27,104,305 unikalnych wizyt
Sukces pilotażowego zgazowania węgla pod ziemią
Artykuły

"Trwająca dwa tygodnie próba przebiegła pomyślnie. Dokonano m.in. rozeznania jak bezpiecznie sterować takim procesem, jak dobierać media zgazowujące. Oceniono też, jaki mamy wpływ na jakość produktu" - powiedziała rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, do którego należy kopalnia, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Eksperyment przeprowadzono w podziemnym georeaktorze, czyli odizolowanym od wyrobisk pokładzie węgla wielkości ok. 5 na 15 metrów i grubości ok. 1,5 m. Doprowadzano tam mieszaninę gazów: powietrza, tlenu i pary wodnej. W ciągu dwóch tygodni zgazowano ok. 12-15 ton węgla z prędkością ok. 40 kg na godzinę.

Efektem spalania były tzw. gazy odlotowe, wyprowadzane na powierzchnię i spalane w specjalnej pochodni. To tlenek i dwutlenek węgla, metan i wodór. Eksperyment był ukierunkowany właśnie na zbadanie możliwości pozyskania tego ostatniego gazu, który w przyszłości mógłby znaleźć zastosowanie jako paliwo w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej.

"Udziały poszczególnych składników w powstającej w wyniku zgazowania mieszaninie gazów zależą od warunków termodynamicznych prowadzenia procesu oraz od zastosowanego czynnika zgazowującego" - wyjaśniła rzeczniczka.

Zawartość poszczególnych gazów w mieszaninie była ściśle monitorowana. Wyniki są jeszcze opracowywane i będą przedstawione podczas konferencji podsumowującej projekt, 12 maja. Wiadomo jednak, że ilość uzyskanego wodoru nie odbiegała od założeń i wynosiła ok. 30 proc., różniąc się jednak w poszczególnych fazach procesu.

Pierwszą podziemną próbę zgazowania węgla poprzedziły dwuletnie badania w reaktorze powierzchniowym. Dzięki nim można było prawidłowo zaprojektować reaktor podziemny i zaplanować eksperyment w warunkach rzeczywistych.

Kierownik projektu, prof. Krzysztof Stańczyk z GIG podkreśla, że próba była prowadzona w otamowanym miejscu i nie mogła wymknąć się spod kontroli. W zwykłej kopalni naukowcy nie mieliby takiego komfortu. Eksperci są jednak w stanie przeprowadzić symulacje takich procesów, zanim przeprowadzą faktyczne eksperymenty.

 

"Dzisiaj rozwój technik informatycznych pozwala na coraz trafniejsze modelowanie procesu podziemnego zgazowania węgla. W naszych obecnych badaniach chcemy położyć na to silny nacisk, by stworzyć model zgazowania dostosowany do zadanych warunków zewnętrznych" - wyjaśniła rzeczniczka.

Pilotażowe zgazowanie przeprowadzono w ramach międzynarodowego projektu Huge (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe), współfinansowanego ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz GIG, pełniącego w projekcie rolę koordynatora, uczestniczą w nim także partnerzy z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Belgii, Ukrainy oraz inne polskie podmioty.

Podziemne zgazowanie węgla, którego koncepcja powstała na początku ubiegłego wieku w Anglii, jest metodą pozyskiwania energii z węgla bezpośrednio w miejscu jego zalegania. Dokonuje się to poprzez doprowadzenie do zapalonego złoża czynnika zgazowującego (np. powietrza, tlenu, pary) i odbiór wytworzonego gazu na powierzchni. W ocenie ekspertów, w porównaniu do metod powierzchniowych podziemne zgazowanie jest procesem dużo bardziej złożonym i trudnym w realizacji.

Skala możliwych zastosowań produktów podziemnego zgazowania węgla jest szeroka. Gaz o wysokiej zawartości wodoru i tlenku węgla (tzw. gaz syntezowy) może być surowcem dla przemysłu chemicznego, np. do produkcji paliw płynnych czy metanolu; może też zastępować gaz ziemny. Rodzaj zastosowania zależy głównie od składu chemicznego uzyskanych gazów, a ten wynika przede wszystkim z rodzaju czynnika zgazowującego.

"Z punktu widzenia prowadzenia syntez chemicznych najcenniejszy jest gaz otrzymywany w procesie zgazowania tlenem lub mieszaniną tlenu z parą wodną" - wyjaśniła Jarosławska-Sobór.

