Nasi dzia³acze aktywnie pracowali w Ogólnokrajowym Zrzeszeniu Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego. Ponadto przewodnicz±cy naszej organizacji zwi±zkowej, podczas II Kongresu Forum Zwi±zków Zawodowych, zosta³ wybrany do najwy¿szych w³adz tej centrali zwi±zkowej. To wszystko nie tylko stwarza nam szanse utrwalenia swojej pozycji w ogólnopolskim ruchu zwi±zkowym, ale te¿ poszerza horyzonty, pozwala czerpaæ wiedzê i do¶wiadczenie z coraz to nowych zróde³.
PIÊCIOBRYGADOWA ORGANIZACJA PRACY
Podsumowuj±c ostatni okres sprawozdawczy, zacznê oczywi¶cie od jednego z najwiêkszych sukcesów naszej organizacji zwi±zkowej, tj. od wprowadzenia w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA piêciobrygadowej organizacji pracy. O tym, jak do tego dosz³o, nie bêdê mówi³, gdy¿ wszyscy delegaci doskonale znaj± kolejne etapy wdra¿ania „piêciobrygadówki”. Wspomnê tylko, ¿e 22 wrze¶nia 2006 r. ZZPRC podpisa³ porozumienie, koñcz±ce spór zbiorowy z pracodawc±, dotycz±cy harmonogramu wprowadzenia piêciobrygadowej organizacji pracy w pu³awskich „Azotach”. Zgodnie z tym porozumieniem, wdra¿anie tego przyjaznego systemu zakoñczy siê w naszej firmie ju¿ za nieca³e dwa miesi±ce, czyli 20 lipca (a nie jak wcze¶niej zak³adano – 4 lipca 2008 r.). Jak do tej pory wprowadzanie piêciobrygadowej organizacji pracy przebiega zgodnie z harmonogramem, bez wiêkszych zak³óceñ. Warto dodaæ, ¿e wdro¿enie „piêciobrygadówki” w Zak³adach Azotowych „Pu³awy” SA stanowi powa¿n± kartê przetargow± dla innych organizacji ruchu ci±g³ego w ca³ym kraju, które d±¿± do wprowadzenia tego systemu w swoich zak³adach pracy. Wdra¿aj± one równie¿ funkcjonuj±cy w naszej firmie harmonogram jako wzorcowy – tak jest np. w PKN Orlen czy w Zak³adach Chemicznych „Police”.
INNE SPRAWY ZAK£ADOWE
Nowy ZUZP
W ostatnim roku uda³o siê podpisaæ nowy zak³adowy uk³ad zbiorowy pracy. Przypomnê, ¿e „stary” uk³ad z 2 grudnia 1996 r. zosta³ wypowiedziany 29 listopada 2002 r. przez pracodawcê, który decyzjê tê motywowa³ z³± kondycj± finansow± firmy i zmianami w kodeksie pracy. Niemal natychmiast rozpoczê³y siê negocjacje w sprawie nowego ZUZP, które – z przerwami – trwa³y w³a¶ciwe do 22 marca 2006 r. Wówczas podpisali¶my nowy uk³ad. Wszed³ on w ¿ycie z dniem 1 maja 2006 r.
Podwy¿ki
Z dniem 1 lipca 2006 r. uruchomione zosta³y podwy¿ki wynagrodzeñ dla pracowników naszej spó³ki. Kwota zabezpieczona na ten cel podzielona zosta³a na dwie czê¶ci – pierwsz± przeznaczono na podwy¿ki inflacyjne, drug± za¶ na regulacyjne. Ta kolejna transza regulacji, po³±czona z przeprowadzonymi wcze¶niej podwy¿kami, doprowadzi³a do likwidacji najbardziej ra¿±cych ró¿nic w wynagrodzeniach zasadniczych pracowników naszych zak³adów. I chocia¿ pewne dysproporcje nadal wystêpuj±, to jednak ich skala w porównaniu ze stanem sprzed powstania naszej organizacji zwi±zkowej jest niewielka. Tak wiêc ju¿ dzi¶ mo¿na powiedzieæ, ¿e d³ugoletnie dzia³ania Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego w sprawie wyrównania ró¿nic w wynagrodzeniach pracowników przynosz± bardzo konkretne efekty.
