22.11.2024 21:11
negocjacje

Puawy, 18.05.2021 r.

Protokó ze spotkania Zespou Negocjacyjnego ds. negocjowania wskanika przecitnego miesicznego wzrostu wynagrodze z dnia 18.05.2021 r.

 

W spotkaniu udzia wzili:

Zarzd Spóki, na czele z Prezesem Tomaszem Hryniewiczem, Wiceprezesem Jackiem Janiszkiem oraz Czonkiem Zarzdu Andrzejem Skwarkiem, Czonkowie Zespou Negocjacyjnego, tj. przedstawiciele powoani w skad Zespou Zadaniowego ds. rozmów z zakadowymi organizacjami zwizkowymi w sprawach pacowych oraz przedstawiciele organizacji zwizkowych, dziaajcych w Grupie Azoty Zakady Azotowe „Puawy” S.A.

Spotkanie rozpocza Przewodniczca Zespou Zadaniowego Anna Szabat Chruciel, która powitaa uczestników spotkania i oddaa gos Prezesowi Zarzdu Tomaszowi Hryniewiczowi.

Prezes T. Hryniewicz zaprezentowa, w formie streszczenia zarzdczego, wyniki finansowe spóki za pierwszy kwarta 2021 roku, w którym wskaza kluczowe determinanty osignitego wyniku, jak: wzrost o 41% kosztów zmiennych (184 mln z), na który wpyw miay: wysze o 13% koszty zuycia materiaów, spowodowane wyszymi kosztami gównych surowców;  wzrost kosztów zuycia gazu ziemnego o 109 mln z (wzrost ceny gazu o 74%), wzrost podatków i opat, na który wpyw miay koszty zakupu uprawnie do emisji CO2 (wzrost o 63 mln z). Prezes T. Hryniewicz podkreli, e spóka nie nada z kompensowaniem wzrostu cen, ze wzgldu na tak sformuowane umowy handlowe. Jednoczenie wyrazi nadziej, e wkrótce dojdzie do przeamania tego trendu. Lepsze dodatnie odchylenie zaobserwowane w kwietniu zapowiada, e drugi kwarta powinien by ju lepszy i by moe pozwoli na realizacj zaoonego rocznego planu z naddatkiem. Omawiajc wyniki Prezes wskaza na czynniki, które miay wpyw na ich dekompozycj, m.in. poinformowa,  e spóka w pierwszym kwartale miaa take problemy z awariami instalacji, które równie przyczyniy si do wyniku finansowego osignitego przez spók w I kwartale.

Prezes T. Hryniewicz przekaza przewodniczcemu Zwizku Zawodowego Pracowników Ruchu Cigego informacj, przekazan dzisiaj uczestnikom Forum Partnerów Spoecznych, która dotyczya nagrody jubileuszowej na Dzie Chemika. Zarzd Spóki wyrazi intencj, by 60-lecie spóki uczci godnie nie tylko wydarzeniami organizowanymi przez Dzia Komunikacji Korporacyjnej, które ograniczya pandemia koronawirusa, ale równie wypaci  nagrod, która bdzie wyrazem uznania Zarzdu dla pracowników, za prac wykonywan na rzecz funkcjonowania spóki. Prezes T. Hryniewicz przypomnia, e Zarzd wyszed z propozycj nagrody w wysokoci 3000z. Ze strony partnerów spoecznych pada propozycja, by rozliczy fundusz nagród specjalnych i dyrektorów z uwzgldnieniem niezbdnych kosztów skadników wynagrodze wypacanych pracownikom z tego funduszu takich, jak wiadczenie za gotowo do pracy w dni witeczne. Prezes poinformowa, e rodki te zostan przeliczone do koca tygodnia. Jednoczenie wyrazi wol, e Zarzd bdzie dy do nagrody na poziomie 4000 z z oboeniem pracodawcy, co byoby zgodne z oczekiwaniami strony spoecznej.

