12,714,428 unikalnych wizyt
Pamięci harcmistrza Towalskiego...
Jest jedną z najwspanialszych, najbardziej zasłużonych postaci w historii Puław. W minioną sobotę (20 maja) na cmentarzu wojennym przy ul. Piaskowej, po uroczystym apelu Hufca ZHP Puławy, miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej tej niezwykłej postaci. Bez wątpienia na takie uhonorowanie, całym swoim życiem - pracą i społecznikowską postawą, zasłużył zmarły przed dziesięcioma laty (w kwietniu 1996 r.) - druh harcmistrz Ryszard Towalski.

Urodził się w Puławach 26 września 1923 r. Po ukończeniu szkoły powszechnej, rozpoczął naukę w gimnazjum im. ks. A. J. Czartoryskiego. Wtedy też zaczęła się jego, trwająca blisko 60 lat, przygoda z harcerstwem. W 1939 r. Ryszard Towalski został drużynowym II Drużyny Harcerskiej im. księcia Józefa Poniatowskiego. W czasie wojny wstąpił w szeregi AK, za co został aresztowany przez gestapo. Najpierw przetrzymywano go w więzieniu zorganizowanym przez Niemców w klasztorze w Kazimierzu Dolnym, później przewieziono go do obozu na Majdanku, a wreszcie do Gross Rosen. Ryszard Towalski zdołał przetrwać cały ten koszmar. W maju 1945 r. powrócił do Puław i niemal od razu przystąpił do tworzenia w mieście hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Jednocześnie rozpoczął w Warszawie naukę w szkole średniej dla pracujących, a po maturze kontynuował zdobywanie wiedzy na studiach administracyjnych. Dzięki wykształceniu Ryszard Towalski mógł piastować wiele ważnych funkcji, m.in. był sekretarzem Miejskiej Rady Narodowej, a także dyrektorem administracyjnym w Zakładach Azotowych. Był również wieloletnim komendantem hufca, a w latach 1960 - 63 członkiem Naczelnej Rady ZHP. To dzięki niemu w liceum im. ks. A. J. Czartoryskiego i Zespole Szkół Zawodowych nr 1 powstały drużyny harcerskie. Był organizatorem rajdów i wycieczek, opracował monografię harcerstwa ziemi puławskiej. Za swoją pracę i poświęcenie na rzecz tej pięknej idei otrzymał tytuł Harcmistrza Polski Ludowej.
Choć od jego śmierci minęło już 10 lat, pamięć o Ryszardzie Towalskim wciąż jest żywa, przede wszystkim dzięki puławskim harcerzom, ale też pracownikom Muzeum Oświatowego we Włostowicach, w której to placówce można obecnie obejrzeć wystawę noszącą tytuł "90 lat Harcerstwa Ziemi Puławskiej", do której odwiedzenia gorąco Państwa namawiamy.

źródło: Tygodnik Powiśla
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

.

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Pogoda
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP