15.01.2025 16:46
£±czy nas fotosynteza

W ¶rodê, 24 stycznia 2024 roku, w ¯yrzynie rolnicy protestowali przeciwko niszczeniu w Unii Europejskiej najbardziej ekologicznej, opartej na energii s³onecznej, produkcji. Zak³ady Azotowe Pu³awy wspomagaj± tê produkcjê, dlatego rolników wsparli dzia³acze ZZPRC. Nie wolno godziæ siê na niszczenie ,,zielonych p³uc" Europy, szczególnie pod has³em Zielonego £adu. Protest odbywaj± siê we wszystkich krajach Unii.

ZOBACZ WIÊCEJ - To nasz region.pl

Komentarze
#1 | PKruk dnia 26.01.2024 15:44:06
Na ile mog³em na tyle sprawdzi³em dane, o których mówi³em na shotbux-siê na temat emisji. Op³aty emisyjne zosta³y wprowadzone oko³o 2005 r i na pocz±tku wynosi³y ok 5 euro za tonê. Dla spalonej tony wêgla emisja jest obliczona na oko³o 3,5 t CO2. Intencj± ca³ego pakietu klimatycznego/emisyjnego by³o stopniowe zmniejszanie ilo¶ci dostêpnych uprawnieñ co w konsekwencji powoduje zwiêkszenie ceny za tonê emisji i tak chyba do 2030 r. Corocznie dostajemy pakiety bezp³atnych emisji, które stopniowo siê zmniejszaj± a docelowo maj± ca³kowicie znikn±æ.

https://pl.investing.com/commodities/carbon-emissions
Trzeba w suwaku wybraæ max czsu.