Po sowie wstpu Prezes T. Hryniewicz przeszed do gównego tematu spotkania, tj. negocjacji wskanika wzrostu wynagrodze. Na pocztku odniós si do propozycji ZZPRC, dotyczcej wprowadzenia dodatku staowego. Poinformowa, e koszt tej propozycji to ok. 54 mln z w skali roku. Nastpnie przedstawi wyliczenia dotyczce postulatów pacowych zgoszonych przez czonków Forum Partnerów Spoecznych.

Oczekiwania, wyraone przez czonków Forum Partnerów Spoecznych, przekazane Zarzdowi pismem z dnia 5 maja  wyniosyby w cigu roku odpowiednio: podwyka o 12% - 48mln z, wprowadzenie dodatku staowego w wysokoci 1% od redniej zakadowej za kady rok stau pracy pracownika - 74,1 mln z, ograniczenie wynagrodzenia dyrektorów - 7 tys. z. czny koszt proponowanego rozwizania wyniósby 115 mln z 900 z.

Prezes podkreli, e wyniki pierwszego kwartau nie byy satysfakcjonujce dla spóki. Natomiast w drugim, tendencja powinna pój w kierunku wzrostowym. Dlatego zaproponowa, aby zmodyfikowa dotychczasow propozycj Zarzdu w tym sensie, e podtrzymana zostaje propozycja, by do 15 wrzenia br. strony dokonay finalnego wynegocjowania wskanika wynagrodze.  Dodatkowo chcc zapewni o dobrej woli Zarzdu, w zalenoci od tego w jakiej wysokoci ten wskanik zostanie wynegocjowany, wszyscy pracownicy otrzymaj wyrównanie od pocztku roku w postaci jednorazowej nagrody, wyliczonej wedug tego wynegocjowanego wskanika.  Oczywicie wskanik musi by uprzednio wynegocjowany. Prezes proponuje zmodyfikowanie porozumienia o to postanowienie. Prezes owiadczy, e jego zamiarem jest, by po publikacji wyników 9 wrzenia br., które dostarcz danych do prowadzenia rzetelnych rozmów, nastpi etap negocjacji, który chciaby zamkn 15 wrzenia br., ustalajc termin wypaty jednorazowej nagrody wyrównujcej wynagrodzenie od pocztku roku.

Nastpnie gos zabra przewodniczcy S. Wrga, który powiedzia, e przywrócenie dodatku staowego jest zmian ustrojow. Zdaniem przewodniczcego czym innym jest decyzja o przywróceniu, a czym innym negocjacja kosztów i rozoenie ich w czasie, co wydaje si oczywiste. Dla Zwizku Zawodowego Pracowników Ruchu Cigego wszystko jest akceptowalne, pod warunkiem zawarcia porozumienia ustrojowego z informacj, e dodatek staowy zostanie przywrócony.

Wiceprzewodniczcy NSZZ Solidarno przy Grupie Azoty PUAWY Sawomir Kamiski podzikowa za zmian podejcia i otwarto ze strony Zarzdu, wspominajc z przykroci, e poprzednie Zarzdy miay problemy z dokonywaniem uczciwych ustale. Jednoczenie deklaracja wyrównania wynagrodze od pocztku roku jest wanym krokiem w negocjacjach, bo stanowi element, z którym strona spoeczna moe pój do Zaogi. Miaaby ona jedyny mankament wtedy, gdy wynegocjowany byby bardzo niski i wynosi np. 1% . Wiceprzewodniczcy S. Kamiski wyrazi opini, by nie traci czasu do 15 wrzenia i ju teraz przystpi do negocjowania sposobu podziau podwyki, tj. metodologii podziau wskanika np. w oparciu o  model powizania wysokoci zysku z wysokoci wzrostu wynagrodze w latach ubiegych i na tym poziomie zawrze porozumienie. Podkreli, e dobrze byoby 15 wrzenia wróci do dyskusji, by rozmawia tylko o procentowej wysokoci podwyki, a metodologia jej podziau zostaaby ustalona wczeniej. Ponadto dobrym sygnaem byoby ustalenie minimalnej wysokoci podwyki,  daoby stronie spoecznej spokój. Wysoko minimalnego wskanika wzrostu wynagrodze byaby obliczona, jako wypadkowa podwyek z lat ubiegych w odniesieniu do zysku.

