23.11.2024 12:06
Zobacz temat
 Drukuj temat
Pytania referendalne.
Slawomir Wrega
Proszê o dyskusjê na temat pytañ referendalnych. Pytañ musi byæ kilka, wed³ug mnie co najmniej trzy. Ostatnie powinno dotyczyæ strajku, pozosta³e sprawy o któr± toczy siê spór. Np:
1) Czy popierasz dzia³ania ZZPRC maj±ce na celu wdro¿enie obowi±zuj±cych zasad wynagradzania pracowników?
2)Czy popierasz uruchomienie ¶rodków dzielonych procentowo dopiero po przyznaniu pracownikom stawek wynagrodzenia zasadniczego z grup wskazanych przez prze³o¿onych jako nale¿ne?
3) Czy zgadzasz siê na przeprowadzenie w obronie postulatów ZZPRC akcji strajkowej?
 
Je¶li mówi siê oficjalnie o tym, ¿e referendum jest w sprawie strajku to powinno byæ tylko jedno pytanie. Je¿eli chcieliby¶my zadaæ wiêcej pytañ to musi to byæ og³oszone wcze¶niej a nie po tym jak czê¶æ osób wype³ni o¶wiadczenia o nieudostepnianiu danych osobowych. W przeciwnym razie powstan± chyba uzasasdnione podejrzenia o nieczyst± grê.
 
Slawomir Wrega
Nie rozumiem na czym ta ,,nieczysta gra" mia³a by polegaæ.
 
To proste jak temat strajk to nie dodatkowe pytania. Poza tym zaproponowane pytania s± tendencyjne a powinny byæ obiektywne.
 
Pytanie moim zdaniem powinno byæ sformuowane nastepuj±ce: Czy jeste¶ za og³oszeniem strajku w celu bezwzglêdnej i natychmiastwej realizacji taryfikatora
 
Ilu cz³onków jest aktualnie w ZZPRC? Czy istnieje szansa,¿e je¶li przyjd± na referendum tylko zwi±zkowcy to istnieje szansa na na wynik za strajkiem?
 
Slawomir Wrega
Wszystkie pytania dotycz± strajku, bo strajk jest przecie¿ o co¶ a nie dla samego strajku. Na czym polega tendencyjno¶æ zaproponowanych pytañ? Wed³ug mnie s± bardzo obiektywne, dotycz± wprost postulatów zg³oszonych w sporze zbiorowym. Byæ mo¿e Kol. Dalil posiadasz fa³szywy obraz ca³ej sprawy, podobnie jak Kol. azot i dlatego pytania wydaj± ci siê tendencyjne.
 
Slawomir Wrega
ZZPRC zrzesza oko³o 1300 cz³onków. Za strajkiem musi zag³osowaæ 830 ¿eby by³a zgoda.
 
Slawomir Wrega
Ka¿da dzia³alno¶æ zwi±zana jest z ryzykiem. Przypomnijcie sobie, ¿e takie same a nawet wiêksze obawy dotyczy³y wszystkich naszych dzia³añ. Popatrzcie natomiast na efekty, mamy najlepszy system pracy w kraju, jeden z najwiêkszych dodatków zmianowych i dobrze umiejscowione w taryfikatorze stanowiska produkcyjne. Przypomnijcie sobie stan sprzed 1997 roku. Dzia³ania zwi±zku zawsze s± mocno osadzone w rzeczywisto¶ci prawnej, nigdy nikomu nie kazali¶my ponosiæ zbytecznego ryzyka, na pierwszy ogieñ zawsze szli dzia³acze. Dzisiaj prawo stoi bezwzglêdnie po naszej stronie, potwierdzaj± to opinie kancelarii i Pañstwowa Inspekcja Pracy. Gdybym w takiej sytuacji mia³ jak bezpañski pies z³apaæ och³ap i merdaæ ogonem to znaczy³o by to, ¿e powinienem zmieniæ robotê.Reszta zarz±du zwi±zku jest takiego samego zdania.
 
Slawomir Wrega
Kol.Vhoit pisa³em o tym w temacie ,, naruszenie ³adu korporacyjnego" zarz±d nie zarz±dza firm± . Robi to nadprezes Morzeñski, w obszarze personalnym za po¶rednictwem swojego kuma Bartczaka. Dlaczego prowokuje konflikty trudno mi powiedzieæ, mogê siê domy¶laæ, albo ma taki charakter albo os³abia zarz±d ¿eby mieæ pretekst do jego wymiany. Kilka lat temu by³ w ZAP dyrektorem technicznym, usunêli go w³a¶nie za konflikty. Co wtedy wyprawia³ to d³uga opowie¶æ.
 
Marek-ZZPRC
Poni¿ej wklejam ku pokrzepieniu serc i zap³odnieniu umys³ów, fragment s³ynnego wyst±pienia Ministra Spraw Zagranicznych w rz±dzie II RP Józefa Becka, które wyg³osi³ Sejmie 5 maja 1939 r.


S³yszê ¿±danie aneksji Gdañska do Rzeszy, z chwil±, kiedy na nasz± propozycjê, z³o¿on± dn. 26 marca wspólnego gwarantowania istnienia i praw Wolnego Miasta nie otrzymujê odpowiedzi, a natomiast dowiaduje siê nastêpnie, ¿e zosta³a ona uznana za odrzucenie rokowañ r11; to muszê sobie postawiæ pytanie, o co w³a¶ciwie chodzi? Czy o swobodê ludno¶ci niemieckiej Gdañska, która nie jest zagro¿ona, czy o sprawy presti¿owe, czy te¿ o odepchniêcie Polski od Ba³tyku, od którego Polska odepchn±æ siê nie da! (...)Pokój jest rzecz± cenn± i po¿±dan±. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zas³uguje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego ¶wiata ma swoj± cenê, wysok±, ale wymiern±. My w Polsce nie znamy pojêcia pokoju za wszelk± cenê. Jest tylko jedna rzecz w ¿yciu ludzi, narodów i pañstw, która jest bezcenn±. T± rzecz± jest honor."


