W ¶rodê, 24 stycznia 2024 roku, w ¯yrzynie rolnicy protestowali przeciwko niszczeniu w Unii Europejskiej najbardziej ekologicznej, opartej na energii s³onecznej, produkcji. Zak³ady Azotowe Pu³awy wspomagaj± tê produkcjê, dlatego rolników wsparli dzia³acze ZZPRC. Nie wolno godziæ siê na niszczenie ,,zielonych p³uc" Europy, szczególnie pod has³em Zielonego £adu. Protest odbywaj± siê we wszystkich krajach Unii.
ZOBACZ WIÊCEJ - To nasz region.pl |
https://pl.investing.com/commodities/carbon-emissions
Trzeba w suwaku wybraæ max czsu.
Ceny emisji przek³adaj± siê na wszystko co jest oparte o wêgiel i jego przetwarzanie. U nas w firmie generujemy od 2,5 do 4,5 mln ton emisji. Jak pomno¿ymy przez cenê uprawnieñ ok 70 EUR za tonê to robi siê z tego ponad kilkaset milionów rocznie. Mamy oczywi¶ci wiêcej jak po³owê darmowych emisji, które co roku siê kurcz± i zwiêksza siê udzia³ tych p³atnych.
Dla porównania dzi¶ sk³adow± ceny melaminy jest op³ata emisyjna na poziomie miêdzy 600-1000 z³ na tonie. Wiêc nie jest to ma³o. Nale¿y przypuszczaæ, ¿e z roku na rok koszty emisyjne bêd± ros³y choæby ze wzglêdu na zmniejszanie darmowych emisji. Tendencja jest rosn±ca po to, aby zmusiæ przemys³ do transformacji. U nas jak widaæ zaczynamy nie nad±¿aæ. Z roku na rok bêdzie coraz trudniej konkurowaæ z gospodarkami, które maj± gdzie¶ op³aty emisyjne i zalewaj± rynek europejski tañszymi ni¿ nasze towarami wypieraj±c nas z rynku i super na tym zarabiaj±c. Dla porównania cena egzotycznego mocznika na sk³adach to 1800 z³ a naszego 2600z³. W sytuacji, kiedy rolnicy sprzedaj± swoje p³ody ze strat± to ciê¿ko sobie wyobraziæ , ¿e bêd± dok³adaæ do interesu kupuj±c nasze nawozy tylko dlatego, ¿e wyprodukowane w Polsce.
To co wydarzy³o siê przez ostanie 1,5 roku to oczywi¶cie czê¶ciowo wina emisji i ich kosztów. Zniesienie ce³ na nawozy azotowe i amoniak w Europie te¿ sprawy komplikuje. C³a na melaminê nie aktualizowane przez uniê przez kilka lat. Unia zajmuje siê interesami kilku pañstw nie ogl±daj±c siê na resztê.
W kwestii gazu to mamy do wspó³pracy na rynku monopolistê, z którym negocjacje s± prawie niemo¿liwe... Przed zmianami w prawie w 2016 roku mogli¶my dokupiæ nawet do 30% gazu od innych ni¿ PGNiG dostawców. Zaniedbañ mnóstwo ze strony zarz±dzaj±cych, ¿e poddali siê monopolowi Orlenu. Pañstwo z tym te¿ nic nie zrobi³o a wrêcz przeciwnie zmieni³o prawo tak aby wzmocniæ monopol PGNiG.
Co do tych aspektów które poruszy³ S³awek i reszta to pe³na zgoda. Kamieñ u szyi w postaci Tarnowa i jego zobowi±zañ na rzecz projektu POLICE 2 ci±gnie ca³± Grupê na dno. Polityka handlowa Grupy spowodowa³a to, ¿e dilerzy zaczêli sobie uprawiaæ swoj± politykê handlow± i czêsto na w³asn± rêkê sprowadzaj± nawozy z importu. Dodatkowo ruchy pod tytu³em dzi¶ mocznik 7000 z³ a jutro 3500z³ i wczoraj bie¿cie, bo jutro mo¿e nie byæ, spowodowa³y spadek wiarygodno¶ci firmy na rynku krajowym (menad¿erka TH). W roku 2022 importowano do nas oko³o 850 ty¶ ton nawozów. Nam siê zachcia³o zrobiæ 850 mln w dwa kwarta³y a potem na dno i do tej pory tak ci±gniemy. Te zarz±dy nie maj± pomys³u co z tym robiæ i jak wypieraæ nawozy z zagranicy. Jedyne pomys³y to tniemy koszty, bo banki ka¿±, analitycy ka¿± a jednocze¶nie chêci wydzielania kolejnych obszarów do Tarnowa, ¿eby zbieraæ od nas haracze. Tarnów zaczyna byæ dla nas firm± us³ugow± która drze z nas, ile mo¿e. Wydzielenie dzia³u IT pod w³adanie Tarnowa kosztuje nas dwa razy tyle co jak by funkcjonowali u nas. Podobnie z innymi obszarami.
Co do BASF to wiem, ¿e zamkn±³ fabryki kapro w Niemczech i kilka innych (zwolnili 8-10 ty¶ osób). Przenie¶li fabryki do Chin i realizuj± zyski bez obci±¿eñ klimatycznych w oparciu o taniego pracownika. Anwil jest po restrukturyzacji przez Orlen i mo¿e mieæ lepsze umowy na gaz do których nie ma nikt dostêpu. Co ciekawe mamy na gie³dzie gaz na poziome 30 Euro i dalej nie produkujemy…. Dlaczego?