Prezes T. Hryniewicz podzikowa za przedstawione propozycje. Jednoczenie wyrazi zdanie, e nie jest problemem przygotowanie analizy wysokoci zysku z lat ubiegych od momentu poczenia spóek versus wskanik indeksacji uposae. Prezes uzna propozycj za rozsdn i stwierdzi, e by moe pozwolioby to na mocniejsze skoncentrowanie si na biecej dziaalnoci spóki, gdybymy posiadali zapis o automatycznej indeksacji rok do roku. Prezes nie wykluczy przyjcia takiej propozycji.

Przewodniczcy S. Wrga odpowiedzia, e propozycja zoona przez wiceprzewodniczcego S. Kamiskiego jest niczym innym, jak przeniesieniem ryzyka prowadzenia dziaalnoci gospodarczej na pracownika. Jednoczenie nie dziwi go, e ta propozycja spodobaa si Prezesowi T. Hryniewiczowi zakadajc, e wczeniej strony dyskutoway na ten temat. Jednoczenie nawiza do wdroonego kilka lat temu ostatniego porozumienia dot. taryfikatora, które budzio wtpliwoci, a dzi stanowi niewtpliwie sukces caej spoecznoci. Przewodniczcy wyrazi zdanie, e równie w ten sposób naley dyskutowa o dodatku staowym. Temat  rozszerzenia tabeli jest trudnym tematem do dyskusji, a jednoczenie dodatek staowy wydaje si by dla ZZPRC pilniejszy. Jak stwierdzi S. Wrga, poczucie niesprawiedliwoci i krzywdy wród najstarszych pracowników jest zbyt due, by mona byo je dalej tolerowa. Ogldajc kolejne podwyki dla modziey, tym razem to w kierunku pracowników z duszym staem naley wykona zdecydowany ruch. Dlatego zaproponowa, by w najbliszych dniach = do koca maja - podpisa porozumienie z decyzj o przywróceniu dodatku staowego wraz ze szczegóami, jak ten dodatek ma by wypacany, tzn. chodzi o sam tre zapisu ukadowego. Zdaniem przewodniczcego, strony powinny go ogosi w trakcie trwania obchodów Jubileuszu 60-lecia spóki.

Wiceprzewodniczcy S. Kamiski odpowiedzia, e podpisanie porozumienia, które gwarantuje minimalny poziom wzrostu wynagrodzenia, byoby niebywaym sukcesem i wybrniciem z tej nienajlepszej sytuacji.

Nastpnie Prezes T. Hryniewicz zdementowa, jakoby propozycja ZZPRC wprowadzenia dodatku staowego w rozoeniu na lata bya wczeniej przez niego omawiana z przewodniczcym S. Wrg albo innym przewodniczcym. Prezes podkreli, e w tym roku cay zysk wypracowany w roku 2020 zostaje w Puawach i nie jest odprowadzana dywidenda do waciciela. Prezes podkreli, e jest to bardzo duy sukces tego Zarzdu, który by moliwy m.in. dziki dualizmowi funkcji sprawowanych przez Prezesa Zarzdu, gdzie odpowiadajc za finanse na poziomie caej Grupy udao mu si przekona Grup do tej decyzji. Prezes podzikowa czonkom Zarzdu za zaangaowanie w tej kwestii, a szczególnie wiceprezesowi Jackowi Janiszkowi. Zaplanowane na ten rok rekordowe inwestycje o wartoci 811 mln z sprawiy, e waciciel to uwzgldni i cao z zysku zostaa przekazana na kapita zapasowy i biec dziaalno. Prezes stwierdzi, e poniewa kady utosamia si z Grup Azoty Zakady Azotowe PUAWY S.A. i pracujemy na jej sukces, dlatego Zarzd zaproponowa nagrod na Dzie Chemika, dostrzegajc zaangaowanie wszystkich pracowników.