Ceny emisji przek³adaj± siê na wszystko co jest oparte o wêgiel i jego przetwarzanie. U nas w firmie generujemy od 2,5 do 4,5 mln ton emisji. Jak pomno¿ymy przez cenê uprawnieñ ok 70 EUR za tonê to robi siê z tego ponad kilkaset milionów rocznie. Mamy oczywi¶ci wiêcej jak po³owê darmowych emisji, które co roku siê kurcz± i zwiêksza siê udzia³ tych p³atnych.
Dla porównania dzi¶ sk³adow± ceny melaminy jest op³ata emisyjna na poziomie miêdzy 600-1000 z³ na tonie. Wiêc nie jest to ma³o. Nale¿y przypuszczaæ, ¿e z roku na rok koszty emisyjne bêd± ros³y choæby ze wzglêdu na zmniejszanie darmowych emisji. Tendencja jest rosn±ca po to, aby zmusiæ przemys³ do transformacji. U nas jak widaæ zaczynamy nie nad±¿aæ. Z roku na rok bêdzie coraz trudniej konkurowaæ z gospodarkami, które maj± gdzie¶ op³aty emisyjne i zalewaj± rynek europejski tañszymi ni¿ nasze towarami wypieraj±c nas z rynku i super na tym zarabiaj±c. Dla porównania cena egzotycznego mocznika na sk³adach to 1800 z³ a naszego 2600z³. W sytuacji, kiedy rolnicy sprzedaj± swoje p³ody ze strat± to ciê¿ko sobie wyobraziæ , ¿e bêd± dok³adaæ do interesu kupuj±c nasze nawozy tylko dlatego, ¿e wyprodukowane w Polsce.
To co wydarzy³o siê przez ostanie 1,5 roku to oczywi¶cie czê¶ciowo wina emisji i ich kosztów. Zniesienie ce³ na nawozy azotowe i amoniak w Europie te¿ sprawy komplikuje. C³a na melaminê nie aktualizowane przez uniê przez kilka lat. Unia zajmuje siê interesami kilku pañstw nie ogl±daj±c siê na resztê.
W kwestii gazu to mamy do wspó³pracy na rynku monopolistê, z którym negocjacje s± prawie niemo¿liwe... Przed zmianami w prawie w 2016 roku mogli¶my dokupiæ nawet do 30% gazu od innych ni¿ PGNiG dostawców. Zaniedbañ mnóstwo ze strony zarz±dzaj±cych, ¿e poddali siê monopolowi Orlenu. Pañstwo z tym te¿ nic nie zrobi³o a wrêcz przeciwnie zmieni³o prawo tak aby wzmocniæ monopol PGNiG.
Co do tych aspektów które poruszy³ S³awek i reszta to pe³na zgoda. Kamieñ u szyi w postaci Tarnowa i jego zobowi±zañ na rzecz projektu POLICE 2 ci±gnie ca³± Grupê na dno. Polityka handlowa Grupy spowodowa³a to, ¿e dilerzy zaczêli sobie uprawiaæ swoj± politykê handlow± i czêsto na w³asn± rêkê sprowadzaj± nawozy z importu. Dodatkowo ruchy pod tytu³em dzi¶ mocznik 7000 z³ a jutro 3500z³ i wczoraj bie¿cie, bo jutro mo¿e nie byæ, spowodowa³y spadek wiarygodno¶ci firmy na rynku krajowym (menad¿erka TH). W roku 2022 importowano do nas oko³o 850 ty¶ ton nawozów. Nam siê zachcia³o zrobiæ 850 mln w dwa kwarta³y a potem na dno i do tej pory tak ci±gniemy. Te zarz±dy nie maj± pomys³u co z tym robiæ i jak wypieraæ nawozy z zagranicy. Jedyne pomys³y to tniemy koszty, bo banki ka¿±, analitycy ka¿± a jednocze¶nie chêci wydzielania kolejnych obszarów do Tarnowa, ¿eby zbieraæ od nas haracze. Tarnów zaczyna byæ dla nas firm± us³ugow± która drze z nas, ile mo¿e. Wydzielenie dzia³u IT pod w³adanie Tarnowa kosztuje nas dwa razy tyle co jak by funkcjonowali u nas. Podobnie z innymi obszarami.
Co do BASF to wiem, ¿e zamkn±³ fabryki kapro w Niemczech i kilka innych (zwolnili 8-10 ty¶ osób). Przenie¶li fabryki do Chin i realizuj± zyski bez obci±¿eñ klimatycznych w oparciu o taniego pracownika. Anwil jest po restrukturyzacji przez Orlen i mo¿e mieæ lepsze umowy na gaz do których nie ma nikt dostêpu. Co ciekawe mamy na gie³dzie gaz na poziome 30 Euro i dalej nie produkujemy…. Dlaczego?
#2 | PKruk dnia 26.01.2024 15:55:33
Podziêkowania za udzia³ dla pracowników którzy wsparli protest rolników oraz pracownikom którzy zasiadali za kierownicami traktorów. Dziêkujê organizatorom ¯yrzyn - Marcin Barañski, Piszcynskiemu Wojtkowi - Ryki. Szczególne podziêkowania inspiratorowi i wykonawcy baneru Panu Markowi MichalikowiBrawo
#3 | Najlepszy ZZ czlonek dnia 26.01.2024 16:07:39
No i teraz mowicie ze elektrownia weglowa kula u nogi a pamiet jak zzprc pchal pomysl wegla ze nawet nie bylo mowy o niczym innym
#4 | Slawomir Wrega dnia 26.01.2024 16:44:35
Wed³ug informacji od pracowników koszt wyprodukowania tony mocznika to oko³o 1000 z³. Dlaczego nie mo¿emy go sprzedaæ po 1500 z³? Gdyby¶my produkowali, bez op³at emisyjnych, po 900 z³ za tonê wtedy po ile by siê op³aci³o tarnowskim menagerom sprzedawaæ? po 3700? i co by to zmieni³o? Zamiast o¶miu powo³ali by na odchodne 12 dyrektorów?
#5 | putin dnia 26.01.2024 17:28:22
To niestety mega pora¿ka ZPRC i pomys³ów "ratowania" Lubelskiego Wêgla Bogdanka z lokaln± polityczk± -jako¶ nie widaæ by Bogdanka ratowa³a Azoty
#6 | Radek dnia 26.01.2024 19:29:47
To wszystko nie jest takie proste jak Piotrek opisuje. Funkcjonowanie takiej elektrociep³owni, op³aty, ulgi z tym zwiazane, produkcja energii na potrzeby w³asne lub jej zakup, opiera siê na ustawie prawo energetyczne i wielu innych rozporz±dzeniach. Trzeba tu odpowiedniej znajomo¶ci prawa, znajomo¶ci zagadnieñ energetycznych, ¿eby siê zorientowaæ jak to wszystko wygl±da. Jednolite has³o typu emisje byæ mo¿e by³o rozpatrywane przez jaki¶ zespó³, który siê zajmuje samymi emisjami na poziomie korporacyjnym. Jest to widoczne szczególnie przy próbach szukania oszczêdno¶ci w firmie. Niestety funkcjonowanie elektrociep³owni powinno siê rozpatrywaæ ca³o¶ciowo, tak samo jak odpowied¼ na pytanie czy op³aca siê nam produkowaæ na potrzeby w³asne czy kupowaæ???