Prostszym zastosowaniem otrzymanego gazu jest wykorzystanie go do wytwarzania prądu w turbinach gazowych. Inny sposób to spalanie go w kotłach ze zmodyfikowanymi palnikami gazowymi w celu produkcji ciepła. W przyszłości otrzymywany w procesie zgazowania wodór mógłby być stosowany jako paliwo w ogniwach paliwowych do produkcji prądu.

W przyszłości GIG chciałby testować podziemne zgazowanie na większą skalę. Swój projekt w tej dziedzinie instytut zgłosił do konkursu, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dalsze badania nad zgazowaniem byłyby prowadzone, kosztem ok. 30 mln zł, ok. 400 m pod ziemią, w jednej z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego.

źródło PAP


 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowinki
FORUM
Linki
GALERIA
Facebook
Wypłata udziałów Chemia-Puławy
Szukaj
Kontakt
CHLEWIK
Współpraca
OZZZPRC

Petrobaltic

ZZPRC KWB

TKKF

Medical

Przyjazna Łapa

.

Spółki pracownicze

mateokajaki

Facebook FZZ

Statystyki reklamowe
Jesteśmy zrzeszeni
SPAM STOP
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Argon
24.05.2022 14:29
Coś czuję, że póki załoga faktycznie nie będzie gotowa do strajku, dostaniemy figę z makiem, a Puławy zostaną w końcu spółką produkcyjną Tarnowa.

iskra
24.05.2022 14:00
Żeby to cierpliwe czekanie nie było takie jak w ubiegłym roku...

Radek
24.05.2022 13:42
Ryż działa wstrzymująco, to przemyślana taktyka...

NieZmianowy
24.05.2022 12:22
Premier po przeczytaniu listu wziął sobie do serca sytuację biednych azociarzy i zdecydował się na wysłanie dodatkowych porcji ryżu do zakładu.

PKruk
24.05.2022 10:17
jutrzejszymi powołaniami przez radę do zarządu. Zobaczymy. Z mojej strony optymizm umiarkowany. Czekamy na piątek i na " zrozumienie potrzeb pracowników"

PKruk
24.05.2022 10:15
Czekamy. Zarząd uświadomiony. Jeszcze dwa tygodnie temu ustami Skwarka przekazywano że jest wola porozumienia i zrozumienia dla potrzeb pracowników. Czy to nie było wyciszanie nastrojów przed jutrzejs

M
24.05.2022 09:48
W związku z regulaminową nagrodą na DCh powinniście wynegocjować nagrodę razem z podwyżkami za trud pracy który jak widać przynosi piękne zyski i to nie 4000 tylko średnią zakładową.

M
24.05.2022 09:44
Zmiana podatkowa nie wypełni straty którą każdy z nas widział po nagrodzie rocznej. A będzie jeszcze ciekawiej kiedy rozliczać będziemy pit za 2022

M
24.05.2022 09:42
Plus 5% na podatku o którym piszesz to pozorne łatanie tego, że znika ulga dla klasy średniej nadal podatkowo jesteśmy do tyłu! To jak kto woli: hojność premiera, lub łatanie bałaganu po polskimi ładz

Slawomir Wrega
24.05.2022 09:35
Piotrek, bo przestaję rozumieć, Andrzej Skwarek mówił o świadomości zarządu co do koniecznych kilkunastoprocento
wych podwyżek, dlatego przyjęliśmy jego rekomendację. Coś się zmieniło?

PKruk
24.05.2022 09:23
Myślę że 5% podwyżki mamy gwarantowane. Od lipca stawki podatku dochodowego z 17% robią się 12%. Tylko to teoretycznie gwarantuje rząd Grin

Slawomir Wrega
24.05.2022 09:12
potrzebna.

Slawomir Wrega
24.05.2022 09:12
W komentarzu nr 2 pod pismem ZZ z 29 kwietnia przekazałem informację o przyjęciu rekomendacji A. Skwarka co do założenia dobrej woli zarządu. On więc, A. Skwarek zadecyduje czy pikieta jest teraz potr

PKruk
24.05.2022 09:12
odpowiednio wcześniej przedstawiła wspólne stanowisko i wyartykułowała oczekiwania i potrzeby pracowników. Zobaczymy jak zarząd się wsłuchał

PKruk
24.05.2022 09:08
Jeszcze nic nie zaproponowali. Nie ma się co trząść teraz. Trzeba odpowiednio podziękować jak będzie godna propozycja optymalną dla wszystkich i jak będzie cyt. " ochłapem". Strona społeczna