Dywidenda
16 listopada 2006 r. odby³o siê Walne Zebranie Akcjonariuszy ZAP, podczas którego przeg³osowane zosta³y m.in. zasady podzia³u zysku za ostatni rok obrachunkowy. G³ówny udzia³owiec naszej spó³ki, tj. Skarb Pañstwa, pozbawi³ wówczas nale¿nej dywidendy oko³o 5 tysiêcy ma³ych akcjonariuszy, tj. obecnych i by³ych pracowników, a tak¿e emerytów i rencistów. W odpowiedzi na to wszystkie organizacje zwi±zkowe dzia³aj±ce w ZAP zawi±za³y Miêdzyzak³adowy Komitet Protestacyjny, który swoim natychmiastowym i zdecydowanym dzia³aniem, gro¼b± pikiet i pozwów do s±du gospodarczego, doprowadzi³ do zawarcia porozumienia, na podstawie którego pracownicy otrzymali rekompensatê za utracon± dywidendê.
REPREZENTANCI ZZPRC W ORGANACH SPÓ£KI
W okresie sprawozdawczym w organach naszej spó³ki pracowali dwaj przedstawiciele ZZPRC: w zarz±dzie Mieczys³aw Wiejak i w radzie nadzorczej Zbigniew Tkaczyk. Przypomnê w tym miejscu, ¿e wrzesieñ 2006 r. up³yn±³ w naszej spó³ce w³a¶nie pod znakiem wyborów cz³onka zarz±du reprezentuj±cego za³ogê. W wyniku zaciek³ej walki wyborczej, a tak¿e dziêki koalicji zawartej przez nasza organizacjê ze Zwi±zkiem Zawodowym Pracowników ZA „Pu³awy” SA, wybory te wygra³ ponownie Mieczys³aw Wiejak. W drugiej turze pokona³ on 51% g³osów Jacka Wójtowicza. Warto te¿ dodaæ, ¿e w ostatnim roku stosunkowo czêsto dokonywane by³y zmiany w zarz±dzie naszej firmy. I tak: w marcu 2006 r. Ma³gorzata Iwanejko zast±pi³a prezesa Zygmunta Kwiatkowskiego, z kolei 16 listopada 2006 r. rada nadzorcza zdecydowa³a o kolejnej zmianie na tym stanowisku, powo³uj±c na szefa zarz±du pu³awskich „Azotów” Krzysztofa Lewickiego. Do zarz±du wesz³o wówczas jeszcze trzech nowych cz³onków.
ORGANIZACJE PONADZAK£ADOWE
W ubieg³ym roku – podobnie jak i w latach poprzednich – nasz zwi±zek by³ cz³onkiem bran¿owej centrali zwi±zkowej, tj. Ogólnokrajowego Zrzeszenia Zwi±zków Zawodowych Pracowników Ruchu Ci±g³ego. Od pa¼dziernika 2006 r., na mocy uchwa³y prezydium Zrzeszenia, nale¿ymy ponownie do Sekcji Chemików. Z kolei OZZZPRC nale¿y do Forum Zwi±zków Zawodowych. Przypomnê, ¿e w dniach 26-28 kwietnia 2006 r. w Zegrzu ko³o Warszawy odby³ siê II kongres tej centrali zwi±zkowej. Wsród delegatów z ramienia Zrzeszenia byli dwaj reprezentanci naszej organizacji zwi±zkowej – S³awomir Wrêga i Marek Goldsztejn. Przewodnicz±cy ZZPRC zosta³ wówczas wybrany na cz³onka prezydium Forum.