Nastpnie Przewodniczcy S. Wrga opowiedzia o rónicach w wynagradzaniu pracowników pracujcych na tym samym stanowisku przed 2006 rokiem, twierdzi, e sigay trzykrotnoci. Jednoczenie przyzna, e przed wdroeniem w ubiegym roku taryfikatora wynagrodze, ZZPRC doszed do wniosku, e nieodpowiednio  oceni równanie i najlepszym rozwizaniem jest przywrócenie dodatku staowego, jako sprawiedliwego dla wszystkich.

Przewodniczca Anna Czarnecka poinformowaa, e ju w trakcie prac nad taryfikatorem w 2006 roku w imieniu zwizku zawodowego Kadra wskazywaa na niewaciwy kierunek niektórych jego rozwiza, jednake uwagi te nie zostay uwzgldnione. Uwagi te znajduj si w protokoach z negocjacji.

Wiceprzewodniczcy S. Kamiski przyzna, e jako NSZZ Solidarno przy Grupie Azoty PUAWY chcieliby wdroy, a nie przywróci dodatek staowy ze wzgldu na to, e zmieniy si okolicznoci, a wiat poszed w pewnym kierunku. Przywrócenie oznacza przyznanie si do bdu o jego likwidacji, a wdroenie reakcj na zmian obiektywnych okolicznoci. Gównym powodem do mówienia o dodatku staowym jest ch zwizania dobrych pracowników z zakadem pracy. W oparciu o dowiadczenia z innych zakadów przytoczy przykady, w których wysoce wykwalifikowani pracownicy odchodz skuszeni wysz pensj, bo nie s powizani adnym mechanizmem z zakadem pracy. Wyrazi przy tym nadziej, e przywrócenie dodatku zwikszyoby efektywno pracy, co przyczynioby si do jeszcze lepszych wyników.

Czonek Zwizku Zawodowego Pracujcych Ryszard Szubstarski zarzuci przewodniczcemu S. Wrdze, e mija si z prawd mówic e rónica wynagradzania pracowników o tych samych lub bardzo podobnych kwalifikacjach wynosia trzykrotno. Zdaniem R. Szubstarskiego sama rónica pacy  zasadniczej bya krzywdzca dla wielu pracowników, a procentowy dodatek staowy i zmianowy tylko te rónice pogbia.

Prezes T. Hryniewicz zapyta, czy jeli strony zdecydowayby si wdroy dodatek staowy, który zostaby ewentualnie wprowadzony z rozoeniem czasowym na rok-dwa-trzy, to stanowiby konsumpcj wskanika, czy byby czym dodatkowym?

Przewodniczcy S. Wrga odpowiedzia, e wskanik mógby by wynikowy i wynika z czci wdroonego dodatku. Nie ma on wtpliwoci, e dodatek byby w ramach wskanika,

Prezes T. Hryniewicz wyrazi zdanie, e wdroenie tylko i wycznie dodatku staowego pomijaoby w podwykach pracowników o krótszym stau,  co mogoby by krzywdzce dla tych osób.

Zdaniem przewodniczcego S. Wrgi wynagrodzenia nowo zatrudnionych pracowników przez 2 lata i 3 miesice s rzdzone innymi prawami. Nie widzi wic w tym miejscu wady tego rozwizania.

Zdaniem wiceprzewodniczcego S. Kamiskiego traktowanie nowo zatrudnionych przez 2 lata i 3 miesice poza ZUZP-em odbywa si czsto w sposób urgajcy. Takie traktowanie zdaniem S. Kamiskiego jest niewaciwe i niezrozumiae, bo nie s to ludzie gorsi. Czsto zdarza si sytuacja, e s to ju pracownicy z uprawnieniami, a zarabiajcy mniej. Wedug wiceprzewodniczcego jest to karygodne.

Zdanie na temat taryfikatora wynagrodze wyrazi wiceprezes Jacek Janiszek, który stwierdzi, e taryfikator nie odpowiada dzi kompletnie potrzebom rynku. wiat si zmieni i biznes si zmieni, a taryfikator jest archaiczny, czego efektem jest marnowanie rodków na firmy zewntrzne np. w przypadku automatyków, czy te pracowników kontrolingu.