#7 | Aparatowy123 dnia 26.01.2024 21:19:06
Panie S³awku wg pracowników to melamina 1 jest do pociêcia na ¿yletki , a kaprolaktam do zamkniêcia. Wg pracowników jad±cych do pracy linia numer 1 to bêd± zabrane jubileuszówki , a wg pracowników jad±cych linia numer 16 to wczasy pod grusza bêd± zmniejszone o po³owê. Proszê o merytoryczne dane w jaki sposób ci pracownicy wyliczyli tê cenê mocznika?
#8 | Slawomir Wrega dnia 27.01.2024 11:51:24
Kolego Aparatowy123, to Ty jeste¶ adwokatem zarz±du i to Ty powiniene¶ mieæ dostêp do tych wyliczeñ. Je¿eli zarz±d chce ¿eby¶my uwierzyli, ¿e to koszty emisji i wynagrodzenia pracowników rujnuj± firmê musi udostêpniæ twarde dane. Propagandowy be³kot o pandemii, wojnie, cenach gazu a teraz emisji mnie nie przekonuje. Uwa¿am, ¿e za sytuacjê firmy odpowiada zarz±d, zarówno tarnowski jak i lokalny. Dzisiaj cena gazu, naszego podstawowego surowca, jest niska, koszty pracy pomijalne, pojawi³ siê wiêc problem emisji. Nie pojmujê jak mo¿ecie w to bezkrytycznie wierzyæ?
#9 | PKruk dnia 27.01.2024 15:30:41
Co do emisji i tym ponoszonych konsekwencji przez nasz± firmê to przy obecnym poziomie cen jest to kilkaset mln. My na nieszczê¶cie jeste¶my podwójnym p³atnikiem, poniewa¿ kupujemy jeszcze pr±d który powstaje z wêgla a ten tak samo jest obci±¿ony emisjami. Radek ma racjê ¿e to wszystko nie jest proste. W tej sytuacji ruchowej zak³adu nie jeste¶my w stanie produkowaæ tanio. Wystarczy, ¿e kapro nie pracuje i nie mamy sporej ilo¶ci darmowego pr±du który by³ produkowany na EC z pary tam id±cej. Je¿eli nie s± doci±¿one amoniaki to ma³o korzystamy z ciep³a odpadowego a musimy uzupe³niaæ par± ¶wie¿± która kosztuje du¿o. Generalnie nasz zak³ad jest tak ze sob± powi±zany, ¿e nie jest w stanie produkowaæ tanio w takiej konfiguracji jak teraz. Emisje s± problemem w tej chwili i bêd± wiêkszym pó¼niej. K³ótnia o to czy to czerwoni czy ruscy czy kto inny jest winien nie ma sensu. Na pewno w kraju szukanie winnych bêdzie tylko szopk± bo op³aty s± od 2005. Ostatnie 8 lat rz±dzi³ PIS i nic z tym nie zrobi³. Jeszcze kolejne 8 w ty³ rz±dzi³a opcja która teraz wygra³a. Problem jest i ju¿. Ostatnie kilka lat polityka wzglêdem odbiorców gazu te¿ zacisnê³a nam mocno pasa. Gaz po 29 Euro na gie³dzie a op³aty za przesy³ i magazynowanie to ok dodatkowe 20% . Uregulowañ dokona³o pañstwo. Zmniejszenie tych op³at to kilkaset milionów w kieszeni. Wiêkszym problemem jest to ¿e ten zak³ad musi sprzedawaæ ¿eby ¿yæ. Rynek zewnêtrzny jest jaki jest. Na c³a ma wp³yw Unia i te¿ nic z tym nie robi.
Co do elektrowni wêglowej u nas to w oparciu o Bogdankê nie ma bezpieczniejszego ¼ród³a energii dla nas. Wêgiel blisko a przy tych cena gazu które by³y to by¶my ju¿ dawno stali. Elektrownia gazowa oczywi¶cie generuje mniej emisji ma trochê wiêksz± sprawno¶æ ale mia³a te¿ byæ traktowana jako kolejna odnoga biznesu. Przy cenach 300 Euro za gaz i umowach na dostarczanie energii to szybko by kasa topnia³a na kontach. Nie mieli¶my jeszcze wtedy innych ¼róde³ gazu ni¿ Ruskie i Niemcy. W±tpiê czy przy tym co siê sta³o w lutym 2022 by to nam zagra³o. Najpierw Niemcy zatankowaæ pod korek a jak wesprzecie Ukrainê, Ruski by zakrêci³ korek. Mo¿na siê m±drzyæ i czepiaæ jak dzi¶ wyl±dowali¶my w miarê such± nog± z zaopatrzeniem w gaz. Tu trzeba oddaæ poprzedniej w³adzy ¿e zadba³a o to.
Co do ceny mocznika to ¶wietnie jak by by³a taka jak pisze S³awek. Niestety pracujê na moczniku i wiem ¿e jest du¿o wy¿sza. Du¿o. Dlaczego? Dlatego ¿e w³a¶nie brak sprzeda¿y, odci±¿enia za tym id±ce brak p³ynno¶ci produkcyjnej który zwiêksza koszty… Du¿e koszty jeszcze mniejsza sprzeda¿. Kula ¶nie¿na.
S± w firmie NIK, ABW i my¶lê ¿e bêdziemy wiedzieli jak co¶ znajd± i wska¿± winnych. Dzi¶ to my za to p³acimy…
Powiem to jeszcze raz: Mówi³em na spotkaniach, ¿e oszczêdno¶ci na pracownikach, braku podwy¿ek czy awansów poziomych nie uratuj± tej firmy. ¯adne wyrzeczenia ze strony za³ogi tego nie za³atwi±. Sprzeda¿ i produkcja plus pozbycie siê tematu POLICE2.
#10 | heniek dnia 28.01.2024 11:45:09
Sasza zapewne na EC te¿ s± tacy,, fachowcy " ju¿ o ekonomii nie wspomnê , tam ka¿dy my¶li tylko o sto³ku i kasie która wp³ynie na konto ,kupiæ jest teraz najpro¶ciej czysto mi³o i szybko a za ile to ju¿ inna sprawa
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· ArtykuÅ‚y
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· WypÅ‚ata udziałów Chemia-PuÅ‚awy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna £apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Pu³awy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Einstein
15.01.2025 16:38
Niech związki np. do super expressu napiszą,wszystkie razem, minister tego rządu to słup herr gauleitera