¼ród³o: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Beck
 
www.zzprc.pulawy.pl
Bardzo dobre pytanie Blondie.
 
Slawomir Wrega
My¶lê, ¿e konsekwencje ponios± odpowiedzialni czyli miêdzy innymi twoja organizacja zwi±zkowa Kol. Blondie. Na to oczywi¶cie potrzeba jeszcze trochê czasu. Czas najlepiej weryfikuje fa³szyw± propagandê. Dziwi± mnie mimo wszystko twoje wpisy, przecie¿ ju¿ wiesz czym ró¿ni± siê PRZESZEREGOWANIA od ZASZEREGOWAÑ.
 
Slawomir Wrega
Zgoda wszystkich organizacji potrzebna jest pracodawcy do rozszerzenia tabeli p³ac oraz przyznania grupy ponad taryfikator.Na przyznanie stawki zgodnie z taryfikatorem pracodawca nie potrzebuje niczyjej zgody. Ma³o tego robi to w przypadku wszystkich stanowisk z tzw wysokiego kierownictwa. Twierdzenie, ¿e brak naszego podpisu pod s³ynnym porozumieniem blokuje podwy¿ki dla pracowników jest prawdziwe tylko w przypadku dyrektorów i czê¶ci kierownictwa.
 
Slawomir Wrega
Zaszeregowanie to przyznanie pracownikowi grupy i stawki, np: nowo zatrudnionemu lub przy wprowadzaniu nowych zasad tak jak to mia³o miejsce w styczniu. Przeszeregowanie to zmiana grupy i stawki. Jest jeszcze podwy¿ka wynagrodzeñ, polega na zwiêkszeniu stawki bez zmiany grupy, mo¿e jej towarzyszyæ zmiana stawki bazowej do budowy tabeli p³ac. S± to wed³ug mnie pojêcia oczywiste, zamêt w niektórych g³owach powsta³ po publikacji artyku³u A Smêtka. Mam na my¶li ten artyku³ ze zdjêciem opisanym ,, Mia³e¶ chamie z³oty róg ". Artyku³ nic niewart ale opis zdjêcia naprawdê trafiony.
 
Slawomir Wrega
Kol. kapro zapis jest nastêpuj±cy: "Decyzje odno¶nie uruchomienia ¶rodków na przeszeregowania, ich wysoko¶ci, zakresu i kryteriów podzia³u podejmuje pracodawca w uzgodnieniu z zak³adow± organizacj± zwi±zkow±". Jest to zapis za³±cznika nr 4 paragraf 2 pkt 2.
 
Slawomir Wrega
Kol. kapro zarz±d ZAP musi uzgadniaæ w spr. przeszeregowañ. Zaszeregowania i podwy¿ki nie s± w ¿aden sposób regulowane cytowanym zapisem. W zwi±zku z tym A. Smêtek napisa³ nieprawdê. Je¿eli natomiast inny zapis ZUZP obliguje pracodawcê do uzgodnieñ w spr. zaszeregowañ i podwy¿ek to niech kto¶ wska¿e który.Dopóki takie wskazanie nie nast±pi brak podwy¿ek musimy uznawaæ za z³o¶liwe dzia³anie zarz±du ZAP. Z³o¶liwo¶æ ta wynika z niemo¿no¶ci wyp³acenia 4,5 mln z³ premii dla wybrañców.
 
Slawomir Wrega
Co do sposobu naliczenia podwy¿ek, ja nie znam zapisu który nak³ada obowi±zek jego uzgadniania, oczywi¶cie za wyj±tkiem przeszeregowañ. Natomiast je¿eli chodzi o,, wska¼nik podwy¿ek" to nie jest mi znane takie pojêcie, wed³ug mojej wiedzy nie wystêpuje ani w ustawach ani w naszym ZUZP. Skoro wiêc go nie ma to nie musi byæ uzgadniany.
 
W mojej ocenie i ocenie przedstawiciela Departamentu Personalnego, z którym rozmawia³em w sprawie zagdnienia zwi±zanego z zapisami uk³adu i uruchomieniem ¶rodków na przeszeregowania odpowied¼ jest jednoznaczna:
-uruchomienie ¶rodków na przeszeregowania, czyli przeszeregowanie z jednej p³acy do drugiej, która mo¿e byæ powi±zana ze zmain± kategorii ale nie na wy¿sz± ni¿ docelowa (chyba, ¿e jest zgoda ZZ) wymaga uzgodnieñ zwi±zków -my¶lê tu o uruchomieniu funduszy czyli pieniêdzy (ich wielkosci , zasady podzia³u itp.) na zbiorowe przeszeregowania pracowników.
Zaszszeregowanie to pierwotne nadanie stawki i wynikaj±cej z niej kategorii. Po podwy¿kach nastêpuj± przeszeregowania.

Wszystkie zbiorowe podwy¿ki i zwi±zane z nimi przeszeregowania jakie znam w ze swojego kilkunastoletniego do¶wiadczenia zwi±zkwego wymaga³y uzgodnieñ czyli zgody wszystkich organziacji.
Tak te¿ powinno byæ i teraz.
Pozdrawiam.
 
Slawomir Wrega
Kol. ASmet ani twoja ocena ani ocena przedstawiciela DP na tym poziomie szczegó³owo¶ci dyskusji nie maj± ¿adnego znaczenia. Wska¿ konkretne zapisy, albo przyznaj siê do b³êdu i przepro¶.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.29 39,926,927 unikalnych wizyt