Wiceprzewodniczcy S. Kamiski odpowiedzia, e zwizki zawodowe byy inicjatorami zespou, który mia udoskonali taryfikator. Pado jednak przekonanie, e istniej dwie strony go blokujce. Jedn blokuje ZZPRC, a drug Zarzd, któremu jest to na rk. S. Kamiski wyrazi zadowolenie, e teraz rozpoczn si dziaania, by ten zespó powoa jak najszybciej. Za przykad uomnoci taryfikatora wskaza trwajc od kilku miesicy prób zatrudnienia specjalisty ds. infrastruktury kolejowej. Jeeli kandydat otrzymuje propozycj zgodn z taryfikatorem dwie kategorie niej, to on dzikuje za propozycj pracy z umiechem.

Przewodniczcy S. Wrga zapyta czy porozumienie, które dzi zaproponowa, o podjciu decyzji ideologicznej, politycznej o przywróceniu dodatku staowego ma zosta przygotowane przez ZZPRC?

Prezes T. Hryniewicz odpowiedzia, e propozycja Zarzdu miaa na celu wypracowanie rozwiza, w momencie, gdy bdzie wiadome, jaka moe by propozycja wyoona na stó. Biece miesice wynikowo wygldaj bardzo dobrze, dlatego wyrazi ch by, po uzyskaniu wstpnych wyników, ju w poowie sierpnia zasi do spotkania, by 15 wrzenia zakoczy rozmowy i negocjacje. Prezes wskaza, e jeeli przewodniczcy S. Wrga, ma odmienne zdanie co do tego, w któr stron idziemy albo uwaa, e powinnimy uzgodni rozwizanie tu i teraz to moe takie porozumienie przedoy. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie wskanika Zarzd bdzie jednak kierowa si zasad rzetelnoci i solidnoci. Std powysza propozycja Zarzdu. Odnoszc si do wypowiedzi S. Kamikiego Prezes stwierdzi, e absolutnie nie godzi si na stwierdzenie, jakoby Zarzd cieszy si z braku moliwoci budowy kompetencji pracowników. Podzikowa dyr. W. Cwynarowi za zaangaowanie si w przygotowanie informacji zarzdczych, obrazujcych sytuacj pacow. Jednoczenie zachci przewodniczcego S. Wrg, by jeli ma jakiekolwiek uwagi do regulaminu pracy zespou ds. taryfikatora stanowisk pracy, to eby zostay one szybko przeprocedowane, co pozwoli na niezwoczne dziaanie. Prezes owiadczy, e jest zainteresowany, by niezwocznie prace zespou si rozpoczy. Przewodniczca A. Czarnecka powrócia raz jeszcze w dyskusji do taryfikatora wyraajc zdanie, e jeli nie zostanie wypracowana polityka kadrowa i nie zostan wdroone pewne zasady, to spóka bdzie tylko na tym traci nie posiadajc fachowców.

W odpowiedzi przewodniczcy S. Wrga wyrazi zdanie, e spotkania powicone zespoowi ds. taryfikatora mogyby by prowadzone rotacyjnie. Wówczas obydwie strony pracodawca i strona spoeczna mogyby nazywa si partnerami spoecznymi. Jednoczenie podkreli, e przecie to nie zespó zmienia taryfikator, a ma on jedynie przepracowa materia przygotowany przez osoby dokonujce merytorycznej wyceny metod opisan w ZUZP.  Zdaniem S. Wrgi propozycja pracodawcy, by pracami zespou kierowaa Dyrektor Personalna wynika z jakich niejasnych dla niego, gbszych powodów. Zapyta jednoczenie, e skoro jest zgoda na negocjacje finansowe do 15 wrzenia br., to dlaczego negocjacje dot. ideologii równie maj trwa do 15 wrzenia br., mimo e nie wie si to z konsekwencjami finansowymi?

