Polega on na tym, ¿e pracodawca bez obowi±zku ustawowego, a z w³asnej woli i w porozumieniu ze zwi±zkami zawodowymi, tworzy PPE, tzn. podejmuje siê regularnie op³acaæ sk³adkê, któr± nalicza i odprowadza na indywidualny rachunek pracownika – uczestnika tego programu w wy³onionej w drodze konkursu firmie, do tego upowa¿nionej i zarejestrowanej przez Komisjê Nadzoru Ubezpieczeñ i Funduszy Emerytalnych. Zasady funkcjonowania PPE s± podobne do dzia³ania otwartych funduszy emerytalnych, funkcjonuj±cych w II filarze. Zasadniczym celem takiego programu jest zwiêkszenie przysz³ej emerytury. Bêd± to bowiem dodatkowe, dobrowolnie gromadzone pieni±dze – lokata , któr± bêdziemy mogli podj±æ na wniosek i tylko: - po ukoñczeniu 60 lat, - po wcze¶niejszym uzyskaniu uprawnieñ emerytalnych, - po uzyskaniu ¶wiadczen rentowych z tytu³u niezdolno¶c do pracy, - w przypadku ¶mierci pracownika (osoba uposa¿ona lub spadkobiercy). Inaczej mówiac: nie ma innych mo¿liwosci poza ww., a tak¿e innego, bardziej wa¿nego celu bie¿±cego, który móg³by uszczkn±æ choæ trochê kasy z przysz³ej emerytury, któr± - w zale¿nosci od wieku - pobieraæ bêdziemy z trzech, b±d¼ dwóch ¼róde³, czyli: z ZUS + z II filaru OFE + PPE, lub tylko z ZUS i PPE (rocznik 1948 i ni¿ej). ¦rodki zgromadzone w ramach PPE przy wyp³acie nie podlegaj± opodatkowaniu, tak wiêc je¿eli w PPE uciu³am 10.000 z³, to dok³adnie tyle dostanê do r±czki - jednorazowo b±d¼ w ratach (np. miesiêcznych) w zale ¿nosci od mojej decyzji. ¦rodki te s± tak¿e wolne od podatku od spadku i darowizn, i co najwa¿niejsze - nie przepadaj± (moga je odebraæ wskazane przez uczestnika programu, czyli mnie osoby lub spadkobiercy - w wypadku mojej ¶mierci).
Innym plusem PPE jest to, ¿e sk³adka (do 7% mojego wynagrodzenia) nie jest wliczana do wynagrodzenia, stanowi±cego podstawê naliczenia sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne, tj. ZUS (czyli po prostu nie p³acê od tej kasy ZUS-u). Tak wiêc gdy pracodawca uzna, ¿e mo¿e co miesi±c wp³acaæ na mój rachunek utworzony w ramach PPE przyk³adowo 5% mojego miesiêcznego wynagrodzenia wynosz±cego 2000 z³, to rachunek ten zostanie zasilony kwot± realn± 100 z³, minus 19 % podatku, czyli 81 z³ co miesi±c. Gdy tê sam± kwotê tj. 100 z³ dostanê w ramach podwy¿ki, to dzisiaj i teraz do mojej kieszeni wp³ynie tylko: 100 z³ - 31,04 z³ (sk³adka ZUS) - 13,10 z³ (podatek) = 55,86 z³. Co zatem wybrac ? 55,86 z³ dzisiaj czy 81 z³ plus oprocentowanie z lokat i inwestycji za 13, 17, 21, 41, czy ile¶ lat w zale¿no¶ci od czasu, jaki dzieli nas do emerytury. Im d³u¿ej do emerytury, tym wy¿sz± kwotê wypracuje moje dzisiejsze 81 z³. Mnie osobiscie odpowiada³aby opcja z kwo± 81 z³ chocia¿by tylko dlatego, ¿e ju¿ na wej¶ciu zyskujê 25,14 z³ (stanowi to 25% kwoty wyj¶ciowej 100 z³.). Nie jest to wielko¶æ ma³a. W ramach tego programu mogê, oprócz ww. sk³adki podstawowej p³aconej ze ¶rodków pracodawcy, p³aciæ sk³adkê dodatkow±, która potr±cana bêdzie z mojego wynagrodzenia. Innymi czynnikami, które przemawiaj± za utworzeniem PPE jest fakt, ¿e te pieni±dze, które zdecydowa³by siê przekazaæ pracodawca na PPE, nie musi przekazaæ na podwy¿ki oraz to, ¿e utworzony PPE w naszej firmie dotyczy³by bardzo du¿ej grupy ludzi, a co za tym idzie du¿ych pieniêdzy. Umo¿liwi³oby to wynegocjowanie bardzo dobrych warunków prowadzenia naszych rachunków i obni¿enia kosztów z tym zwi±zanych.
Czy zarz±d ZAP jest zainteresowany Pracowniczym Programem Emerytalnym? Odpowiadam: TAK. W tym celu m.in. powo³a³ zespó³ administracyjno - zwi±zkowy ds. negocjacji umowy grupowego ubezpieczenia na ¿ycie z funduszem inwestycyjnym oraz przeanalizowania mo¿liwosci utworzenia PPE. Podczas ostatniego posiedzenia tj. 3 stycznia 2006 r. zespó³ ten zaakceptowa³ ofertê PZU ¯ycie S.A. oraz zarekomendowa³ zarz±dowi przed³u¿enie umowy grupowego ubezpieczenia na ¿ycie z funduszem inwestycyjnym na okres jednego roku, czyli od 26.01.2006 r. do 25.01.2007 r. Jest to umowa ubezpieczenia znana pod obiegow± nazwa: „mlekowe”. Strona zwi±zkowa wyrazi³a zainteresowanie sugesti± zarz±du o utworzeniu PPE. Ostateczn± decyzjê w tej sprawie uzale¿nia jednak od wynegocjowanego wska¼nika wynagrodzeñ na nowy rok. Wymienione w tek¶cie kwoty s± czysto hipotetyczne - wymy¶lone dla ³atwego pokazania i wyliczenia plusów, jakie niesie Pracowniczy Program Emerytalny.
Wiecej informacji o korzy¶ciach pracodawcy p³ynacych z utworzenia PPE, stronie technicznej tworzenia tego funduszu, a tak¿e o przed³u¿onej umowie GU na P z FI w nastêpnych numerach „Nadchodz± Zmiany”.
Agent ubezpieczeniowy: Andrzej Wrona, tel. 0-691 572-987
· Napisane przez bosman
dnia 15.03.2006 02:38 ·
0 komentarzy ·
2133 czytaÅ„ ·