja – o takie zapewnienie zabiegali¶my, maj±c w pamiêci wcze¶niejsze pomys³y NP zwi±zane z planami konsolidacji produktowej. Dla nas najlepszym rozwi±zaniem by³oby, gdyby Skarb Pañstwa bez po¶redników zarz±dza³ akcjami, bêd±cymi w jego posiadaniu oraz gdyby cofn±³ pe³nomocnictwa NP do wykonywania praw z tych akcji. Mamy prawo oczekiwaæ te¿ uwzglêdnienia w „Kierunkach prywatyzacji…” nie tylko korzy¶ci dla pracowników w formie nieodp³atnych akcji pracowniczych, ale przede wszystkim ochrony miejsc pracy, inaczej bowiem nie bêdzie przyzwolenia spo³ecznego dla dalszych dzia³añ prywatyzacyjnych. A przecie¿ zapewnienie harmonijnych stosunków spo³ecznych jest jednym z g³ównych kierunków polityki obecnej w³adzy. I bêdzie to dla niej sprawdzian na szczero¶æ intencji.

Jednak¿e dopóki osoby zwi±zane z uk³adem postkomunistycznym zarz±dzaj± maj±tkiem Skarbu Pañstwa o wielomilionowej warto¶ci, nie mo¿na mówiæ o budowaniu jutra. Osoby te, bowiem bez skrupu³ów wykorzystywa³y stanowiska do celów prywatnych, by daæ zarobiæ ludziom z uk³adu, by jeszcze zd±¿yæ uw³aszczyæ siê na pañstwowym maj±tku, pozawieraæ niejasne kontrakty i uk³ady, uwik³aæ firmy w zobowi±zania... Dlatego, podejmuj±c stosowne dzia³ania, by zmieniæ ten stan rzeczy w odniesieniu do naszej firmy, mam prawo oczekiwaæ wsparcia ze strony pozosta³ych cz³onków Rady Nadzorczej. Bowiem wiele osób oczekuje dzi¶ ¶mia³ych decyzji personalnych, by w relacjach wewn±trzzak³adowych wróci³o wzajemne zaufanie i wspó³praca. Tylko w takiej atmosferze firma bêdzie mia³a szanse przygotowaæ sie do wyzwañ dnia jutrzejszego, w tym do kolejnych kroków prywatyzacyjnych zapowiadanych przez Ministerstwo Skarbu Pañstwa.

Zbigniew Tkaczyk
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Wygenerowano w sekund: 0.10 43,273,991 unikalnych wizyt