Wiceprzewodniczcy S. Kamiski stwierdzi, e praca powyszego zespou obejmuje dwa obszary. Pierwszy jest czysto formalny, do którego naley wpisanie nowych stanowisk do taryfikatora. S to rzeczy techniczne, które po prostu trzeba zrobi. Robienie problemu z tego, kto ma tym zespoem kierowa i doszukiwanie si drugiego dna jest niezrozumiae. W jego ocenie jest to wycznie celowe blokowanie rozpoczcia prac. Poinformowa, e podpisany przez wikszo organizacji zwizkowych regulamin, bdzie dostpny w gabinecie Prezesa i jeli ZZPRC bdzie chcia, to go podpisze a jak nie bdzie chcia podpisa, to trzeba bdzie znale formu, by zacz prac nad zmianami. Przecigajc to, ZZPRC dziaa na szkod zwykych pracowników. Jednoczenie owiadczy, e na dzi  nie moe wyrazi zgody na negocjacje finansowe do 15 wrzenia, poniewa strona czeka na odpowiedzi na przesane propozycje. To, co czy ca stron spoeczn, to ustalenie metodologii wdroenia ewentualnych podwyek. I na to jest zgoda.

W odpowiedzi Prezes Hryniewicz powiedzia, e nie widzi sporu ws. taryfikatora. Jest wola Zarzdu i organizacji zwizkowych, dlatego zaprasza do podpisania regulaminu pracy zespou. Nastpnie podzikowa za wyraon ch zoenia pod nim podpisów, jednak - jak podkreli - musi by zgoda wszystkich organizacji zwizkowych. Jednoczenie poinformowa, e do koca tygodnia Zarzd Spóki zoy poprawion propozycj nagrody oraz propozycj podejcia do systemowego dodatku staowego. Owiadczy, e wemie pod uwag wszystkie rozwizania, które bd dobre dla pracowników i bd zdroworozsdkowe.

Przewodniczca Zwizku Zawodowego Inynierów i Techników Renata Wyskwar zwrócia uwag  na zapisy taryfikatora wynagrodze, które dopuszczaj, e jeli na stanowisku jest zatrudniany dowiadczony pracownik, to powinien by uprawniony, by od razu otrzymywa kategori docelow. Jak sama podkrelia, od stworzenia taryfikatora bardzo duo si zmienio. Wielu pracowników ma rozbudowany zakres obowizków, co nie przyczynia si do wzrostu ich wynagrodzenia, bo nowe wyceny nie zostay zrobione.

Wiceprzewodniczcy S. Kamiski wyrazi opini, e decyzja o koniecznoci wyceny stanowisk  powinna by efektem pracy  tego zespou. Jeeli wycena jest potrzebna, to powinna by dokonana. Prosi, by taki zespó powsta tak, by rzeczy oczywiste zostay szybko zaatwione. Nastpnie zespó zajmie si tym kto i w jaki sposób ma wycenia stanowisko.

Prezes T. Hryniewicz podkreli dobr wol Zarzdu obiecujc, e do koca tygodnia przekae analizy, o które prosi wiceprzewodniczcy S. Kamiski oraz odpowie stanowiskiem Zarzdu, wraz z argumentacj, jak Zarzd podchodzi do zmian dotyczcych dodatku staowego.

Przewodniczca A. Czarnecka zaapelowaa o elastyczno w zakresie aktualizacji taryfikatora wynagrodze. Jednoczenie wyrazia zdanie, e zespoowi powinna przewodniczy Dyrektor Personalna tak, jak to byo w przeszoci i nie budzio to adnych wtpliwoci.

Przewodniczcy Midzyzakadowego Zwizku Zawodowego „Jedno Puawy” Andrzej Smtek zgosi wniosek, by zorganizowa odrbne spotkanie powicone temu zespoowi. Jednoczenie wyrazi zdanie, e nie stanowi problemu, by jego przewodniczcym byy róne osoby rotacyjnie, cho przez 10 lat wygodne byo dla wszystkich ze wzgldów praktycznych, e bya to Dyrektor Personalna.

Na tym Dyrektor Personalna Anna Szabat-Chruciel zakoczya spotkanie.