tojestmocznikkoniecswiata
15.01.2025 14:27
https://www.money.
pl/gospodarka/prze
lom-ws-tanich-nawo
zow-z-rosji-i-bial
orusi-w-polsce-orb
an-ma-juz-nic-nie-
wskorac-7114484910
848768a.html

Lukasik
15.01.2025 12:09
Na stronie Money piszą o sankcjach na Rosję trzymać kciuki

Einstein
15.01.2025 09:19
Potrafią tylko zwalniać ludzi i wyprzedawać aktywa, wielce wykwalifikowany zarząd. Jakoś poprawy nie widać

Einstein
15.01.2025 09:16
Kiedyś trzeba powiedzieć dość, niech się wezmą za cła na nawozy, a nie ciągle pracownik obrywa, 5brygad to nieprzekraczalną granicą, walczmy to nasze zdrowie

Andrzej By
15.01.2025 07:02
Zarząd w ten sposób omija ZUZP. Zgodnie z zasadą jak nie kijem go to pałką.

wombat
15.01.2025 06:28
Z niektórymi punktami, które zostały zawieszone. Ciekawe czy jak zostaną podsunięte następne czy podpiszecie?

Slawomir Wrega
15.01.2025 05:02
Zarząd zmiany wprowadza indywidualnymi porozumieniami z pracownikami. Układ Zbiorowy pozostaje bez zmian.

THORpeda
14.01.2025 23:42
Jak zabiorą V bryg. to nie zostanie NIC co wywalczyły związki. Na co k...wa czekacie z tym strajkiem? Przespaliście ostatnie 7 lat!

Einstein
14.01.2025 23:12
Co zzprc zamierza zrobić w tej sprawie? Dość niszczenia zakładu!

Pszemo
14.01.2025 22:06
Panie Sławku, dzisiaj w radiowęźle Pan Kamola mówił, że "sprawdzają" opłacalność i rozmyślają nad 4 brygadówką. Jest się czego bać?

Antek
14.01.2025 21:22
zarzad juz nic nie musi udowadniac,jak ich do tego zmusic? trzeba naciskac i walczyc

iskra
14.01.2025 19:34
Antek,opanuj się.KPO może być na pomoc ukraińcom w Polsce(np. mieszkania),centra
dla imigrantów ale nie dla powodzian albo KREZUSÓW z Grupy Azoty... Wojna kosztuje.

Antek
14.01.2025 18:03
Zamiast siegnac po pieniadze z KPO to wszystko wyprzedadza.niech zarzad wyciagnie reke do rzadu

Einstein
13.01.2025 11:55
"restrukturyzacja w Grupie Azoty. Niemieckie aktywa na sprzedaż", co za niespodzianka

Wygenerowano w sekund: 0.21 44,516,755 unikalnych wizyt