INNE SPRAWY ZWI¡ZKOWE
Rada pracowników
Przypomnê, ¿e w zwi±zku z wej¶ciem w ¿ycie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu konsultacji z nimi, w lipcu 2006 r. w naszej firmie rozpoczê³a prace rada pracowników. Z ramienia naszej organizacji zwi±zkowej zasiadaj± w niej Maria Rzeszut i Alicja Owczarz.
Dziesiêciolecie ZZPRC
W styczniu 2007 roku ¶wiêtowalismy 10-lecie naszego zwi±zku. W Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Delegatów ZZPRC wziêli wówczas udzia³ przedstawiciele zarz±du ZAP, a tak¿e przewodnicz±cy OZZZPRC Kazimierz Drabik oraz Jerzy Gaworek, przewodnicz±cy ZZPRC Elektrociep³owni Lublin – Wrotków, którzy dziesiêæ lat temu pomagali nam za³o¿yæ zwi±zek. Podczas tamtego uroczystego zebrania delegatów podjêta zosta³a uchwa³a o wykonaniu sztandaru Zwi±zku Zawodowego Pracowników Ruchu Ci±g³ego. Dzi¶ ustalimy, kiedy odbêdzie siê uroczysto¶æ jego po¶wiêcenia.
Wybory
W pa¼dzierniku 2006 r. zwi±zkowcy z powiatu pu³awskiego, zrzeszeni w Forum Zwi±zków Zawodowych, wziêli udzia³ w wyborach samorz±dowych. Z naszej organizacji zwi±zkowej do Rady Miasta Pu³awy kandydowali Marek Kozie³ i Ryszard Szubstarski. Nasz zwi±zek udzieli³ im wsparcia, wydaj±c m.in. specjalny wyborczy numer naszego pisma „Nadchodz± Zmiany”.
Dzia³alno¶æ informacyjna
W ubieg³ym roku wydawali¶my biuletyn informacyjny „Nadchodz± Zmiany”, a tak¿e pismo OZZZPRC pt. „Zmiany”. Ponadto w marcu ukaza³ siê pierwszy numer wydawanego w Pu³awach pisma „Nasze Forum”. Wa¿nym wydarzeniem minionego roku by³o uruchomienie strony internetowej naszego zwi±zku. Jest ona cennym ¼ród³em niezale¿nych informacji. Stanowi równie¿ wa¿ne forum wymiany opinii wszystkich pracowników ZAP.
Us³ugi prawne i inne
W ci±gu ostatnich 12 miesiêcy nasza organizacja zwi±zkowa wspó³pracowa³a z dzia³aj±c± na rzecz OZZZPRC Kancelari± Radców Prawnych Jura³owicz i Wspólnicy z Poznania. Z us³ug zatrudnionych w niej prawników korzystali¶my wielokrotnie w takich sprawach, jak m.in.: opinie prawne, odszkodowania z ZUS, uznanie wypowiedzeñ warunków pracy i p³acy za bezskuteczne. Ponadto w naszym biurze codziennie udzielane s± bezp³atne porady prawne z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, spó³dzielczego, administracyjnego i karnego, a tak¿e pomoc w redagowaniu pism procesowych, wniosków i podañ. Du¿ym zainteresowaniem cieszy siê te¿ inne ¶wiadczenie dla naszych cz³onków, a mianowicie pomoc w wype³nianiu druków PIT w zwi±zku z konieczno¶ci± z³o¿enia zeznania podatkowego w Urzêdzie Skarbowym.
RAPORT O STANIE ZWI¡ZKU
ZZPRC liczy obecnie 1171 cz³onków. 186 z nich to emeryci. Od ubieg³ego roku przyby³o nam 27 cz³onków. Zwi±zek Zawodowy Pracowników Ruchu Ci±g³ego jest nie tylko jedn± z najwiêkszych organizacji zwi±zkowych w Polsce, ale te¿ zaliczamy siê do tych nielicznych, które siê stale rozwijaj±.