Komentarze
#1 | Janusz dnia 14.06.2021 12:58:53
O co chodzi z "poprawion propozycj nagrody"?
#2 | Slawomir Wrega dnia 17.06.2021 09:09:09
Kolego Janusz wska fragment protokou gdzie uyto tego zwrotu, bo nie mog znale.
#3 | Janusz dnia 17.06.2021 22:36:37
[Hryniewicz] Jednoczenie poinformowa, e do koca tygodnia Zarzd Spki zoy poprawion propozycj nagrody oraz propozycj podejcia do systemowego dodatku staowego."
#4 | Slawomir Wrega dnia 18.06.2021 15:21:23
Akapit 29, wiersz 3 po kropce, do koca zdania.
Policzyli ile zbywao na funduszu nagrd dyrektorskich i dooyli do puli.
W sprawie systemowego podejcia do dodatku staowego nie wygenerowali adnej propozycji. Dopiero jak przekazalimy informacj o podstawieniu taczki, to przez Skwarka, prezes Hryniewicz przekaza, e poleci prawnikowi przygotowa pismo w tej sprawie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Nowinki
· FORUM
· Linki
· GALERIA
· Facebook
· Wypłata udziałów Chemia-Puławy
· Szukaj
· Kontakt
· CHLEWIK
Reklama
OZZZPRC

ZZPRC KWB

TKKF

Przyjazna apa

Facebook FZZ

UKS Badminton Puawy

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni




SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Pszemo
22.11.2024 18:06
A Panowie z "S" ich tak ochoczo bronili jak były protesty Pffft

Argon
22.11.2024 12:53
Ubot trafił w punkt. Rolnikom ruskie nawozy nie śmierdzą dopóki są tańsze.

Dzidek13
22.11.2024 11:11
Zielony Ład +ruski nawóz+Mercosur=kat
astrofa

ubot
22.11.2024 10:54
Jak będziecie liczyć i patrzeć na rolnika to w jego interesie jest tani ruski nawóz i jak najdroższa polska żywność.

Dzidek13
22.11.2024 10:19
Nie przychylne były dla rządów PIS teraz nie przychylne jest dla PO .Mówi jak jest po prostu.A jest źle .W Tv tego nie znajdziecie nawet w TV Republika

Dzidek13
22.11.2024 10:16
Co dzień na YouTube jest materiał filmowy Rolnictwo pl są ciekawe rzeczy pokazywane i pytania trafne ,jest często pan Wilk z Konfederacji.

Pszemo
22.11.2024 10:06
Kolego dziadek13 dobre komentarze w tym artykule Grin jak zborze wjeżdżało to rolnicy pierwsi protestowali a jak chcą nałożyć embargo na ruskie nawozy to płaczą, że im się nie opłaca. Cz

Antek
21.11.2024 20:42
szacun dla tych co pojechali od nas do Szczecina.nastepny
cel i kierunek to Warszawa i KPRM

Dzidek13
21.11.2024 17:26
https://youtu.be/I
1wBlaK1l3Y?si=DAJ1
a3wxtNypsyL_

Dzidek13
21.11.2024 14:47

Radek
21.11.2024 14:38
No jaki problem? Inżyniery niech odstawiają!

THORpeda
21.11.2024 13:36
Co Wy chcecie od tej Wcisło? Wy się sobie przyjrzyjcie. Ile było manifestacji? Cztery., a ile było PRACOWNIKÓW? To do kogo te pretensje! Dawno mówiłem - strajk i odstawianie instalacji! Problem

Proletariusz
21.11.2024 10:21
Tutaj trzeba iść ostro pod prąd...

Proletariusz
21.11.2024 10:19
Niestety cel ten sam dla jednych i drugich. W tv też cisza.... musimy sami zawalczyc. Tylko czy nam sie chce....

Argon
21.11.2024 09:49
Opozycja też się nie wyrywa do obrony krajowego przemysłu... A przecież mogą o nas walczyć i celnie punktować rząd Tuska. Gdzie leży problem?

Wygenerowano w sekund: 0.23 39,888,321 unikalnych wizyt